Autor Wątek:  Egzamin zawodowy...Maszynista  (Przeczytany 70125 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

EU06_

  • Gość
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #90 dnia: 25 Września 2007, 17:13:55 »
Zgadzam się w zupełności. Prawda jest taka, że jak 3/4 pracowników Cargo (maszyniści po 50, 60 lat) pójdą na emerytury to Cargo będzie żywcem szukać nowych mechów. Tak samo jest z MPK, wcześniej mieli kierowców i motorniczych pod dostatkiem, dlatego mieli takie wygórowane wymagania. Teraz żywcem im brakuje kierowców, motorniczych, że nawet w swoich pojazdach dają ogłoszenia ze swoją ofertą pracy, tak może być również z PKP.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #91 dnia: 25 Września 2007, 17:38:08 »
No to czekamy, aż po oknach w kibelkach i wagonach zaczną karteczki pt: "Mechanika zatrudnimy" wisieć:D
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Loui

  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #92 dnia: 25 Września 2007, 19:18:14 »
To raczej jeszcze dłuuuuuugo się zejdzie z tym czekaniem. A do Cargo są przyjęcia tylko nie w całym kraju. W Warszawie już się coś ruszyło i potrzebują na warsztat kwestia tylko za jaką kasę przychodzi pracować - z tego co wiem to tłumy do nich nie walą, do KM-u na warsztat też nie ma zbyt dużo chętnych i w cale się temu nie dziwie, na dzień dobry minimalna krajowa.
Koleje Mazowieckie
Sekcja Warszawa Grochów
Maszynista

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #93 dnia: 25 Września 2007, 19:34:30 »
A kto pójdczie robić za 1200/1800 zł ?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #94 dnia: 25 Września 2007, 19:44:08 »
1200?? A gdzie to Cargo tyle daje?? W Czechowicach płacą nowym 900 (tak, DZIEWIĘĆ-SET) zeta brutto!!
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #95 dnia: 25 Września 2007, 19:46:48 »
1200?? A gdzie to Cargo tyle daje?? W Czechowicach płacą nowym 900 (tak, DZIEWIĘĆ-SET) zeta brutto!!

Gorzej niż pielęgniarka...
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline 201E-003

  • Wiadomości: 252
  • Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #96 dnia: 25 Września 2007, 19:49:32 »
A co, myślicie, że dadzą Wam na dzień dobry 3000 zł i będą się kłaniać? Zazwyczaj zaczyna się od najniższej krajowej i w miarę stażu pracy mozna się "wybić".

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #97 dnia: 25 Września 2007, 19:50:46 »
A co, myślicie, że dadzą Wam na dzień dobry 3000 zł i będą się kłaniać? Zazwyczaj zaczyna się od najniższej krajowej i w miarę stażu pracy mozna się "wybić".

Wyobraź sobie, że masz dwoje dzieci i żonę, i jak tu za 900 zł ich wyżywić? To ile zostaję na cały miesiąc, wliczając wyżywienie, prąd, woda itd. 100? 150 zł?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #98 dnia: 25 Września 2007, 19:52:14 »
A co, myślicie, że dadzą Wam na dzień dobry 3000 zł i będą się kłaniać? Zazwyczaj zaczyna się od najniższej krajowej i w miarę stażu pracy mozna się "wybić".

 3000zł to i tak nie dadzą nawet po 20 latach pracy ;). Natomiast z tego co wiem np. w Łodzi niektórzy wyciągają nawet 2300 brutto (ze wszelkimi dodatkami) po min 5 letnim stażu.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Wilu

  • Wiadomości: 343
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #99 dnia: 25 Września 2007, 19:58:28 »
Ktoś tam kiedyś mówił, że maszynista wyciąga do 3000 tys.

Offline 201E-003

  • Wiadomości: 252
  • Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #100 dnia: 25 Września 2007, 20:01:30 »
Wyobraź sobie, że masz dwoje dzieci i żonę, i jak tu za 900 zł ich wyżywić? To ile zostaję na cały miesiąc, wliczając wyżywienie, prąd, woda itd. 100? 150 zł?
Wysłać żonę do roboty dopóki nie staniecie na nogi, ot taka polska rzeczywistość. Masz jeszcze do wyboru nie iść do roboty i z MOPSu czy podobnej instytucji mieć powiedzmy 400zł na miesiąc. Poza tym nikt nie każe Ci być mechanikiem.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #101 dnia: 25 Września 2007, 20:03:30 »
Ktoś tam kiedyś mówił, że maszynista wyciąga do 3000 tys.
To się zdarza ale z tego co wiem to są b. rzadkie przypadki. Podobno dochodzą spore premie za przewóz towarów niebezpiecznych a konkretnie za przewozy nadzorowane np: paliwa jądrowego do Temelina, materiałów wybuchowych, itd -informacja ze źródła kolejowego.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Września 2007, 20:07:29 »
Wyobraź sobie, że masz dwoje dzieci i żonę, i jak tu za 900 zł ich wyżywić? To ile zostaję na cały miesiąc, wliczając wyżywienie, prąd, woda itd. 100? 150 zł?
Wysłać żonę do roboty dopóki nie staniecie na nogi, ot taka polska rzeczywistość. Masz jeszcze do wyboru nie iść do roboty i z MOPSu czy podobnej instytucji mieć powiedzmy 400zł na miesiąc. Poza tym nikt nie każe Ci być mechanikiem.

Dobrze, zobacz, dziecko jest chore i wymaga opieki, to jak żone wyslesz? A załóżmy, że jesteś po technikum.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Września 2007, 20:11:49 »
O właśnie, @mechatronik, po X latach stażu. Tylko skąd my mamy ten staż wziąć? W biurach siedzą same osły po marketingach i zażądzaniach, co by to chcieli żeby pracownik miał mniej niż 30 lat życia i przynajmniej 20 lat stażu a sami nie mają najmniejszego nawet pojęcia na czym tak na prawdę siedzą! I nie jest tak tylo w tej branży, bo jest tak wszędzie.
Normalnie to jest jeszcze w RP we Włosienicy, bo tutaj chyba każdy na warsztacie zaczynał, a nawet i pan dyrektor jeszcze nie tak dawno ze zwykłymi pracownikami w drelichach pracował. I nikt nie miał mu za złe. Teraz ma mnóstwo innych obowiązków, ale jeśli tylko może to do nas wpada.

PS. Powyższy akapit nie jest, za przeproszeniem, włazidupstwem. Z mojej strony jest to notka osobista, a nie służbowa.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #104 dnia: 25 Września 2007, 20:26:25 »

Dokładnie @El Driver.
 Idziesz po technikum czy po studiach na warsztat a oni Ci wywalają pytanie "A pan to ile ma lat praktyki?. Bo my chcemy tylko pracowników ze stażem... ." I roboty nie dostaniesz bo to Twoja wina że po szkole nie masz X letniej praktyki zawodowej... -paranoja :/ .
W Łodzi na Olechowie jest o tyle dobrze, że obecny dyrektor to były maszynista ze sporym stażem a dodatkowo (podobno) miłośnik kolei :D. Dlatego np. z foceniem na terenie lokomotywowni nie ma większego problemu, tylko trzeba iść pogadać a nie wchrzaniać się bez pozwolenia na warsztat.

ps
Ostatnio dowiedziałem do jakiej szkoły trzeba iść aby być w miarę nieźle związanym z koleją. otóż trzeba iść do ... technikum geodezyjnego !. Mój kolega odbywał w zeszłym roku praktyki przy "budowie" linii Łódź-Warszawa. Podobno jakiś kierownik spytał go czy nie chciałby kiedyś iść pracować na kolei, czy to na warsztacie czy jako mech albo ktoś inny z drogówki. A że kolegi to akurat nie interesuje powiedział, że nie... .
Z tego śmiem wnioskować, że im dalej człowiek trzyma się od kolei tym ma większe szanse na niej pracować... :/ .
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #105 dnia: 25 Września 2007, 20:49:27 »
Z tego śmiem wnioskować, że im dalej człowiek trzyma się od kolei tym ma większe szanse na niej pracować... :/ .
No widzisz, ja chemik jestem, a z lokami się grzebię:D
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

EU06_

  • Gość
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #106 dnia: 25 Września 2007, 21:29:05 »
900 Zł??? PFFF to już widzę jak do nich tłumy idą!!
To jest tak odpowiedzialna praca, wyprawy w Polskę na 3 dni. Trącanie zwierzaków po drodze i taka pensja... To się nie dziwie ludziom, którzy wolą iść za biurko lub na kuriera/ przedstawiciela handlowego za 2 tyle. Ja bym chciał zostać maszynistą, bo chcę mieć pracę, która sprawiałaby mi przyjemność, ale większość maszynistów dalej pracuje, nie idzie na emeryturę i uniemożliwia przyjścia nowego, młodego mecha. Mam do Was pytanie, czy pomocnik maszynisty może prowadzić loka na trasie?
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2007, 21:34:33 wysłana przez EU06_ »

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #107 dnia: 25 Września 2007, 21:51:36 »
Źle mnie zrozumiałeś, @EU06_. Tyle to dostaje ten, komu jakimś cudem uda się wcisnąć tam na warsztat. A tam musi dwa lata przekiblować, zanim wogóle będzie mógł zacząć myśleć o jeżdżeniu.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Radkos07

  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #108 dnia: 25 Września 2007, 22:17:44 »
Cytuj
Mam do Was pytanie, czy pomocnik maszynisty może prowadzić loka na trasie?
Nie może niestety.
Ciężka praca i brak rozrywek sprawią,
ze bedziesz cholernym nudziarzem,
a twoja żona bogatą wdową

Offline oko

  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #109 dnia: 25 Września 2007, 23:53:10 »
Ja dzisiaj złożyłem CV i wniosek o przyjęcie na warsztat bo rozmawiałem z dyrektorem i powiedzial ze mam złożyć papiery to mnie przyjmą na warsztat=)a potem na kurs do Krakowa Płaszowa;]


.."nie może niestety"  U nas Warszawioki to dają pomocnikom jeździć mimo iż tak nie powinno być:)
« Ostatnia zmiana: 25 Września 2007, 23:56:12 wysłana przez oko »

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #110 dnia: 26 Września 2007, 00:07:39 »
U nas Warszawioki to dają pomocnikom jeździć mimo iż tak nie powinno być:)

A może to drugi maszynista, tylko jedzie za pomocnika?

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #111 dnia: 26 Września 2007, 07:59:35 »
Cytuj
Źle rozumiesz... Epek powiedział, jak bardzo miłuje swoją pasję i że jest do tego stopnia się poświęcić.

Dokładnie jest tak jak piszesz. Ale niestety trzeba zyc i nie tylko ja tak muszę, zyć ze świadomością że kolej jest dla takich jak my zamknieta na amen na wieki wieków... ci zakichani okuliści.... Przy okazji składałem oferte pracy w PCC Rail bo potrzebowali maszynistów pomocników i "kierowców lokomotyw" manewrowych. I co usłyszałem? ze nawet tym kierowcom pierdziawki być nie mozna z brakiem obuocznego widzenia, a wiecie co myslę? ze majac prawko kat B mozna spowodować gorsze zagrożenie niz w takiej pierdziawce czy innym loku. W koncu samochody poruszaja sie szybciej niz loki w polsce (niektóre loki).

Paweł zazdroszcze ci pioruńsko tego że dostałeś się do cargo. Jezdzisz juz? czy ciagle warsztacik?

Mariusz wiem że o tym był temat. Czasami trzeba się wygadac :)

A przy okazji skoro pomocnikowi nie wolno jechać to jakie wykonuje czynnosci na loku? W czym "Pomaga" taki pomocnik mechowi? Poza czyszczeniem lamp i szyb z przodu i parzeniem kawki na trasie.
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2007, 08:02:28 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Wilu

  • Wiadomości: 343
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #112 dnia: 26 Września 2007, 08:24:49 »
Ktoś tam kiedyś mówił, że maszynista wyciąga do 3000 tys.
To się zdarza ale z tego co wiem to są b. rzadkie przypadki. Podobno dochodzą spore premie za przewóz towarów niebezpiecznych a konkretnie za przewozy nadzorowane np: paliwa jądrowego do Temelina, materiałów wybuchowych, itd -informacja ze źródła kolejowego.

Osobiście zawitam w niedziele do mnie na CHEMKOL i popytam znajomego dokładnie co i jak. Doszły mnie słuchy, że on również bierze dodatkowe zlecenia i wozi towary niebezpieczne.

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #113 dnia: 26 Września 2007, 08:41:03 »

Paweł zazdroszcze ci pioruńsko tego że dostałeś się do cargo. Jezdzisz juz? czy ciagle warsztacik?

Niestety jeszcze nie jeżdżę - mam nadzieję w niedalekiej przyszłości. Z warsztatem "skończyłem" w kwietniu - teraz siedzę w dyspozyturze. Widzę co się dzieje (mam na myśli braki w drużynach trakcyjnych), także moim zdaniem jest to kwestia niedługiego czasu kiedy coś się ruszy z naborem na maszynistów.

Cytuj
A przy okazji skoro pomocnikowi nie wolno jechać to jakie wykonuje czynnosci na loku? W czym "Pomaga" taki pomocnik mechowi?

Robią razem np. próbę hamulca na stacjach, gdzie nie ma rewidenta taboru. U nas Włodek to jeżdżą we dwóch np. do Bydgoszczy Emilianowa, jeśli pociąg jest z uruchomienia właśnie z tej stacji. Tam próba hamulca i V max. 50 km/h do stacji, gdzie jest rewident na badanie składu.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #114 dnia: 26 Września 2007, 09:27:46 »
Cytuj
Z warsztatem "skończyłem" w kwietniu

Co się stało? Czy to nie jedna z szans dostania sie na jazde? Słyszałem kiedyś ze jak przyłapia mecha ze wiezie kogoś postronnego w kabinie to jedna z kar to na warsztacik. A bydgoszczaki nadal bardzo niechętnie zabieraja.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #115 dnia: 26 Września 2007, 09:55:49 »
Co się stało? Czy to nie jedna z szans dostania sie na jazde?

Tak naprawdę to teraz mam bliżej, ponieważ jestem w trakcji, a nie w Sekcji Utrzymania i Napraw, także stąd napewno są większe szanse...no i bliżej do władzy żeby się przypominać ;)

Cytuj
Słyszałem kiedyś ze jak przyłapia mecha ze wiezie kogoś postronnego w kabinie to jedna z kar to na warsztacik. A bydgoszczaki nadal bardzo niechętnie zabieraja.

Najlepszy sposób to mieć jakiegoś zaufanego mechanika. Próbując "w ciemno" różnie to wygląda - jeden bierze, inny odmawia.


Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #117 dnia: 26 Września 2007, 16:27:29 »
No i wszystko w temaciku;]
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Radkos07

  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #118 dnia: 26 Września 2007, 22:04:39 »
Cytuj
.."nie może niestety"  U nas Warszawioki to dają pomocnikom jeździć mimo iż tak nie powinno być:)

MK w kabinie też nie może przebywać, nie mówiąc o prowadzeniu maszyny. A czy to robią,to wiadomo jak jest...
Ciężka praca i brak rozrywek sprawią,
ze bedziesz cholernym nudziarzem,
a twoja żona bogatą wdową

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Egzamin zawodowy...Maszynista
« Odpowiedź #119 dnia: 26 Września 2007, 22:58:06 »
Załącznik nr 9
Tabela nr 1

Lp.Nazwa stanowiska pracyCharakterystyka stanowiska: określenie czynności, (...)



13Pomocnik maszynisty pojazdów trakcyjnychProwadzenie pod nadzorem i obsługa elektrycznego, spalinowego lub parowego pojazdu trakcyjnego. Przygotowanie pojazdu do pracy, usuwanie typowych uszkodzeń. (...)

¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni