Autor Wątek:  Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna  (Przeczytany 3135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2959
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 320
Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« dnia: 11 Sierpnia 2008, 14:35:40 »
Czołem
Otóż zakupiłem w piątek Seagate`a 500 Giga (o którym pisałem), postawiłem na nim system i zainstalowałem nowe sterowniki do GeForce 6600. Na wcześniejszym systemie i starszych sterownikach mogłem spokojnie mieć ustawione "zapis parametrów fizycznych do pliku" oraz "zapis działania symka do pliku" czyli po prostu loga. Po testach stabilności dysku, systemu oraz grafiki na kilku ciężkich sceneriach: Drawinowo (misja z EP09), Zwierzyniec oraz Krzyżowa2 zanotowałem bardzo dziwne zachowanie Symka. Przy wyjeździe ze stacji w krzyżowej (tam skąd jedzie EU06-14 z bipami) symek łapie !0.05! FPSu. Dziwne, bo na starszych sterach hulał w podobnych miejscach jak Halny w Tatrach. Również na misjach testowych, gdzie praktycznie jest teren, podtorze i nie ma trakcji symek również miał maksymalne spadki FPSu. Na takich traskach miałem po 70-75 fps, a spadki były aż do 0.05 i niżej. Na normalnych trasach (zwierzyniec) miałem po 30-45 FPS. Dopiero po wyłączeniu "Zapisu parametrów fizycznych do pliku", wyłączeniu LOGa oraz "Poprawki na częstość odświeżania monitora" Symek odzyskał stabilność i nie łapie ścinek. Pytanie moje jest, dla czego to powoduje spadki? Przecież LOG i zapis paramtrów nie powinien wpływać na płynność grafiki. Co najdziwniejsze wcześniej tego po prostu nie było a zaznaczam że zmieniałem tylko dysk, system i stery do grafiki. Procek i pamięć wciąż są te same.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia 2008, 14:37:34 wysłana przez ST44-003 »

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpnia 2008, 14:39:08 »
Wręcz przeciwnie do tego co piszesz zapisywanie log'a i parametrów pojazdów ma prawo spowalniać symka. Szczególnie dzieje się to tam, gdzie jest dużo semaforów i eventów. Najlepiej jeśli nie masz problemów z symkiem to nie włączaj zapisywania log'a ani parametrów, wtedy tak jak napisałeś raczej nie powinno być takich ścinek.
Poza tym spróbuj powyłączać wszystkie niepotrzebne programy, głównie mówię to o gg, które zżera bardzo dużo zasobów komputera.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia 2008, 14:42:46 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2959
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 320
Odp: Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpnia 2008, 14:41:16 »
Mnie tylko ciekawi dla czego tak jest. Przecież zapisy powinny spowalniać prace PROCKA a nie GRAFIKI? I dlaczego jest to wina sterów?

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpnia 2008, 14:42:55 »
Mnie tylko ciekawi dla czego tak jest. Przecież zapisy powinny spowalniać prace PROCKA a nie GRAFIKI? I dlaczego jest to wina sterów?
Co do tego, że problem zaczął występować po wymianie sterowników, symek z niektórymi wersjami sterów Nvidii współpracuje lepiej (głównie starszymi), z niektórymi gorzej, wiem to z własnego doświadczenia. Możesz w tym zakresie poeksperymentować.
EDIT: Podobno najlepiej z symkiem współpracują sterowniki 53.03.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia 2008, 14:44:35 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpnia 2008, 14:49:02 »
Jakie sterowniki miałeś na poprzednim dysku a jakie na nowym, napisałeś niejednoznacznie:
Cytuj
...Na wcześniejszym systemie i starszych sterownikach...

a na końcu napisałeś że:
Cytuj
...system i stery do grafiki. Procek i pamięć wciąż są te same...
to dwie sprzeczne informacje.
Jest powód dla którego symulator na dużej partcji przy zapisie loga będzie zwalniał, lepiej symulator trzymać na małej partycji rzędu 8-10 GB
Nie wiem nic na temat instalki, wielkości partycji i sposobie instalacji systemu windows, a to ma znaczenie. Być może poprzedni system był lepiej zoptymalizowany i teraz trzeba czasu na uzyskanie podobnej wydajności.
Cytuj
Podobno najlepiej z symkiem współpracują sterowniki 53.03.
To już nie jest prawda, tak było kiedyś, te sterowniki nie obsłużą dobrze najnowszych exe i karty GF6600. Mam taką.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia 2008, 14:50:41 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Sterowniki do grafiki vs. MaSzyna
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpnia 2008, 17:09:27 »
Mnie tylko ciekawi dla czego tak jest. Przecież zapisy powinny spowalniać prace PROCKA a nie GRAFIKI? I dlaczego jest to wina sterów?
Procesor i karta graficzna są w symku bardzo powiązane. Ich praca jest szeregowa (czyli po drugim pracuje), nie równoległa (fizyka swoje, grafika swoje).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.