Autor Wątek:  Nastawnia Wielki Kac  (Przeczytany 39430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Listopada 2007, 07:06:45 »
Parę postów wyżej napisałem jak zrobiłem event launchera i mi on nie działa, powiedźcie co jest w nim źle.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #61 dnia: 09 Listopada 2007, 08:01:50 »
Może zamiast ujemnej odległości (pogrubione):
node -1 0 tor3-end eventlauncher 1 1 1 -1.0 x 0 wjazd wjazds end

wpisz wartość dodatnią np. 200.0

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #62 dnia: 10 Listopada 2007, 13:03:54 »
Może zamiast ujemnej odległości (pogrubione):
node -1 0 tor3-end eventlauncher 1 1 1 -1.0 x 0 wjazd wjazds end

wpisz wartość dodatnią np. 200.0
Dzięki, działa.
Pozdrawiam.
Piotrek

Desert_pl

  • Gość
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Listopada 2007, 09:35:41 »
Opiście te wszystkie przyciski na tym PULPICIE bo ja sie gubie i niewiadomo co sie czym robi :/

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #64 dnia: 25 Listopada 2007, 10:05:23 »
Dobra, może powiem co już jest zrobione. Sterujemy przebiegami za pomocą klawiszy alfanumerycznych. Zwrotnice już gotowe, ale mam za to problem z semaforami, gdyż dotąd nie doprosiłem się od nikogo .maxa Quarka, a okropnie czasochłonne jest wyszukiwanie nazw i pozycji semaforów potem otwieranie jeta i sprawdzanie czy to ten semafor. Narazie ze semaforów mam tylko obsługę manewrów.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Listopada 2007, 10:20:51 »
Hm, to może dodaj eventlauncher na 3-5 metrów do plików .inc semaforów? Wtedy wystarczy, że do niego podejdziesz i przełączysz, to Ci się w log.txt zapisze nazwa wykonanego eventu (nazwa semafora plus nazwa sygnału). Wykonane eventy można na bieżąco oglądać w "dosowym" okienku "EU07".
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Listopada 2007, 14:21:01 »
Albo otworzyć STV i przed każdym semkiem jest event sem_info i tam również występuje nazwa semafora.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #67 dnia: 26 Listopada 2007, 16:08:25 »
Cytuj
......gdyż dotąd nie doprosiłem się od nikogo .maxa Quarka,
Chyba nie prosiłeś nikogo, albo nikogo właściwego (chodzi mi o autora scenerii).
Inna sprawa że brak maxa może wyjść Tobie tylko na dobre. Nie ma to jak dogłębnie poznać scenerię w której się grzebie (nie swoją scenerię). Bez maxa grzebałem w kilku sceneriach z czego ukazał się Bałtyk i dwie wersje SDR18, nie licząc tej autorskiej. W Quarku też dopisałem trakcję nie korzystając z plików max i przechyły torów na łukach. Najciekawszym zadaniem było podzielenie jednej ze scenerii na dwie oddzielne, dla podniesienia FPS.
Wszystkie dostępne i wykorzystywane semafory w Quarku mają unikalne nazwy. Nazwy są zgodne z ich lokalizacją i numeracją. Po rozpisaniu planu każdej stacji na papierze oznacz wszystkie semki nazwami z odpalonej scenerii. Jak znajdziesz jeden semafor i jego nazwę na danej stacji, pozostałe same wejdą Ci w łapki.

Offline piotpal

  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Grudnia 2007, 22:36:54 »
Hmm, a lepiej skupić na projekcie przebudowy programu Kolejarz na bardziej bliższy rzeczywistości? Chodzi mi o wstawienie kostek pulpitu zamiast zielonych i żółtych kreseczek.
Piotpal

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #69 dnia: 18 Marca 2008, 19:22:11 »
Dobra, może powiem jaki jest obecny stan prac. No więc przebiegi wraz z zapalaniem sygnałów na semaforach są gotowe, wnętrze nastawni jest wymodelowane ale jeszcze nie wstawione do symka, gdyż były problemy z teksturami. Może uda się wstawić do końca tygodnia. Jeżeli chcecie to co jest zrobione to z chęcią wystawie betę pod koniec tygodnia (jeśli wyrobię się z usunięciem zbędnych eventów).


--------------
Chyba jednak przynajmniej na razie powstrzymam się z wydaniem bety.
« Ostatnia zmiana: 27 Marca 2008, 20:12:50 wysłana przez Akvin »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline danielek

  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #70 dnia: 15 Lutego 2009, 12:14:48 »
Witam,
I jak idą prace? Czy projekt został porzucony?
Miłośnik stonek i siódemek :)

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Lutego 2009, 14:04:55 »
Projekt nadal mam na dysku. Napisane są prawie wszystkie eventy do sterowania rozjazdami i semaforami za pomocą klawiatury. Jest też jakiś krótki testowy rozkład. Brak temu wszystkiemu wnętrza nastawni i funkcjonującego pulpitu. Prace stoją w miejscu od czasu napisania eventów, ponieważ nie umiałem wymodelować wnętrza nastawni. Skupiłem się wtedy na tworzeniu nowych dźwięków do Symka. Teraz już co nieco potrafię w Maxie, więc kto wie, może za jakiś czas powrócę do projektu i coś wykombinuję - potrzebne tylko fotki różnych urządzeń, i ogólnie poglądowe z wnętrza nastawni na tekstury.
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2009, 14:14:23 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #72 dnia: 15 Lutego 2009, 14:39:42 »
A moze zacznij od symulatora toporkowa?
http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul//toporkow/
Jest mniej torow i gotowa nastawnia.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #73 dnia: 15 Lutego 2009, 14:42:37 »
Projekt nadal mam na dysku. Napisane są prawie wszystkie eventy do sterowania rozjazdami i semaforami za pomocą klawiatury.

Jak zrealizowałeś utwierdzenia oraz zależności między zwrotnicami i sygnalizatorami? Nastawianie przebiegowe?
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #74 dnia: 15 Lutego 2009, 18:01:26 »
Projekt nadal mam na dysku. Napisane są prawie wszystkie eventy do sterowania rozjazdami i semaforami za pomocą klawiatury.

Jak zrealizowałeś utwierdzenia oraz zależności między zwrotnicami i sygnalizatorami? Nastawianie przebiegowe?
No właśnie nie ma zależności - niestety nie jest je łatwo odwzorować w Maszynie :( Dyżurny musi się po prostu pilnować. Ta stacja jest za duża aby zrobić przebiegi jak w przypadku ND, nie starczyłoby klawiszy na manewry.

A moze zacznij od symulatora toporkowa?
http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul//toporkow/
Jest mniej torow i gotowa nastawnia.
Z tego co pytałem kolegę @Paula nie można oficjalnie opublikować tej nastawni ponieważ tekstury zrobione są z fotek, do których @Paul nie ma praw autorskich.
EDIT: Można by zrobić te tekstury od nowa z naszych fotek, ale to już pod Toporków z trasy, o której mowa w wątku:
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,6827.90.html
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2009, 18:08:21 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline danielek

  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #75 dnia: 15 Lutego 2009, 18:08:47 »
A możesz wydac bete? Może wspólnymi siłami coś da rade zrobic :)
Miłośnik stonek i siódemek :)

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #76 dnia: 15 Lutego 2009, 18:21:19 »
Cytuj
A możesz wydac bete? Może wspólnymi siłami coś da rade zrobic :)
Już kilka takich projektów beta poszło na forum i co było? Niektórzy skorzystali, a od innych był nawał postów typu "a to, tamto, siamto mi nie działa POMOCY!".

Offline danielek

  • Wiadomości: 271
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Lutego 2009, 18:50:22 »
Jak zawsze :), ale może jednak ktoś pomoże.
Miłośnik stonek i siódemek :)

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Lutego 2009, 19:50:39 »
No właśnie nie ma zależności - niestety nie jest je łatwo odwzorować w Maszynie :(

No właśnie - a wzajemne uzależnienie urządzeń celem zapewnienia bezpieczeństwa ruchu to podstawowa funkcja urządzeń SRK - zresztą kiedyś nazywało się to nie SRK a ZRK, zabezpieczenie ruchu kolejowego. Jak już musicie mieć symulator nastawni w Maszynie (mówiłem wcześniej że średnio się to do tego nadaje) to ja bym proponował zrobić to tak:

- każdy przebieg lub grupa przebiegów (np. wyjazdy na dany tor szlakowy z pewnej grupy torów) ma komórkę pamięci która pamięta czy ten przebieg jest utwierdzony czy nie;
- wciskając klawisz/kombinację klawiszy nastawiamy konkretny przebieg, np. od semafora A do G (o ile jest to wykonalne, to najlepiej coś w rodzaju: klawisz a, klawisz g, i np. jakiś klawisz odpowiadający za przebieg pociągowy/manewrowy), wtedy - jeżeli nie są utwierdzone sprzeczne przebiegi (condition memcompare) ustawiane są zwrotnice i podawany jest sygnał;
- za każdym semaforem mamy odcinek oddziaływania który w jedną stronę gasi semafor, a w drugą zwalnia nastawiony w przeciwnym kierunku przebieg (ale dopiero po jego zajęciu i zwolnieniu - nie może być tak że połowa składu jest jeszcze na rozjazdach a przebieg sie zwalnia - to można zrobić przez wywołanie eventu po wjechaniu na odcinek i następnie sprawdzaniu co ileśtam sekund czy tor jest zajęty, jak jest - to kontynuowane jest sprawdzanie, jak nie - to następuje zwolnienie przebiegu - testowałem, działa);
- wypadało by jakoś zrobić doraźne zwalnianie tych przebiegów - oczywiście to razem z wygaszaniem semaforów;
- nie ma wogóle kontroli zajętości zwrotnic i torów, poza wspomnianymi "czujnikami" umieszczonymi za semaforami - to było by zgodne z rzeczywistością, bo w niektórych starszych urządzeniach faktycznie jest tylko coś takiego - tyle że wtedy nie mamy raczej pulpitu kostkowego, chociaż bywają wyjątki - stacja Ruda Bielszowice ma pulpit kostkowy bez kontroli zajętości, pokazywane są na nim tylko położenia zwrotnic i utwierdzenie przebiegów, szczeliny na czerwono się nie podświetlają;
- indywidualne przestawianie zwrotnic - o ile wogóle ma być - to musi być uzależnione od stanu utwierdzenia przebiegów, choć zwrotnice i tak były by ustawiane automatycznie przy nastawianiu przebiegów - więc indywidualne było by wykorzystywane w wyjątkowych przypadkach (np. przy jeździe na Sz);
- wypadało by jeszcze zrobić coś w rodzaju półsamoczynnej blokady liniowej na szlakach bez SBL (a na tych - uzależnienie możliwości nastawienia przebiegu wyjazdowego od zajętości pierwszego odstępu) - tor szlakowy ma komórkę pamięci która pamięta czy blokada jest "zablokowana" czy "wolna" (albo lepiej dwie - dla obu kierunków), przebieg wyjazdowy można nastawić tylko gdy blokada jest zwolniona, a wraz z nastawieniem blokada sie blokuje i nie ma możliwości ponownego nastawienia przebiegu. Po stwierdzeniu wjechania pociągu za semafor wjazdowy zapala się biała kontrolka "Ko" blokady i można ją zwolnić (dyżurny, zanim to zrobi, musi sprawdzić czy pociąg dojechał z sygnałami końca pociągu)

Żeby to funkcjonowało i miało ręce i nogi to jest z tym masa roboty - zwłaszcza z instrukcjami warunkowymi, bardzo tego w eventach brakuje. Proponowałbym jakiś mniejszy posterunek na to. Ewentualnie można zrobić wersję górnośląską/wałbrzyską - samo przestawianie rozjazdów + Sz-ty :P

Pozdr
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2009, 21:54:24 wysłana przez Paul »
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Robert051

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #79 dnia: 06 Czerwca 2009, 13:07:08 »
A tego nie dało by rady zrobić na zasadzie tego że. Podanie semafora było by możliwe tylko przy prawidłowo ustawionej drodze przebiegu??
W razie ustawienia przebiegu sprzecznego by się semafor nie podawał.
Bez kontroli zajętości toru.
Czyli coś al'a urządzenia kluczowe. Przestawiasz zwrotnice standardowym klawiszem**.
Podanie semafora też mogło by się odbywać na zasadzie zwrotnicy**. (Położenie zwrotnicy +/zasadnicze - semafor na stój a położenie -/zwrotne - semafor na wolną drogę)
AI by reagował tylko na działanie semaforów zwrotnic.
Zalety:
->Nie ma ograniczenie do ilości torów/zwrotnic/semaforów na stacji
->Nie potrzeba zbyt dokładnego budynku stacji. I tak większość rzeczy by się robiło w terenie
Wady:
->Trzeba chodzić/biegać/latać po stacji
->Był by mały problem z manewrami ale przy obecnie zastosowanych urządzeniach SRK myślę że to jakoś specjalnie nie przeszkadzało.
Myślę że mój pomysł było by łatwiej zastosować. Co wy o nim sądzicie??
Legenda
** Dodatkowy klawisz na zamknięcie/utwierdzenie zwrotnicy/semafora.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Nastawnia Wielki Kac
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Czerwca 2009, 01:13:14 »
Odwzorowanie zależności zwrotnic od sygnałów dla małej stacji, przy pisaniu ich w postaci zdań logicznych (tak łatwo można symulować działanie prostych obwodów) to już sporo roboty. Przy eventach sobie tego wogóle nie wyobrażam.
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com