Autor Wątek:  Wykolejenie na stacji Kalisz Główny  (Przeczytany 7829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dol

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« dnia: 17 Listopada 2007, 21:49:15 »
Dzisiaj wracając z egzaminu z Wrocka w Kaliszu zatrzymał nas na ok dwie i pół godziny "przestawiony" skład próżnych talbotów. Maszynista ET22 wjeżdżał na bocznicę ale gdzieś albo musiał rozjazd nawalić, albo nawalił ten co w nastawni siedzi. Część składu była na jednym torze a część na drugim, jeden z wagonów ustawił się na skos, przechylił się mocnawo, wagony lekko naszły na siebie a wózki wykolejonego talbota wyszły z szyn. Trakcja nie uszkodzona, torowisko pewnie naruszone, semafor wyjazdowy na Sieradz zcięty przez wagony które weszły na nieprawidłowy tor. Maszynista byka wyglądał na podłamanego, patrzył marto w amperomierze nawet nie wyłączył przetwornicy, w sumie stres miał nie ma się co dziwić. Jednak jak miał na semaforze S13 i jechał nie więcej niż 40km/h to mogą mu skoczyć, tak myślę. Po dwóch godzinach przyjechała komisja zrobiła zdjęcia, podesłali lokomotywę na tył składu odczepili skład od drugiego wagonu licząc w tył od wykolejonego i pognali na boczkę do Opatówka. Reszta została w Kaliszu no i sprzątają bałaganik. Poza tym skład towarowy zatrzymał obydwa tory wychodzący z Kalisza i wchodzący do Kalisza. Tak więc pociągi przejeżdżające przez Kalisz miały sromotne opóźnienie. Za to dzięki uprzejmym konduktorom czekanie upłynęło w miłej atmosferze a mechanik EP07-379, które prowadziło skład którym jechałem (Sudety) nie tracił humoru :) Ot taka mała przygoda.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopada 2007, 22:30:09 »
Samoistne przelozenie rozjazdu po skladem?

Offline ISDR

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 275
  • IZIR
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopada 2007, 23:01:46 »
Cytuj
Samoistne przelozenie rozjazdu po skladem?

Jest to bardzo rzadki przypadek. Ostatni w  Polsce zdarzył się gdzieś na pomorze z 10 lat temu. Zdarzył się na urządzeniach przekaźnikowych.

Moim zdaniem nie było plomby na przebiegu i dyżyrny przełożył rozjazd pod taborem.
Krótko mówiąc zawaliła nastawnia i tyle!

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada 2007, 23:04:49 »
W Kaliszu sa urzadzenia przekaznikowe z izolacja na zwrotkach i torach wiec musialby uzyc przycisku zwolnienia przebiegu i Iz plombowanego aby cokolwiek przestawic...
Jezeli tak to ewidentnie jego wina.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopada 2007, 23:07:04 »
Cytuj
Samoistne przelozenie rozjazdu po skladem?

Jest to bardzo rzadki przypadek. Ostatni w  Polsce zdarzył się gdzieś na pomorze z 10 lat temu. Zdarzył się na urządzeniach przekaźnikowych.
Reptowo, 5 maja 1997r. Pod 6. wagonem posp. "Barbakan"  Świnoujście – Kraków Główny przełożyła się zwrotnica, 12 osób zginęło, 36 rannych.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopada 2007, 23:08:24 »
Cytuj
Samoistne przelozenie rozjazdu po skladem?

Jest to bardzo rzadki przypadek. Ostatni w  Polsce zdarzył się gdzieś na pomorze z 10 lat temu. Zdarzył się na urządzeniach przekaźnikowych.
Reptowo, 5 maja 1997r. Pod 6. wagonem posp. "Barbakan"  Świnoujście – Kraków Główny przełożyła się zwrotnica, 12 osób zginęło, 36 rannych.
A propo tego moze troche OT - znajomy prowadzil pierwszy pociag ktory przejezdzal przez ta stacje po wypadku - byl to towar, mowi ze widoku nie zapomni do konca zycia... 5 km/h po niewlasciwym a obok wynosza ludzi w workach....

reds0

  • Gość
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopada 2007, 23:18:04 »
W Reptowie nałożył się rezonans drgań na iglicę przy prędkości pociągu , dlatego od tego wypadku wymagane są podwójne zamknięcia iglicowe w rozjazdach wszystkich typów łuku od R-190 itd. Oczywiście chodzi o linie pierwszorzędne

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopada 2007, 23:20:16 »
Reptowo, 5 maja 1997r. Pod 6. wagonem posp. "Barbakan"  Świnoujście – Kraków Główny przełożyła się zwrotnica, 12 osób zginęło, 36 rannych.

>Tu< można przeczytać o tym jak również o kilku innych.
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2007, 23:41:23 wysłana przez Akvin »
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline ISDR

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 275
  • IZIR
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopada 2007, 23:28:00 »
Właśnie przeczytałem ten artykuł
http://kolej.mkm.szczecin.pl/encyklopedia.php?what=reptowo&query=
no i zdjęcia mówią za siebie co tam się działo:
http://fotokolej.mkm.szczecin.pl/big/2007/1190409026.jpg
http://fotokolej.mkm.szczecin.pl/big/2007/1190409090.jpg

@Mateu jesteś pewnie związany z ruchem. Gdzieś rok temu pamiętam jak na szkoleniach nam o tym wypadku mówili.
Mówili także o rozjazdach z dłuższymi iglicami, które są stosowane na PKP no i ponoć te rozjazdy ze względu na swoją długość muszą mieć dwa zamki zwrotnicowe. Jeśli nie ma takich możliwości aby zrobić drugie zamknięcie stosowany jest zamek trzpieniowy. Zamknięcia te stosuje się oczywiście przy jazdach na ostrze.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopada 2007, 23:30:58 »
No po prostu to byl odrzut w bok przy 120kph w srodku skladu... straszna rzecz...
No i wagony wpadajace z taka predkoscia w rozjazd przestawiony na bok....
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2007, 23:33:16 wysłana przez Mateu »

Offline ISDR

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 275
  • IZIR
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopada 2007, 23:40:07 »

Offline wasyl

  • Wiadomości: 276
  • Permanentny Inwigilator Sieciowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Listopada 2007, 00:14:45 »
Witam!!!
Jest to bardzo rzadki przypadek. Ostatni w  Polsce zdarzył się gdzieś na pomorze z 10 lat temu. (...)
http://solnet.xorg.pl/solnet/maszyna/25.07.2006.jpg
25.07.2006 - w okolicach Łodzi pociąg relacji Gdynia-Katowice. Przyczyną bodajże był brak elemantu zamka, który wcześniej skradli złomiarze. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Przygarnę fotki na tekstury obiektów!

Offline ISDR

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 275
  • IZIR
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Listopada 2007, 00:28:38 »
Witam!!!
Jest to bardzo rzadki przypadek. Ostatni w  Polsce zdarzył się gdzieś na pomorze z 10 lat temu. (...)
http://solnet.xorg.pl/solnet/maszyna/25.07.2006.jpg
25.07.2006 - w okolicach Łodzi pociąg relacji Gdynia-Katowice. Przyczyną bodajże był brak elemantu zamka, który wcześniej skradli złomiarze. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

No tak. Z tym, że kradzież elementów zamka to ingerencja w urządzenia. Nie ma to nic wspólnego z samoistnym przełożeniem rozjazdu. To tak jak by jakiś kawalarz zamienił szkła na semaforze z czerwonego na zielone :-).

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Listopada 2007, 09:01:11 »
http://www.kolejarz.lhs.pl/wstep_1.htm
Jak wypadki kolejowe to tylko strona Grzegorza Petki.
http://www.kolejarz.lhs.pl/wstep_1.htm
A tu Reptowo i bardzo ciekawa relacja maszynisty pociągu towarowego.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Listopada 2007, 10:34:03 »
'Postanowiłem udać się do dyżurnej ruchu i powiadomić o wszystkim swojego dyspozytora. Po drodze mijałem ten fatalny rozjazd, obejrzałem go sobie dokładnie, a on lśnił jak gdyby nic się nie stało. Żadnego zgięcia iglic, żadnego wyszczerbienia, a przecież przełożył się pod jednym z wagonów, pomiędzy wózkami.'

Jak to mozliwe aby rozjazd po ktorym jezdzi sie normalnie 40kph, ewentualnie moznaby 50kph (r=300) 'przezyl' przejazd pociagu z predkoscia 115kph?

----------------------------------------

http://mat89.nastawnia.org/mat89/Foto/wyk1p.jpg
http://mat89.nastawnia.org/mat89/Foto/wykp.jpg

juz wiadomo - pekla spawana kiedys szyna za rozjadem i przez to wagony przejechaly na tor obok ;]
Rozjazd nei ruszony, ze strat to okolo 100 metrow toru oraz semafor ktory zostal sciety przez wozki ;]
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2007, 12:42:29 wysłana przez Mateu »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Listopada 2007, 17:58:52 »
Witam!!!
http://solnet.xorg.pl/solnet/maszyna/25.07.2006.jpg
25.07.2006 - w okolicach Łodzi pociąg relacji Gdynia-Katowice. ....ciach
Długo męczyło mnie to zdjęcie. Lokomotywa tego składu stoi w kierunku dworca Kaliskiego, więc skład niedojechał do peronów. Z usytuowania lamp stadionu wynika że jest to na szlaku Pabianice - Łódź Kaliska. Wynika z tego że pociąg pomykał do Gdyni (a nie do Katowic) i do samej Łodzi nie dotarł.
Drobiazg, jednak istotny.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2007, 18:08:12 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline pozdze

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 266
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Grudnia 2007, 11:28:32 »
To zdjecie jest zrobine na szlaku Chojny-Dabrowa Przemyslowa!Pociag jedzie na Widzew a wiec do Katowic.
Łukasz Jachimek

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Grudnia 2007, 11:41:29 »
To zdjecie jest zrobine na szlaku Chojny-Dabrowa Przemyslowa!Pociag jedzie na Widzew a wiec do Katowic.
Ponieważ wiadomość potwierdziłem z pewnego źródła, miałem napisać sprostowanie do tego co napisałem wcześniej. Uprzedziłeś mnie. Na zdjęciu widać lampy stadionu RTS Widzew.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Wykolejenie na stacji Kalisz Główny
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Grudnia 2007, 11:48:31 »
To zdjecie jest zrobine na szlaku Chojny-Dabrowa Przemyslowa!Pociag jedzie na Widzew a wiec do Katowic.
Ponieważ wiadomość potwierdziłem z pewnego źródła, miałem napisać sprostowanie do tego co napisałem wcześniej. Uprzedziłeś mnie. Na zdjęciu widać lampy stadionu RTS Widzew.


http://infobus.com.pl/text.php?id=7627
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76