Autor Wątek:  Moja pierwsza sceneria-Altona1.1  (Przeczytany 15810 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mk1992

  • Wiadomości: 435
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« dnia: 09 Października 2007, 20:21:45 »
Witam. Od około 3 miesięcy tworzę sobie trasę. Jest to trasa fikcyjna, w moich planach ma być w 100% zelektryfikowana, mam również zamiar zrobić kiblownie (coś na wzór tej co znajduje się w Poznaniu Głównym [''Jama Toruńska'']), oraz kilka innych jak dla mnie fantastycznych rzeczy, ale o tym kiedy indziej. Sceneria przyjęła nazwe Altona-i tak również nazywa się głowna stacja w całej sceneri, która bedzie obsługiwać pociągi każdej kategori począwszy od osobówek aż po EX. W planach mam do zrobienia 4 różne linie kolejowe, oraz jedną nieczynną, zdewastowaną linie. Na wstepie moge powiedzieć, że mam dwie linie ukończone ale tylko w zakresie torowiska-bez terenu, trakcji i innych dodatków. Jak narazie mamy około 30/40 km torowiska (jak nie więcej).

Przedstawiam Państwu kilka screenów z trasy, (na screenach są rejony stacji Altona):

http://i82.imagethrust.com/images/3RPi/view-image/altona-1.html
http://i82.imagethrust.com/images/3RPj/view-image/altona-2.html
http://i81.imagethrust.com/images/3RPk/view-image/altona-3.html
http://i82.imagethrust.com/images/3RPl/view-image/altona-4.html
http://i81.imagethrust.com/images/3RPm/view-image/altona-5.html
http://i82.imagethrust.com/images/3RPn/view-image/altona-6.html
http://i81.imagethrust.com/images/3RPo/view-image/altona-7.html
http://i81.imagethrust.com/images/3RPp/view-image/altona-8.html

PS-jeżeli jest ktoś chetny pomóc mi w dokończeniu i oteksturowaniu tego cacka: http://i82.imagethrust.com/images/3RPl/view-image/altona-4.html to prosiłbym o kontakt PW.

Czekam na opinie i komentarze.

Pozdrawiam !
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2007, 20:34:52 wysłana przez mk1992 »

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Października 2007, 21:03:48 »
Pierwsze wrażenie odniosłem bardzo pozytywne.
Pozdro. zapowiada się ciekawie!.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Wojcio1991

  • Wiadomości: 136
  • Pozdrowienia z E20!!!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Października 2007, 21:17:39 »
Wszystko ładnie i pięknie tylko czepie się troszke nazwy. Troszke tak nie po polsku. Ale w końcu to fikcyjna trasa więc wszystko dozwolone.
Zapraszam na stronę łowickich miłośników kolei
http://www.kolejowy-lowicz.eu/

Offline oko

  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Października 2007, 21:33:13 »
Heh nie "jama toruńska" tylko u nas mówi sie dziura Toruńska sory że sie czepiam =) pozdr:)

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Października 2007, 22:02:36 »
Zobaczyłem i chwyciłem się za głowę(bynajmniej nie z zachwytu) proporcjonalnie do zmniejszania się odległości będzie nieproporcjonalnie spadał fps pomyśl o tym że jeden gładki słup ma 18 powierzchni, więc módlmy się lifting

Offline bohunIC

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1407
  • Ну погоди
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Października 2007, 22:41:17 »
Mi sie dworzec podoba, trasa daje rade, poczekajmy na testy zobaczymy jak bedzie FPS wyglądać, Chodż faktycznie dworzec wygląda mi na 5000poly to zawsze można go odchudzić albo przerobić. Choinki i sosny mmmmm, moje ulubione dlatego kibicuje trasie! Jak bedziesz robić zdewastowany szlak to już pewnie bedzie dostępna paczka a w niej miedzy innymi zdewastowana trackcja! POZDRO i powodzenia!

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Października 2007, 19:42:38 »
poczekajmy na testy zobaczymy jak bedzie FPS wyglądać
Przy tylu drzewach i 40km torów, to widzę to cienko.

Odnośnie screenu 7. W Vademecum maszynisty, jeśli dobrze pamiętam w cz.3 pisze, że ET22 przy taborze 2500 ton może zrobić 4 metry (w górę) na kilometr. A po screenie widać, że 20 metrów torów pnie się więcej niż na 4 metry. Jeśli coś źle piszę, proszę mnie poprawić, bo mówię z głowy.

Pomimo tego wszystkiego, życzę powodzenia. Pozdrawiam Kamil

Offline mk1992

  • Wiadomości: 435
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Października 2007, 20:15:05 »
Nie bardzo rozumiem o co Ci się wlaściwie rozchodzi ? Mógłbyś się bardziej dokładnie rozpisać ? Każda uwaga może być dla mnie cenna i użyteczna.

Co do 40 km trasy i drzew-kilometrow będzie więcej, bo jak juz pisałem w planach jest do zrobienia 4 linie kolejowe, ale oczywistym jest, że na trasie nie będzie tylko drzew...FPS by był zabójczy wtedy ;]

Pozdrawiam

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Października 2007, 12:35:07 »
Chodzi mi o to, że ET22 z taborem o masie 2500t nie może wyjechać  w górę więcej, niż 4 m na kilometr.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Października 2007, 13:00:23 »
Chodzi mi o to, że ET22 z taborem o masie 2500t nie może wyjechać  w górę więcej, niż 4 m na kilometr.
To jeszcze uściślij czy chodzi o skład stojący, czy mający już jakąś prędkość początkową.
 

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Października 2007, 19:43:31 »
Chodzi o skład mający jakąś prędkość początkową.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Października 2007, 22:45:48 »
Pomijając uwarunkowania techniczne, wszystko zależy od tego, z jaką prędkością ma skład jechać. Zgodnie z zasadami dynamiki, lokomotywa zużywa moc na rozpędzenie składu (zwiększenie pędu, energii kinetycznej), a w czasie jazdy po płaskim torze jedynie na pokonywanie oporów ruchu w celu utrzymania stałej prędkości (pęd i energia kinetyczna się nie zwiększają, a siła napędu równoważy opory ruchu).

W sytuacji jazdy pod górę, dodatkowa moc (poza tą na opory ruchu) jest zamieniania na wzrost energii potencjalnej zgodnie z wzorem:
dE=m*g*dh
dE - wzrost energii potencjalnej,
g - przyspieszenie ziemskie,
m - masa składu łącznie z lokomotywą,
dh - wysokość o jaką skład zostanie podniesiony.
Dzieląc równanie przez czas dt, otrzymujemy po lewej stronie moc, po prawej prędkość wznoszenia:
dE/dt=P=m*g*dh/dt
Prędkość wznoszenia jest uzależniona od prędkości poziomej v oraz nachylenia k:
dh/dt=k*v
stąd otrzymujemy wzór na dodatkową moc P potrzebną na jechanie pod górę:
P=m*g*k*v

Zakładając, że skład ma masę m=2500t, nachylenie jest k=0.004 (4 promile), a prędkość wynosi v=100km/h=27.8m/s, potrzebna moc na taką jazdę wynosi:
P=2500000kg*9.81m/s2*0.004*27.8m/s=2727kW

Jeśli ET22 ma moc 3000kW i całą tę moc zużyje na jazdę z prędkością 100km/h (co chyba jest nieco zawyżoną wartością), to potrzebowało by prawie drugie tyle (drugie ET22?), żeby z tą prędkością podjechać pod górę o nachyleniu 4 promili.

To, pod jaką górę jest w stanie podjechać i z jaką prędkością, zależy od zapasu mocy, jaką dysponuje. Oczywiście można jeszcze zamienić energię kinetyczną na potencjalną, czyli podjeżdżać pod górę ze zmniejszaniem prędkości. Wtedy wjedziemy tylko na określoną wysokość, po czym później będzie się można już tylko stoczyć w dół (oby z drugiej strony). Wysokość takiej góry można wyliczyć z porównania energii kinetycznej z potencjalną.

Z ostatniego wzoru można w przybliżeniu wyznaczyć pochylenie, po którym pociąg jest w stanie jechać:
k=Pmax/(m*g*vm)
Pmax - maksymalna moc lokomotywy,
g - przyspieszenie ziemskie,
m - masa składu łącznie z lokomotywą,
vm=vmax-vmin - różnica między prędkością maksymalną, jaką skład jest w stanie osiągnąć na płaskim torze przy maksymalnej mocy, a prędkością z jaką ma jechać pod górę.

Przybliżenie wynika z tego, że maksymalna prędkość na płaskim torze może być w pewnych przypadkach wyższa od prędkości konstrukcyjnej, a ponadto opory ruchu są raczej proporcjonalne do kwadratu prędkości.

Niemniej dla ET22 o mocy P=3000kW, przy założeniu że skład o m=2500t uda się pociągnąć z prędkością maksymalną vmax=100km/h=27.8m/s, a pod górę chcemy jechać vmin=10km/h=2.8m/s mamy:
k=3000kW/(2500000kg*9.81m/s2*(27.8-2.8)m/s)=0.0049
czyli niecałe 5 promili. :)

Tak więc wspomniane 4 metry na kilometr są całkiem właściwe.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwietnia 2008, 15:34:38 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Października 2007, 08:55:35 »
Dzięki za dokładniejsze objaśnienie, właśnie o to mi chodziło ;), Więc górkę na screenie 7 trzeba cgyba zmniejszyć. Pozdrawiam

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Października 2007, 09:54:56 »
Dzięki za dokładniejsze objaśnienie, właśnie o to mi chodziło ;), Więc górkę na screenie 7 trzeba cgyba zmniejszyć. Pozdrawiam
A z tym to można polemizować. Bywają takie wrunki terenowe gdzie nie można  wykluczyć większego niż 4 promile podjazdu. Czy w zaleceniach budowy lini kolejowych występuje zakaz budowy torów ltórych spadek lub podjazd byłby więcej niż 4 promile?
Przecież nie można kierować się co może byk. Jeśli nie można posłać gdzieś byka, wysyła się cięższe lokomotywy. Może ktoś dobrze poinformowany naświetli to zagadnienie.
PS: Z perspektywy screena trudno ocenić jai jest ten podjazd.
« Ostatnia zmiana: 16 Października 2007, 09:56:27 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Października 2007, 09:59:15 »
To może autor trasy napisałby jaki jest tam podjazd, ile metrów. To rozwiąże po części problem. Wiadomo, że zawsze można tam podesłać Czapajewa (tu znowu jeżeli górka nie ma więcej niż 8 promili ;))

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Października 2007, 10:05:32 »
To może naświetlę: górka pomiędzy Skawiną a Krakowem. Nie wiem ile tam jest promili, ale dość sporo, na dodatek na tę górkę wyjeżdża się z odcinka o ograniczeniu do 30 na godzinę. Z ciężkimi bruttami jeździ tam zawsze łamaniec, a w Kraku na dodatek stoi zawsze stonka na popych (tak na wszelki wypadek, ale nie raz już była w robocie). Jak widać, gdzie diabeł nie może... tam się albo daje mniejsze składy albo zabezpiecza popych.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Października 2007, 13:20:41 »
A jest możliwość zrobienie eventu, że podjedzie np. m62 (ST44) i popcha skład dalej? Bo exe jest tak zrobione, że AI hamuje jak widzi na swoim torze pociąg.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Października 2007, 14:58:39 »
Z tego co mi wiadomo na liniach lokalnych dopuszcza się do 20 promili. Na Kalwaria - Bielsko to nic nadzwyczajnego:

http://eu07.pl/~pawelo/g25/bbws13.jpg

A i są chyba trasy gdzie jest więcej. Brutta jeździły z ET41 - dopuki bylo co wozić... ET22 mają zakaz ze względu na ciasne łuki (koło Kalwarii poniżej 200m).

Pozdr, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline BNdQu

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Października 2007, 02:18:47 »
Pociąg z Krakowa do Zakopanego pokonuje różnicę wyskości 620m. Najbardziej stromy podjazd jest z Chabówki 500m ma przełęcz Sieniawską 712m.

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Października 2007, 09:38:35 »
Z tego co mi wiadomo na liniach lokalnych dopuszcza się do 20 promili. Na Kalwaria - Bielsko to nic nadzwyczajnego:

Ja wyczytałem, że na tej trasie jest ok 27 promili. Tylko nie rozumiem, jak ciężkie pociągi towarowe, jadące 30 km/h mogą wyjechać pod taką górę. Objaśnijcie mi to.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Października 2007, 10:23:12 »
Z tego co mi wiadomo na liniach lokalnych dopuszcza się do 20 promili. Na Kalwaria - Bielsko to nic nadzwyczajnego:

Ja wyczytałem, że na tej trasie jest ok 27 promili. Tylko nie rozumiem, jak ciężkie pociągi towarowe, jadące 30 km/h mogą wyjechać pod taką górę. Objaśnijcie mi to.
Nie wiem czy jest co objaśniać, na szlak kierowane są takie składy, które są w stanie pokonać dany odcinek. Do pokonania podjazu potrzebna jest odpowiednia siła pociągowa a tą uzyskujemy stosując odpowiednio ciężką przeznaczoną do tego celu lokomotywę, lub łącząc je ze sobą. Dodatkowo są stosowane lokomotwy popychające skład. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości.

Offline BNdQu

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Października 2007, 11:52:07 »
Z charakterystki trakcyjnej lokomotywy ET22 na stronie  http://jastrzab.lhs.pl/galerie/schem/94_et22/
Można wyczytać: Pociąg o masie 2500t + 120t i wzniesieniu 4‰ może rozwinąć prędkość ok. 62km/h przy sile 175kN, nie przekraczając przy tym dopuszczalnej mocy godzinowej. Paramtry te są uzyskiwane połączeniu równoległym Us = 3000V/2 (napięcie w sieci jest 3000V, silnki są na napięcie 1500V) i 2 stopniu bocznikowania 55,7%.
Z wykresu wynika, że jest pewien zapas, ale spada prędkość przy wzroście siły.
Jest tam taka linia - Przyczepność alfa = 0,15*(100+V)/(50+V)
Co ciekawe wszystkie linie są pod tą linią, tylko linia 3150t + 120t; 7‰ nad tą linią.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Października 2007, 16:07:03 »
Ja wyczytałem, że na tej trasie jest ok 27 promili. Tylko nie rozumiem, jak ciężkie pociągi towarowe, jadące 30 km/h mogą wyjechać pod taką górę. Objaśnijcie mi to.

Tam już nie jeżdżą ciężkie pociągi towarowe... Najwyżej SM42 + kilka węglarek. Kiedyś jak jechało coś grubszego to na ET41 lub ET41 + SM42, a przed elektryfikacją zdarzały się takie cuda jak ST44 + SM42 + skład + SM42 + SM42, albo Ty2 + Ty2 + skład + Ty2. Poza tym długość składu ograniczona była do max. 200-250m ze względu na krótkie tory stacyjne.

Pozdr, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Października 2007, 17:10:06 »
A jest możliwość zrobienie eventu, że podjedzie np. m62 (ST44) i popcha skład dalej? Bo exe jest tak zrobione, że AI hamuje jak widzi na swoim torze pociąg.
O ile wiem nie można zrobić takiego eventu.  Choć może można skonstruować taką misję gdzie AI nie podjedzie więc my podczepiamy się za składem prowadzonym przez komputer i pomagamy mu pchać.
Co jednak nie wymyślisz, @MK1992 na pewno może robić podjazdy w swojej trasie, zamartwienie bykiem  jest bez podstawne.
A właśnie kolega coś robi bo ucichło?

Offline mk1992

  • Wiadomości: 435
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Października 2007, 19:09:41 »
Cytuj
@MK1992 na pewno może robić podjazdy w swojej trasie, zamartwienie bykiem  jest bez podstawne.
A właśnie kolega coś robi bo ucichło?

Racja, moge robić podjazdy, ale po co ? Na screenie nr. 7, nie ma żadnego podjazdu ! Poprostu teren dookoła torów się obniża, co powoduje że tworzy się nasyp pod torem :]

A co do tego czy tworzę trase-owszem cały czas postęp się zwiększa :]

Prosiłbym jeszcze, jeżeli ktoś posiada, lub wie gdzie takowe zdobyć-zdjęcia kiblowni w Poznaniu Głównym (''Dziury'' Toruńskiej), ponieważ chciałbym się zabrać za zrobienie czegoś co by ją przypominało a musze mieć do tego podstawy.

Pozdrawiam !

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Października 2007, 20:10:20 »
He he, kilkanaście postów na bicie piany poszło. Ale choć odrobinę mądrzejsi jesteśmy.
Co do podjazdów, to płaskie trasy nie są w cenie. Ale problemu nie ma.

Offline Rozi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1931
  • Są zdjęcia = są modele.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 135
Odp: Moja pierwsza sceneria-Altona1.1
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Października 2007, 20:42:59 »
Tak bywa, w sumie, to ja ten wątek tak rozszerzyłem (może niepotrzebnie), ale wiedzy nigdy nie zabraknie i wzory wypisane przez kolegę też się przydadzą :)