Autor Wątek:  Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)  (Przeczytany 13563 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« dnia: 19 Grudnia 2008, 03:20:31 »
Witajcie. Wymodelowałem kilka obiektów pod 3d max'em i postanowiłem, że stworzę teraz jakąś trasę. Chcę storzyć trasę realistyczną. Słyszałem, że bardzo to ułatwia starter Ra, jednakże nie wiem, jak z niego korzystać. Prosiłbym o opisanie w prosty sposób, jak z nigo skorzystać.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2008, 22:05:35 wysłana przez REWIZOR »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Grudnia 2008, 13:31:23 »
Nie tworzy szlaku, tylko pozwla go ustawić zgodnie z mapą. Tory trzeba mieć narysowane wcześniej i można je tylko popodginać.

Po pierwsze, zależnie od tego w jakiej okolicy robisz tory, musisz w pliku MASZYNA.INI ustawić współrzędne początku w układzie PUWG 1992. Domyślnie ustawiają się 4 możliwe obszary, mam jeszcze ustalone punkty dla kilku innych (np. Wolsztyn).
[TEREN]
PMPPW=TEREN0
Szczecin=TEREN1
Linia 61=TEREN2
Linia 139=TEREN3
Bochnia=TEREN4
Tunel=TEREN5
Wolsztyn=TEREN7

[TEREN1]
name=Szczecin
PUWG1992.x=200000
PUWG1992.y=624000

[TEREN7]
name=Wolsztyn
PUWG1992.x=304000
PUWG1992.y=472000
Zalecane jest, aby współrzędne były wielokrotnością 8000. Współrzędne można było kiedyś odczytać z dolnego paska w serwisie geoportal.gov.pl, nie pamiętam, jak to jest obecnie.

Po drugie, żeby od czegoś zacząć, trzeba ściągnąć pliki UMP za pomocą CVS. Mój program tego jeszcze nie obsługuje, głównie dlatego, że nie mam kilkuset MB wolnego miejsca na te pliki. Opis ściągnięcia jest na stronie http://ump.waw.pl/faq.html. Przy ściąganiu przez podany tam cvs.exe, to trzeba wcześniej ustawić mu zmienną środowiskową z katalogiem docelowym, np.SET HOME=C:\CVS
cvs.exe -z5 -d:pserver:guest@ump.waw.pl/home/cvsroot checkout all

Po ściągnięciu tych map, trzeba pobrać jeszcze plik konwersji UMP [link usunięty] i zapisać go w katalogu rainsted. Ewentualnie ustawić inne szerokości dróg i tekstury. Następnie, użyć przycisku na edytorze, na zakładce SRTM i przekonwertować wybrany plik do formatu scenerii. Domyślnie pliki UMP szukane są w rainsted\src. Pliki wynikowe zapiszą się w katalogu scenery.

Po trzecie, przekonwertowane pliki scenerii należy zaimportować do 3ds maxa. Na ich podstawie orientować umieszczenie torów, dróg, budynków, lub wręcz poprzerabiać. Przed importem do 3ds max można jeszcze moim programem poprawić niektóre punkty na tle map Geoportalu, pozamieniać proste na łuki oraz podzielić zbyt długie fragmenty na mniejsze. Nie jest możliwy proces odwrotny, tzn. dopasowanie wyświetlania map do czegoś zrobionego w 3ds max.

Ogólnie współpraca mojego edytora z 3ds max wygląda słabo. W przygotowaniu jest edytor krzywoliniowy, którym będzie wygodniej edytować szlak, z zachowaniem ciągłości i jednoczesnym wpasowaniem w teren. Do tego będzie konwersja UMP w zakresie wybranej komórki i generowanie terenu z SRTM.


2009-08-21 Usunięty nieaktualny link do pliku UMP.INI. Można go teraz pobrać bezpośrednio z edytora RSF. Na opisywanym podglądzie terenu import z UMP został usunięty.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpnia 2009, 17:42:43 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudnia 2008, 17:20:38 »
Wielkie dzięki za pomoc. Właśnie chodzi mi, abym mógł sobie wygodnie kłaść tory  na tle map, co udostępnia twój starter. Wielkie dzięki.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2008, 22:04:56 wysłana przez REWIZOR »

Offline przepioramarcin

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marca 2009, 11:12:38 »
Co robię nie tak jak trzeba?
"Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie... ."
Mateusza 7:12

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marca 2009, 16:08:56 »
Obrazek taki wskazuje na brak danych na Geoportalu. Może to mieć dwie przyczyny: albo błędnie podano współrzędne, albo faktycznie nie oferują zdjęć. Ponieważ mi się okolica Sochaczewa ściągała normalnie, podejrzewam błędnie wpisane współrzędne.

Jakie masz ustawienia współrzędnych? Geoportal podaje współrzędne z zamienionymi osiami - X jest tam południe->północ, a Y - zachód->wschód.

Jakie pliki masz w katalogu gisdata/pl500px?


   « Dodano: 13 Marca 2009, 23:45:31 »
Dla wersji 1.0.78 wystarczy umieścić w pliku SCN wpis://$g PUWG1992 584 484
« Ostatnia zmiana: 13 Marca 2009, 23:45:31 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline przepioramarcin

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Marca 2009, 07:20:48 »
Po umieszczeniu w/w wpisu w pliku scn następujący efekt.
Jakie powiększenie należy zaznaczyć? Czy ma to wpływ na pobierane ortofotomapy?
W jaki sposób pobieramy drugi, trzeci itp. fragment mapy? Czy należy zaznaczać jakiś tor w kwadracie obok?
"Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie... ."
Mateusza 7:12

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Marca 2009, 15:08:16 »
Poprawiłem to w wersji 1.0.78.4411, powinno być lepiej.

Pobiera się zawsze kwadrat, który znajduje się na środku okienka podglądu. Zależnie od powiększenia pobierają różne rozdzielczości map. Dla 125px/km, 250px/km, 500px/km pobierają się obrazki 500×500 odpowiadające obszarowi 1km×1km. Dla 2px/m, 4px/m, 8px/m i 16px/m pobierają się obrazki 400×400, odpowiadające obszarowi 100m×100m. Dla powiększenia 1px/m i pozostałych nie pobiera się nic.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline przepioramarcin

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Marca 2009, 16:53:47 »
Teraz zdecydowanie lepiej. Tylko w dalszym ciagu nie wiem, jak po pobraniu pierwszego kwadratu mapy pobrać kolejne.
"Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie... ."
Mateusza 7:12

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marca 2009, 18:57:45 »
Przesunąć trzeba okienko ponad scenerią strzałkami po prawej stronie tak, aby na środku okna znalazł się kwadrat, dla którego nie ma mapy. Najlepiej przy powiększeniu do 500px/km albo 4px/m, bo wtedy łatwiej ustawić miejsce bez podkładu na środku ekranu.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline przepioramarcin

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Marca 2009, 06:57:47 »
Dobra. Z mapami sobie poradziłem.
Jak obróciłeś tory o 180 stopni i przesunąłeś. Zrobiłeś to w 3ds maxie?
"Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie... ."
Mateusza 7:12

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Marca 2009, 09:06:17 »
Aby obrócić, na zakładce Izometryczne trzeba odznaczyć Tylko grupę wpisać kąt w stopniach w pole kąt i przycisnąć Transformuj. Tory i drogi zostaną obrócone i mogą wymagać dodatkowego przesunięcia. Aby przesunąć należy wpisać wektor przesunięcia w metrach do pól dx i dz. Lepiej nie łączyć przesuwu z obrotem.

Środkiem obrotu będzie chyba pierwszy (zakropkowany) punkt kontrolny zaznaczonego toru, ale nie jestem pewien. Semafory powinny się też obrócić, jeśli nie, to trzeba wczytać scenerię ponownie i przypisać je do torów. Nie są obracane trójkąty terenu i chyba pozostałe obiekty też nie. Ten edytor nie będzie już rozwijany, a w nowym nie ma funkcji obrotu, więc lepiej obrócić oryginał w 3ds Max (ale to z kolei może powodować pojawienie się nulltracków).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline danniel

  • Wiadomości: 309
  • Degustator w Lokalnym Centrum Lepienia Pierogów
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 94
Odp: Poradnik korzystania z Geoportal (Starter Ra)
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwca 2014, 12:53:16 »
Poprawiłem to w wersji 1.0.78.4411, powinno być lepiej.

Pobiera się zawsze kwadrat, który znajduje się na środku okienka podglądu. Zależnie od powiększenia pobierają różne rozdzielczości map. Dla 125px/km, 250px/km, 500px/km pobierają się obrazki 500×500 odpowiadające obszarowi 1km×1km. Dla 2px/m, 4px/m, 8px/m i 16px/m pobierają się obrazki 400×400, odpowiadające obszarowi 100m×100m. Dla powiększenia 1px/m i pozostałych nie pobiera się nic.

Dla mnie pobiera się tylko w powiększeniu 500px/km, w większym już nic się nie pobiera. to wina Geoportalu, czy jak?
Pierogi lepić! A nie, na szołtbuksach siedzić.