Autor Wątek:  Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )  (Przeczytany 23932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« dnia: 03 Grudnia 2007, 21:08:28 »
Witam.

Od pewnego czasu zastanawia mnie ( z czystej ciekawości) jak ma się sprawa noszenia kamizelek PKP (pomarańczowe z logiem) przez osoby "postronne" - mam na myśli oczywiście MK :) .
Kiedyś obiło mi się o uszy, że jak się będzie nosiło takową kamizelkę to istnieje groźba dostania mandatu (czy to od SOK czy policji/straży miejskiej) za noszenie "ubioru" służby do której się nie należy .
Z tąd moje pytanie do forumowiczów. Czy ktoś kiedyś miał nieprzyjemności z powodu noszenia takowej kamizelki z logiem PKP na ternie kolejowym lub czy ktoś wie jak ma się to do litery prawa (które w wypadku Polski można, krótko zinterpretować -Co  nie jest zabronione to jest dozwolone, więc czy nie ma takowego zakazu).
Wiem, że to sprawa błaha ale dobrze by było gdybyście się wypowiedzieli w tej sprawie.

Pozdrawiam :). 
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2007, 21:10:11 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2007, 21:14:06 »
Wydaje się mi, iż coś tam grozi tak na logikę: to tak jakby nosić kamizelkę POLICJA, STRAŻ, mundur wojskowy itp.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Kamizelka... PKP
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2007, 21:15:22 »
Ja osobiście z żadnym zakazem się nie spotkałem. Mam dwie kamizelki na jednej jest napis PKP Cargo a na drugiej TK Telkom.
Z tego co wiem to niema żadnego zakazu dotyczącego owych kamizelek.
Dla pewności zapytam jutro znajomego SOK-istę.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2007, 21:30:27 »
Jeśli nic nie grozi, to taka byłaby niekonsekwencja.
Po co są kamizelki, mundury?
M.in. po to, aby jednoznacznie identyfikować kim jest dany człowiek.
MK zakładający kamizelkę PKP wprowadza w błąd.
Jeśli nic nie grozi, to zdobądźcie kamizelkę SOK i tak się przespacerujcie przy prawdzimym SOKu.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudnia 2007, 21:44:25 »
Po co są kamizelki?
Po to by być widocznym z daleka.
A jeżeli Mariusz chodzi o SOK to jest przecież ochrona.
Nie porównujmy tutaj strażaka do kolejarza, Strażak niesie pomoc ludziom SOK również no a kolejarz?
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudnia 2007, 21:56:22 »
Cytuj
Po to by być widocznym z daleka.

Zauważ, iż ja napisałem "m.in.", ale do tego co napisałeś również. Ograniczyłem się tylko do rzeczy istotnych dla wątku.
Jeśli tylko do tego:
Cytuj
Po to by być widocznym z daleka.
To po co napisy?
Można jakiś odblaskowy kwadrat, prostokąt itp..

Pytanie następne:
MK zakładający kamizelkę PKP wprowadza w błąd, Tak/ Nie

Pytanie następne:
Jeśli wprowadza w błąd, to jakie mogą być tego konsekwencje dla innych. Wymyśl ze 4 sytuacje np. MK z kamizelką PKP przechodzi sobie w niedozwolonym miejscu, widzi to SOK i myślą, iż jest z PKP, albo MK chodzi po dworcu i żebrze... dalej sam sobie wymyśl.

Ja osobiście nie chciałbym żyć w śweicie przebierańców.

Zauważ, iż próbujesz różnicować, iż PKP można, Policja nie można, SOK nie można, a te Telkom zakładasz i sobie chodzisz, podłączasz się pod jakiś służbowy ogólno dostępny telefon i nikt Ci nic nie robi, bo masz kamizelkę.
A Zakład Energetyczny można, nie można?
Itd.
A dlaczego ochronę nie można, a kolejarza można?
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2007, 21:59:02 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudnia 2007, 22:00:50 »
To tak jakbyś się przebrał za policjanta i wypisywał mandaty ludziom ... czyli wprowadzanie w błąd.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Tomiexpress

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
    • kilka fotek kolejowych w tym jt42c66
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:12:25 »
nie dalej jak w zeszłym tygodniu słyszałem audycje Janusza Weissa, w radio Z "dzwonie do pana/pani w nietypowej sprawie", właśnie o strojach min służb mundurowych.
Stanęło na tym iż ustawa zabrania przebierania się w stroje formacji historycznych, bieżących (policja, straż) pod karą grzywny.
Nie jest to rygorystycznie scigane jednak że policja może się przyczepić i problem zrobić ( tak jak słuchaczowi radia, przebranie w niekompletny mudur milicji, chełmofon czołgisty ZSRR i coś tam jeszcze). Tak więc kamizelka z logo firmy pod ustawę równierz podpada. zawsze mozna kupić kamizelke bez loga koszt w cpn. to ok.15zł
Pozdrawiam Tomiexpress

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:17:15 »
Cytuj
zawsze można kupić kamizelkę bez loga koszt w cpn. to ok.15zł

@Tomiexpress taką kamizelkę to posiada chyba większość MK "działających w terenie". Dlatego właśnie ciekawi mnie jak sprawa ma się do kamizelek z logiem, bo często można na fotkach ( gdzie jest MK) doszukać się właśnie takowych "firmowych".

ps PKP powinno traktować to jako darmową reklamę  ;).

Pozdrawiam.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Tomiexpress

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
    • kilka fotek kolejowych w tym jt42c66
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:18:15 »
Co to znaczy replika?
Nic innego jak kopia orginału bez zachowania parametrów np. replika cobry ( samochód drogi  szybki i nawet ładny) będzie wyglądał identycznie lecz nie bedzie tak przyspieszał itp.
Pozdrawiam Tomiexpress

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:21:11 »
Zadzwoniłem przed chwilą na 112, odp. nie można, ale nie potrafiono mi przytoczyć paragrafu.
Może dzwońcie u siebie i dajcie znać co odpowiedzieli (112)-darmocha.

Offline ZT-POZNAN

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 493
  • PKP Cargo S.A
    • Zobacz profil
    • Wszystko o ET22
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:27:27 »
To, że się roi, to wcale nie oznacza, że mogę sobie paradować po ulicy.
Co to znaczy replika?

Replika - odwzorowanie istniejącej, oryginalnej rzeczy.

Sam mam kamizelkę PKP oraz SOK. W tej drugiej chodziłem ostatnio po dworcu, sokiści mnie widzieli, z ich ust padło tylko: a kolegi to nie kojarzę, nowy? Odpowiedziałem: nie, fascynuje się służbami SOK i kamizelkę mam dla siebie. Jeszcze dodali: owocnych łowów bo akurat fociłem.


Dodam do tematu: Strój jest kwestia rozpoznawania ale nie identyfikowania, do tego służą dokumenty. Proste pytanie, Policjant założy kamizelkę bez napisu Policja, nie może już przeprowadzać działań do których jest upoważniony bo ma zły ubiór?

Podsumowując: nikt przy zdrowych zmysłach nie przebierze sie za policjanta/ strażaka czy innego i ni będzie tak paradować po mieście, ale ogólnego zakazu nie ma.


Zadzwoniłem przed chwilą na 112, odp. nie można, ale nie potrafiono mi przytoczyć paragrafu.
Może dzwońcie u siebie i dajcie znać co odpowiedzieli (112)-darmocha.

U mnie podobnie, paragrafu nie podają bo go nie ma, a jak go nie ma to i nie ma zakazu - proste.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2007, 23:30:16 wysłana przez ZT-POZNAN »
www.et22.pl - zapraszam

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:37:04 »
Zadzwoniłem przed chwilą na 112, odp. nie można, ale nie potrafiono mi przytoczyć paragrafu.
Może dzwońcie u siebie i dajcie znać co odpowiedzieli (112)-darmocha.
No też dostałem taką odpowiedź, z drugiej strony raz na jakiś czas słyszę że na fotografowanie trzeba mieć pozwolenie. Przeważnie mechanicy się burzą. Nigdy sokiści, pewnie są lepiej poinformowani.
Raz pytano mnie tylko do czego mi są te fotografie.
A w związku ze strojem to takie pytanie, czy kolejarz na służbie musi mieć strój organizacyjny?
Stosowny do stanowiska pracy.

Offline Loui

  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:37:20 »
Jak by był ktoś wyjątkowo złośliwy to mógłby dociekać z jakiego źródła taką kamizelkę się posiada, bo przecież na ulicy takich nie rozdają. A w magazynie osobie postronnej nie wydadzą teoretycznie.
Koleje Mazowieckie
Sekcja Warszawa Grochów
Maszynista

Offline ZT-POZNAN

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 493
  • PKP Cargo S.A
    • Zobacz profil
    • Wszystko o ET22
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:40:21 »
Mariusz prosta sprawa, znajdź mi na to paragraf, znajdziesz zwracam honor, nie, dociekać możesz dalej ale co to zmieni jak nie masz racji?

Jak by był ktoś wyjątkowo złośliwy to mógłby dociekać z jakiego źródła taką kamizelkę się posiada, bo przecież na ulicy takich nie rozdają. A w magazynie osobie postronnej nie wydadzą teoretycznie.

Możesz zrobić sobie sam np.
www.et22.pl - zapraszam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:44:50 »
Nie znajdę, bo nie jestem prawnikiem, a w necie nie chcę ślęczyć godzinami.
To, że takiego przepisu nie znajdę, to wcale nie będzie oznaczało iż nie mam racji, tylko to, iż sprawa jest niewyjaśniona twoje zdanie - kontra moje. Tylko tyle i nic ponadto.

Nie wiem jak naprawdę jest, ja tylko kieruję się swoim wyczuciem związanym z logiką i moim egoizmem (nie chcę przebierańców).

« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2007, 23:47:16 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Grudnia 2007, 23:59:15 »
Cytuj
Tu nie chodzi o robienie "świni" Chodzi o to, że odmawiasz innym, którzy nie są żołnierzami możliwości używania sortów mundurowych, zaś sobie uzurpujesz do tego prawo. Chodzi też o to, że rozporządzenie, do którego link podałem, jasno mówi czego NIE WOLNO nosić osobom postronnym, do których i Ty się zaliczasz. Dura lex sed lex.

To cytat z tego forum 7 z 9, trzeba szukać posty @Królik, coś tam podał.

Jest, ale nie mogę się dostać:
http://www.zhp.wlkp.pl/news/rozporzadzenie_mon.doc
Jak ktoś się dostanie, niech napisze.
Nawet jeśli się tam nie dostanie, ja czytając parę zdań z tego forum, już jestem bliżej prawdy.


« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2007, 00:06:47 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Tomiexpress

  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
    • kilka fotek kolejowych w tym jt42c66
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Grudnia 2007, 00:08:09 »

Niech ten link jednoznacznie wyjasni sprawe, wg mnie kamizelki z logiem też podpadają pod paragraf. pozdrawiam
http://www.radiozet.pl/dzwoniedo.php?action=1&id=12014&date_year_month=&page=1
Pozdrawiam Tomiexpress

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Grudnia 2007, 06:28:58 »
Już widzisz, torchę Ci zamotałem w głowie. Jak będziesz mógł, to nie pytaj zwykłego stójkowego. Oni znają prawdopodobnie parenaście przepisów, z którymi mają najczęściej do czynienia.
http://bip.stegna.ug.gov.pl/plik.php?did=471
To odnośnie też munduru. Nie ma tam co prawda jednoznacznie to co chcemy, ale jest ważny punkt odnośnie powagi munduru. Coś na rzeczy musi być, iż ja nieuprawniony założę mundur, to mogę być za uwłaszczenie powagi munduru pociągnięty do odpowiedzialności.

Kamizelki są częścią munduru.
Więcej już mi się nie chce szukać.

Edycja:
Tak sobie pomyślałem, sprawa nierealna, ale teoretycznie możliwa (skoro niby wolno):

Sytuacja1: duży dworzec gdzieś w zachodniej Polsce, lato, godz. 14:00, 400 ludzi na dworcu, pożar lub inne zagrożenie np. bombowe, 10% ludzi w kamizelkach Policja-przebierańcy, 10% ludzi w kamizelkach SOK-przebierańcy, 10% ludzi w kamizelkach Pogotowie-przebierańcy, 5% ludzi w kamizelkach Straż-przebierańcy, 5% ludzi w kamizelkach PKP-przebierańcy, 59,5% ludzi zwykłych podróżnych, 0,5% prawdziwy mundurowi i pracownicy PKP.

Sytuacja2: duży dworzec gdzieś w południowej Polsce, wiosna następnego roku, godz. 15:00, 300 ludzi na dworcu, pożar lub inne zagrożenie np. bombowe, 30% ludzi w kamizelkach PKP-przebierańcy, 30% ludzi w kamizelkach SOK-przebierańcy, 30% ludzi zwykłych podróżnych, 10% prawdziwy mundurowi i pracownicy PKP.
(to pisałem ja Bogusław Wołoszański :) )

Może proporcje źle gdzieś tam dobrane, ale wiadomo o co chodzi.
Ciekawe byłyby akcje ratunkowe. W ciemno mogę powiedzieć, iż akcje byłyby utrudnione i być może w związku z tym dodatkowe ofiary, w tym i wśród przebierańców.

Sytuacja3: bardziej realna, przebieraniec SOK, dworzec i kogoś biją. Przebieraniec nic sobie nie robi, tylko stoi, gapie się przyglądają i później opisują w gazecie, iż SOKista stał i się biernie przyglądał. Później władze prowadzą dochodzenie, kto miał służbę itd..., czyli ogólnie mówiąc galimatias.

Mam nadzieję, iż Ci którzy tworzą prawo i często wydają bzdurne przepisy, akurat tutaj zachowali rozwagę.

Offline ZT-POZNAN

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 493
  • PKP Cargo S.A
    • Zobacz profil
    • Wszystko o ET22
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Grudnia 2007, 09:52:17 »

Sytuacja1: duży dworzec gdzieś w zachodniej Polsce, lato, godz. 14:00, 400 ludzi na dworcu, pożar lub inne zagrożenie np. bombowe, 10% ludzi w kamizelkach Policja-przebierańcy, 10% ludzi w kamizelkach SOK-przebierańcy, 10% ludzi w kamizelkach Pogotowie-przebierańcy, 5% ludzi w kamizelkach Straż-przebierańcy, 5% ludzi w kamizelkach PKP-przebierańcy, 59,5% ludzi zwykłych podróżnych, 0,5% prawdziwy mundurowi i pracownicy PKP.

Sytuacja2: duży dworzec gdzieś w południowej Polsce, wiosna następnego roku, godz. 15:00, 300 ludzi na dworcu, pożar lub inne zagrożenie np. bombowe, 30% ludzi w kamizelkach PKP-przebierańcy, 30% ludzi w kamizelkach SOK-przebierańcy, 30% ludzi zwykłych podróżnych, 10% prawdziwy mundurowi i pracownicy PKP.
(to pisałem ja Bogusław Wołoszański :) )

Może proporcje źle gdzieś tam dobrane, ale wiadomo o co chodzi.
Ciekawe byłyby akcje ratunkowe. W ciemno mogę powiedzieć, iż akcje byłyby utrudnione i być może w związku z tym dodatkowe ofiary, w tym i wśród przebierańców.

Sytuacja3: bardziej realna, przebieraniec SOK, dworzec i kogoś biją. Przebieraniec nic sobie nie robi, tylko stoi, gapie się przyglądają i później opisują w gazecie, iż SOKista stał i się biernie przyglądał. Później władze prowadzą dochodzenie, kto miał służbę itd..., czyli ogólnie mówiąc galimatias.

Mam nadzieję, iż Ci którzy tworzą prawo i często wydają bzdurne przepisy, akurat tutaj zachowali rozwagę.

Mariusz zgoda, jednak Ty cały czas przedstawiasz odbiór osób, które są "przebierańcami" przez otoczenie, a nie fakty na temat noszenia stroju.

Add. Sytuacja 1. Teraz wyobraź sobie identyczną sytuację na dworcu i jest grupa powiedzmy 40 MK, którzy mają zwykłe kamizelki odblaskowe, bez żadnych napisów itp. (połowa pomarańczowe, druga połowa seledynowe). Co wówczas? Według Twojego toku rozumienia nie powinno nosić się wcale kamizelek bo wprowadzają otoczenie w błąd. Wszystko to są nasze przypuszczenia, owszem zgodzę się z Tobą, że nosząc np. kamizelkę policyjną wprowadzasz otoczenie w błąd ale nie jest to zabronione.
www.et22.pl - zapraszam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Grudnia 2007, 15:32:39 »
Cytuj
Mariusz zgoda, jednak Ty cały czas przedstawiasz odbiór osób, które są "przebierańcami" przez otoczenie...

No właśnie przede wszystkim o to chodzi, tu tkwi najważniejszy problem, otoczenie, bo kamizelki same w sobie są dla otoczenia.
Cytuj
Add. Sytuacja 1. Teraz wyobraź sobie identyczną sytuację na dworcu i jest grupa powiedzmy 40 MK, którzy mają zwykłe kamizelki odblaskowe, bez żadnych napisów itp. (połowa pomarańczowe, druga połowa seledynowe). Co wówczas? Według Twojego toku rozumienia nie powinno nosić się wcale kamizelek bo wprowadzają otoczenie w błąd. Wszystko to są nasze przypuszczenia, owszem zgodzę się z Tobą, że nosząc np. kamizelkę policyjną wprowadzasz otoczenie w błąd ale nie jest to zabronione.

Jasne iż też utrudni, ale nie aż tak bardzo jak ja opisałem. Jednak ludzie potrafią czytać. Co do zabronienia, jeśli przyjmiemy fakt, iż kamizelka policyjna jest częścią umundurowania, to jest to zabronione, słuchałeś tego co Tomiexpress podał?, Ponadto, link do forum, który podałem.

Daj znać, co powiedzieli SOKiści na ten temat. Jeśli nawet nie jest zabronione, to trzeba zabronić :)
Pozdro

PW hejnal:
Ale gdzie jest napisane, iż  środki BHP nie wchodzą do części umundurowania. Ponadto, po co napis?
Do czego służy taki napis? Jaki cel był umieszczenia tego napisu?
Przecież nie reklama firmy.
Dla mnie kamizelka z napisam np. Policja, to poprzez analogię znak do samochodu eLki czy innego typu opis (nie można ot tak sobie zawieścić znaku L na samochodzie). Po co znak Elki na samochodzie, też dla BHP niejako.
Można przyjąć, iż zakładam kamizelkę Policja i podchodzi do mnie cudzoziemiec i czegoś chce. Nie wiem, czy chcielibyście znaleźć się w takim egotycznym kraju, jakim jest Polska, będąc cudzoziemcem i  nie znając języka, mając problem natknąć się na przebierańca policjanta.


Również pozdro.

PS
My tutaj próbujemy rozstrzygnąć kto ma rację, a nad tym (może niedokładnie nad tym samym) głowili się prawnicy w sądzie i to w różnych instancjach.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2007, 15:59:29 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Grudnia 2007, 16:22:40 »
W kwestii munduru policyjnego:

"(...)rozporządzenie MSWiA zakazuje osobom nie będącym policjantami noszenia munduru policyjnego lub jego części, nawet jeśli zostanie pozbawiony oznak policyjnych. Kodeks wykroczeń przewiduje dla osoby, która nosi mundur, co do którego wydano zakaz, karę aresztu lub grzywny."

>Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji<
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2007, 16:36:23 wysłana przez Akvin »
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Grudnia 2007, 17:47:59 »
Ja używam kamiezelki PKP i jeszcze nigdy nie spotkałem się ze sprzeciwem ze strony np. SOKistów odnośnie jej noszenia - wręcz przeciwnie, radzili założyć :-)

Offline ZT-POZNAN

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 493
  • PKP Cargo S.A
    • Zobacz profil
    • Wszystko o ET22
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Grudnia 2007, 19:26:26 »
Przechodziłem dzisiaj obok komisariatu Policji i wstąpiłem zadać trudne jak się okazało pytanie. Policjant dyżurujący tam gdy usłyszał moje pytanie spojrzał na mnie jak na debila no ale nie o tym.

Dowiedziałem się, że noszenie stroju/munduru przyznanego i wyróżniającego dane służby jest karalne (na myśli jest Policja, Straż, Pogotowie itp) (Mariusz zwracam honor w tej kwestii) jednak kamizelka odblaskowa nie jest częścią munduru, a jedynie rzeczą ułatwiająca widoczność, tzn. miły Policjant z komisariatu (którego z tego miejsca pozdrawiam serdecznie) z uśmiechem na twarzy oznajmił mi, iż mogę mieć kamizelkę z napisem Policja, Służby porządkowe, kocham swoja mamę itp. i nikt nie ma prawa zabronić mi z niej korzystać, z racji tego, iż czuje sie w niej bezpieczniej bo mnie widać itp.

Poszedłem więc pełen optymizmu do oddziału PKP zapytać co i jak z kamizelkami z wizerunkiem ich loga. Tam obdarowany dwoma sztukami, nowych kamizelek z trumienką PKP wróciłem do domu.


Pozdrawiam.
www.et22.pl - zapraszam

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Grudnia 2007, 20:04:24 »
Co do kupowania kamizelek...
http://www.kangur.biz.pl/oferta.html

Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Grudnia 2007, 20:10:23 »
Cytuj
No można ale jest mało uzdolnionych tak jak Ty by ubrać kwadrat odblaskowy :D
To było nie w porządku, ale ok, niech Ci będzie.


Cytuj
Dobrze że dodałeś to "dla mnie" bo dla przepisów już nie, patrz np. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest tam mowa o kamizelce?

Cytat z rozporządzenia:
Cytuj
f) koszulkę z krótkimi rękawami i napisem "POLICJA";

hmm, na logikę biorąc czym dla otoczenia różni się kamizelka od tej koszulki (pomijając brak odblasków).
Z tego wynika, iż być może prawo nie jest doskonałe i jest luka.
Ja jak powiedziałem, sam nie wiem, staram się to wziąć na chłopski rozum.
Ponadto to rozporządzenie było z roku 2004, może była nowelka.


Idę na komisariat.

« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2007, 20:12:47 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Grudnia 2007, 20:30:15 »
Cytuj
A kamizelka ma rękawy? hmm jeszcze się z taka nie spotkałem, po za tym koszulki Policyjne maja kolor czarny, a kamizelka seledynowy, fakt są bardzo podobne :)

Przestań strugać wariata. Robisz z siebie w tym konekście o którym rozmawiamy.

No to byłem na komisariacie, dowiedziałe się, iż:
1)Napis Policja jest napisem zastrzeżonym i nie wolno się nim posługiwać osobie postronnej na ubraniu. Na samochodzie też nie można sobie dodać sobie napisu "Policja".
2)Kamizelka jest częścią umundurowania.

Dla mnie EOT
Ja nie chcę tego rozstrzygać , po kolei obalałem teorie niektórych. Dowiedziałem się tego czego się dowiedziałem na komisariacie, zresztą trochę logiki. Jeśli będziemy się kierować logiką, to dojdziecie do tego samego wniosku.
Miło było.
Hej
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2007, 20:48:09 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Darth Luk

  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Grudnia 2007, 20:58:40 »
No dobra - zapytałem się ojca jak to jest z tymi kamizelkami. Tutaj Mariusz ma rację - napis POLICJA jest zastrzeżony, a za chodzenie z taką kamizelką bez uprawnień tz. nie pracując w Policji można dostać mandat, a nawet karę ograniczenia wolności. Fakt takie kamizelki można kupić, ale to jest dla policjantów którzy z "mundurówki" mają dokupywać i naprawiać zniszczone częsci umundurowania.

Wyobraźcie sobie sytuacje że idziecie w takiej kamizelce na mecz:) Najpierw dostaniecie w łeb od kibica, a później mandat od policjanta.
Czy sytuacje jak przedstawił Mariusz - dochodzi do zamachu są ofiaru i ranni teren jest zamknięty z powodu skażenia i co? Każdy może sobie założyć kamizelkę z napisem POLICJA i wejśc na zamknięty teren przeszkadzając wyszkolonym służbom w akcjach ratowniczych?
Zapraszam na Mgławicę Mocy http://mglawicamocy.pl

Offline Luke

  • Wiadomości: 35
  • Lukaszz07
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Grudnia 2007, 21:03:35 »
Widzę, że dyskusja rozgorzała, lecz chyba nie o to autorowi tematu chodziło :)
Więc może ja chociaż w kwestii poruszania się w kamizelce PKP po terenie kolejowym spróbuję podsumować i ogłosić moje spostrzeżenia(w końcu w kwestii PKP ten wątek został założony).

ZTCW i pisze większość forumowiczów to poruszanie się w kamizelce z logiem PKP np. po dworcu jest dozwolone.
W końcu nawet na niektórych imprezach kolejowych można takową otrzymać. Jednak ostrożności nigdy nie za wiele, ponieważ zawsze można trafić na kogoś "nieodpowiedniego". Ja osobiście wolę poruszać się w kamizelce bez żadnego loga, po co sobie psuć humor tzw. "betonami" ;). Podróżowałem wiele z kumplem mającym na kamizelce logo "PKP Cargo" i co najwyżej spotykaliśmy się z ironicznym uśmiechem pracowników PKP.
Jeśli coś niezgodnego z przepisami powiedziałem proszę o poprawienie.

Ktoś tu zamordym musi wprowadzić.
Wydzieliłem wszystkie bzdurne wiadomości dotyczące antagonizmów między userami i otwieram wątek, gdyż nie jest do końca bezsensowny.
Ale jak nie będą się tu pojawiać wiadomości KONKRETNE I POPARTE DOWODAMI (odnośniki do rozporządzeń informacje uzyskane od służb itp) to będę tępił.
Ostrzegam.

Quark-t
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2007, 00:42:11 wysłana przez Quark-t »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Grudnia 2007, 05:24:59 »
Policja:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0029.htm

Cytuj

§ 14. Kamizelka ostrzegawcza jest z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży odblaskowy napis "POLICJA". Na górnym lewym przodzie jest naszyty odblaskowy napis "POLICJA", na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej. Kamizelkę ostrzegawczą z elementami odblaskowymi nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach w celu poprawienia widoczności policjanta. Dopuszcza się noszenie kamizelki przez policjantów do ubioru cywilnego w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym operacyjnych.


SOK:
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2006/1365.htm
Cytuj

"§ 2. 1.   Zasadniczymi składnikami umundurowania podstawowego (polowego) są:
1)   kombinezon drelichowy jedno- lub dwuczęściowy w kolorze czarnym;
2)   kurtka z tkaniny wodoodpornej w kolorze czarnym, z taśmą odblaskową i napisem "STRAŻ OCHRONY KOLEI";
3)   kamizelka z tkaniny wodoodpornej w kolorze czarnym, z taśmą odblaskową i napisem "STRAŻ OCHRONY KOLEI";



To byłoby na tyle, kwestia jeszcze tylko kamizelek PKP, ale już nie ch mi się szukać, ale wydaję się, iż jest mało prawdopodobne aby było inaczej. Ponadto każdy ma swój rozum i pewne rzeczy wykonuje na własne ryzyko.
Ja się wyłączam z dyskusji.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2007, 05:26:44 wysłana przez Mariusz1970 »