Autor Wątek:  Remont dworca we Wrocławiu  (Przeczytany 11964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Remont dworca we Wrocławiu
« dnia: 28 Marca 2011, 22:25:01 »
Może kogoś to zainteresuje. Na dworcu we Wrocławiu skończono i oddano do użytku peron 5 (jakoś w ubiegłą środę chyba). Zamknięto natomiast peron 1. Remont rozpoczął się na początku kwietnia ubiegłego roku, tak więc przez +- rok udało się skończyć jeden peron (a w zasadzie pół, bo peron 5 jest "na wylocie", węższy i był bez normalnego zadaszenia. Położyli nowe szyny na drewnianych podkładach). Teren przed dworcem (chyba jakiś parking podziemny ma być) to końcówka robót ziemnych / początek lania fundamentów). Tak więc czasowo wygląda to tak sobie - a euro już za rok... W związku z przewidywanym opóźnieniem powstaje tymczasowy peron 6 - usytuowanie starałem się przedstawić na załączonym screenie z map google.
Dzięki temu że na peron 5 można już wejść, lepiej widać co się się dzieje na peronie 4 - od strony peronu 5 kładzione są nowe tory. Na peronie 4, a w zasadzie nad nim, powoli zaczyna być widać koniec (kończą się prace nad zadaszeniem - dach "zwykły" już leży, kładziona jest drewniana podbitka od wewnątrz, szklanego dachu na razie nie widać. Nowy segment hali peronowej stanął już kilka miesięcy temu, ale na stanięciu na razie się skończyło - znaczy stoi nowy-goły szkielet a między nim a starymi elementami zadaszeń jest z 2m odstępu.). Tak jak wspominałem, tory wymieniane są razem z nawierzchnią - kładzione są tam w systemie Tines - http://tines.pl/pl/kolej/menu-kolej-systemy/ebs-szynowe-podpory-blokowe.html. Zdjęcia (z telefonu komórkowego) w załączniku.
Można tam często spotkać również spalinowe antyki, czyli sm30 (też coś tam w załączniku - za blisko było żeby na jedno zmieścić). Często są też "prądziarze" na PS00.M - czyli tym: http://www.transportszynowy.pl/kolpojsieciowy1.html. Jakby ktoś chciał robić foty na tekstury to myślę że bez problemu. Ja (jak widać w exifie) nie poszaleję w tym temacie. W załączniku również zdjęcie "tyczki" do uszynienia przewodów elektrycznych podczas prac - ale to tak sobie wyszło... Oraz "perełka" - czyli jak na nowo-oddanym peronie "zamknąć" relikt minionej epoki ;)
Dziękuję za doczytanie od końca, pozdrawiam.

EDIT: aktualizacja linka +więcej szczegółów: http://tines.pl/pl/wydarzenia/wroclaw-nowy-glowny/332-wroclaw.html
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2011, 22:07:57 wysłana przez muri »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2011, 23:00:57 »
Jadą ostro, remont odbije się lekko na układzie torowym dworca, zniknie kilka "żeberek" i torów manewrowych.
Widać, to po zmianach, jakie mają zapanować na pulpicie WGA. Ogólnie Wrocek jest pięknym dworcem, zawsze podobał mi się ten "gong" przed zapowiedzią pociągów. Nawet, jak jeżdżę sypialnym to mnie budzi.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marca 2011, 21:00:31 »
W załączniku zdjęcia nowej części hali peronowej nad peronem 4. Dziwne trochę, że między nową a starą halą jest 2m dziura. Ciekawi mnie jak to będzie finalnie wyglądać.
Coś tam musi ostro dziać się z automatyką, bo dzisiaj były wygaszone powtarzacze sygnałów w kierunku wyjazdu na zachód (w kierunku Grabiszyńskiej)
« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2011, 21:25:55 wysłana przez muri »

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marca 2011, 21:15:59 »
Jadą ostro, remont odbije się lekko na układzie torowym dworca, zniknie kilka "żeberek" i torów manewrowych.
Znikną tylko te zółte fragmenty
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maja 2011, 21:19:46 »
Coś tam musi ostro dziać się z automatyką, bo dzisiaj były wygaszone powtarzacze sygnałów w kierunku wyjazdu na zachód (w kierunku Grabiszyńskiej)
Powtarzacze cały czas wygaszone, a w załączniku wrzucam fotki nowego peronu 6. na "bocznicach postojowych" na przedłużeniu peronu 2 w strone brochowa spod torów wyjęto podkłady, z obu końców peronu 4 są kładzione nowe tory i zwrotnice. Na peronie 4 kładą już płytki, a nad nim instalowane są już szklane panele dachowe.

DODANO:
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9805820,Busem_dookola_dworca_z_powodu_zamkniecia_tunelu.html
Cytuj
Jedyny czynny tunel remontowanego Dworca Głównego łączący ulicę Suchą z Piłsudskiego zostanie zamknięty 26 czerwca (...). Żeby ułatwić życie pasażerom, PKP chcą ich wozić dookoła dworca busami.
Ciekaw jestem jak to wyjdzie w praktyce, bo "dookoła dworca" to jest dookoła dworca+poczty i niestety wiąże się ze złapaniem 4 wiecznie zakorkowanych dużych skrzyżowań (plus kilku mniejszych)... Dodatkowo, sytuację potęguje fakt, że w remoncie jest prawie wszystko pomiędzy dworcem pkp a pks (wypruli tory tramwajowe, nowe będą kładzione również w systemie tines: http://tines.pl/pl/tramwaj/systemy/edilon-lc-l.html ) - także jakby ktoś się wybierał do Wrocławia pociągiem to powodzenia ;) (ale żeby nie było że tak całkiem tragicznie to uruchomiono Wrocławski Rower Miejski: http://www.nextbike.pl - pierwsze 20 min. jazdy jest za free).
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca 2011, 10:57:36 wysłana przez muri »

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwca 2011, 13:26:57 »
Dodaję nowy post żeby nie mieszać zdjęć między postami.
Oddano do użytku wyremontowany peron 4 na wrocławskim dworcu. Wygląda nieźle, jest dużo jaśniej niż było - dobrze to widać na zdjęciu. Udało mi się spotkać dźwig kolejowy podczas pracy (podnosili przęsło "wiaduktu" nad tunelem pocztowym na torze 1). Załączam też zdjęcie jak wygląda gotowy tor - jak widać jest to gładka czarna płyta. Co do tego mam mieszane uczucia, bo część podróżnych nie przejmuje się znakami (a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem) i bez skrępowania korzysta z toalety podczas postoju pociągu na peronie - dawniej wsiąkało w podsypkę a teraz... no zobaczymy.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marca 2012, 20:30:17 »
Ciekawostki z wrocławskiego dworca (tory przy peronie 5):
- Nietypowe słupki ukresowe (118, 119, 120)
- Ten tor oddano do użytku niecały rok temu (122, 123)...

Do euro już niedaleko, a końca remontu nie widać... Generalnie otwarte są perony 1, 4 i 5 (no i 6), Hala główna (kasowa) jest w rozsypce (widać w środku gołe cegły, jeszcze tynkować trzeba...), budynek 'dworca nocnego' od strony ul. suchej czeka tylko na wykończenie, oba tunele to wciąż plac budowy...

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Marca 2012, 21:50:30 »
Jestem zawiedzony :( Po remoncie zlikwidowali charakterystyczny gong ;( Dali taki "standardowy" :(
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Marca 2012, 21:53:02 »
Na Centralnej też "gongowe" zmiany, niestety...
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline JONIN_EZT

  • Wiadomości: 918
  • Dalej student. Linia 202 maker
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Marca 2012, 21:56:08 »
Z tymi wskaźnikami W17 to jest norma. Trochę sposobów już widziałem, oryginalne ukresy przy modernizacjach, kawałek szyny, butelka, słupek betonowy, nawet dwuteownik potrafili wykorzystać.
Widać, że użyli słabych sosnowych podkładów. Po roku spękania poprzeczne. Kwestia czasu jak zaczną się podkładki żebrowe zagłębiać. W ogóle jestem w szoku, że nie użyli betonowych podrozjazdnic na rozjazdy. Te zagłębienie w główce szyny to nie jest jakaś niedoróbka przy zgrzewaniu czy to coś innego?

Nie mówcie, że gong zlikwidowali? Jedyny taki charakterystyczny we Wrocławiu.
Linia 202
Układ torowy (tory główne) - 100%
Układ torowy (reszta) - 15%

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Marca 2012, 21:58:18 »
To jest ślad po rolowaniu. Niedoróbka byłaby oszlifowana.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Marca 2012, 22:01:40 »
Jestem zawiedzony :( Po remoncie zlikwidowali charakterystyczny gong ;( Dali taki "standardowy" :(
Na Centralnej też "gongowe" zmiany, niestety...
Całe szczęście jest jeszcze na wrzucie stary gong http://peczek804.wrzuta.pl/audio/aO67ZlOGBTX/wroclaw_glowny_-_stary_gong
Ten nowy http://peczek804.wrzuta.pl/audio/7zIxpAutkzf/wroclaw_glowny_-_nowy_gong to już kicha fest ehhh.
« Ostatnia zmiana: 06 Marca 2012, 22:04:40 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Marca 2012, 22:07:49 »
Widać, że użyli słabych sosnowych podkładów. Po roku spękania poprzeczne. Kwestia czasu jak zaczną się podkładki żebrowe zagłębiać. W ogóle jestem w szoku, że nie użyli betonowych podrozjazdnic na rozjazdy. Te zagłębienie w główce szyny to nie jest jakaś niedoróbka przy zgrzewaniu czy to coś innego?
Podkłady drewniane są tylko przy peronach 5 i 6, na pozostałych torach są tory w systemie Tines (zdjęcia w tym wątku wyżej). Podrozjezdnice wszędzie gdzie widziałem są drewniane. Przy tych peronach jeżdżą chyba tylko kible, może tak szybko szlag tego nie trafi... ;) A te zagłębienia to tak jak Krzysiek mówi - coś się musiało poślizgnąć... Czy ktoś się orientuje na ile "tymczasowe" jest rusztowanie/pomost przy peronie 5 od strony toru 9? Bo te deski mocno już sfatygowane są, a jakby ich nie było to od główki peronu do schodów od kibla raczej się nie dosięgnie... Kolejna "permanentna prowizorka"?
Btw., przy budynku poczty stały kiedyś wagony pocztowe. Teraz jest tam pusto... Wszystko chyba poszło na żyletki?

Aha no i zapomniałem napisać: na konstrukcji nowej hali peronowej (tej) rozpięli wielki "namiot" (a w zasadzie tropik ;) ). Generalnie jest tam teraz powieszona wielka biała płachta. Strasznie jestem ciekaw czy jest to rozwiązanie tymczasowe czy już tak zostanie?
« Ostatnia zmiana: 06 Marca 2012, 22:11:16 wysłana przez muri »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Marca 2012, 22:12:32 »
Całe szczęście jest jeszcze na wrzucie stary gong http://peczek804.wrzuta.pl/audio/aO67ZlOGBTX/wroclaw_glowny_-_stary_gong
Ten nowy http://peczek804.wrzuta.pl/audio/7zIxpAutkzf/wroclaw_glowny_-_nowy_gong to już kicha fest ehhh.

Dzięki Ci za to !!!! :D To było coś ;( Legenda, mówię, w nocy nawet w wagonie sypialnym był w stanie mnie obudzić :D I ten gong + zapowiedź charakterystycznego głosu kobiecego. Zawsze miałem wrażenie, że jest ta sama Pani...
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Marca 2012, 23:15:47 »
Dla mnie najbardziej charakterystyczny w trasie był zawsze gong w Poznaniu Gł. ;) BTW jest on wykorzystywany w L053.

Offline jaszczur666

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marca 2012, 12:02:19 »
Ten pomost przy peronie piątym jest najprawdopodobniej tylko do końca remontu - cały tor 9 jest niby tymczasowy. Membrana na tych nowych halach jest na stałe.
Polecam wątek o remoncie na skyscrapercity: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=568397
Do tego na oficjalnym blipie się pojawiały fotki z remontu chociaż ostatnio cisza: http://wroclawnowyglowny.blip.pl/.

Offline PX48-28

  • Wiadomości: 238
  • PR-o maniak.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Kwietnia 2012, 15:34:43 »
A czy istnieje możliwość poproszenia zarządu dworca o przywrócenie starego Ding-dongu?

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Kwietnia 2012, 16:38:42 »
Możesz zawsze napisać do zarządcy, a argumentować możesz wartościami historycznymi "ding donga" (coś w tym stylu). Tyle, że zapewne odpiszą Ci coś na temat przejrzystości/czytelności sygnałów stosowanych na dworcach itd.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Remont dworca we Wrocławiu
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Kwietnia 2012, 21:23:49 »
A czy istnieje możliwość poproszenia zarządu dworca o przywrócenie starego Ding-dongu?

Haha :D Też o tym myślałem ;)
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...