Autor Wątek:  Zaćmienie  (Przeczytany 9183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dila en57

  • Wiadomości: 89
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Zaćmienie
« dnia: 11 Lipca 2008, 11:35:24 »
Z racji,że chciałbym zostać MaSzynistą i astronomem piszę, że 1 Sierpnia 2008, będzie zaćmienie słońca. Będziemy widzieć słońce z takim wygryzionym półkolem.


Całkowite zaćmienie nastąpi....gdzieś w Rosji. Obliczyłem czas dla większych miast, kiedy to zaćmienie będzie w największej fazie. Podaje:

Wrocław-11.44
Kraków-11.50
Rzeszów-11.53
Poznań-11.43
Warszawa-11.51
Szczecin-11.39
Gdańsk-11.45
Białystok-11.52

Zjawisko tez będzie widać przed i po czasie, którym podałem. Kiedy będzie zaćmienie całkowite w Polsce to nie wiem, może w 2012(EURO:), albo w 2473932:)
Miłej obserwacji, od razu piszę, że będzie to ciężko zauważyć.
Pozdrawiam, Piotr

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lipca 2008, 16:30:17 »
Jedna ważna uwaga: żeby żadnemu z was nie przyszło na myśl patrzeć bez zabezpieczeń! Dobre są maski spawalnicze lub ciemne szybki do nich. Okulary przeciwsłoneczne są za słabe.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Poscikk

  • Wiadomości: 668
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipca 2008, 17:10:29 »
Każdy chyba ma w domu dyskietkę 3.5 :) Wystarczy takową rozebrać, i przez ten dysk co jest w środku też można patrzeć :) Bardzo dobrze przyciemnia :)

Za sterami 138 godzin 28 minut :)

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipca 2008, 17:35:39 »
Też prawda:) Ale jak komuś żal dyskietke niszczyć to wystarczy okienko otworzyć:D
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Popkorn667

  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lipca 2008, 20:26:03 »
Można także wziąć kawałek szkła i lekko osmalić nad płomieniem. Przynajmniej tak robił mój dziadek x lat temu, kiedy było zaćmienie.

guest1206

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lipca 2008, 21:19:51 »
Kiedy będzie zaćmienie całkowite w Polsce to nie wiem
Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce 7.10.2135r. Długowieczni użytkownicy forum mogą doczekać zaćmienia obrączkowego, które wystąpi 13.07.2075 roku.
Całkowite zaćmienie nastąpi....gdzieś w Rosji.
Pas całkowitego zaćmienia będzie przechodził przez północną Grenlandię, Morze Arktyczne, Rosję (Nadym, Nowosybirsk, Barnaul), pogranicze chińsko-mongolskie i zakończy się w Chinach. W sumie to nie tak daleko - do Nowosybirska tylko 3 dni jazdy koleją ;)

Co do obserwacji zaćmienia częściowego: za 10 zł można kupić dobrej jakości filtr słoneczny (folia o wymiarach 10cm x 10cm) i we własnym zakresie (i na własną odpowiedzialność!) zrobić filtr słoneczny, który można nałożyć na lornetkę i obserwować Słońce.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipca 2008, 12:58:49 »
Można także wziąć kawałek szkła i lekko osmalić nad płomieniem.

Pod żadnym pozorem. Taki "wynalazek" zatrzymuje promienie widzialne, przepuszcza natomiast UV i IR - można sobie łatwo wzrok uszkodzić!

Pozdr, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Converter

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipca 2008, 17:43:40 »
(treść usunięta)
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2019, 10:18:55 wysłana przez Converter »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipca 2008, 19:29:40 »
Natomiast OIDP w "Pogromcach mitów" wykazano, że szkło oszukuje alarm termiczny (nie przepuszcza IR).

Czyli wychodzi na to, że można sobie przez płytkę przydymioną popatrzzeć :)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline EP07-1057

  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lipca 2008, 23:50:47 »
Też prawda:) Ale jak komuś żal dyskietke niszczyć to wystarczy okienko otworzyć:D

Nikt teraz dyskietek nie używa, więc można śmiało użyć je do tego celu.
K:83261 Odjazd M:Pan będzie łaskawy spojrzeć na semafor K:Osobówka zasłania pytałem czy wolny pan nie odpowiedział, M:Pan nie pytał tylko gadał odjazd! K: Ja nie wiem co to się dzisiaj z tym radiem u wszystkich dzieje...

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lipca 2008, 11:47:18 »
Cytat: eu07-007
Nikt teraz dyskietek nie używa, więc można śmiało użyć je do tego celu.

O ile ktoś takie coś ma jeszcze w domu... Proponuję okulary/maskę spawalniczą - sprawdzone i skuteczne! Słyszałem też coś o kliszy fotograficznej ale nie wiem czy działa zresztą podobnie jak dyskietki mało osób ich używa.
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipca 2008, 12:49:02 »
Natomiast OIDP w "Pogromcach mitów" wykazano, że szkło oszukuje alarm termiczny (nie przepuszcza IR).

Na pewno przepuszcza. Przynajmniej to z pilota :P

Kłócić się nie będę, ale już z niejednego źródła słyszałem że "bezpieczne patrzenie przez przydymioną szybkę" jest właśnie jednym z mitów i że może być szkodliwe dla wzroku.

Pozdr, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Coremeil

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lipca 2008, 16:16:53 »
Każdy chyba ma w domu dyskietkę 3.5 :) Wystarczy takową rozebrać, i przez ten dysk co jest w środku też można patrzeć :) Bardzo dobrze przyciemnia :)

Dyskietka nie zabezpiecza przed promieniami UV :P

Sigman

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sierpnia 2008, 14:08:22 »
Dla mnie sama dyskietka nie wystarczyła, bo za bardzo raziło, więc wspomagałem ją ciemnymi okularami i było widać super :) Zaćmienie nie było duże (patrząc z Lublina), ale ja jako miłośnik astronomii (druga pasja obok kolei) i tak miałem frajdę z takiego zjawiska ;]

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Sierpnia 2008, 17:27:01 »
Inna metoda: unieruchomiona lornetka rzutująca obraz na usztywnioną kartkę papieru. Sprawdzone i skuteczne :P

Pozdr, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline MKaczy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 485
  • ^Służbowe BMW^
    • Zobacz profil
    • http://zyciekolei.blox.pl/html
  • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Sierpnia 2008, 18:48:31 »
Witam. I co, oglądaliście zaćmienie, hehe? 

Tak było u mnie o 11:30:


pozdrawiam :)
"Wsiąść do pociągu... towarowego..." :)
Maszynista - PKP Cargo CTOE-Szczecinek - ET22, 201EK, EU06, EU07, ET41, ET42, SM42, ST44-ko, SM42-6dg, ST48-Da

Offline Gagarek

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 127
  • JESTEM TROLEM
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Sierpnia 2008, 20:38:55 »
Miałem takie szczęście, że byłem w Białymstoku w tych godzinach :D Ok. 12:30 wyglądało tak:


Nie mam zdjęcia, choć miałem aparat. Ale nie miałem żadnego "osprzętu". A spoglądałem w zwykłych okularach (wiem, oczy), widać przez chwilę, gdy się np. zza budynku wyjdzie i na ułamek sekundy spojrzy. A wystarczy dłużej potrzymać, i znika to oślepiające światło i widać (ja tak, bez żadnego zabezpieczenia, patrzyłem na zachodzące słońce) tarczę.

Prawdopodobnie zostanę porządnie zjechany, że nie uważam na oczy, ale to moja sprawa, a póki widzę, że jeszcze nic wielkiego mi się nie dzieje, to patrzę.

Pozdrawiam
Gagarek

WOMEN

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Sierpnia 2008, 20:40:24 »
Witam. I co, oglądaliście zaćmienie, hehe? 

Zazdroszczę Tobie, bo ja siedziałam w pracy i nie miałam sposobności zobaczyć :(( ale dzięki Tobie zobaczyłam :)) i za to dziękuję
Pozdrawiam :)


guest1206

  • Gość
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Sierpnia 2008, 17:38:07 »
Здравствуйте!
W prawdzie od zaćmienia minął już prawie miesiąc ale dopiero teraz opisuję swoje wrażenia.
Jako że w poprzednim poście napisałem, że do Nowosybirska (tam, gdzie będzie widoczne zaćmienie całkowite) nie jest tak daleko, więc cóż stało na przeszkodzie, żeby tam pojechać :)
Cała wyprawa rozpoczęła się 25 lipca w nocy a zakończyła 12 sierpnia wieczorem. Liczyła ona około 11400 kilometrów, z czego 9366 przejechanych pociągiem. Podróżowaliśmy przez Ukrainę (Lwów, Kijów) do stolicy Rosji. Z tamtąd Koleją Transsyberyjską do Nowosybirska (48 godzin jazdy) a dalej do Bijska (miasto położone "zaledwie" 400 km do Nowosybirska). Samo zaćmienie obserwowaliśmy w miejscowości Toczjelnoje jakieś 40 km na południe od Bijska. Chmury trochę przeszkodziły w obserwacji: z 2 minut i 30 sekund fazy całkowitej, przez minutę Słońce zakrywały chmury. Niestety z tych emocji (czy zobaczymy coś, czy nie) zapomniałem zmienić ustawienia aparatu na robienie zdjęć fazy całkowitej i niestety niewiele na nich widać :( Ale najważniejsze jest to, że jednak udało się zobaczyć całkowite zaćmienie i tyle kilometrów jazdy (i tyle pieniędzy za bilety) nie poszło na marne.
Zdjęcia z zaćmienia Słońca dostępne są tutaj:
http://www.wrzucaj.com/975799

Po zaćmieniu udaliśmy się na kilka dni w Ałtaj (takie góry) a potem powrót do Nowosybirska, zwiedzanie tamtejszego muzeum kolei i dalsza podróż do Moskwy z przymusowym noclegiem w Tjumieniu (brak wolnych miejsc w bezpośrednim pociągu Nowosybirsk - Moskwa, trzeba było najpierw jechać do Tjumienia a po ponad 30 godzinach czekania kolejnym pociągiem do Moskwy).
Z Moskwy udaliśmy się samolotem do Wilna (pociągiem nie dało rady, bo nie wyrobilibyśmy się przed upływem ważności wizy rosyjskiej. W Wilnie wylądowaliśmy o 21:20 i zanim dotarliśmy do centrum miasta, była już prawie północ. Nie mając żadnego zarezerwowanego noclegu spędziliśmy noc na dworcu.
Ponieważ z Wilna nie ma żadnego pociągu do Polski, który by nam odpowiadał, musieliśmy skorzystać z usług przewoźnika autobusowego, który zawiózł nas do Białegostoku. Stamtąd powrót do domu to już pikuś ;)

To była bardzo skrótowa relacja z bardzo długiej wyprawy. Poniżej trochę zdjęć kolejowych:

Dworce we Lwowie i w Kijowie. Osobnik na pierwszym planie to ja:)

Elektriczka na stacji w Nowosybirsku, na zdjęciu obok, stojący niedaleko dworca parowóz "Feliks Dzierżyński" stojący jako pomnik bohaterskich kolejarzy, dostarczających zaopatrzenie frontu w czasie II Wojny Światowej.

Dworzec główny i dworzec podmiejski w Nowosybirsku.



Kilka zdjęć z Muzeum kolejnictwa w Nowosybirsku.

Pociąg "Ałtaj" relacji Barnauł - Moskwa na stacji w Tjumieniu

Wagony pociągu "Tjumień" którym pokonaliśmy ostatnią część wyprawy kolejami rosyjskimi.

Dworzec kolejowy w Kazaniu na trasie do Moskwy.

Stacja Moskwa Kazańska o 5 rano.

Pojazd jednoszynowy okrążający moskiewski teren wystawy WDNCh i jedna ze stacji Moskiewskiego Metra.

Dworzec kolejowy w Wilnie.

W prawdzie nie korzystałem z usług kolei litewskich ale to nie przeszkodziło w zrobieniu kilku zdjęć.

Skany z biletów; pierwsze bilety są rosyjskie, dalej ukraińskie (te żółte).

Bilet na metro. Jest on w formie karty magnetycznej, którą przykłada się do czytnika. Bilet taki może być wieloprzejazdowy (jak mój - na 10 przejazdów) i jest ważny chyba miesiąc (w każdym razie mogłem z niego korzystać także w drodze powrotnej; przetrwał nawet lekkie zmoczenie).
Na koniec kilka ciekawostek:
W nowosybirsku w budynku poczty trafiliśmy na kawiarenkę internetową. Przed wejściem widniał szyld: "internet dla każdego - 24h". Po wejściu do środka okazało się, że kawiarenkę otwierają o 11:00 :). Gdy wróciliśmy tam później (już po 11) okazało się, że dostanie się do komputera nie jest takie łatwe: najpierw trzeba poczekać na zwolnienie się stanowiska, potem otrzymać od pani zawiadującej komputerami karteczkę potwierdzającą, że chcesz skorzystać z internetu. Z tą karteczką udajesz się do okienka kasowego, tam - po odstaniu swojego - płacisz za usługę i z paragonem ponownie udajesz się do pani zawiadującej komputerami aby wreszcie dostać się do upragnionego internetu. Gdy chcieliśmy dopłacić jeszcze jedną godzinę (czasu okazało się trochę za mało), okazało się, że jest przerwa obiadowa i albo musimy czekać 30min do jej końca, albo dać sobie spokój. Wybraliśmy wariant II.

W moskiewskiej komunikacji miejskiej przy wejściu do autobusu/trolejbusu/tramwaju zamontowane są bramki, podobne jak w warszawskim metrze. Żeby bramka się otworzyła należy najpierw skasować bilet (kosztuje 25 rubli = 2,5 zł). Natomiast w Nowosybirsku i w Tjumieniu w każdym autobusie jeździ konduktor, który sprzedaje bilety. Biletów w kioskach nie sprzedają. Cena biletu zależy od numeru linii a czasem też od długości trasy (na jednym autobusie pisało: do mostu 20 rubli, dalej 30 rubli). Cena jest naklejona na bocznej szybie każdego pojazdu. W Bijsku nie dostajesz biletu na przejazd a płacisz przy wysiadaniu.

Do zakupu biletu na przejazd pociągami dalekobieżnymi potrzebny jest paszport, który potem należy pokazać prowadnikowi, który sprawdza bilety przed wejściem do wagonu.

W Moskwie patrole milicji często legitymują przechodniów, zwłaszcza tych, którzy różnią się wyglądem do typowych Rosjan. My na szczęście mieliśmy "słowiańską urodę" i nie doświadczyliśmy kontaktu z miejscową władzą.

W Wilnie na dworcu autobusowym biletu można kupić u kierowcy (tak jak u nas). Do jednego z takich autobusów ustawiła sie dość pokaźna kolejka pasażerów. Gdy zostało ich czterech, kierowca zamknął im drzwi przed nosem, pokazał na zegarek (to chyba miało znaczyć, że już jest godzina odjazdu) i odjechał, zostawiając pasażerów na dworcu (!).

Na dworcu kolejowym w Wilnie pociągi międzynarodowe zapowiadane są po litewsku, angielsku i w języku kraju z którego/do którego ten pociąg jedzie. Pociąg z Szestokai, który jest skomunikowany z pociągiem z Warszawy był zapowiadany min. po polsku.

Na dworcu w Tjimieniu można wykupić nocleg. Mogą to zrobić tylko osoby podróżujące koleją (przy zakupie noclegu trzeba okazać ważny bilet kolejowy). Wynajęcie pokoju dwuosobowego kosztuje około 2000 rubli (200 zł) a miejsce w sali 5-cio osobowej 400 rubli.

To już (wreszcie) koniec tej skrótowej relacji.
Pozdrawiam :)

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Zaćmienie
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Sierpnia 2008, 22:41:07 »

(...) stojący niedaleko dworca parowóz "Feliks Dzierżyński" stojący jako pomnik bohaterskich kolejarzy, dostarczających zaopatrzenie frontu w czasie II Wojny Światowej.
żeby u nas pomniki (zwłaszcza te techniki) tak wyglądały...
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t