Autor Wątek:  Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury  (Przeczytany 6667 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Cytat: "Charlie89"
Zamiast budowy bezużytecznego dworca we Włoszczowej mogli by się zając budową nowego dworca w Katowicach bo to aż wstyd takie coś w regionie mieć:(


http://slask.blox.pl/2007/06/W-obronie-katowickiego-dworca.html
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,4239683.html
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,4190232.html

Wstydem jest stan, nie sam dworzec.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipca 2007, 12:34:02 »
Mówcie co checie, to już było brzydkie w chwili otwarcia, co mnie to obchodzi że wtedy była moda na żelbeton i wielką płyte?? Ta szarość i kaształt mnie poprostu dobija:/ To ja już wole ten swój prowincjonalny ale o wiele ładniejszy dworzec w zawierciu!
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline prof_klos

  • Wiadomości: 618
  • Już nigdy nie będzie takiego lata...
    • Zobacz profil
    • http://www.prof-klos.yoyo.pl
  • Otrzymane polubienia: 4
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lipca 2007, 12:48:14 »
Odnośnie Katowic...
Żebyście tylko nie mieli tak, jak to się potoczyło w Łodzi...
Był piękny zabytkowy dworzec.
Zniszczyli.
Teraz stoi 'nowy', który jest paskudny - odpadają płyty, jest nieukończony, jakieś poucinane tory, gołe słupy trakcyjne, niewykończone przejścia podziemne...
Z MaSzyną od 2003!

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipca 2007, 13:19:54 »
Patrząc na budynek dworca w Katowicach doszedłem do wniosku, że jest on konstrukcyjnie podobny do budynku przystanku osobowego Szczecin Pogodno (na nieczynnej w ruchu pasażerskim linii Szczecin Gł. - Police - Trzebież Szcz.), budynek ten jest jednak o wiele bardziej zniszczony. Konstrukcja dachu jest iście kosmiczna, a tworząc model tego budynku do "Trasy Szczecin" miałem nie mały problem z jego odwzorowaniem. Poniżej podaję linki do kilku fotek:

http://tmkdizk.skww.pl/data/pogodno/01.jpg
http://tmkdizk.skww.pl/data/pogodno/02.jpg
http://tmkdizk.skww.pl/data/pogodno/03.jpg
http://tmkdizk.skww.pl/data/pogodno/04.jpg

Swoją drogą, ciekawe ile jest jeszcze na sieci PKP budynków zbliżonych konstrukcyjnie do tych z Katowic i Pogodna.
Pozdrawiam, Sławek

ammpp

  • Gość
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipca 2007, 14:24:22 »
Sakorius: Nie porównuj tego czegoś do dworca w Katowicach, bo to nie ten rząd wielkości.

A tak swoją drogą to jakiś rok temu Gazeta Wyborcza publikowała kilka projektów istniejących dworców na świecie i przyznam szczerze, że jeden z nich, gdzie wnętrze i prawie cała konstrukcja była wykonana ze srebrzystego szkła, dałoby się zaimplementować w Katowicach nawet bez wyburzania kontrowersyjnych betonowych "kielichów". W ten sposób stosunkowo niewielkim kosztem dałoby się zrobić konstrukcję na miarę XXI wieku.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipca 2007, 14:42:40 »
Cytat: "ammpp"
Sakorius: Nie porównuj tego czegoś do dworca w Katowicach, bo to nie ten rząd wielkości.


Ja nie porównuję pod względem wielkości tych obiektów, ale pod względem ich podobnej konstrukcji i stylu architektonicznego, typowego dla okresu kiedy zostały one wybudowane.
Pozdrawiam, Sławek

Offline Żabek

  • Wiadomości: 546
  • Gdzie jest guzik rezygnacji?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipca 2007, 15:15:38 »
Trochę nie bardzo jestem w stanie zrozumieć, jak dworzec w Katowicach można uważać za jakieś architektoniczne dzieło sztuki. Tyle zabytkowych kamienic w centrum Katowic zostało zniszczonych po to, żeby powstał ten obiekt i dwa palce koło niego. Co do obecnego stanu - ratować tam już raczej nie ma czego - wszystko stare, brudne, zniszczone. Jak już muszę tam być to na szczęście zmierzam tylko na pierwszy peron a to na bezdechu jest do wykonania.
Na dole dworca - jakieś targowisko z marchewką, pietruszką i bananami. Wieczne kolejki do kas, bo większość 'ma przerwę' i panowie wyperfumowani Koko Szalet proszący o drobne. Ci akurat są jeszcze znośni, ci ze strzykawkami już mniej... Stado gołębi przed którymi trzeba umykać, żeby nie dostać...
Ruchome schody, które działały chyba z miesiąc, bo się zepsuły i nie ma pieniędzy na części zamnienne... Tablice przyjazdów i odjazdów 'Made in Czechoslovakia' tak obes... zapaskudzone przez ptaki, że nawet jeśli działają, to nie widać co gdzie jedzie. Komunikaty typu 'Pociąg osobowy do Gliwic przez Szczecin...' są normą, podobnie jak ludzie pytający czy to pociąg osobowy czy inny (tablice nie wyświetlają czy to osob. czy przysp. - RegioPlus).
Dworzec jest tragiczny, nie funkcjonalny, z kiepskim układem torów.
Ogólnie - DO WYBURZENIA!
Chociaż patrząc, jak Katowice radzą sobie z remontem ulicy Pierwszego Maja (czy tam Warszawskiej) to mam obawy... poważne.
The Frog

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Lipca 2007, 19:15:42 »
@Żabek: Tutaj jest materiał z Wyborczej w którym jest cała sytuacja opisana...

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4190232.html

A jeśli chodzi o mnie to albo zrównać z ziemią albo obić szkłem/ sreberkiem od czekolady/ czy szczerym złotem byle by nie wyglądało tak jak teraz.

PS. Co tym wszystkim krytykom sztuki i architektom się w tym g***** tak podoba?????
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lipca 2007, 19:58:56 »
Cytat: "Charlie89"
PS. Co tym wszystkim krytykom sztuki i architektom się w tym g***** tak podoba?????


Po pierwsze zmień ton. Nie będę tolerował takich epitetów nawet za**************.

Po drugie... nie krytykom sztuki lecz architektom i historykom sztuki.

Po trzecie... jasno zostało to wyrażone cyt: "unikatowa forma", "wyjątkowe osiągnięcie myśli inżynierskiej i projektowania funkcjonalistycznego".
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lipca 2007, 21:58:23 »
Przepraszam!!! Zawsze gdy ktoś broni tej "perełki modernizmu" to mnie poprostu krew zalewa. A najlepsze jest to, że bronią go tylko ci "fachowcy" od sztuki a każdy normalny pasażer dobrze wie co trzeba z tym zrobić...
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lipca 2007, 01:11:44 »
Cytat: "Charlie89"
Przepraszam!!! Zawsze gdy ktoś broni tej "perełki modernizmu" to mnie poprostu krew zalewa. A najlepsze jest to że bronią go tylko ci "fachowcy" od sztuki a każdy normalny pasarzer dobrze wie co trzeba z tym zrobić...


Masz rację. Każdy normalny pasażer jak i zresztą każdy Polak wie najlepiej co zrobić by było dobrze. Dziwne że tak bardzo ubolewasz nad zdaniem owych jak to ująłeś " "fachowców" ". Rozumiem że w ten sposób podważasz ich wiedzę i niejako stawiasz krzyk "ludu" ponad ich racje. Ja spierać się nie będę... nie mam raczej natury konfliktowej. Zresztą jak widzisz moje wypowiedzi mają często charakter czysto informacyjny. Temat poruszyłem dlatego iż warto jest na obojętnie jaką sprawę spojrzeć z różnych stron, z różnych perspektyw. Przez trzy lata - okres czasu mojej styczności z tym dworcem - uważałem ową budowlę za coś co należałoby najlepiej wysadzić, zaorać i posadzić drzewka. Niemniej jednak gdy słyszę głosy w stylu "g****, syf" odczuwam nieodpartą chęć wyrwania się z tumultu tłumu i oddzielenia grubą szklaną taflą od podobnych poglądów - często jedynie słusznych i jakże oczywistych dla ich właścicieli. Mimo wszystko chyba jednak myli się ktoś uważając że budowa nowego dworca będzie rozwiązaniem wszystkich problemów. Jak długo nowy, piękny dworzec oprze się dewastacji, brudowi i skutkom niekontrolowanej w żaden sposób eksploatacji? Myślę że gołębiom nie będzie robiło różnicy czy srają na nowe czy na stare. Czy obecny dworzec w swej historii przechodził jakiekolwiek głębsze modernizacje, jaki jest poziom jego utrzymania w czystości? Kto zgodził się na takie a nie inne zagospodarowanie jego wnętrza? Często mam wrażenie że oceniając dworzec oceniamy nie jego detale architektoniczne a jego obecny stan. Nikt tak naprawdę nie stara się zobaczyć możliwości wykorzystania potencjału jaki być może ten obiekt kryje. Nazwałeś go z wyraźną ironią "perełką modernizmu"... nie wiem co takiego Cię w tym razi. Tymczasem ja w wielu działaniach szalonych modernizatorów - wyburzycieli widzę jedynie zemstę na poprzedniej epoce. Cóż... widać budynki powstały w złym dla siebie okresie. Dzisiaj oddychamy pełną piersią w nowym cudownym świecie multipleksów i centrów handlowych typu "Silesia". Niestety ja nie zaliczam się do osób łatwo trawiących tą kiczowatą papkę. Daleko trudniej jest odnaleźć młodym coś pięknego w siermiężnej formie żelbetonowych grzybów, ale dzisiaj wszysko powinno być łatwe, proste i oczywiste. To co napisałem jest ową "druga stroną" spojrzenia. Jaka jest ta pierwsza wszyscy wiemy -> nowoczesność, potencjalna wygoda, reprezentatywność itp. Nie mnie oceniać możliwości wyboru strony lub ich połączenia. Ja mam tylko nadzieję że cokolwiek ludzie władzy wybiorą będzie to zrobione dobrze byśmy nie musieli się ani tego wstydzić ani niczego kiedyś żałować.
Jakby co to proszę o łagodny wymiar kary ;)
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Profeta

  • Wiadomości: 632
  • CM Czechowice-Dziedzice
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta/
  • Otrzymane polubienia: 1
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lipca 2007, 11:09:04 »
Cytat: "Charlie89"
Przepraszam!!! Zawsze gdy ktoś broni tej "perełki modernizmu" to mnie poprostu krew zalewa. A najlepsze jest to że bronią go tylko ci "fachowcy" od sztuki a każdy normalny pasarzer dobrze wie co trzeba z tym zrobić...

Czyżbyś uważał się za lepszego "fachowca"? Bo z Twoich wypowiedzi w tym temacie wynika, że z Ciebie nieprzeciętny fachura-historyk sztuki. Tak się składa, że z racji kierunku jaki studiuję znam jedną z osób, które określiłeś mianem "fachowca". Wierz mi, że istotnie jest fachowcem i próby wyśmiewania jej podobnych osób są dla mnie co najmniej kuriozalne. Stań sobie kiedyś wieczorem w Katowicach na ulicy Stawowej i spójrz na budynek dworca... Patrz tak długo aż zrozumiesz. Póki co patrzysz na budynek z perspektywy tego w jakim jest obecnie stanie z winy jego zarządcy. W końcu jak ma wyglądać budynek, w którym każdy za przeproszeniem żul może srać gdzie popadnie? Wybuduj sobie tam hipermarket ze szkła i wpuść tych kloszardów to zobaczysz jaki będzie piękny za 10 lat. Wystarczy to tylko wyremontować i zacząć o to dbać. Ale łatwiej rzeczywiście wszystko wyburzyć i postawić kolejne centrum handlowe, które jeszcze bardziej będzie kontrastowało z architekturą okolicznych kamienic.
Pozdrawiam!
EP05 (100%), EU05 (100%), Projekt 201E (100%), Kabina SU46/SP47 (100%), Kabina 4E (100%), 104E (100%), Traxx F140MS (100%), Eurosprinter ES64F4 (80%).
www.my.opera.com/akvin-profeta

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Lipca 2007, 13:45:53 »
Nie mówie tylko o wyburzaniu, jeśli go przebudują lub chociarz odnowią to ok, ale niech się wezmą za to!!! A nie mówie wcale o menelach czy żulach bo ich znajdziesz na praktycznie każdym dworcu i nie tylko w polsce, mówie o wyglądzie dworca, widze ten dworzec "na żywo" od 18 lat i cały czas jest szary, ciemny z ciąlgle nie działajacymi ruchomymi schodami... Taki sam był też na zdjęciach archiwalnych z lat 70 czy 80-tych.

PS. To już abstrakcja ale czy np dworzec starszy i o wiele piekniejszy dworzec we Wrocławiu by bardziej nie pasował w tym miejscu??
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lipca 2007, 14:01:02 »
Cytat: "Charlie89"
Przepraszam!!! Zawsze gdy ktoś broni tej "perełki modernizmu" to mnie poprostu krew zalewa. A najlepsze jest to że bronią go tylko ci "fachowcy" od sztuki a każdy normalny pasarzer dobrze wie co trzeba z tym zrobić...
Przepraszam! Zawsze, gdy ktoś tak bezcześci i hańbi język polski, zalewa mnie krew. A najlepsze jest to, że "polacy" na to pozwalają i dają się znieważać. Każdy porządny Polak wie, jak należy pisać...

4-5 interpunkcyjnych i ortograf, notabene w wyrazie pasażer, jest, moim zdaniem, przesadą.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Tomek6996

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Dworzec w Katowicach - wysokiej klasy dzieło architektury
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Lipca 2007, 16:02:44 »
Dworzec katowicki czy to obecnie , czy w latach 70-tych, zawsze kojarzyl mi sie z brudem i niefunkcjonalnoscia. Do tej pory uwazam go  za chyba najgorszy obiekt tego typu w Polsce. Dluzsze oczekiwanie na nim na pociag zawsze byl dla mnie koszmarem i nie wazne czy zima czy latem stosowalem zasade, stoj na peronie to jakos doczekasz. Jedyne co mi sie na nim zawsze podobalo to to , ze na peronach sa wydzielone miejsca dla palaczy. I na tym koniec. Moim skromnym zdaniem sam budynek i otoczenie powinno zostac zruwnane z ziemia i na nowo wybudowane cos co zasluzy na miane glownego dworca na Slasku.

Offline Oskki

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0