Autor Wątek:  Informacje o plikach *.INC  (Przeczytany 2902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Informacje o plikach *.INC
« dnia: 03 Maja 2008, 02:23:58 »
Jako że zrobiłem przesuwanie i przekręcanie o kąt torów, chciałbym również zrobić to samo z obiektami wstawianymi przez include. Tu nie jest sprawa prosta, bo o ile w przypadku node z góry wiadomo, w którym miejscu są jakie parametry, to w przypadku include jest to mocno umowne.

Postanowiłem przymierzyć się do spisu plików *.INC, zawierającego informacje o typie parametrów. Wymyśliłem taką strukturę:
Cytat: download\inc-pl.ini
[INFO]
Plik "inc-pl" z opisem parametrów do plików include (w języku polskim).
Sekcja [INFO]: opis dla użytkowników, ignorowany przez program.
Sekcja [TYPE]: typy elementów w include, jednen znak (ew. kilka).
Sekcja [PARAM]: możliwe parametry i ich nazwy, jeden znak.
Sekcja [INC]: dla pliku podany typ oraz kolejność i typ parametrów.
- Po znaku komentarza podany opis, w nawiasie autor i rok utworzenia.
Inne sekcje mogą być dodane w przyszłości.

[TYPE]
s=semafor
z=zwrotnica
b=budynek
w=wskaźnik
p=przejazd
t=drzewo
k=kilometraż
u=ukres
*=sceneria

[PARAM]
x=odcięta
y=rzędna
z=kota
a=kąt_OX
b=kąt_OY
c=kąt_OZ
n=nazwa
t=tekstura
m=model
v=prędkość
w=szerokość
h=wysokość
l=długość

[INC]
SS3pkz.inc=s,nxyzbt//semafor 3-komorowy powtarzający karzełkowy (Speed, 2003)

Najpierw mamy jednoznakowy kod określający, czym dane include jest, a przez to, co można z nim zrobić podczas edycji. Np. drzewa można obracać i przesuwać, w zwrotnicy zmieniać teksturę podsypki, a semafory itp. powinny być przesuwane razem z torem, który jest w ich pobliżu. Oczywiście są to przykłady i należało by się zastanowić, jakie rozróżnienie typu w zasadzie potrzebujemy.

Kolejna sekcja definiuje typy parametrów. Tu też są jednoznakowe kody typu parametru. Myślę, że nie wymaga to szczegółowego komentarza.

W ostatniej sekcji jest informacja o pliku. Przed znakiem równości jest nazwa pliku, a dalej kod typu pliku, kody kolejnych parametrów i opis tekstowy. Na każdy plik byłaby jedna pozycja. Trzeba się pewnie będzie zdecydować na zapis nazwy wielkimi lub małymi literami.

Na koniec chciałbym wspomnieć, że są takie include, które nie nadają się do edycji. Tzn. przeliczenie parametrów w jakikolwiek sposób spowoduje błędy. Ma to miejsce, gdy parametr musi być liczbą całkowitą, bo jest np. mnożony przez 10 poprzez dopisanie zera - (p3)0.


2008-05-19 Poprawiony opis wewnątrz pliku.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2008, 10:12:22 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni