Autor Wątek:  Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny  (Przeczytany 30837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Marca 2009, 14:33:57 »
Aj tam, teraz będziecie gadać na 5 stron na temat obrazka. Dla mnie może być kółko i krzyżyk. Nawjażniejsza jest treść tego co tam się znajduje.
Dla przykładu, podaję logo pewnej znanej międzynarodowej firmy.
Kto by pomyślał, że takie cos może stać się logo.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Marca 2009, 14:37:56 »
Cytuj
Aj tam, teraz będziecie gadać na 5 stron na temat obrazka. Dla mnie może być kółko i krzyżyk.

Porównując ten cytat i autora wnioskowałbym, że niemożliwe iż to Ty napisałeś ;] Zwykle to Ty Mariusz polemizujesz z kimś na 5 stron ;D

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Marca 2009, 14:40:06 »
Ale nie na temat obrazka, co tutaj jest sprawą 10 rzędną, KPW? :)
I znowu te osobiste wycieczki, zamiast skupić się na meritum...
W ten sposób do niczego nie dojdziesz, tylko do tego, że od słowa do słowa ja baran, Ty cap itd.
Wiesz jak to działa....

No to start... :)
PS
Ty też masz taką właściwość ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2009, 17:45:50 wysłana przez REWIZOR »

Offline Winger

  • Administrator
  • Wiadomości: 1466
    • Zobacz profil
    • http://www.winger.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Marca 2009, 14:53:52 »
Chciałem właśnie przeanalizować i zrobić listę sugerowanych poprawek, ale trochę by tego było, mam więc prośbę - prześlijcie mi źródłową wersję pliku mailem (winger [at] eu07.pl), poprawię to co mi przyjdzie na myśl, odeśle to Wam i zrobicie z tym co chcecie.
Pozdrawiam,
Winger

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6164
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 870
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Marca 2009, 16:14:12 »
Cytat: poradnik
Teraz objaśnienia:
EP09-005 - Nazwa lokomotywy lub wagonu, jaka będzie widoczna podczas uruchamiania Maszyny. Do bezbłędnego działania symulatora wymagane jest, aby każda lokomotywa (nie wagon) miała unikatową
nazwę.
Nieprawda, nie jest to wymagane. Wymagane są jedynie różne nazwy pojazdów z obsadą, przy czym na pewno to dotyczy sytuacji z włączonym logowaniem fizyki; przy wyłączonym powinno przejść.
Cytat: poradnik
Mówiąc prościej, jest to „droga” do folderu z użytym przez nas taborem.
Cytat: poradnik
0 – ładunek w tonach. Dla lokomotyw wpisujemy wartość 0. Przy wagonach
możemy wpisać jakąś liczbę np. 23. Dodatkowo przy wartości większej od zera, musimy po spacji określić rodzaj ładunku. Przykład dla wagonu pasażerskiego:
Nieprawda, w przypadku ludzi albo bagażu jest to ilość w sztukach.
Cytat: poradnik
Jeśli dla danego wagonu określimy rodzaj ładunku, którego dany wagon nie może przewozić
Cytat: poradnik
Jeśli używasz Start.exe lub Rainsted.exe w trybie pracy „dla początkujących”,musisz dokonać wpisów do dynamic.dat.
Cytat: poradnik
Jeśli prowadzimy skład osobowy, możemy włączyć ogrzewanie za
pomocą klawiszy
Cytat: poradnik
W lokomotywie EU07 istnieje możliwość wyboru pomiędzy hamulcami
osobowymi a towarowymi.
Raczej możliwość wyboru trybu pracy hamulca. No i Ctrl+B jako pospieszny (R), gdzieś się zapodział...
Cytat: poradnik
powoli rozpędzamy się, kręcąc nastawnikiem za pomocą klawiszy:
Cytat: poradnik
Gdy znajdziemy się na pozycji bezoporowej (zniknie wtedy żółta lampka
„jazda na oporach”), używamy bocznika za pomocą klawiszy:
Cytat: poradnik
Należy pamiętać, aby nie przekroczyć 650A na
Cytat: poradnik
Sprawdzamy wtedy przyciskiem 'F1' parametr 'damage status' i, jeśli pokazuje on 'Engine damaged', przechodzimy do maszynowni klawiszem END lub HOME, i odłączamy uszkodzone silniki:
Cytat: poradnik
Niektóre zwrotnice można zmieniać ręcznie
Przekładać?
Cytat: poradnik
· "Error=-13@12, (13@13), (13@21)".
· Posiadasz .exe, które nie obsługuje przekładni elektrycznej w lokomotywach
spalinowych. Ściągnij .exe z dieselpacka
Prościej jest napisać Error=-13, w tym wypadku linijka nie jest ważna... Swoją drogą, -8 raczej nie może być w 8 linijce, chyba że ktoś w trakcie wczytywania pliku skasuje go.
Cytat: poradnik
Wszystko, co umieszczasz w tym pliku, wpisuj ręcznie, zachowaj również odstęp 1 linijki od dołu, np.
Cytat: poradnik
-upewnij się, że wgrałeś teksturę do odpowiedniego folderu oraz, czy dokonałeś
poprawnego wpisu w scenerii.
Cytat: poradnik
Spróbuj zmniejszyć teksturę, o połowę poprzedniego rozmiaru
Cytat: poradnik
Znajdź akapity zawierające wpis HeadLamp_(cyfra)_on.
Dwie cyfry (kierunek i strona) to liczba.
Cytat: poradnik
Sprawdź to,wysiadając z kabiny i trzymając F2, przeleć nad wagonami, jeśli ujrzysz komunikat „Coupler broken”, urwałeś sprzęg. Wczytaj ponownie scenerię i następnym razem podjeżdżaj do składu wolniej.
Składnia tego zdania jest masakryczna. Nie wiem, czy wstawione przecinki odpowiadają tutaj myśli autorów.
Cytat: poradnik
im więcej FPS (klatek na sekundę), tym szybciej
Cytat: poradnik
Może to spowodować wyświetlanie błędów podczas uruchamiania tras, oraz złe działania
Cytat: poradnik
Mamy nadzieję, że nasz poradnik, pomoże Wam
Cytat: poradnik
Jeśli nadal jest coś niejasne
Cytat: poradnik
opiszecie Wasz problem, oraz załączycie wpis z log.txt.
Cytat: poradnik
Potem musimy zaktualizować plik eu07.exe - obecnie radzimy Wam używać wersję z Dizelpacka autorstwa youBy'a.
Odwrotnie brzmi lepiej no i apostrof niepotrzebny raczej, wszak y czytamy ( jako 'aj'). Zaś jedyna słuszna nazwa paczki jest Dizelpack. Każda inna odwołuje się do nieistniejącego tworu.
No i czemu nie ma informacji o F9 wcześniej? W ten sposób dużo łatwiej będzie nauczyć się podstaw jazdy. Jest to informacja dynamiczna, co więcej, zawarta już w exe 699 i Megapacku KURSa90.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2009, 16:32:32 wysłana przez youBy »
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline camino

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Grudnia 2012, 23:39:42 »
Pozwalam sobie odświeżyć starocia, bo temat wątku jak najbardziej odpowiedni, a mnożyć bytów bym nie chciał.
Gorąco proszę espertów-mAszynowiczów o rozważenie możliwości zredagowania jednego, konkretnego podręcznika dla początkujących użytkowników symulatora. Czy Drogich Kolegów Adminów nigdy nie zastanowiło, dlaczego tyle pytań się powtarza, dlaczego wciąż nowi ludzie zadają pytanie z grupy "jak to ruszyć"? Oczywiście, że kłania się opcja "szukaj" oraz nieustannie macha do nas rączką plik readme. Cóż, zawsze znajdzie się jeden i drugi słabo czytający, który powtórzy na forum pytanie dziesiątki razy wałkowane. Ale czy to znaczy, że wszystko w readme jest jasne i oczywiste?
Podam trzy przykłady.
1. Lokomotywa SM03, sceneria elektrociepłownia.
Odpalam maszynę, udaje się zwolnić hamulec, zgodnie z instrukcją ruszam.
Cytuj
Kiedy silnik osiągnie maksymalne obroty możesz wrzucić następny bieg (między biegami są sprzęgła).

Metodą prób i błędów po kilku żałosnych zrywach odkryłem, że trzeba dwukrotnie nacisnąć [num+/], by wrzucić wyższy bieg. Czy nie można tego napisać wprost? Czy każdy nowy użytkownik musi to odkrywać?
2. Lokomotywa SM42 i pokrewne.
Zabieram się do uruchomienia loka, sięgam do pliku sterowanie.html i co widzę?
Cytuj
Bardzo podobnie jak elektrowozami sterujemy lokomotywami spalinowymi z przekładnią elektryczną

Czy Drodzy Fachowcy uważają, że dla laika jest to instrukcja wystarczająca?
3. Podczepianie się do składu.
Cytuj
Dojedź do składu (nie wysiadaj z kabiny), gdy czujesz, że dobiłeś do zderzaków wagonu daj jeszcze ze 2-3 pozycje na nastawniku i zahamuj hamulcem pomocniczym
Gdy przy elektrociepłowni usiłowałem dobić SM03 z 7 wagonami do kolejnych 4 wagonów, przekonałem się, że i przy klawiaturze można się nabiegać, że boli. Każdy użytkownik symka przekonał się, że podjechanie na tyle blisko, by wagony dały się spiąć, to wcale nie taka prosta sprawa, a na koguciku szczególnie. A może by tak pomóc nowicjuszom i podsunąć konkretne sposoby radzenia sobie?

Duży szacunek dla libertyna89 za plik informacyjny do paczki całościowej 2011. Dzięki niemu pobieranie, instalacja symka i podstawy obsługi są znacznie ułatwione. Jestem jednak pewien, że obok tego pliku przyda się kilka innych, mogą być np. poświęcone obsłudze poszczególnych, konkretnych typów lokomotyw.
Jeszcze jedno: co chwila jako odpowiedzi na pytania na forum pojawia się odpowiedź "gdzieś na forum już o tym było". No właśnie. "Gdzieś." Jeżeli stali bywalcy forum mają prawo nie pamiętać, gdzie i kiedy o jakimś konkretnym problemie była mowa, to czy należy oczekiwać od nowicjusza, że przebije się przez ponad 10000 wątków (choćby i przy pomocy opcji "szukaj") i przestanie głowę zawracać?
Proponowane pliki informacyjne mogłyby być podzielone na rozdziały: najpierw coś dla laików, potem dla zaawansowanych. Te tematy, które na forum zostały wyjaśnione, można do takiego poradnika dla już jeżdżących wrzucić. Przykład pierwszy z brzegu: jakie powinny być wartości poboru prądów przy rozruchu EU07? Dyskusja była spora, można jej owoce ująć w dwa zdania informacji.
I jeszcze sprawa lokalizacji plików pomocy. W folderze "inne" raczej bym się takich fundamentalnych informacji nie doszukiwał.

Jeśli sprawa - zdaniem adminów - w tym wątku nie na miejscu, proszę umieścić w nowym wątku. Dzięki.

Offline ShaXbee

  • Administrator
  • Wiadomości: 1984
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Grudnia 2012, 09:57:05 »
@camino: Slusznie zauwazyles problem, widze tez ze masz koncepcje jak to zaczac. Czy bylbys w stanie podjac sie stworzenia takiego podrecznika wobec tego? Proponuje zebys zebral rowniez pare osob do pomocy/review. Prosze zebys w miare mozliwosci zaczal go tworzyc na Google Docs - jest tam dobre wsparcie dla grupowej edycji / historii dokumentu. Ja moge pomoc w tlumaczeniu na angielski.

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Grudnia 2012, 21:40:55 »
Informacje sprzeczne. Tzw. zielony pobiera sobie trasę, otwiera skompresowany plik i odnajduje readme, info txt. lub coś w tym stylu. Plik zawiera informację: Paczkę należy wypakować do katalogu głównego z symulatorem lub Wypakuj do głównego folderu Maszyny itp. W tutorialu zaś pisze: Katalog textures wypakuj do textures, csreny do screnów itp. To jak w końcu? Należy ustalić jedną wersję i ją prezentować we wszystkich poradnikach, bo czasami dla zielonych zaleca się wersję której nikt inny nie przewiduje, a szczególnie "wydawca" jakiegoś dodatku.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Grudnia 2012, 23:00:27 »
Jak pobierasz dodatek, to masz w nim info jak go zainstalować, więc po co szukasz instrukcji nie wiadomo gdzie?
Przykład, który przedstawiłeś jest słaby. To nie są sprzeczne informacje, tylko dwa niemal identyczne sposoby na kopiowanie plików,  do tego oba są poprawne. To są przecież podstawy obsługi komputera...
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Grudnia 2012, 20:56:15 »
I znowu jest o tym samym czyli o niczym. Ja o tym wiem że oba sposoby są poprawne. Pytanie czemu tutorial wskazuje konkretny?(w dodatku nie pokrywający się z info txt scenerii) W sumie wszystko można sprowadzić do podstawy obsługi komputera, do podstawy obsługi Maszyny itd. Pytanie zatem po co tutorial, komu to potrzebne, skoro wszyscy znają "podstawy".
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2012, 21:00:54 wysłana przez selsyn »

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Grudnia 2012, 21:02:32 »
Jeśli masz jakiś problem, to napisz konkretnie czego nie wiesz w odpowiednim dziale. Sorry, ale odnoszę wrażenie,  że szukasz dziury w całym.
Tutorial może napisać każdy i zalecić w nim takie działania, jakie uzna za najlepsze. Najważniejsze żeby było poprawne.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2012, 21:05:21 wysłana przez adsim »
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Grudnia 2012, 22:24:48 »
Cytuj
Nieprawda, w przypadku ludzi albo bagażu jest to ilość w sztukach

Jaka wartość w tonach/kilogramach jest zdefiniowany jeden pasażer/bagaż?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Grudnia 2012, 22:33:35 »
Oba po 68 kg.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6164
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 870
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Grudnia 2012, 22:35:54 »
1 pasażer to 80 kg, 1 bagaż to 100 kg.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Grudnia 2012, 22:42:00 »
1 pasażer to 80 kg, 1 bagaż to 100 kg.
Źródło? Ja po prostu wpakowałem do pociągu pasażera, potem bagaż. Pokazuje o ile się zmienia masa. Ty skąd masz te liczby?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Poradnik dla nowych użytkowników MaSzyny
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Grudnia 2012, 22:46:23 »
Ty skąd masz te liczby?

Z exe ;)