Autor Wątek:  Nastawnik do symka  (Przeczytany 52096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #90 dnia: 26 Września 2006, 20:16:24 »
Cytat: "Mariusz1970"
Płytka uniwerskalna, którą kupiłem kosztowała 19,50 a i tak trzeba okablowywać. Na czystą pajęczynkę przy tej ilości elementów to troche ryzyko.

Hm, no to moze i oplaca sie taka plytke zrobic...

Cytat: "Mariusz1970"
Najgorsza to obudowa, stolarz proponował mi min. 250 zeta za samo wykonanie bez materiałów. Dowiadywałem się ile materiały to wyszło 130 zł.W sumie drogi interes taki pulpit.

Ozeszku*wajapie*dole !! 250 ?! jakie to ma wymiary ? moglbys mi podeslac wizje artystyczna tego czegos ? przeciez mozna kupic kawal dechy/plyty/sklejki w castoramie czy innym wytworze i przy odrobinie smykalki i sporej ilosci wolnego czasu samemu sklecic pulpit z drzewa.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #91 dnia: 26 Września 2006, 20:47:34 »
Właśnie tyle materiały kosztują dokładnie sklejka w Castaramie. Prawdobodobnie będę ją sam składał. Przycinają na wymiar, ale ograniczają się tylko do prostokątów i płaci się za m2 nabyte (po przycięciu). Wymiary muszą być takie, aby zmieścić wszystkie przełączniki, wyłączniki, kierownica, kran itd.., więc wymiary dosyć spore.
Nie będę teraz Ci tego wymiarowywał, gdyż jest parę sicianek i musiałbym podać wymiary każdej z nich.
http://img237.imageshack.us/img237/7850/konsola1dqs1.jpg
Tak to mniej więcej wygląda, tylko postanowiłem klawiature umieścić z przodu ścianki i ustawić ją pionowo.

Mało tego same przełączniki zbliżone to orygninałów kosztowały ponad 100 zł. Dolicz elektronikę. W sumie, jakbym miał komuś robić "pod klucz", to niżej niż 2000 zł. przy takiej ilości czasu i roboty nie zszedłbym.


Pozdrawiam
Mariusz

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #92 dnia: 27 Września 2006, 04:29:36 »
Cytat: "Mariusz1970"
W sumie, jakbym miał komuś robić "pod klucz", to niżej niż 2000 zł. przy takiej ilości czasu i roboty nie zszedłbym.


jak masz za duzo roboty to podziel sie :) obecnie nie pracuje a czasu mam az za duzo

zawodowy elektronik sie klania :)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #93 dnia: 27 Września 2006, 18:31:24 »
Jak mam to rozumieć?, Tzn. chcesz sobie zrobić, czy robić dla innych?

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #94 dnia: 29 Września 2006, 17:26:27 »
Cytat: "Mariusz1970"
Jak mam to rozumieć?, Tzn. chcesz sobie zrobić, czy robić dla innych?


moge pomagac w wykonaniu sterownika , jak wroce z Irlandi to sie odezwe , pozdrawiam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #95 dnia: 29 Września 2006, 22:24:16 »
Dzieki, ale nie trzeba, bo ja sobie wykonałem. Działa cacy, obudowe już mam. Postaram się zrobić fote pulpitu. Przed chwilą testowałem cały pulpit. Test pozytywny.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #96 dnia: 30 Września 2006, 07:15:23 »
Cytat: "Mariusz1970"
Dzieki, ale nie trzeba, bo ja sobie wykonałem. Działa cacy, obudowe już mam. Postaram się zrobić fote pulpitu. Przed chwilą testowałem cały pulpit. Test pozytywny.

Pozdrawiam
Mariusz


Fotę? Ostatnio był filmik;))
Niestety nie mam miejsca, ale chętnie też coś takiego bym chciał. Jeśli będziesz mógł to zrób fotkę tak zwanych bebechów. Ostatnio zaświtał mi pomysł, by wykorzystać przełączniki z SUA11,  nawet całe listwy. Są archaiczne ale jakże klimatyczne.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #97 dnia: 30 Września 2006, 07:45:21 »
Cytuj
to niżej niż 2000 zł. przy takiej ilości czasu i roboty nie zszedłbym.


Trzeba by z konia spaść na głowe by wydać 2000 za jakiś pulpit. Oczywiście na takie cacko pozwolić sobie mogą tylko zamozni bo kto wyda 2000 na jakiś pulpit? wolałbym już kamere cyfrową do filmowania. Chyba ze kolega pomylił zera moze chodziło o 200? Przykładowo na te 2000 ja muszę 4 miesiące pracować.I zapewne podobne dochody o ile wogule jakieś sa ma wiekszosc userów tego forum.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #98 dnia: 30 Września 2006, 12:44:49 »
Cytuj
Ostatnio był filmik;))


Filmiku raczej nie będzie, bo kamere mam niezbyt sprawną (gubi ostrość i obraz jest zamazany) a najgorsze jest to, że aparatu cyfrowego nie posiadam i będę musiał od kogoś pożyczyć.
Cytuj
Trzeba by z konia spaść na głowe by wydać 2000 za jakiś pulpit. Oczywiście na takie cacko pozwolić sobie mogą tylko zamozni bo kto wyda 2000 na jakiś pulpit? wolałbym już kamere cyfrową do filmowania. Chyba ze kolega pomylił zera moze chodziło o 200? Przykładowo na te 2000 ja muszę 4 miesiące pracować.I zapewne podobne dochody o ile wogule jakieś sa ma wiekszosc userów tego forum.

To Ty 500 zł zarabiasz? Na głowę upadłbym, gdybym sprzedałał po 200, gdy same materiały kosztowały dużo węcej niż 200!!. Poczytaj co wyżej npisałem. Ze wzgledu, że proses tworzenia jest całkowicie ręczny, to złożenie elektroniki i obudowy jest bardzo czasochłonne. Za darmo, to mogę udostepnić schematy i powiedzieć komuś jak to działa i możesz sobie samemu złożyć.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #99 dnia: 30 Września 2006, 15:11:41 »
to poproszę schemacik do nastawnika sqt_x@tlen.pl albo na forum.. ;)

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #100 dnia: 30 Września 2006, 15:14:57 »
Nie wazne ile zarabiam ale skoro mowa o kasie to owszem nawet mniej niz 500. Niestety kraj nie dba o rencistów. Nie wazne ale 200 za materiały ok niech bedzie i 300 nawet to ile za robocizne? az 1700? Za tyle kupie uzywany samochód. I to nawet w niezłym stanie. Troche wysoka cena jak za robocizne.

Pozatym na coz ten pupit? jak i tak mamy pulpit w symku a nie ma mozliwosci wyswietlania obrazu bez pulpitu :D

Kolejna sprawa nie bedziesz robil za 200 to za ile? za te 1700? kogo bedzie na to stac? Napewno nie przecietnego usera. Watpie bys tu dał rade zarobic na składaniu pulpitow.

Żeby nie dac sie zabardzo zwiesc za 50zł mozna kupic nastawnik jazdy w skali 1:1 z pkp cargo. Lokomotywy przeznaczone na kasacje ida na pociecie wraz ze wszystkim co w kabinie jest tzn mam na mysli stelaz pulpitu. Pogadacie kupicie i macie prawdziwy. I napewno wyniesie to mniej niz 2000zł !!!

Poprostu za cene złomu jako starouzyteczny. Czasami jak sie dobrze pogada a nie zdaza wymontowac przyciskow i przelacznikow to kto wie nawet i z tym udalo by sie skombinowac. Manometry moze dadza jakies stare. Haslera tez idzie zdobyc wiec spoko i wszystko za cene zlomu liczaną za kilogram.

I jeszcze cos pulpit ale do czego on mialby byc? EU07 ET22 SN61 moze EN57?

No dobra podaj ludziom te schematy moze sobie zrobia to sami :)
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #101 dnia: 30 Września 2006, 18:45:54 »
1)Nie mam zamiaru na tym zarabiać, gdyż:
a)mam inne źródło utrzymania
b)nie chce mi się tego robić
c)ilość roboczogodzin to mniej więcej 100 i to ostre zapie...
d)cena, którą podałem wynika z 1b i 1c
e)dodtakowo każdy popełniony błąd podczas montażu może skończyć się katastrofą np. spalenie elektroniki, nawet komputera i trzeba bardzo uwaznie to wszystko montować
2)W pulpicie znajdują się:
a)Wyłączniki:
-dźwigienkowe stabilne do:reflektor lewy, refl. górny, reflekt. prawy, pantog. I, pant II,sprężarka,przetwornica,ogrzew pociągu, wysoki rozruch (nie mogłem nabyć podobnego do oryginału)
-wciskane od góry niestabilne do:wył. szybki wył, Wył szybki zał., nadmiarowy,antypoślizg, luzow. hamulca,czuwak SHP. Kolory takie jak być powiny: zielone i czerwone
b)bocznik
c)nawrtotnik
d)korba hamulca
e)nastawnik
f)Przełącznik niestabilny dźwigienkowy do syrena wysoki-niski ton
g)kontrolka jazdy na oporach
h)przełącznik jazdy dla EU/ET- dla prawidłowgo wyświelania jazdy na oporach.
i)wyłącznik zasilający pulpit
całość zamontowałem w obudowie ze sklejki i pomalowana jest na zielono
Postaram się zamieścić fotki.
3) Ten złom to możesz sobie .......... Ty go masz i co z tego wynika? Potrzebna jest jeszcze wiedza i umiejętności jak to wykorzystać. Prosiłem Cię, abyś rozrysował mi prawdziwy nastawnik i nic. Co z tego, że ktoś nabędzie oryginalny nastawnik. Będzie mógł sobie na niego popatrzyć, jak ma to miejsce w Twoim przypadku.

Każdy ma jakieś priorytety, dla jednego ważniejszy jest samochód, dla innego coś innego- to taka dygresja.
Co do schematów, to muszę zeskanować, gdyż rysowałem ręcznie i przydałby się człowiek, który zna się na elektronice, aby te moje gryzdoły uporządkował i ładnie rozrysował.

Edycja:

Linki do fot pulpitu, nie wiem jak wkejać małe zdjęcia:
http://img172.imageshack.us/img172/7518/pulpit1qc6.jpg
http://img172.imageshack.us/img172/9168/pulpit2be0.jpg
http://eu07.pl/imageshack.us/img525/pulpit3qp1.jpg
http://eu07.pl/imageshack.us/img525/pulpit4cm7.jpg
http://eu07.pl/imageshack.us/img515/pulpit5fh3.jpg

Klawiatura jest powieszona pionowo i służy do strzałek, delete i insert. Reszta sterowania na pulpicie.

Pozdrawiam

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #102 dnia: 30 Września 2006, 22:18:37 »
Cytat: "Mariusz1970"

Co do schematów, to muszę zeskanować, gdyż rysowałem ręcznie i przydałby się człowiek, który zna się na elektronice, aby te moje gryzdoły uporządkował i ładnie rozrysował.

Moge wrzucic schematy w EWB badz inny program do rysowania schematow a nastepnie wyeksportowac do jpg, badz zostawic w oryginale do edycji.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #103 dnia: 30 Września 2006, 22:45:36 »
Postaram się w przyszłym tygodniu zeskanować. Jutro niestety wyjazd w dalekie strony- pogrzeb w rodzinie :(

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #104 dnia: 30 Września 2006, 22:52:02 »
Ok, jak bedziesz mial gotowe to pisz.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #105 dnia: 04 Października 2006, 21:03:52 »
Oto link do dokumentacji pulpitu:
założyłem konto na tlenie:
Maszyna424@o2.pl
hasło: symek
Temat poczty:Dokumentacja pulpitu.

Mam nadzieję, że skorzystacie, bo się trochę namęczyłem z rysowaniem i opisem.

Pozdrawiam
Mariusz

PS. Zmieniłem link, gdyż jeszcze coś uzupełniłem, a tamten link nie wiadomo dlaczego przestał działać. Dobry pomysł z założeniem konta. Krzysiek626 wywal z serwera ten plik i sory za zawracanie gitary.
Dzięki.
Jak ktoś chce, może wrzucać tam pierdołki związane z MaSzyną.

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #106 dnia: 05 Października 2006, 09:24:03 »
Przejzalem ten pliczek... Schematy sa ladnie narysowane, sam bym je mniej wiecej tak umiescil, wiec chyba nic dodawac do tegonie musze.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #107 dnia: 05 Października 2006, 17:20:15 »
Nic nie trzeba robić (chyba, że chcesz). Dokumentacja jest wyprowadzona na czysto.
I tak mam wrażenie, że ta dokumentacja, to syzyfowa praca, bo raczej nikt z forumowiczów nie skorzysta. Trzeba być nieźle pierdzielniętym (onegdaj tak jak ja), aby sobie to wykonać.

Pozdrawiam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #108 dnia: 06 Października 2006, 16:32:54 »
Uwaga: osoby, które wczoraj ściągnełły dokumentację, prosi się o ponowne ściągnięcie. Na schemacie łytki P2 zauważyłem błąd (druty od P3.3 i P3.4 układu AT89C2051 były zamienione-mylnąlem się przy przerysowywaniu z kartki). Ponadto ulepszyłem program do Atmela dla płytki P2.

Pozdrawiam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #109 dnia: 20 Listopada 2006, 20:00:13 »
Pobawiłem się jeszcze enkoderem (impulsatorem),  o którym była mowa w tym wątku. Dlaczego o tym piszę w dalszej części się wyjaśni.
Nabyłem takowy za 6zł.
Charakteryzuje się on :
a)24 cykle na 1 obrót
b)posiada 3 wyprowadzenia

Aby można było wyróżnić kierunek obrotu prawo/lewo to trzeba podłączyć 3 końcówki do
jakiegoś układu. Środkowa (może być masa, która w zależności od chwilowego położenia pokrętła przechodzi na końcówki 1k i 3k)
układ-------1k
masa-------2k
układ-------3k

Cykl pracy na jedno takie pyknięcie (przesunięcie na następną pozycję):
(0-masa nie przechodzi, 1-masa przechodzi)
Stan spoczynku:
1k=1
3k=0

Dla kierunku w prawo:
1k=1
3k=1

1k=0
3k=1

i dalej przechodzi w stan spoczynku

Dla kierunku w lewo:
1k=0
3k=0

1k=0
3k=1

1k=1
3k=1

i dalej przechodzi w stan spoczynku.

Te impulsy następują szybko po sobie w zależności od kąta przekręcenia pokrętła.
Na 1 obrót, czyli o 360 stopni przypadają powyższe 24 cykle.
Jak z tego wynika bez mądrego układu, który rozpozna kierunek się nie obędzie i poradziłem sobie przeprogramowując Atmela. Program potrafi odpowiednio zinterpretować te impulsy. Zaletą zastosowania endodera zamiast przełącznika 12 pozycyjnego jest to iż na 1 obrót wypada 24 cykle, a nie jak to miało miejsce przy przełączniku 12 pozycyjnym 12 cykli na obrót, co jest już bliższe prawdy w stosunku do oryginalnego nastawnika. Wada to, iż ten encoder dosyć delikatny jest.

Teraz najważniejsze być może dla kogoś:
Podłączając tylko skrajne końcówki
układ-------1k
pusto-------2k
układ-------3k

układ (np. styczki klawisza)

 
uzyskuje się na jedno pyknięcie krótki pojedynczy impuls. Ten impuls można wykorzystać bezpośrednio do sterowania klawiszem np.. + lub -. Wadą jest to iż nie można rozróżnić w którą stronę przekręcamy (lewo/prawo), gdyż niezależnie od tego zawsze dostaje się takie same impulsy.
Można poradzić sobie na 2 sposoby:
1)zastosować 2 takie encodery i mechanicznie tak rozwiązać, aby jak się kręci w prawo obracał się tylko pierwszy encoder, a jak w lewo to drugi
2)zastosować 2 takie encodery i mieć 2 kierownice 1-dla klawisza +, 2-dla klawisza –
W stosunkowo prosty sposób, bez żadnej elektroniki uzyskamy jakiś tam pseudonastwnik
To dla tych, którzy nie znają się za bardzo na elektronice, a nudzi ich naciskanie klawisza + lub – na klawiaturze i dla takich, którzy mechanicznie są sprawniejsi niż w elektronice.

Być może istnieją bardziej nadające się encodery, ale wyboru za dużego w Bydgoszczy nie było. Kupiłem najlepszy z możliwych w danym momencie do kupienia.