Autor Wątek:  Wrocławski Węzeł Kolejowy - czy jest sens tworzyć?  (Przeczytany 6328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grasnov

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Wrocławski Węzeł Kolejowy - czy jest sens tworzyć?
« dnia: 19 Kwietnia 2008, 13:29:31 »
Witam.

Od dłuższego czasu kompletuje wiadomości dotyczące Wrocławskiego Węzła Kolejowego tj. układy torów na poszczególnych stacjach, infrastruktura, najbliższe otoczenie itd. Jest to węzeł bardzo rozbudowany, a chciałbym go przenieść do Maszyny. I tu nasuwa się pytanie. Czy jest sens to robić? Czy Maszyna udźwignie (fps) ten projekt? Sam Wrocław Główny to już jest "ciężki klocek".

Plany mam takie, żeby Węzeł Wrocławski zrobić jako osobną scenerię, dalszą podróż kontynuowało by się po załadowaniu następnej scenerii (przykład: [Wrocław Główny - Wrocław Żerniki][Wrocław Żerniki  i dalej]. Infrastrukturę i budynki odtworzę w miarę szczegółowo "przy torze", żeby symulatora dodatkowo nie spowalniać.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam.

Nadawaj wątkom konkretne tytuły.
Akvin
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2008, 16:14:21 wysłana przez Akvin »
Mistrzem w maxie nie jestem, ale się uczę ...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwietnia 2008, 13:35:11 »
Biorąc pod uwagę, że zrobienie scenerii zajmie Ci ze 2 lata, to jest duża szansa, że do tego czasu powstanie coś, co to uciągnie.

Proponuję też od razu, abyś wpasował w kratki kilometrowe współrzędnych prostokątnych płaskich:
Trasy realistyczne - orientowanie we współrzędnych
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwietnia 2008, 13:38:52 »
Nie wiem jak wyglądają wrocławskie stacje, ale zawsze można dużo "uprościć" układy torowe, infrastrukturę itp. Ale to oczywiście mija się to z celem, jeśli masz zamiar wykonać realistyczny Wrocławski Węzeł.

Dzielenie scenerii na odcinki m. stacjami wg mnie jest bez sensu.
Po przejechaniu 5, 6 km musiałbym odpalać inną "mapkę", więc raz, że byłoby to trochę denerwujące, dwa zanim bym się rozpędził już bym musiał zwalniać.

Ale to od Ciebie zależy jak chcesz to zrobić ;)

I jeszcze zapytam... jak u Ciebie z doświadczeniem w budowaniu scenerii?
Bo Wrocław Główny nie ma chyba zbyt prostego układu torowego.

Pozdr. ;)

Offline Grasnov

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Kwietnia 2008, 14:16:15 »
Z symulatorem mam przyjemność od 2006 roku. Zrobiłem kilka prostych (z naciskiem na "prostych") scenerii w maxie. Sam pomysł zrobienia Węzła jest w stadium projektu i dlatego zadałem pytania czy prace nad nim mają sens, bo po co się zabierać za coś co i tak nie ma szans na powodzenie.
Dzielenie scenerii przyszło mi do głowy dlatego, że ładowanie się jej byłoby krótsze, bo nikomu nie sprawiało by przyjemności czekanie np 30 min i error na końcu spowodowany brakiem taboru.

Mistrzem w maxie nie jestem, ale się uczę ...

Offline danielek

  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Kwietnia 2008, 14:45:30 »
Witam,

Ja mieszkam we Wrocławiu. Szczerze to bardziej proponuję pociągnięcie linii 265 Wrocław Gł - Głogów, ale nie w całości. W rozkładzie 06/07 pociągi jechały przez następujące stacje:
Wrocław Główny
Wrocław Grabiszyn
Wrocław Muchobór
Wrocław Kuźniki
Wrocław Pracze
Brzezinka Średzka
Czerna Mała po
Księginice
Brzeg Dolny
Łososiowice
Wołów.

Całość ma 41 km. Okolice bardzo malownicze i ciekawe. Można nawet zrobić misje towarowe na terenie ISE, w Brzegu Dolnym znajduje się zakład PCC Rokita. Co do układów torowych to posiadam kilka zdjęcia też. Gdybyś chciał porozmawiać to pisz na gg 7832113. Po egzaminie wtorek, środa możesz liczyć na współpracę. Pzdr.
Miłośnik stonek i siódemek :)

Offline mk1992

  • Wiadomości: 435
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwietnia 2008, 15:42:06 »
Sam projekt bardzo ciekawy, aczkolwiek trudny do realizacji, nie wspominając o pomyśle kolegi @danielek, czy Ty masz pojęcie o czym powiadasz? Sam Wrocław Główny zabierze sporo FPSu, nie wspominając o 40km szlaku ze stacjami, terenem i trakcją!

Moje zdanie jest takie, że spróbować zrobić Wrocławski Węzeł Kolejowy można, ale pod warunkiem, że będą zachowane wszelkie realistyczne obiekty, trakcja no i układ torowy. Bierz przykład z bohunaIC.

Od siebie mogę dać tą mapke: http://212.244.179.188/website/Orto/viewer.htm napewno Ci się przyda przy robieniu szlaku bądź stacji.

Zawsze mogę służyć pomocą, dlatego PW czeka otwarte!

Pozdrawiam!


Offline Grasnov

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwietnia 2008, 16:05:28 »
I właśnie FPS najbardziej mnie boli ... Wrocław Główny to będzie prawdopodobnie pokaz slajdów. Może jednak coś prostszego sie wymyśli. Mam tu na myśli fikcyjną scenerię z elementami wziętymi z "reala".
Mistrzem w maxie nie jestem, ale się uczę ...

Offline mk1992

  • Wiadomości: 435
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania Grasnov'a
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwietnia 2008, 16:11:17 »
No to się zdecyduj, czy chcesz robić realną scenerie z zachowaniem wszystkich realnych elementów, czy wolisz coś fikcyjnego. Decyzja należy do Ciebie.

Oczywiście można zrobić fikcyjną scenerie, która przypominałaby WWK, można by zmodeyfikować stacje, ale zachować realistyczne szlaki, że jeżeli między stacjami A i B w realu jest 4km lini dwutorowej to w symku też tyle powinno być. Zatanów się nad tym projektem, bo zrobienie scenerii fikcyjnej jest trudne a realistycznej jeszcze trudniejsze.

Pozdrawiam!

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wrocławski Węzeł Kolejowy - czy jest sens tworzyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Kwietnia 2008, 17:19:19 »
Sam kiedyś myślałem o stworzeniu takiej scenerii, skończyło się na tym, że 2 tygodnie siedziałem nad samym układem torowym Osobowic, który przecież jest prościutki. Zdobycie planów to nie problem, problemem jest takie ułożenie torów, żeby idealnie pasowała kilometracja i wszystkie odległości były zachowane. Kolejny problem to teren, który również trzeba bardzo dokładnie odwzorować i co za tym idzie - mocny spadek FPS.

Tak jak poprzednicy napisali - nie ma sensu robienie odcinka 5km torów przy zachowaniu FPS min. 20, jeśli już robić takie stacje jak Główny, Gądów, Brochów, Nadodrze, to może tylko z misjami jazdy na stonce na przetoku?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Wrocławski Węzeł Kolejowy - czy jest sens tworzyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwietnia 2008, 17:51:12 »
Najpierw trzeba powycinać trochę kwadracików z map: Wrocław Zachód, Wrocław Wschód
(niektóre kwadraciki trzeba pozszywać, bo są częściowo na obydwu mapach). Błędy tych kwadratów nie przekraczają 60cm na kilometr.

Potem wpasować te kwadraciki tak, żeby ich rogi wypadały w punktach o pełnych kilometrach. Tzn. wstawić kwadraty wielkości 1km×1km (lub wielokrotność), oteksturowane fragmentem siatki wyciętym z mapy. Siatka kilometrowa gwarantuje, że mapa się nie rozciągnie w żadną stronę i odległości będą zachowane, niezależnie od dystansu.

Potem wejść na Google maps wyciąć sobie kawałek zdjęcia satelitarnego. Ten wycięty kawałek nałożyć na prostokąt i przeskalować tak, żeby zgadzał się brzegami z wklejonymi wcześniej fragmentami mapy (można go nawet zostawić, jako teksturę terenu). Potem można już na tym malować tory i ustawiać słupy. Efekt powinien być rewelacyjny. Proponuję też nie malować wszystkich torów jako torów, tylko dać teksturę torów zrobionych z Google Maps.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2008, 18:14:12 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Grasnov

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wrocławski Węzeł Kolejowy - czy jest sens tworzyć?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Kwietnia 2008, 17:55:01 »
Do Akvina. Temat "Pytania Grasnov'a" powstał, bo chciałem w nim zadawać wszelkie pytania dot. Maszyny. Pytania w jednym temacie = mniej syfu na forum, ale wy tu rządzicie drodzy koledzy moderatorzy i będzie tak jak chcecie.

Rozważyłem właśnie zrobienie scenerii Wrocław Główny itp. do misji manewrowych stonkami. Wydaje mi się że to dobry pomysł. YouBy (jeśli pomyliłem nazwę Usera to przepraszam) wydał paczkę z ropniakami więc można by było poszaleć.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2008, 17:57:42 wysłana przez Grasnov »
Mistrzem w maxie nie jestem, ale się uczę ...