Autor Wątek:  Urlop w PLK  (Przeczytany 2918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

reds0

  • Gość
Urlop w PLK
« dnia: 30 Kwietnia 2009, 15:37:02 »
Wyciąg z telegramu (pana) dyrektora. Piszę pana z małej bo, to już są kpiny. Uprasza się pracowników, o zgłaszanie urlopu pani... (sekretarce) z wpisem do dziennika od kiedy pracownik ubiega się o urlop?  (Obecność obowiązkowa) przy wypełnianiu druku urlopowego! Ciekawe zjawisko powstało, bo planowanie urlopu jeszcze można zrozumieć, ale jeśli chcę wziąć urlop na żądanie?! Dajmy na to, popiłem i co? mam iść nawalony do pani sekretarki danej sekcji i se urlop napisać? Dość śmieszne przepisy teraz wydają nasze Pryncypały.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2009, 15:42:59 wysłana przez reds0 »

Offline Quork QTar

  • Wiadomości: 201
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwietnia 2009, 15:42:06 »
Zostan, Neda/Spojrz na to miasto
Na wstrzesione fundamenty palacow/Na wysokosc platanow Teheranu
Zwa nas "kurzem", a jesli maja racje/Zanieczyscmy powietrze gnebicielom
Nie idz, Neda

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:07:12 »
Nie wiem czy dobrze pamiętam (zajęcia z praw pracowniczych do najciekawszych nie należą...), ale musisz zgłosić chęć wzięcia urlopu najpóźniej w dniu w którym ma się on zacząć. Takie są przepisy i kropka. Swoją drogą gdyby tak nagle np. 10 maszynistów bez uprzedzenia nie przyszło do pracy bo były imieniny kolegi, i żaden by nie zgłosił tego, że go nie przyjdzie, to by dopiero było... . Jest obowiązek uprzedzenia pracodawcy po to żeby miał czas znaleźć i wyznaczyć zastępstwo za niedysponowanego delikwenta.

EDIT

"Wyciąg z przepisów":

Cytuj
Urlop na żądanie jest udzielany przez pracodawcę pracownikowi na jego wniosek.

Cytuj
Pracownik składając wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, powinien dokonać tego najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale jeszcze przed rozpoczęciem swojego dnia pracy, tj. przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy.

Cytuj
Może się zdarzyć, że na skutek nadzwyczajnych okoliczności życiowych pracownik nie będzie miał możliwości zgłoszenia wniosku o udzielenie mu urlopu w powyższym terminie. W takim przypadku okoliczności te wyłączają winę pracownika w przypadku nieobecności w pracy i spóźnionego zgłoszenia wniosku urlopowego.

Cytuj
Pracownik powinien zgłosić swe żądanie najwcześniej jak to możliwe. Tylko najwcześniejsze zgłoszenie urlopu pozwoli pracodawcy na podjęcie stosownych środków, które umożliwią zapewnienia zastępstwa nieobecnego pracownika.

Co do nadzwyczajnych okoliczności życiowych to nie wiem czy upicie się można traktować jako nadzwyczajną okoliczność... ;p.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2009, 16:14:35 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:07:50 »
...ale jeśli chcę wziąć urlop na żądanie...
Zgodnie z art. 167.2 zd. 1 Kodeksu pracy „pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym”. Masz prawo zadzwonić przed rozpoczęciem pracy i pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu.
Pozdrawiam

reds0

  • Gość
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:14:59 »
@Rewizor, zgadza się, tylko jak ja zgłoszę naczelnikowi, że mam kaca , to on mnie wyśle do sekretarki! bo ona musi to odpisać w dzienniku! Pani sekretarka sobie odnotuje i .... To są jaja! I jeszcze na dodatek mam przy niej napisać kartkę urlopową!

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:31:41 »
Jak powiesz, ze masz kaca to gratuluje :) Tak na serio, nie musi Ciebie nigdzie odsyłać, dzwonisz i zgłaszasz. O 5 czy 6 i sekretarka i dyro smacznie jeszcze śpią ;)
Pozdrawiam

reds0

  • Gość
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:36:12 »
@Rewizor właśnie tu jest problem, bo tylko śmieszna sekretarka ma teraz władzę nad urlopami, masz przyjść i napisać na miejscu! Takie nowe przykazanie od dziś obowiązuje! Kart urlopowych nie można wypisywać od tak! Śmieszne zarządzenie, ale takie wprowadzili w PLK Wrocław od dziś.

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:39:36 »
Jak ja dzwonię do swojego szefa to on przecież tak samo jak Twój przyjmuje Twoje zgłoszenie. Nasi szefowie nie posiadają w biurkach kart urlopowych, opisywana przez Ciebie sytuacja na pewno nie odnosi się do urlopu z art.167. Rozmawiałem z kolegą związkowcem z Twoich stron i był zdziwiony, opisz mi kto co i jak na PW wszystko dokładnie.
Pozdrawiam

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Urlop w PLK
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Kwietnia 2009, 16:47:47 »
@reds0, jest dokładnie tak, jak pisze @Rewizor. Biorąc "alkoholowe" ;) wolne nie musisz stawiać się w pracy. Wystarczy, że zadzwonisz przed jej rozpoczęciem. Tak samo jest z maszynistami. Nie chciej wiedzieć wyrabiało się w okolicy Świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra, gdzie zapis ludzi był bardzo mały, a połowa i tak wzięła "WŻ".