Autor Wątek:  Jaki teleskop ?  (Przeczytany 8101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Jaki teleskop ?
« dnia: 23 Lipca 2008, 01:20:42 »
Witam.

Na wstępie, do władzy. Sorka, że zaśmiecam forum ale sprawa jest bardzo pilna, a przynajmniej na tym forum mam pewność, że ktoś po ludzku i kulturalnie odpowie.

Na forum jest grupa astronomów :) i to do niej głównie chcę się zwrócić.
Potrzebuję kupić teleskop (jako prezent urodzinowy) do 600 no może 700zł.
Przyznam się szczerze, że w tej materii jestem absolutnie zielony a na forach astronomicznych się nie pogada :( ( dlaczego? - czyt. początek zdania). Zależy mi na jak najlepszym sprzęcie w podanym przedziale cenowym. Przeglądałem http://sklep.teleskopy.net z tym, że bez rozeznania w temacie nie bardzo wiem co wybrać.
Ewentualnie powiedzcie na co mam zwrócić uwagę przy poszukiwaniach. A może macie jakieś zaufanych producentów ?.
ps Miałbym jeszcze jedno pytanie jako laik w temacie teleskopów. Co tak na prawdę można zaobserwować przez "domowy" teleskop? Bo to co piszą producenci takowego sprzętu często nie pokrywa się z rzeczywistością.

Pozdrawiam.

Przenoszę.
Akvin
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca 2008, 16:33:06 wysłana przez Akvin »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipca 2008, 01:22:32 »
Popytaj Pościka.
Pozdrawiam

Offline Marcin1992

  • Wiadomości: 327
  • Nokia Modder
    • Zobacz profil
    • Modyfikacje telefonów Nokia - www.NokiaHacking.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipca 2008, 10:39:12 »
Co tak na prawdę można zaobserwować przez "domowy" teleskop?

Mam taki "domowy" teleskop i przez niego nie mogę nawet dobrze zaobserwować kraterów Księżyca. Lepiej zainwestować w dobrą lornetkę. Osobiście moge polecić rosyjską Tento 20x60 (tylko nie wiem czy są jeszcze dostępne). Z niej udało mi się zaobserwować 4 księżyce Jowisza.

Pozdrawiam

guest1206

  • Gość
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipca 2008, 16:22:52 »
Przy zakupie teleskopu najważniejszym parametrem jest średnica soczewki/zwierciadła (a nie jak sądzi większość powiększenie) - im jest ona większa, tym słabsze obiekty można zaobserwować oraz sprzęt posiada większą zdolność rozdzielczą (można zaobserwować np. więcej szczegółów powierzchni Księżyca). Jeśli chodzi o powiększenie - nie powinno być ono większe niż 2 - 2,5 razy średnica obiektywu podana w mm - większe są po prostu bezużyteczne, gdyż nie ukazują dodatkowych szczegółów a tylko utrudniają ustawienie ostrości i obraz szybciej "ucieka" z pola widzenia. Tak więc teleskopy o średnicy obiektywu 50mm i powiększeniu 800 - 1000x (jakie czasem są spotykane w marketach) należy omijać szerokim łukiem.

Domyślam się, że potrzebujesz teleskopu dla początkującego miłośnika astronomii. Moim zdaniem optymalne były by następujące parametry:
- średnica obiektywu: 80 - 100 mm
- powiększenia: 30 - 200x (to co pisałem wyżej, przy czym niższe powiększenia też są potrzebne - pozwalają obserwować mgławice, galaktyki czy komety, jeżeli trafi się jakaś jaśniejsza)
- statyw wystarczy azymutalny* (jest tańszy), przy większych teleskopach potrzebny jest montaż paralaktyczny**
- lepszy będzie teleskop soczewkowy (refraktor) niż zwierciadlany (reflektor) systemu Newtona, gdyż ten dugi daje obraz odwrócony i przez to nie bardzo nadaje się od obserwacji krajobrazu, a tak refraktor przyda się, nawet jeśli obdarowany zmieni później zainteresowania.

Przez taki sprzęt można zobaczyć min.:
- szczegóły powierzchni Księżyca (kratery, góry)
- fazy Wenus (Merkurego być może też)
- księżyce Jowisza a także pasy chmur na jego powierzchni (udało mi się zaobserwować je teleskopem 90mm, powiększenie 120x)
- pierścień Saturna (wprawdzie pierścieni jest więcej ale przy tym sprzęcie będzie to trudno stwierdzić obserwacyjnie)
- jaśniejsze obiekty niegwiazdowe (galaktyka w Andromedzie - teoretycznie jest ona widoczna gołym okiem, gromada kulista M13, mgławica w Orionie itp.) chociaż ich obserwacja wymaga nieco wprawy
- plamy na Słońcu (oczywiście nie bezpośrednio! chyba, że do teleskopu jest dołączony odpowiedni filtr; Słońce można obserwować poprzez rzutowanie jego obrazu na ekran ustawiony na okularem)
- Urana i jaśniejsze planetoidy (dla zaawansowanych - przez teleskop nie dostrzeżemy tarczy tak odległej planety; to że jest to obiekt Układu Słonecznego można stwierdzić obserwując jego ruch na tle gwiazd).

W razie jakiś niejasności - odpisz ;)
_____________________________________
*   - statyw azymutalny umożliwia ruch wzdłuż osi poziomej i pionowej - tak jak klasyczny statyw fotograficzny
** - statyw paralaktyczny umożliwia ruch wzdłuż osi współrzędnych niebieskich: rektastencji i deklinacji (współrzędne używane w astronomii); taki statyw umożliwia wygodne prowadzenie teleskopu za dobowym ruchem nieba

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipca 2008, 17:18:08 »
Co tak na prawdę można zaobserwować przez "domowy" teleskop?

Mam taki "domowy" teleskop i przez niego nie mogę nawet dobrze zaobserwować kraterów Księżyca. Lepiej zainwestować w dobrą lornetkę. Osobiście moge polecić rosyjską Tento 20x60 (tylko nie wiem czy są jeszcze dostępne). Z niej udało mi się zaobserwować 4 księżyce Jowisza.

Pozdrawiam

Taki teleskop, to może być za 200 zł. A teraz moja porada. Śledziłem teleskopy przez ponad rok. Bardzo polecam forum: www.astro-forum.org

Najbardziej poleciłbym teleskop Synta Sky-Watcher 152/1200. Czemu ten teleskop? Już wyjaśniam:

- Średnica zwierciadła: 6" = 150mm. Przez takie zwierciadło zauważysz naprawdę dużo. Miałem okazję patrzeć przez mniejsze zwierciadło 130mm, pięknie ujrzałem Saturna z pierścieniami, Jowisz z pasami, nie mówiąc o Jowiszu. Przez ten teleskop można dojrzeć setki mgławic i galaktyk - conajmniej te z katalogu Messiera.

- Typ montażu: Dobson: To jest jeden z naprostszych monaży. Szczególnie dobry dla młodych miłośników astronomii. Nie trzeba go ustawiać tak jak monaż paralaktyczny i w dodatku jest tani, przez co teleskop ma lepsze parametry. Stawiasz go w ogródku, czy na balkonie i oglądasz.

- Użyteczne powiększenia: 35 - 300x: powiększenie 300x możesz wykorzystać tylko kilka razy w roku - słaby seeing.

Dlaczego nie polecałbym teleskopu podanego przez Pawła-1987 (nie obraź się, nie atakuję :)):

- za te pieniądze kupisz najwięcej ten "teleskop": http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_25&products_id=180
Ma on tylko 70mm średnicy soczewki, a to bardzo mało. Użyteczne powiększenie to tylko 140x, nadaje się praktycznie tylko do Księżyca. Okulary bardzo słabe. I szukacz projekcyjny - bardzo dużo osób na to narzeka.

- Średnica obiektywu 80-100 milimetrów: nie za wiele przez to ujrzysz, ciężko będzie z obiektami mgławicowymi, szególnie, że jak pisałeś lepiej jest z montażem azymutalnym, bo jest tani, a refraktory tylko na paralaktyku (więcej płacimy za montaż niż za teleskop).

- Przez ten teleskop nie uzyska się większego powiększenia niż 200x - niezbyt dużo, aby uzyskać takie powiększenie, aby było zadowolonym z dużych obrazów.

- Rzadko kiedy ogląda się krajobrazy.

Przepraszam, że się rozpisałem, ale może pomogę :)
Pozdrawiam

PS. Jeszcze link: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=482
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca 2008, 17:23:54 wysłana przez Rozi »

Offline dila en57

  • Wiadomości: 89
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipca 2008, 17:32:32 »
Kolega Paweł-1987 wszystko wyjaśnił. Polecam Sky Watcher SK705AZ3, Cena o.500zł. Ma prostą obsługę i jest stosunkowo mały. Można nim dobrze poznać powierzchnię Księżyca, zobaczyć księżyce Jowisza. Dla początkującego będzie OK, wiem bo sam go miałem. 
Pozdrawiam, Piotr

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lipca 2008, 17:46:36 »
Kolega Paweł-1987 wszystko wyjaśnił. Polecam Sky Watcher SK705AZ3, Cena o.500zł. Ma prostą obsługę i jest stosunkowo mały. Można nim dobrze poznać powierzchnię Księżyca, zobaczyć księżyce Jowisza. Dla początkującego będzie OK, wiem bo sam go miałem. 

Wyobraź sobie jak to będzie, gdy młoda osoba dostanie teleskop i zadowoli się widokiem 4 "gwiazdek" koło jakiejś plamki? Myślisz, że będzie zadowolona? Czy się nie zrazi do astronomii?
Natomiast przez ten teleskop co ja podałem zobaczysz pasy na Jowiszu + mgławice i galaktyki.

guest1206

  • Gość
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipca 2008, 22:24:31 »
Amerykańskie teleskopy ostatnio mocno potaniały (niski kurs dolara), więc jest większy wybór, niż to było kilka lat temu, kiedy ja kupowałem teleskop. Sprzęt zaproponowany przez Roziego jest dobrym sprzętem, chociaż nie sądzę aby sprzęt o parametrach zaproponowanych przeze mnie był zły.
- Średnica obiektywu 80-100 milimetrów: nie za wiele przez to ujrzysz, ciężko będzie z obiektami mgławicowymi, szególnie, że jak pisałeś lepiej jest z montażem azymutalnym, bo jest tani, a refraktory tylko na paralaktyku (więcej płacimy za montaż niż za teleskop).

- Przez ten teleskop nie uzyska się większego powiększenia niż 200x - niezbyt dużo, aby uzyskać takie powiększenie, aby było zadowolonym z dużych obrazów.

- Rzadko kiedy ogląda się krajobrazy.
Myślę, że 100 mm to nie jest znowu tak mało. Mój pierwszy teleskop miał średnicę zwierciadła 90 mm oraz powiększenie 70 i 120 razy. Za jego pomocą udało mi się zaobserwować wszystkie obiekty z listy, którą podałem w swoim poprzednim poście (za wyjątkiem planetoid). Nie byłem rozczarowany możliwościami tego teleskopu, zwłaszcza że wcześniej korzystałem z radzieckiej lunety Turist-3 na statywie wykonanym ze starej lampki na biurko :)

Montaż: z Dobsonem nie miałem do czynienia, więc się nie wypowiadam. Jeśli nie ma refraktorów na montażu azymutalnym, to jego zakup (refraktora) faktycznie nie ma sensu. Można kupić reflektor systemu Newtona o podanych parametrach.
Aktualnie nie śledzę rynku; zaproponowałem jedynie parametry, jakie moim zdaniem powinien posiadać teleskop.

Na koniec wrzucam skan z czasopisma "Vademecum Miłośnika Astronomii" na temat wyboru teleskopu.  Artykuł był pisany jakiś czas temu (1999r.) ale nie sądzę, żeby zawarte w nim informacje bardzo się zdezaktualizowały.
http://img365.imageshack.us/img365/494/teleskopww1.jpg

Coremeil

  • Gość
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipca 2008, 15:53:23 »
Za tą cene to tylko:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=684 :)

Przez mój teleskop, tylko 76 mm (!) widać:

Merkury - nie widziałem
Wenus - tarcza z fazą, bardzo wyraźne
Mars - mała tarcza ale widać ją ;P
Jowisz - duża kulka z widocznymi pasami, i WCP czasami :P i jeszcze 4 kropki wokół niego - księżyca
Saturn - Pierścienie, cień planety na pierścieniach, raz widziałem przerwe Cassiniego...
Uran - mała niebieska kulka - najbardziej mi się podobał
Neptun - nie widziałem
Neptun - Nie widziałem
« Ostatnia zmiana: 26 Lipca 2008, 15:59:34 wysłana przez Coremeil »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lipca 2008, 18:11:16 »
Za forum astronomia.pl: szukaj używanej synty 6" lub 8" na dobsonie. Na forach astro są giełdy, na pewno znajdziesz, czasami trafiają się na allegro (ale tutaj trzeba uważać, bo można na sfatygowaną się naciąć).
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Coremeil

  • Gość
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lipca 2008, 21:19:21 »
Za forum astronomia.pl: szukaj używanej synty 6" lub 8" na dobsonie. Na forach astro są giełdy, na pewno znajdziesz, czasami trafiają się na allegro (ale tutaj trzeba uważać, bo można na sfatygowaną się naciąć).

Przy obserwacji dobsonem trzeba siedzieć... :P

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lipca 2008, 00:20:38 »
Za forum astronomia.pl: szukaj używanej synty 6" lub 8" na dobsonie. Na forach astro są giełdy, na pewno znajdziesz, czasami trafiają się na allegro (ale tutaj trzeba uważać, bo można na sfatygowaną się naciąć).

Ja ślędzę market na www.astro-forum.org/forum

Swego czasu była tam taka oferta:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21587&hl=synta

Za 500 zł! Nowy teleskop kosztuje 1200zł i oferuje naprawdę dużo. Zwierciadło 200mm! Używane na tym forum można kupić za 600-800 zło.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lipca 2008, 17:12:28 »
@Coremail: wypluj, bo Ayerton cię zbluzga:P
W zależności jak wysoko jest obiekt na niebie i jak sobie tepela postawimy (i ile mamy wzrostu;]) to czasami może się okazać, że trzeba sobie na czymś stanąć, żeby do wyciągu okiem sięgnąć.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Jaki teleskop ?
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lipca 2008, 17:41:15 »
Witam.

Na astro-forum jest taka oferta:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22389 

Warto się zastanowić