Autor Wątek:  Partycje HDD i problem z usunięciem tejże  (Przeczytany 5132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« dnia: 20 Października 2008, 00:14:33 »
Robiłem u kogoś reinstalację systemu, bo się zaczeło ostro kaszanić. zaproponowałem reisnstalację. Sytuacja wyglądała w ten sposób:
1)
a)Było na partycji 1 win98-2GB
b)na partycji 2 win xp-36 GB

Chciałem zrobić jedną partycję, odpaliłem płytę bootującą win98 i fdisk pisał tak:
1)Wyświetlam zawarotść parycji:
1 Pri - 2GB
2 Ext-36GB

2)Usunę myślę sobie Ext  -pisze mi, że nie może usunąć logicznego dysku
3)wyświetlam z fdiska info o logicznych dyskach- brak informacji o logicznych dyskach

I tak kombinowałem, w te wefte po wszystkich opcjach fdisku, bez efektu.

Mówię sobie sformatuje tego EXt- z poziomu Dosa, dysk niewidoczny, jedynie widoczny był Pri i tego sformatowałem

Odpalam z płyty bootującej Ghosta i wchdzę w partition Magic, lecę po wszystkich opcjech np: Resize, Merge nic nie mogłem zrobić z tym Ext.

Postanowiłem zainstalować XP na Pri i poszukać z netu Partion Magic 8.0 myśląc, że on da radę.

Zainstalowałem.
Pri widziany jako dysk C
Ext widzinay jako dysk D
w Win Xp
Myślę, sformatuje dysk D, ale menu formatuj było na szaro, czyli niedostępne.
Postanowiłem kasować zawartość tego dysku D. Kasowanie zatrzymało się na dwóch pilkach i komunikat odmowa dostępu. 1 plik to jakieś exe z nazwą Adobeflash coś tam, a drugi jakaś biblioteka. Umiejscowione były one w miejscu starego sytemu w D:\Windows\system32. Zacząłem zmieniać nazwy katalogów i plików. Pozwolił mi na to. Myslę sobie, przesunę te pliki z D na C. Na  C się pojawiły, ale z D nie zniknęły.
Sciągnąlem z netu Partition Magic 8, kombinowałem po opcjach, zawsze coś było nie tak np. wziąłem merge D C i stwierdził, że mam podać folder na C, do którego mam przenieść te smieci (te dwa pliki). Wskazałem miejsce, ale następny komuniakt, próba nieudana...

Odpaliłem NDD (Norton Disc Doctor), aby przeskanować dysk w poszukiwaniu błędów. Nic nie znalazł.

Mogę natomiast do tej partycji Ext widzianej przez system jako dysk D, dogrywać pliki i jest ok.

Przeskanowałem również skanerem on line anty wir (Arcabitem) czy nie ma wirusów- nie było

Efekt końcowy:
Zainstalowany system XP na małej partycji (2GB)- co uważam za tymczasowe rozwiązanie. W sumie tej osobie bardzo zależało na skype, z którego może korzystać wraz z kamerą, ale to nie jest to co chciałem uzyskać.

Mogłem oczywiście wgrać system na to Ext (36 GB) widziany jako dysk D, ale to też nie jest to o co mi chodzi.

Ma ktoś jakiegoś pomysła?

Tejże pisze się razem. Do autorów pozostałych postów - poprawcie tytuł.

Andrzej.


Tak jest szefie, moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.. i błagam o wybaczenie...
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 18:45:24 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tej że
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Października 2008, 15:06:08 »
Sformatować to Linkusem :)

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tej że
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Października 2008, 17:57:35 »
Wygląda na to, że doszło do uszkodzenia tablicy partycji, (fdisk z win98 nie potrafi naprawiać tablicy partycji) lub dla partycji drugiej jest ustawione ukrycie. Potrzebujesz jakiegoś partycjonera linuksowego (fdisk lub cfdisk), Patition Megic, Paragon Partition Manager, lub inny nowy partycjoner (ten z instalatora winxp potrafi co prawda przebudować partycję, ale nie poradzi sobie z partycją ukrytą).

I jeszcze jedno: kto do licha robi 36G pod XP? Wystarczy z dziesięć, instalujesz tam tylko XP+AV, ew. M$ łofis (OOo nie), a całą resztę na jeszcze jednej partycji. W razie padu nie spędzasz kilku godzin na ponownej instalacji tony softu.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tej że
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Października 2008, 18:13:13 »
Cytuj
Potrzebujesz jakiegoś partycjonera linuksowego (fdisk lub cfdisk), Patition Megic, Paragon Partition Manager,

Na linuksowym nie sprawdzałem, sprawdzałem na Ghsot- Partition Magic i z netu Martition Magic 8. NDD (norton dosk doctor -skanowanie dysku-nie wykrył błędu). Ja o tym wszystkim pisałem, jakoś musiałeś nie doczytać. Może ten linuksowy Partition, sam nie wiem...


Cytuj
kto do licha robi 36G pod XP? Wystarczy z dziesięć, instalujesz tam tylko XP+AV, ew. M$ łofis (OOo nie), a całą resztę na jeszcze jednej partycji. W razie padu nie spędzasz kilku godzin na ponownej instalacji tony softu.

Chciałem jedną partycję zrobić 40 GB i na niej mieć wszystko. Tak moim zdaniem jest najlepiej. Przekonałem się, że system na jednym, a programy na drugim, to bezsensu, bo co prawda Program Files zostaje po padzie systemu na drugim dysku, ale wszystkie rejestry, z których korzystają programy z Progam Files i tak idą się...., bo one są i tak w pliku rejesru win XP, które przecież znikną. Niektóre programy podczas instalacji wgrywają własne biblioteki do np. system\drivers, mimo, że są instalowane na innej partycji, a biblioteki te, po padzie sytemu zostaną skasowane. Skutkiem tego jest i tak nie działanie tych programów, które zachowały się w Program Files. Ponadto nie wiem ile i jakie użytkownik będzie instalował programy. Może dojść do sytuacji, ze przy podziale na partycję, będzie musiał kombinować, acha tu mnie się już kończy miejsce, to ten konktertny program będę inastalował na innej partycji.

Ma być, ładnie, prosto i przejrzyście. W tej chwili system wraz z programami jest na 2GB, co jest stanowczo za mało.
 
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 18:22:48 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tej że
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Października 2008, 18:26:56 »
A czy ta druga partycja ma system plików NTFS?
Co do programu Adobe Flash i jego ocx'a, to są one nieusuwalne. Jedyne wyjście to w Partition Magic zaznaczyć partycję do usunięcia, kiedy spyta czy wykonać ponowne uruchomienie dać 'tak'. Inaczej winda nie odblokuje dojścia;] (Można jeszcze spróbować odpalić jakiegoś live cd linuxa i spróbować usunąć, ale nie każdy linux ma możliwość pisania na NTFS)
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 18:32:11 wysłana przez El Mecánico »
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tej że
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Października 2008, 18:38:20 »
Cytuj
Co do programu Adobe Flash i jego ocx'a, to są one nieusuwalne.

Jak nie usuwalne?
One są na dysku D, an tej pochrzanionej partycji. Mogę zmieniać nazwę tego pliku, co też zrobiłem. Zmieniałem także nazwy katalogów, gdzie były umiejscowione te pliki.


Cytuj
Jedyne wyjście to w Partition Magic zaznaczyć partycję do usunięcia, kiedy spyta czy wykonać ponowne uruchomienie dać 'tak'
Kombinowałem na różne sposoby. Jest dziwne, bo jak zaznaczę tę partycję i mam menu dostępne, to mogę tylko wybrać Resize, które i tak nic nie zmienia i Properitis czy jak tam (właściwości). Reszta opcji menu jest zaznaczona na szaro, chyba jeszcze merge mogę wybrać (piszę z pamięci), które też nie działa, bo chce przenieść te dwa pliki przed połączeniem partycji w jedną, ale nie udaje mu się przenieść tych plików i kółko się zamyka.

Cytuj
A czy ta druga partycja ma system plików NTFS?

Jest w NTFS. W tej chwili i 1 i 2 partycja jest w NTFS.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 18:41:20 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Października 2008, 18:52:00 »
Nieusuwalne w ten sposób, że mają jakoś dziwacznie ustawione uprawnienia. Próbowałem u siebie, usuwając starą instalację windy. Ni H nie idzie. No i wisi mi pusty katalog windy z dwoma plikami;]

Na pewno miałeś PowerQuest Partition Magic 8.0? Bo jeśli on sobie nie radzi, to płyta instalacyjna Slack'a;]
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Października 2008, 19:03:22 »
Cytuj
Nieusuwalne w ten sposób, że mają jakoś dziwacznie ustawione uprawnienia. Próbowałem u siebie, usuwając starą instalację windy. Ni H nie idzie. No i wisi mi pusty katalog windy z dwoma plikami;]

Nie no weź, jeśli tak miałoby być, to gorsze od wirusa, bo przez to nie mogę formatować partycji, usuwać, łączyć itp..
To się do prasy nadaje.... :)

Cytuj
Na pewno miałeś PowerQuest Partition Magic 8.0? Bo jeśli on sobie nie radzi, to płyta instalacyjna Slack'a;]

Nie pamiętam, wpisałem w google Partition Magic 8.0 i sciągnąłem. Było PM 8.0, ale nie pamiętam, czy PowerQuest.
PM też miałem z płyty bootującej Ghost i tam na tym Ghost był też jakiś tam PM i tez nie dawał sobie rady.
Może trzeba jakieś specyficzne najpierw wykonać działania, aby to ruszyło, ale nie wiem jakie.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 19:06:50 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Października 2008, 19:09:14 »
Próbowałem w trybie awaryjnym z wierszem polecenia, konto Administrator. Kapa.
Ty jesteś chyba w lepszej sytuacji, bo ta partycja jest w tej chwili chyba nieużywana. Płyta instalacyjna Slack'a, logujesz się jako setup, odpalasz cfdisk i wywalasz tę partycję w pi... w pierony jasne:D
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Października 2008, 19:14:30 »
No właśnie nie wiem czy w lepszej sytuacji, 2GB na system XP i programy, to po krótkim czasie będzie syf na kompie (będzie się ciął i takie tam).
Cytuj
odpalasz cfdisk i wywalasz tę partycję w pi... w pierony jasne:D

No właśnie chciałem to w pierony jasne usunąć, ale ni diabła, nie mogłem, może ten cfdisk da rade :), trzema programami próbowałem i ni cholery.
Nie chce mi się też tak za bardzo krążyć pomiędzy mną, a kumpelą, której ten problem dotyczy, a mieszkamy ok 30 km od siebie. Chciałbym mieć maksymalną pewność, że jak już pojadę, to ten wyjazd się na coś da. Głupio mi tak karpia złapać i powiedzieć, po raz kolejny jestem bezsilny :)

Dzięki za info.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2008, 19:20:02 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Października 2008, 19:34:32 »
Co do cfdisk'a jak i innych linuksowych partycjonerów poziomu wiersza poleceń mam pełne zaufanie. cfdisk widzi wszystkie partycje wszysztkich typów, nie obchodzi go, czy jest coś zapisane czy nie, gdyż działa on tylko na obszarze tablicy partycji. Jeśli stwierdzi, że tablica jest sypnieta, to ją naprawi (ale jest ryzyko utraty tego co chcemy zachować!). Zaznaczasz do usunięcia, zapisujesz nową tablicę partycji, wychodzisz, /usr/sbin/reboot, wyciągasz płytke i już masz do dyspozycji 36G wolnego, nie przydzielonego do żadnej partycji, miejsca:D Dalej działasz dowolnym działającym pod windą partycjonerem.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Października 2008, 01:13:42 »
Proponuję taki CD: Hiren's BootCD (i odpalić) z tego bootowalnego krążka. Następnie zapuścić program do "zerowania" MBR-u i FAT-u. Restart kompa i znów spod Hiren's utworzyć partycję, sformatować i sprawdzić na samym końcu.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Października 2008, 18:55:26 »
@Mutopompka: to jest pewna utrata danych z pierwszej partycji, cfdiskiem tylko ryzykujemy (prawdopodobieństwo co prawda poniżej 0.001, ale jednak).
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Października 2008, 19:09:26 »
Mnie tam obojętnie co, byleby usunąć partycję. Dzięki, będę próbował tak jak pisaliście.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Października 2008, 22:03:16 »
Mariusz, poszukaj w necie taki programik
delpart
Bardzo prosty w obsłudze, wyszukaj go przez google, zawsze się spisywał.
Powodzenia

« Ostatnia zmiana: 21 Października 2008, 22:08:33 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Class66

  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Partycje HDD i problem z usunięciem tejże
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Listopada 2008, 23:31:37 »
Ściągnij sobie to małe distro http://www.sysresccd.org/Main_Page . Zawiera zestaw narzędzi które powinny uporać się z problemem.