Autor Wątek:  Różnica szybkości  (Przeczytany 9157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« dnia: 16 Października 2006, 17:52:26 »
Witam.

Otóż robie sobie takową traskę (ale nie do publikacji). No i problem polega na tym, że kibelek prowadzony przez AI np. w trasie Quarka jedzie 100km/h.
A w mojej trasce ten sam kibelek na niczym bardzo nieróżniącym się prostym odcinku toru (prócz współrzędnych) jedzie zaledwie 70km/h.

Pytania brzmią:

1. Od czego to zależy?
2. Jak to zmienić?

Z góry dzięki.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Października 2006, 18:44:52 »
Pokombinuj z komendami SetVelocity lub Velocity.
Dlaczego nie do publikacji?

Pozdrawiam

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Różnica szybkości
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Października 2006, 18:55:16 »
Zrozumiałem, że Mariuszowi chodzi o jakieś eventy. Jeszcze możesz spróbować zmienić maksymalną prędkość na danym torze w 3dsmaxie ustawiając odpowiednią velocity.
-//-

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Października 2006, 15:28:47 »
Cytat: "Mariusz1970"
Pokombinuj z komendami SetVelocity lub Velocity.
Dlaczego nie do publikacji?

Pozdrawiam


Z komendami velocity, setvelocity, setproximitivelocity i co tylko sie da - i nic. A velocity toru mam na Vmax

A traska nie jest do publikacji bo trenuje scenerii tworzenie.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Różnica szybkości
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Października 2006, 15:50:55 »
Kierowany przez AI?
Na torze bez ograniczenia prędkości powinien pojechać Vmax dotyczy to też sygnału na semaforze.  Jeżeli wpis masz jako dumba to sprawdź co masz wpisane w chk. Niektóre exeki nie radzą sobie z prowadzeniem przez AI i taki skład niestety jedzie za wolno.  Miałem takie kłopoty przy zmianach w trasie SDR18 zrobionej przez Pawła1987. Najgorsze że tu nie ma nic pewnego.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Października 2006, 17:32:04 »
A jak zastosowałeś komende setvelocity?, bo to jakoś przez komórkę pamięci trzeba i póżniej wczytać z komórki pamięci do AI. Można jakoś bezpośrednio wczytywać do AI te parametry. Należy pamiętać, że to co podamy w velocity, to na haslerze jest rozbieżność. Coś kiedyś ktoś pisał o tym chyba w wątku o virtual maszyna.
Jest racja, że nie ma nic pewnego, ale raczej winą tu jak i w SDR18 obarczyłbym eventy niż exe. Dlaczego? Otóż na Qaurku jest ok. Może to przypadek, ale sądzę, że Quark-t dobrze poukładał eventy.
Quark pomóż :)

Eksperyment:
Wpisz do paru torów velocity 150 i zobaczymy do ilu się rozbuja.
I zobacz, czy w ogóle jest reakcja AI na velocity, czyli dawaj wszędzie powiedzmy 40, a raz 150.


Kilka przykładów zastosowania setvelocity:
event Szlak_Konczyny-info putvalues 1.0 none 0 0 0.4 SetVelocity -1 -1 endevent

node -1 0 odczepiaj_mem memcell -70 0 -100 SetVelocity 20 0 none endmemcell

//zdarzenia okreslajace predkosc przy tym semaforze
event (p1)_sem_info_stop updatevalues 1.0 (p1)_sem_mem SetVelocity 0.0 20 endevent
event (p1)_sem_info_vmax updatevalues 1.0 (p1)_sem_mem SetVelocity -1 -1 endevent
event (p1)_sem_info_nextstop updatevalues 1.0 (p1)_sem_mem SetVelocity -1 0 endevent

Pozdrawiam

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Różnica szybkości
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Października 2006, 21:56:00 »
Może nie wyraziłem się zbyt jasno:

W SDR18 mając napisane eventy, jedyną zmienną była zmiana loka. I niestety nie każdy był prowadzony przez AI tak jak ja sobie tego życzyłem.
Były różnice także dla różnych exeków. Próby prowadziłem dla WINXP i WINME, oczywiście dla tej samej paczki i oczywiście zauważyłem różnice między prawidłową jazdą do całkowitego zatrzymania składu włącznie.
Ponieważ jak potwierdził Mariusz nic tu nie jest pewne, to dodam że wielość czynników wpływających na prowadzenie składów przez AI nie da jednoznacznej odpowiedzi na zadany tu temat.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Października 2006, 01:33:09 »
A tu mamy sytuację taką :ten sam kibelek, te samo exe, różne trasy.
Inną sytuacją jest zmiana loków, jak mialo to miejsce w SDR18, a co za tym idzie różne zchowania AI w zależności od loka.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Różnica szybkości
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Października 2006, 08:06:55 »
@ Mariusz, w przytoczonym przez Ciebie Quarku wystarczy popróbować inne loki i też okaże się że z AI nie jest najlepiej albo nawet jest źle. Zakładam dobre eventy. Nie jestem w stanie przytoczyć wszystkich argumentów, ale temat Suki i zegara to przecież w Quarku był. Twierdzę kategorycznie że program ma humory i robi często co chce. Natomiast kolega @ziomalcl nie napisał co ma w scenerii, na jakim exeku i nie mamy żadnych danych żeby mu jednoznacznie odpowiedzieć.
Napiszę jeszcze że kibel też nie chce jeździć kierowany jako AI na niektórych sterownikach do grafy.
Sytuacja podobna jak z wagonami Z1. Wałkowana całe wakacje i nic nadal nie wiadomo czemu się sypią z exe 674kb. A starsze exeki to co - doskonałe są?
Na koniec spytam: ile byłoby tras, gdyby ich pisanie było proste i jednoznaczne?
EOT z mojej strony do czasu większej ilości danych ze strony kolegi @ziomalcl.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Października 2006, 13:54:54 »
Exe mam z paczki Defiler & Mariusz1970. W scenerii wstawiłem semki do jednej stacji i wszystko co potrzeba. Do toru stacyjnego dodałem tego kibelka i event na odpalenie. Skład odpala się, podjeżdża pod semafor wyjazdowy - podaję mu s2 i...
rozpędza się do 70km/h.

Wstawiłem EP09 z kilkoma Z1 i ten rozpędza się do 100km/h.

Wskazywało by na to, że coś z kibelkiem jest nie tak. Ale to by w Quarku nie jechał setką, tylko też 70km/h.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Października 2006, 15:41:54 »
W jednym i drugim przypadku uzyskujesz około 70% Vmax. Należy nad tym się zastanowić. Równie dobrze mógłyś przyczepić się do EP09, ze tylko 100, a nie 160. Wstaw ten sam semek co w Quarku i zobacz. Nawet można poeksperymentować i wstaw kawałego układu torowego z Quarka i zobaczyć. Krok po kroku i metodą prób i błędów dojdziesz. Zakładając nawet, że coś jest w exe, ale skoro w Quarku się da, to i u Ciebie również się dać powinno.
A jeszcze jedno przypomniało mi się, a mianowicie obciązenie. Puść krótkiego kibleka bez pasażerów samo EP i zobacz co wtedy.

Krzysiek zauważ, że sytuacja podana przez Ciebie nie pasuje do sytuacji podanej w pierwszym poście.
Sytuacja 1: Ta sama trasa inny tabor - inne zachowania
Sytuacja 2: Ten sam tabor inna trasa - inne zachowania
Przytoczone przez Ciebie przykłady pasują do sytuacji 1, natomiast kolega ma sytuację 2, którą opisał w pierwszym poście. Można oczywiście zganiać na exe, ale ja raczej nie spieszyłbym się z tym.

Z mojej strony również EOT, bo nic już więcej nie wyrzeźbie.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Różnica szybkości
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Października 2006, 17:47:02 »
@ziomalcl stawiam że wstawiłeś semafor 4komorowy, a mnie nie pasują ince do niego. Zobacz inny.

Co do exe obszernie opisane jest w dziale devs, tam opisane są kłopoty między innymi z AI i wagonami Z1 ale nie tylko. Piszę o tym bo nikt nie znalazł rozwiązania na problemy tam opisane (może jakieś wyjątki).

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Października 2006, 19:00:55 »
Man nadzieję, że dałeś event sem_info.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Różnica szybkości
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Października 2006, 19:16:27 »
A próbowałeś wstawić skład razem z rozkładem jazdy. Bo bez rozkładu jazdy (trainset none...) rozkładowa prędkość domyślna wynosi 100 km/h (przynajmniej na składach z lokomotywami, na kiblach nie sprawdzałem). Przerób sobie jeden z rozkładów jazdy w katalogu /scenery, przypisz go do składu i spróbuj (prędkość się zmienia po lewej stronie tej tabelki jakby coś).
Pozdrawiam.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Różnica szybkości
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Października 2006, 20:50:45 »
Mati_An, a o tym to nie wiedziałem, ale zrobiłen na Quarku none i na kiblu nie zrobiło to różnicy, jak jechał 100 to jedzie 100.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Różnica szybkości
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Października 2006, 20:58:54 »
Prędkość w dół można wyregulować za pomocą prędkości szlakowej przepisanej do toru (Velocity) albo rozkładu, w górę tylko przy pomocy rozkładu (jak się nie da rozkładu to komendy "SetVelocity" itp. nic nie dadzą, AI będzie jechał 100 km/h). Swoją drogą dziwne jest, że tamten kibel (na tej trasie ziomalcl'a) jedzie tylko 70.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Października 2006, 17:34:12 »
Kolego @Krzysiek626. Masz rację, bo wstawiłem semafor 4komorowy, lecz po wymianie na 5,3 itp. nic to nie dało.

Natomiast jak @Mati_An powiedziałeś, o tym rozkładzie jazdy - wywaliłem ten wpis i dałem none i... jedzie 100km/h.

Tylko dziwny jest fakt, że w Quarku jest wstawiony rozkład i jakoś też jedzie 100km/h - dziwne... :-)

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Różnica szybkości
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Października 2006, 17:47:19 »
Cytat: "ziomalcl"

Tylko dziwny jest fakt, że w Quarku jest wstawiony rozkład i jakoś też jedzie 100km/h - dziwne... :-)

Bo tam w rozkładzie ma wpisaną prędkość 100 km/h. A tak wogóle to który rozkład przedtem dałeś, że kibel jechał 70 km/h ?
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Października 2006, 15:26:05 »
Dokładnie taki sam jak w Quarku...

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Października 2006, 13:41:35 »
Pomyślałem sobie, że nowego tematu niebędę zakładał. Poszukałbym informacji na poniższe pytania, ale szukajka nie działa, a przeglądanie masy tematów wymaga SPORO cierpliwości.

Otóż chciałbym się dowiedzieć dwóch rzeczy.

Pierwsza to budowa rozkładu jazdy do symka.

A druga to pytanie na temat wskaźnika W4:

Czy on działa? (mowa o W4n.inc) - mianowicie czy powoduje, że kibelek się zatrzyma, otworzy wybrane przez nas we wpisie drzwi itp.

O i jeszcze jedno - jeśli W4 działa, to jak jest z tym numerem pociągu w tym wpisie?

Bo jak wpisuje np. ME2120 to wywala błąd, jak wpiszę 2120 i tak samo we wpisie składu i w rozkładzie i sam rozkład tak nazwę to kibelek niereaguje.

I jeszcze jedno - ostatnie :-)

W niektórych składach są tzw. klawisze pomocnicze do otwierania okien itd. Jak wciskam taki klawisz to owszem - okno się otwiera, ale skład nabiera w mgnieniu oka takiej prędkości... I po chwili symek się wysypuje. Dlaczego?

hunter

  • Gość
Różnica szybkości
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Października 2006, 18:20:09 »
Cytat: "ziomalcl"
W niektórych składach są tzw. klawisze pomocnicze do otwierania okien itd. Jak wciskam taki klawisz to owszem - okno się otwiera, ale skład nabiera w mgnieniu oka takiej prędkości... I po chwili symek się wysypuje. Dlaczego?


Wyłącz debugmode i po kłopocie.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Różnica szybkości
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Października 2006, 15:34:37 »
Cytat: "Hunter"


Wyłącz debugmode i po kłopocie.


Jeden problem z głowy.