Autor Wątek:  Film/tutorial instruktarzowy "Uruchomienie EU07" (Było: Wasze filmy z symkiem w roli głównej)  (Przeczytany 29666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mkbrzeg

  • Gość
Mój mini poradnik jak ruszyć EU07:


Polecam oglądać w jakości 720 HD. Dzięki od razu za uwagę , w filmie pokazałem jak włączyć wysoki rozruch ale przy jeździe luzem jest do niczego nie potrzebny.

Wydzielone i przeniesione --- myślę, że zasługuje na to (mam nadzieję że ostateczna wersja filmu będzie naprawdę bez zarzutu).

Kamils
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 00:37:00 wysłana przez kamils »

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
@mkbrzeg troszkę mimo wszystko dziwny ten poradnik. Najpierw radzisz podnieść pantografy i załączyć reflektory, a  dopiero potem zasiąść za nastawnikiem wciskając F4. Reszta ujdzie, ale z tego co widziałem radzisz wcisnąć na numerycznej kropkę, czyli dać popełnienie i potem nie wspominasz już ani słowy o tym by przestawić kran na pozycję jazda wciskając 4 na numerycznej. Taki ten poradnik jednak mimo wszystko niedopracowany.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2011, 18:16:05 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline szogun

  • Wiadomości: 5629
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 560
Opis sterowania jest zawarty w readme.html, więc po co kolejny film pokazujący jak uruchomić siódemkę?
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

mkbrzeg

  • Gość
@mkbrzeg troszkę mimo wszystko dziwny ten poradnik. Najpierw radzisz podnieść pantografy i załączyć reflektory, a  dopiero potem zasiąść za nastawnikiem wciskając F4. Reszta ujdzie, ale z tego co widziałem radzisz wcisnąć na numerycznej kropkę, czyli dać popełnienie i potem nie wspominasz już ani słowy o tym by przestawić kran na pozycję jazda wciskając 4 na numerycznej. Taki ten poradnik jednak mimo wszystko niedopracowany.

Dzięki za cenne uwagi - jednak trochę go źle zrobiłem :(
@Szogun po co się spinasz niepotrzebnie wiem , że opis jest zawarty w readme. To tylko temat Screeny i dodałem swój filmik.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Bardziej ambitni wczytają się w Readme, ci leniwi wklepią w YouTube'a "Jak ruszyć EU07".
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Przykładowy filmik autorstwa @mateu07
&feature=player_embedded Wiem wiem w obecnym exe nie załącza się baterii i obecna siódemka kompletnie nie przypomina tej z filmiku, ale mimo wszystko według mnie to dobry filmik instruktażowy. @mkbrzeg możesz spróbować na jego podstawie zrobić swój mini poradnik obecnej siódemki.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2011, 20:49:45 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

mkbrzeg

  • Gość
Druga wersja poradnika:

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Hm, czy przypadkiem nie podpiąłeś włączania przetwornicy po opisaniu jak włączyć sprężarkę?

Poza tym --- zobaczyć można czasem posty ludzi mających problem czerwonych lampek, a potem brzęczyka i zatrzymującej się lokomotywy --- skoro na nagraniu masz jak się zapalają, to może napiszesz też jak je wyłączyłeś :).

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Zwróć uwagę na wyraz odhamować.

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Przed kropkami, przecinkami, pytajnikami itp. nie wstawiamy spacji. Uczenie ludzi obsługi hamulca za pomocą num4 i num6 to nie jest najlepszy pomysł. Poza tym ten film to chyba ma być reklama Twojej strony internetowej, czy poradnik?
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Moim zdaniem na próżno jest w tej chwili robić poradniki tego typu, ponieważ wszystko jest świetnie opisane na forum i wyświetlane podczas uruchamiania symulacji. W dodatku takie marne poradniki...  Edit.: A styl wykonania filmu to już zupełnie inna bajka :)
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

mkbrzeg

  • Gość
Poradniki powstają po to aby komuś pomóc. Skoro wszystko jest na forum i ktoś to czyta i dalej tego nie rozumie może sięgnąć po tutorial. Jeśli natomiast założy temat na forum zostanie zwyzywany , że tysiąc pięćset razy było i dostanie w najlepszym wypadku tylko ostrzeżenie. Także tyle a poradniki w prostym wykonaniu są skierowane do prostych użytkowników. Przecież nie będziemy robić pełnometrażowych filmów skoro to jest takie proste. Przepraszam , że to napisałem myślę , że nikt się nie poczuł tym urażony. Na koniec widzę , że schodzimy z głównego wątku tego tematu.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Skoro chcesz pomóc innym, to zrób to prawidłowo.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Panowie profesjonaliści zapomnieliście tylko o jednym, że @mkbrzeg jednak jakiś wysiłek włożył by zrobić ten swój mini poradnik, a wy nic tylko krytykujecie. Widzę, że filmik usunięty. Gratuluję dopięliście swego. Ja napisałem wprost jakie mam uwagi i autor je zaakceptował. Zamiast krytykować było udzielić porad i co według Was można było w tym filmiku ulepszyć, a tak nastawiliście się na anty i po filmiku, został usunięty. Nie podoba mi się takie traktowanie.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 00:22:03 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Zamiast krytykować było udzielić porad i co według Was można było w tym filmiku ulepszyć
I takich właśnie porad Koledze udzielono. Widocznie stworzy lepszy film, a ten z błędami usunął, by nie mieszać początkującym.

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Zamiast krytykować było udzielić porad i co według Was można było w tym filmiku ulepszyć, a tak nastawiliście się na anty i po filmiku, został usunięty. Nie podoba mi się takie traktowanie.
Bzdura. Ja napisałem, co jest błędne. Film usunięty i słusznie, bo nadawał się do śmietnika. Może zrobi lepszy, a jak nie, to lepiej niech nie robi.
Każdy zaczyna od rzeczy małych i prostych. Jak ktoś ma zacięcie, to kiedyś stworzy rzeczy wielkie i ważne. Krytyka merytoryczna jest potrzebna, bo służy poprawie jakości. Akceptacja byle czego jest niepotrzebna i szkodliwa. :)
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Wszystko ładnie pięknie, ale zrozum to jego początki i ty zapewne też i ja oraz inni z tego forum od czegoś przecież zaczynaliśmy, dlatego mimo wszystko ja doceniam ten filmik.
I takich właśnie porad Koledze udzielono. Widocznie stworzy lepszy film, a ten z błędami usunął, by nie mieszać początkującym.
No oby się nie zniechęcił i mimo wszystko skończył to co zaczął. Życzę mu tego :).
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Z drugiej strony trochę dokładności i wyszedłby wspaniały film instruktażowy.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
i widzisz w tym właśnie rzecz. Wystarczyło to napisać, a nie:
Moim zdaniem na próżno jest w tej chwili robić poradniki tego typu
W dodatku takie marne poradniki...

Oby @mkbrzeg się tak łatwo nie poddał krytyce i pokazał swój kolejny instruktażowy filmik :).
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 00:44:47 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Proszę zauważyć, że współczesne skomplikowane symulatory z przeznaczeniem na szerszy rynek wychodzą teraz z wbudowanymi tutorialami na których jest równocześnie instruktarz głosowy, wyświetlany tekst tego instruktarzu, a całość na tle obrazu bezpośrednio z symulatora. Oczywiście w dawnych czasach wystarczał czysty tekst, ale naprawdę człowiek szybciej się uczy obsługi programu widząc, słysząc i jeszcze mogąc równocześnie coś zrobić w programie. Zrobienie takiego wbudowanego w symulator podręcznika jest w tej chwili poza horyzontem naszych możliwości. Ale film podobny do tego zaproponowanego tutaj ma jak najbardziej sens. Warto jednak, aby był zrobiony jak najlepiej.

@mkbrzeg --- mam nadzieję, że nie zniechęciłeś się i postarasz się zrobić ten film jeszcze lepiej --- tak to jest, że jak zrobimy coś samemu i pokarzemy innym, to się okazuje, że można było zrobić lepiej. Nie przejmuj się tym, tylko działaj.

@narzekacze --- wielu z was naskoczyło na kolegę w sposób niemerytoryczny --- poczujcie się upomnieni.

Edit: (po zastanowieniu przez chwilę)
@poklepywacze po plecach --- spora część z wiadomości drugiej strony też wiele do wątku nie wnosi.

Na razie zostawiam wszystko jak jest. Brałem udział w wątku, więc jestem jakby stroną. Może jakiś inny mod uzna za stosowne posprzątać.

A teraz proponuję wrócić to kwestii merytorycznych --- co najlepiej zawrzeć w takim filmiku i jak to przedstawić.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 01:29:48 wysłana przez kamils »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Tak, napisałem to trochę z rozpędu. Nie znalazłem jeszcze żadnego profesjonalnie wykonanego filmu instruktażowego na YT, który pokazywałby wszystko od A do Z jak ruszyć poszczególnymi pojazdami w symulatorze. Być może ten będzie tym pierwszym...
Edit.:
Cytuj
na których jest równocześnie instruktarz głosowy, wyświetlany tekst tego instruktarzu, a całość na tle obrazu bezpośrednio z symulatora.
Idealny przykład - MSTS :)
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Proszę zauważyć, że współczesne skomplikowane symulatory z przeznaczeniem na szerszy rynek wychodzą teraz z wbudowanymi tutorialami na których jest równocześnie instruktarz głosowy, wyświetlany tekst tego instruktarzu, a całość na tle obrazu bezpośrednio z symulatora. Oczywiście w dawnych czasach wystarczał czysty tekst, ale naprawdę człowiek szybciej się uczy obsługi programu widząc, słysząc i jeszcze mogąc równocześnie coś zrobić w programie. Zrobienie takiego wbudowanego w symulator podręcznika jest w tej chwili poza horyzontem naszych możliwości.

Dlaczego nie? Wystarczyłoby napisać moduł w kodzie, dzięki któremu odpalałby się edytowalny skrypt tutorialowy i prowadził użytkownika "za rączkę" aż do uruchomienia lokomotywy. Moduł uruchamiałby się przyciskiem (może F1, albo F9) i wczytywał na zasadzie wpisów zdarzeń jak w scenerii co dalej ma się zrobić. Obecnie Maszyna sczytuje naciśnięcie klawisza do loga, zatem nie będzie problemu gdy polecenie głosowe odegrane z pliku każe użytkownikowi podnieść pantograf wciskając SHIFT + O z dołączonym na górze tekstem. Gdy użytkownik wciśnie dany klawisz, przechodzi się do następnego kroku. W PC 2009 jak dobrze pamiętam pod F9 była taka mini instrukcja co/jak/gdzie.
Jednocześnie dobrze rozumiem ograniczenia wynikające z silnika gry i na niektóre rzeczy będziemy musieli długo poczekać.

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
@adzik --- warto przemyśleć, potrzebne rzeczy to
1. wyświetlanie tekstu --- samo wyświetlanie jest, ale na oko wygląda na niekonfigurowalne --- pytanie na ile trudne byłoby zrobienie wyświetlania tekstu dowolnego (a może już taka możliwość jest?)
2. odgrywanie dźwięków --- odgrywanie dźwięków jest, nie wiem tylko, czy można podpiąć odegranie dźwięku bezpośrednio pod jakiś event
3. odpalenie eventu w wyniku naciśnięcia klawiszy normalnie używanych do sterowania lokomotywą --- żeby popchnąć tutorial dalej, ewentualnie z możliwością zablokowania reakcji loka na złe klawisze i odegraniem informacji, że zrobiłeś coś źle

Czy specjaliści od maszyny mogą w kilku słowach odpowiedzieć na ile to wszystko możliwe jest?

@mkbrzeg --- co do filmiku --- żeby był na prawdę dobry, to warto się zastanowić nad następującymi ulepszeniami (nie wiem ile z nich jesteś w stanie wprowadzić przy użyciu narzędzi, które posiadasz).

1. Tekst wyświetlany na tle widoku z symulatora, a nie na osobnych planszach
2. Przygotowanie całego tekstu i nagranie filmiku z symulatora przy równoczesnym spokojnym czytaniu tekstu i wykonywaniu instrukcji, dzięki temu czas filmiku będzie odpowiedni. Ponieważ człowiek (zazwyczaj) czyta szybciej niż mówi, więc będzie odpowiednia ilość czasu na wyświetlenie tekstu. Nie mówię, że masz od razu ten tekst nagrać do filmiku --- jeśli nie czujesz się na siłach może uda się znaleźć innego lektora, ale warto żebyś go sobie czytał sam, żeby dobrać odpowiednio czas nagrywania i momenty wykonywania kolejnych czynności.
3. Co do scenariusza filmu --- zastanowić się co dokładnie chcemy pokazać --- samo uruchomienie lokomotywy, czy może więcej (jak obserwować amperomierze, jak reagować na poślizg, jak hamować + HK, zbijanie czuwaka/shp...). A z czynności, które można wykonać w symulatorze, to czy np. nie dodać takich drobiazgów jak wyglądania przez okienko, żeby upewnić się, czy pantografy się podniosły, itp.
4. Co do samego tekstu --- czy nie okrasić go dodatkowymi informacjami, np. że w prawdziwej lokomotywie przed podniesieniem pantografów trzeba zrobić trochę czynności, których nie robimy w symulatorze, ile czasu mechanik dostaje na przejęcie zimnej lokomotywy i uruchomienie jej, itp. itd.

Być może ktoś ma inne pomysły, być może niektóre z moich nie mają sensu, ale myślę, że warto podyskutować.

Przy okazji --- myślę, że nie warto kasować starego filmiku dopóki nie pojawi się kolejna wersja --- to tak na przyszłość.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Film/tutorial instruktarzowy "Uruchomienie EU07"
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Czerwca 2011, 11:50:50 »
1. wyświetlanie tekstu --- samo wyświetlanie jest, ale na oko wygląda na niekonfigurowalne --- pytanie na ile trudne byłoby zrobienie wyświetlania tekstu dowolnego (a może już taka możliwość jest?)
2. odgrywanie dźwięków --- odgrywanie dźwięków jest, nie wiem tylko, czy można podpiąć odegranie dźwięku bezpośrednio pod jakiś event
Stosując komórki pamięci można by uzyskać zamierzony efekt, ale było by z tym trochę zabawy. Najlepiej byłoby stworzyć i przystosować trasę podobną do TD z instruktarzem - np. przejeżdżając przez tor obok wskaźnika w16 zostalibyśmy informowani, że należy zatrzymać się na przystanku. Niezatrzymanie spowodowałoby nie wyzwolenie kolejnego eventu. Przy ToA wyskoczyłby dźwięk "Na najbliższym semaforze wyświetlony jest sygnał zezwalający na jazdę do 40 km/h. Zwolnij, aby się nie wykoleić". Wiele rzeczy się da, ale jest to czasochłonne. Osoby, które naprawdę chcą poczuć się jak maszynista(ambitne) same dojdą do wszystkiego. Osoby, którym nie chciałoby się przeczytać kilku wątków, zapewne zlekceważyłyby najdoskonalszy przewodnik.
Solo oración!

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
@adzik --- warto przemyśleć, potrzebne rzeczy to
1. wyświetlanie tekstu --- samo wyświetlanie jest, ale na oko wygląda na niekonfigurowalne --- pytanie na ile trudne byłoby zrobienie wyświetlania tekstu dowolnego (a może już taka możliwość jest?)
2. odgrywanie dźwięków --- odgrywanie dźwięków jest, nie wiem tylko, czy można podpiąć odegranie dźwięku bezpośrednio pod jakiś event
3. odpalenie eventu w wyniku naciśnięcia klawiszy normalnie używanych do sterowania lokomotywą --- żeby popchnąć tutorial dalej, ewentualnie z możliwością zablokowania reakcji loka na złe klawisze i odegraniem informacji, że zrobiłeś coś źle

Czy specjaliści od maszyny mogą w kilku słowach odpowiedzieć na ile to wszystko możliwe jest?

Ad.1 - Wątpie aby było niekonfigurowalne, moim zdaniem pytanie powinno brzmieć: Jak oprogramować interfejs do wyświetlania dowolnego stringu wynikowego z funkcji (bądź tutorialowej bądź jakiejkolwiek innej via rozkład jazdy). Jeżeli nie ma takiego interfejsu to... hmm... User Interface troche kuleje :P
Ad.2 - A w sceneriach to jak podpinany jest dźwięk? Wydaje mi się, że po prostu event_launcher odpala plik dźwiękowy przy wywołaniu.
Ad.3 - Gdy użytkownik wciśnie odpowiedni klawisz, wtedy tutorial idzie dalej... A blokada innych klawiszy nie jest trudna - wystarczy funkcja sprawdzająca czy dany klawisz jest tym, który jest wymagany (pobieranie z pliku konfiguracyjnego keys.cfg czy jak obecnie jest - z twardo zakodowanych miejsc), a gdy nie jest wciśnięty odrzucać żądanie. I tutaj można podpiąć cokolwiek:

czytaj klawisz
Jeżeli klawisz = wartosc_zadana wtedy
    wykonaj zdarzenie_sukces
    info_sukces
w innym przypadku
    info_blad
    zdarzenie_blad
koniec jeżeli

Choć nie uważam się za specjaliste w dziedzinie programowania, biorąc pod uwagę nieznajomość szczegółów silnika gry proste rozwiązanie przedstawione przeze mnie może okazać się skomplikowane do zaaplikowania. Ale to wynikałoby z ograniczeń budowy silnika gry. Paczkuś tutaj dobrze kombinuje, by stworzyć tzw. Trasę Doświadczalną z prawdziwego zdarzenia, gdzie początkujący gracz mógłby poznać specyfikę prowadzenia składu i podstawowe sygnały. Przyznam się szczerze, że ja sam grając w MaSzynę od ok. 1,5 roku, dopiero po jakimś ... miesiącu opanowałem dość dobrze podstawy kierowania elektrowozem.

Co do filmiku, to kiedyś wykonywałem podobne tutoriale we flashu, używając oprogramowania CamStudio - umożliwiało ono zarówno dodawanie adnotacji tekstowych jak i lektora głosowego z mikrofonu... Różnicą była aplikacja nagrywana - przeglądarka Internetowa, zatem nie mam pojęcia jak zachowa się to przy MaSzynie. Aczkolwiek, jeżeli ktoś się "wstydzi" nagrywać lektora, to mogę użyczyć głosu dla filmiku. I gdyby ktoś chciał pomoc merytoryczną to służę pomocą (albo na forum albo na PW).

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Film/tutorial instruktarzowy "Uruchomienie EU07" (Było: Wasze filmy z symki
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Czerwca 2011, 15:39:14 »
Oj tam, wcale nie trzeba przerabiać silnika graficznego...
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,9023.0.html
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Ja proponuję metodę małych kroków. Zrobienie filmiku jest moim zdaniem rzeczą, która zajmie o wiele mniej czasu niż tutorial jako sceneria + scenariusz. A jak już będzie rozsądny filmik, to na pewno komuś się przyda.

@mkbrzeg --- jeśli dalej masz zapał do tego projektu to zrób najpierw film. Proponuję nie zakopywać się w filmie strasznie głęboko --- zobaczymy co się uda uzyskać np. do końca weekendu. Potem jeśli będziesz chciał, to możesz spróbować rzeczy o wiele trudniejszej niż film --- czyli tutoriala robionego w środku maszyny, takiego o jakim pisał Ra w swoim poście sprzed kilku lat. Ale taki tutorial też nie musi od razu zawierać wszystkiego. Można spokojnie zacząć od użycia gotowej scenerii typu TD i spróbować dodać do niej samo uruchomienie lokomotywy najpierw. Jak wyjdzie, to zastanowić się, nad następnymi krokami.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Właśnie... małymi kroczkami... a dojdziemy do sedna. Jeżeli mogę zaproponować, to z własnego doświadczenia wiem, że lepiej podzielić taki film na kilka odrębnych części i realizować je po kolei. Podział zrobić można następująco:
1. Wprowadzenie do MaSzyny - takie Intro co ma do zaproponowania dla użytkownika program, możliwości prowadzenia spalinowozów, elektrowozów, EZT...
2. Opanowanie widoku - Widok kabiny, widok zewnętrzny, poruszanie się po pojeździe;
3. Ruszanie lokomotywą elektryczną - Pantografy, Wyłącznik szybki, sprężarka, przetwornica, światła, nastawnik, odhamowanie i jazda!
4. Ruszanie lokomotywą spalinową - wyłącznik szybki, pompa paliwa, silnik, kierunek jazdy, odhamowanie i jazda!
5. Ruszanie EZT - podobnie jak wyżej, do momentu ruszenia.
6. Technika jazdy lokomotywą elektryczną - słupki semaforów, przyspieszanie, jazda bezoporowa, SHP/CA, Czuwak, tryb hamulca (posp/osob/tow) kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, syrena...
7. Technika jazdy lokomotywą spalinową - przyspieszanie, jazda, SHP/CA, Czuwak, kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, syrena...
8. Technika jazdy EZT - jazda I, jazda II, SHP, kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, obsługa drzwi...
9. Technika jazdy manewrowej - zmiana kabiny, wyjście z kabiny, podpinanie/odpinanie wagonów, zmiana zwrotnic, sygnał końca pociągu, światła manewrowe...
10. pozostałe funkcje - Opis klawiszy funkcyjnych, włączanie autopilota z ostrzeżeniem, tutaj można zawrzeć co mechanik robi przed służbą na linii (jakie czynności wykonuje w lokomotywie).

Inne nieujęte przeze mnie propozycję mile widziane, jak i sama ocena podziału na części. Ułatwi to tworzenie jak i oglądanie interesujących rzeczy przez użytkowników. Gdy już dokończone zostanie kompletowanie strony głównej, zawsze można zrobić stronę z linkami do tutoriali i każdy mógłby sobie daną część obejrzeć.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
To może by tak wydać konkurs na film instruktażowy na jeden z dziesięciu w/w tematów? Aby wreszcie powstał profesjonalny film instruktażowy.  Osobiście mógłbym się podjąć jego organizacji :) Z doświadczenia wiemy, że tego typu działania często dają dobre efekty, przykładowo konkurs na film promocyjny Symulatora.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
W Wolnej chwili mogę zająć się ujęciem tematu 1., 2., 3. Co do spalinowozów, to nie jestem zbyt doświadczony w ich pracy, jednak podjąć się mogę 4., 5.
Podejrzewam, że w weekend albo nawet dziś w nocy spróbuje coś zdziałać.
P.S. Istnieje możliwość ściągnięcia/dostania/kupienia koszulki z logo MaSzyny + odblaskową kamizelkę z napisem i logiem MaSzyny? Gdzieś na forum czytałem o konkursie gdzie takie gadżety były dostępne...

[EDIT] Tak to jest jak oderwie się na chwile od wątku, po czym dopisuje później do zdania. Poprawiłem błędy.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 21:12:45 wysłana przez adzik »