Autor Wątek:  Wózki typu Wegmann w wagonach?  (Przeczytany 6727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kipek von Chojna

  • Wiadomości: 139
  • Kiperancki Kipek
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Wózki typu Wegmann w wagonach?
« dnia: 01 Września 2010, 00:35:06 »
"Konstrukcja i eksploatacja wagonów kolejowych", Maciej Janiak, Adam Kalinkowski, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1979.
Cytuj
W importowanych z Jugosławii wagonach restauracyjnych i sypialnych są stosowane wózki typu Wegmann, z prowadzdeniem zestawów kołowych na wahaczach. Wózki te mają odsprężynowanie pierwszego stopnia w postaci poziomo usytuowanych sprężyn śrubowych. Odsprężynowanie drugiego stopnia składa się także ze sprężyn śrubowych.

Mam pytanie: czy ktoś kojarzy jakiego typu były to wagony i czy jeszcze się zachowały? Jeśli tak to gdzie stacjonują? Czy ktoś posiada zdjęcia? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, czy kiedykolwiek widziałem wagon na takich wózkach, a zaciekawiło mnie to.

Gdyby ktoś chciał, mogę podrzucić spis treści ww. książki i ewentualnie na życzenie interesujące rozdziały.
Pozdrawiam i polecam. ;)

Zmoderowano. Proszę pisać normalną czcionką.
Krzysiek626
« Ostatnia zmiana: 01 Września 2010, 10:55:23 wysłana przez Krzysiek626 »
:)

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Września 2010, 01:31:57 »
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Września 2010, 05:51:09 »
Z tego co wiem zachował się tylko jeden wagon z wózkami GOSA z charakterystycznym prowadzeniem zestawów kołowych niemieckim systemem Wegmanna. Jest to wagon socjalny, od dawna nie eksploatowany, który stacjonuje w pobliżu grupy torów przyjazdowych stacji Warszawa Grochów.
Był to ciekawy konstrukcyjnie sposób prowadzenia zestawów kołowych, gdyż sprężyny pierwszego stopnia odsprężynowania, były ustawione poziomo, zamiast pionowo, tak jak w pozostałych konstrukcjach.
Wózki typu GOSA były zastosowane niegdyś przy wagonach restauracyjnych. Niestety zaprzestano dalszej produkcji tych wózków, widocznie z błędów konstrukcyjnych.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Września 2010, 11:46:32 »
Z tego co wiem zachował się tylko jeden wagon z wózkami GOSA z charakterystycznym prowadzeniem zestawów kołowych niemieckim systemem Wegmanna.

Dwie Gosy stoją w Krzeszowicach, jedna we Włoszczowie. Tej z przybycia na Grochowie nie kojarzę.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Września 2010, 11:34:33 »
Zachowane wagony typu Gosa76 stoją w:
-Kamieniu Pomorskim (jako wczasy)
-Białystok (socjalny, wózki 4ANc, ogrzewanie ropne!)
-Krzeszowice (2 zdemolowane, na terenie pseudo-skansenu)
-Idzikowice (socjalny, malowanie ciemnozielone)
-Włoszczowa Płn. (socjalny, malowanie szare)
-Warszawa Grochów (socjalny, podobno przeznaczony na złom :/)
-Wolsztyn (socjalny, ogrzewanie ropne!)

Nie wiem co się dzieje z tym egzemplarzem co stał w Lublinie. W roku 2005 pocięto na złom dwie sztuki tego typu (socjalne) w Sokołowie Podlaskim, stacje mac. Warszawa Grochów (niebieska) i Szczęśliwice (zielona). Firefoxfan powinien (na pewno ma ;]) zdjęcia jak stały w Sokołowie oczekując na palnik. Jakbym o jakimś zapomniał, to proszę dać znać :)
Życie to nie gra... to symulator.

Offline Kipek von Chojna

  • Wiadomości: 139
  • Kiperancki Kipek
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Września 2010, 14:26:32 »
Czyli rozumiem, że wagony o których wszyscy mówili, są nieeksploatowane. Pomijając ten z 4ANc, zainteresowała mnie reszta. Te z Krzeszowic, są mocno rozbebeszone? Byłaby jakaś możliwość ich przejęcia i odrestaurowania? Bo skoro niszczeją...
O ile wszystko poszłoby dobrze, może wróciłyby na szlak w zestawieniu z SA110. Ale to jeszcze odległy plan.
Pozdrawiam z pracy. ;)
:)

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Września 2010, 14:27:23 »
Cytuj
Dwie Gosy stoją w Krzeszowicach, jedna we Włoszczowie. Tej z przybycia na Grochowie nie kojarzę.
To jak będziesz wjeżdżał w postojowe, to popatrz na lewo w kierunku przyjazdowo-odjazdowych. Tam stoi na pewno.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Września 2010, 18:54:26 »
Czyli rozumiem, że wagony o których wszyscy mówili, są nieeksploatowane. Pomijając ten z 4ANc, zainteresowała mnie reszta. Te z Krzeszowic, są mocno rozbebeszone? Byłaby jakaś możliwość ich przejęcia i odrestaurowania? Bo skoro niszczeją...
O ile wszystko poszłoby dobrze, może wróciłyby na szlak w zestawieniu z SA110. Ale to jeszcze odległy plan.
Pozdrawiam z pracy. ;)
Ten białostocki wagon pomimo nieoryginalnego podwozia jest ciekawym egzemplarzem (tak jak i ten z Wolsztyna) gdyż posiada ogrzewanie ropne, które było dla tego typu drugą cechą charakterystyczną obok wózków. Reszta przebudowanych na socjalne posiada klasyczne ogrzewanie z piecem węglowym znane z wagonów sypialnych budowy niemieckiej.

Krzeszowickie? W sumie nie są spalone czy uszkodzone mechanicznie, ale wewnątrz totalny bałagan (fekalia, butelki po "napojach" i inne niespodzianki). Obydwa były wagonami sypialnymi, dopiero potem przerobione na knajpę pseudo-skansenu, co niektórzy sądzili że to zachowane wagony restauracyjne z Jugosławii, a to nieprawda. Na Grochowie mieli też do ok. 2003 roku kilkanaście pocztowych wagonów tej samej produkcji, jednak stały na niemieckich wózkach typu MD524. Niestety, wyparowały bez śladu zaraz po zakończeniu przez PKP większości przewozów pocztowych...

Pomysł z przywróceniem na szlak jako doczepy do zespołów motorowych SA110? Eeee... :p, nieco dziwny pomysł. Lepiej byłoby je odbudować zgodnie z dokumentacją i pomalować w barwy WARS z lat 70, jako jakieś eksponaty. Wszyscy jednak wiemy jak tego typu sprawy w Polsce wyglądają.
Życie to nie gra... to symulator.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wózki typu Wegmann w wagonach?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Września 2010, 22:25:08 »
To jak będziesz wjeżdżał w postojowe, to popatrz na lewo w kierunku przyjazdowo-odjazdowych. Tam stoi na pewno.

Stoi rzeczywiście, ale na odejściu, na nowej grupie. A nie na przybyciu.
Jak będę duży zostanę maszynistą!