Autor Wątek:  Linia 309 pod młotek?  (Przeczytany 3466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Linia 309 pod młotek?
« dnia: 20 Sierpnia 2008, 09:30:06 »
Witam!
Ostatnio oglądałem telewizję, gdy nagle zaczęli mówić o przyszłym losie linii 309 (Kłodzko - Kudowa-Zdrój). Właśnie wczoraj byłem na stacji w Polanicy-Zdroju (bo w tym mieście żyję) i co zobaczyłem? Na peronie 2 stało ok. 50-60 osób. Akurat wyjeżdżała jakaś kolonia, dlatego było tyle ludzi, ale tutaj taka sytuacja jest bardzo częsta. Skoro ta linia jest nierentowna, to może zamiast SU42/SP32 z 3 wagonami (poza sezonem z 1) puszą jakiś szynobus, który pali kilkakrotnie mniej? Ostro na ten temat wypowiedział się burmistrz miasta Kudowa-Zdrój, który skomentował to mniej więcej tak (nie mam skąd zacytować): to tak jakby drogowcy zamknęli drogę do Wrocławia, bo jest dziurawa. Przychylam się do tej opinii. I w tym miejscu nasuwa się pytanie: Czy warto utracić linię, piękną linię, która przyczyniła się do rozwoju tak znanych kurortów?

Moim zdaniem... nie warto. A waszym?

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Sierpnia 2008, 09:50:53 »
Nie wiem czego oczekujesz zadając tak pytanie. Zwłaszcza od ludzi, którzy być może nie znają tej linii. Tak czy siak odpowiedź może być tylko jedna - w większości przypadków zamykanie linii jest złe.
Ale wątek powinien tyczyć się raczej sposobu ratowania linii, a nie tego, czy ktoś odpisze "warto/nie warto".
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Sierpnia 2008, 10:05:51 »
No masz rację... Co do sposobu ratowania to już rozmawiałem z pracownikami tutejszej kolei. Powiedzieli, że jeśli naprawdę linię będą chcieli zamknąć to napiszą petycję do PLK (czy tam do innej spółki, która trzyma łapę na tym). Być może do tej petycji "podłączą się" burmistrzowie miast, przez które przebiega ten odcinek kolejowy.

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to napiszcie.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sierpnia 2008, 10:13:39 »
Lepiej do marszałka województwa, bo to samorząd zamawia przewozy regionalne.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sierpnia 2008, 14:59:36 »
U mnie w Koszalinie PKP wyremontowało po 12 latach i otworzyło w końcu Linię Koszalin-Mielno a Marszałek województwa podarował w prezencie SA103 i nie było żadnego problemu, więc u was tabor znalazł by się na pewno tylko Jak się komuś nie chce myśleć to linię się zamyka bo to najłatwiejszy sposób.

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpnia 2008, 22:39:04 »
Raczej już nie ma szans na wznowienie połączeń od nowego rozkładu, jeśli już to większe szanse na reaktywację połączeń będzie miała Szklarska Poręba (tam od nowego rozkładu też "0"). Jeśli Kudowa ruszy, to myślę że dopiero po jakimś generalnym remoncie, a wtedy to już nie będzie ta sama linia tylko np. zdalnie sterowana z Kłodzka.

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Linia 309 pod młotek?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpnia 2008, 17:36:07 »
Witam!
Otóż właśnie wracam od pani dyżurnej ruchu na stacji w Polanicy-Zdroju. Przekazała mi Ona bardzo radosną nowinę: linia 309 NIE zostanie zamknięta od nowego roku! Zmienili swoją decyzję. Może tam ktoś wreszcie zmądrzał. Niewykluczone też, że będą tu kursować szynobusy, ale to nic pewnego. Co do remontu - w najbliższym czasie nie będzie go, ponieważ PKP nie stać na takie rzeczy. Koszt wynosiłby ok. 60 milionów złotych.

Pozdrawiam!