Była też strona pod tytułem:
"Bolączki trapiące serię EP09
Już eksploatacja lokomotyw prototypowych a później także serii informacyjnej ujawniła szereg mankamentów lokomotyw serii EP09. Większą ich część wyeliminowano w szybkim czasie m.in. poprzez modernizacje w trakcie napraw R1. Eliminacja części trwała dłużej, a są sprawy nie rozwiązane do tej pory. Poniżej podaję kilka z mankamentów lokomotyw serii EP09 :
- szybkie zużycie obręczy powodujące konieczność obręczowania zestawów kołowych w okresie międzynaprawczym (mniej więcej w połowie przebiegu międzynaprawczego). Stan ten zmieniono poprzez zastąpienie obręczy ze stali P55AT obręczami ze stali P60T (twardość P60T jest o 30HB większa od P55AT). Prowadzono także próby z czeskimi obręczami B6 (pozytywne zresztą),ale postawiono na produkt polski. Decyzję o obręczowaniu zestawów kołowych 104E obręczami P60T podjęto na początku 1997r. po pozytywnym wyniku ich eksploatacji obserwowanej na dwóch lokomotywach (wkrótce także obręcze te wprowadzono też na angliki i ezt; wcześniej P55AT stosowano w lokomotywach w ruchu pasażerskim i w ezt a P60T w ruchu towarowym).
- wyrzucanie oleju ze sprężarki głównej do przedziału maszynowego 2 i szafy WN wskutek uszkodzenia membrany wyłącznika ciśnieniowego WCU oraz uszkodzeń zaworów odcinających olej OSV 20NG i zaworów odpowietrzających VL/0. Wyeliminowano to poprzez zmiany w konstrukcji ww. urządzeń.
- zacieranie się rolek podpierających sprzęg międzywózkowy. Te uszkodzenia wyeliminowano poprzez zastąpienie rolek ślizgami (ślizgi te wykonane są ze specjalnej blachy manganowej).
- uszkodzenia wentylatora chłodzenia silników trakcyjnych typu 2S zamontowanego na wale silnika przetwornicy. Szkody spowodowane takim uszkodzeniem mogą być b.duże; zdarzył się przypadek, że fragmenty uszkodzonego wentylatora dostały się poprzez kanał wentylacyjny do silnika (a konkretnie na jego komutator) powodując zwarcie międzyzwojowe wirnika i konieczność jego przezwojenia. Przeprowadzone pomiary wykazały, że silniki przetwornic w normalnych warunkach eksploatacyjnych przy średnio zabrudzonych filtrach żaluzji pracują z prędkością obrotową większą (o około 200-300obr/min) od ich maksymalnej prędkości obrotowej (1450obr/min). Postanowiono w czterech silnikach zmienić ich charakterystykę poprzez zmianę w uzwojeniu wzbudzenia i skierować je do eksploatacji obserwowanej. Pierwszy z nich został zamontowany na 09-006.
- uszkodzenia łożyska stożkowego w podzespole koła zębatego zestawu kołowego wskutek przedostawania się do niego zanieczyszczeń, kurzu i wilgoci. Wyeliminowano poprzez zmianę uszczelniaczy.
- częste pękanie czołowych szyb elektrogrzewczych (gr. 18mm francuskiej firmy Sully). Przyczyną najprawdopodobniej były błędy w procesie technologicznym produkcji szyb. Ostatnio produkcji tych szyb podjął się polski producent (firma Dexpol z Dębicy, która produkuje też szyby elektrogrzewcze do byków i anglików) i jego pierwsze dwie szyby tytulem próby zostały zamontowane na 09-016. Po okresie eksploatacji obserwowanej i pozytywnej ocenie zapadła decyzja o rezygnacji z szyb francuskich na rzecz polskich.
- wysoka uszkadzalność łożysk osiowych. Problem do chwili obecnej nie rozwiązany.
- wysuwanie się tulejek i zrywanie śrub M24 mocujących wieniec z piastą koła zębatego zestawu kołowego. Wprowadzono zabezpieczenie tulejek, zmienieno materiał z którego wykonane są śruby i zastąpiono podkładki sprężyste pod śrubami podkładkami odginanymi. W celu ułatwienia kontroli tego węzła podczas przeglądów na karterach (obudowach przekładni) zabudowano pokrywki inspekcyjne.
- przepięcia (do 2kV) podczas schodzenia nastawnikiem w dół. Od 09-045 zastosowano warystory na cewkach styczników. Ostatnio już ich jednak nie widziałem na nich :(
- częste uszkodzenia oporów rozruchu-hamowania DBR104. Wprowadzono modernizacje oraz wymóg przeglądu podczas napraw rewizyjnych szuflad (ram) oporowych i eliminowania elementów z blokującymi się prowadzeniami (brakiem luzu na swobodne wydłużenie).
- częste występowanie owalizacji komutatorów silników i prądnic przetwornic a co za tym idzie duże iskrzenie i nadpalanie działek komutatorów. Na wysokich numerach w miejsce dwubiegunowych silników przetwornic LKPm368 zastosowano czterobiegunowe silniki LKPm354 a przetwornice zamocowano na amortyzatorach gumowych typu V-Lager.
-wysoka uszkadzalność klimatyzacji. Producent Pintsch Bamag po serii uszkodzeń przetwornic statycznych wprowadził kilka zmian (dodatkowy opór w obwodzie zewnętrznym zasilania przetwornicy, dodatkowe diody w module wejściowym, zwiększona moc oporników ładowania kondensatora C12), które niestety nie poprawiły znacząco sytuacji. Na początku 2003r. na EP09-038 i 047 zabudowano tytułem próbypolskie przetwornice statyczne PSM12"
Było też trochę odnośnie historii prototypu, czyli EP09-001:
EP09-001
"Pierwsza lokomotywa prototypowa serii EP09 (oznacz. fabr. 104E lub 104Ez) została zbudowana przez Pafawag Wrocław w roku 1987 ( na tabliczce na pudle jest data 1986/95) i po serii prób i badań została przyjęta na PKP na stan Lokomotywowni Pozaklasowej Kraków Prokocim w dn.19.09.1987. Początek eksploatacji charakteryzował się dużą awaryjnością co powodowało, że miesięczne przebiegi lokomotywy nie były imponujące. Kilka przykładów uszkodzeń z tego okresu:
- 11.01.1988 - uszkodzenie silnika trakcyjnego LKa740 nr. 05
- 31.05.1988 - uszkodzenie silnika trakcyjnego LKa740 nr. 10
- 25.06.1988 - przebicie izolacji przewodów w skrzyni z oporami pod pudłem
- 16.09.1988 - uszkodzenie gumy na rolce sprzęgu międzywózkowego oraz pęknięcie spoiny wpornika zawieszenia silnika trakcyjnego IV-go
Niemniej zdobyto doświadczenia, które spowodowały szereg zmian wprowadzonych na tej lokomotywie (modernizacje) oraz przy produkcji następnych lokomotyw tej serii. Już w trakcie eksploatacji serwis Pafawagu dokonywał zmiany w lokomotywie, m.in. : zabezpieczono elementy układu hamulcowego i przeniesienia siły pociągowej przed opadnięciem na tor, zamontowano ekrany na boczniku indukcyjnym, zmieniono zabudowę urządzeń UPZ, zmieniono układ żaluzji wylotu powietrza chłodzącego opory i wzmocniono wsporniki zawieszenia silników trakcyjnych. Po przebiegu 156965 km lok. trafił do ZNLE Gliwice w celu przeobręczowania zestawów kołowych i rewizji wózków, gdzie przebywał od 15.07.1989 do 06.03.1990. Wówczas też zamontowano tłumiki wężykowania. W grudniu 1991 lok. trafił ponownie do Gliwic, lecz tym razem na pierwszą naprawę rewizyjną R1 w której przebywał do kwietnia 1992 r. W trakcie tej naprawy wykonano kilkanaście punktów modernizacyjnych a mianowicie:
- sprężarkę główną tłokową wymieniono na śrubową austriackiej firmy Ochsner
- styczniki PK354 wymieniono na SPG630
- zamontowno wymienną płytkę oparcia rolki sprzęgu międzywózkowego
- zmodernizowano blokadę szafy WN i jej osłony
- wycieraczki pneumatyczne zastąpiono elektrycznymi
- zmodernizowano stopnie na czołach loka
- wykonano przegubowe mocowanie amortyzatorów hydraulicznych
- zmodernizowano układ zabezpieczenia oporów DBR104 w przypadku uszkodzenia silnika wentylatora
- wprowadzono wentylację oporów rozruchowych podczas poślizgu
- zmieniono sterowanie pantografami
- zlikwidowano UPZ (układ prędkości zadanej)
- zmodernizowano osłony oporów ograniczajacych sprężarki i przetwornic (to te w skrzyniach pod pudłem)
- plafoniery lamp w kabinach zmieniono na płaskie
Lokomotywa wróciła do eksploatacji w maju 1992 i bez większych awarii jeździła do 18 października 1993, kiedy to uległa poważnemu wypadkowi w stacji Cienin. Ponieważ uszkodzenia loka były bardzo duże więc prawie rok czasu lokomotywa czekała na podjęcie decyzji co do swoich dalszych losów. Ostatecznie pod koniec 1994 r. lok trafil do Pafawagu w celu wykonania naprawy R2+A, która trwała do końca lutego 1995. W jej trakcie wymieniono pudło lokomotywy i przerobiono ramy wózkow na zawieszenie Flexicoil pozostawiając sprzęg międzywózkowy, którego nie posiadają inne dziewiątki na flexicoilu. Wykonano też rekordową ilość punktów modernizacyjnych, a mianowicie :
- wprowadzono sterowanie na zimno
- wprowadzono wyłącznik WSAP umozliwiający jazdę awaryjną przy uszkodzonym regulatorze napięcia
- zmieniono uszczelnienie osłony oporów rozruchowych
- wzmocniono konstrukcje kanałów wentylacyjnych silników trakcyjnych
- zmieniono uszczelnienie drzwi wejściowych do kabin
- zmieniono kontrukcję oprcia sprzegu międzywózkowego (ślizg zamiast rolki)
- zmieniono mocowanie rur piaskowych
- zmieniono podparcie agregatu sprężarkowego (na 5-cio punktowy)
- zabudowano sygnalizację grzania łożysk osiowych
- wykonano otwór ściekowy oleju pod sprężarką główną
- wprowadzono sygnalizację jazdy na oporach rozruchowych
- zabudowano podkładki gumowe pod obudowy generatorów SHP i CA
- zmieniono łożyska w silnikach przetwornic (z wałeczkowych na kulkowe)
- zmieniono konstrukcję żaluzji przetwornic (na podwójne)
- wykonano rynienki nad żaluzjami wlotu powietrza
- wprowadzono dodatkowy otwór ściekowy i filtr w kanałach wentylacyjnych silników trakcyjnych
- zabudowano zmodernizowaną osłonę oporów pod pudłem
- zmieniono mocowanie szyn uziemiajacych pudło-wózek
- wprowadzono zmianę w obwodzie głównym (zwieranie całej grupy styczników przy jeździe bezoporowej)
- uzależniono start Tuhexu od naładowania kondensatora komutacyjnego
- wprowadzono w stycznikach SPG osłony sprężyny rożków opalnych
- zmieniono na większe komory styczników SO1,2,3,4
- wymieniono urządzenie przeciwpoślizgowe EKP421 na zmodernizowane
- regulatory napięciaIRN zmieniono na REN110A
- zmieniono mocowanie dźwigni syreny po stronie pomocnika
- poprawiono dostęp do taśmy szybkościomierza
- wprowadzono dodatkową klamkę w drzwiach wejściowych
- zmieniono uszczelki drzwi wejściowych na wykonane z gumy lepszej jakości
- zabudowano stopnie z siatki cięto-ciągnionej na czołach loka i dodatkowe poręcze
- zamontowano fotele ergonomiczne
- dodano dodatkowy uchwyt na dokumenty
- zmieniono kanały nawiewu powietrza na nogi maszynisty
- wprowadzono termostaty elektroniczne w kabinach
- wprowadzono przyciemnianie oświetlenia rozkładu jazdy wraz z lampkami sygnalizacyjnymi
- dodano kominki wentylacyjne w dachach przedziałów maszynowych
- zmieniono kolorystykę ścian bocznych kabin
- nowa konstrukcja okien opuszczanych
- zmieniono skalowanie przekaźników nadmiarowych silników trakcyjnych na 850 A
- lodówke przeniesiono nad bocznik indukcyjny
- zmieniono usytuowanie zaworu EV5 i zaworu nagłego hamowania pod pulpitem maszynisty
- wprowadzono przyciemnianie prawego projektora
- zlikwidowano wybieg nagrzewnic w pozycji W
- wprowadzono centralne załączanie wentylatorów z pulpitu
- wprowadzono instalację łączności przewodowej lokomotywa-pociąg
- zamontowano dodatkowe stopnie w szafie WN
- zamontowano wyłączniki krańcowe na pokrywach kuchenek
- zabudowano na dachu dodatkowe pomosty z siatki cięto-ciągnionej
- zmniejszono ciężar osłony bocznika indukcyjnego
- poprawiono dostęp do zaworów nagłego hamowania
- wykonano odwodnienie wnęki stopni wejściowych
- wyeliminowano ocieranie wieszaka o przewód zbiorników głównych
- przesunięto syreny do przodu
- przesunieto gniado wtykowe w korytarzu
- zmieniono mocowanie uchwytu na wiadro
- zmieniono rozstaw lampek oświetlenia rozkładu jazdy
- zmieniono rączki głównych zaworów maszynisty
- zmieniono konstrukcję zamków drzwi wejściowych
- zmieniono konstrukcję umywalki
- wprowadzono podstawki pod akumulatory
- wprowadzono rejestrację hamowania elektrodynamicznego
- przycisk nożny SHP przeniesiono z lewej na prawą stronę nastawnika jazdy
- przesunięto przycisk "awaria pantografu" na tablicy TPA
- zabudowano wyłącznik indywidualny SHP
- wprowadzono diody zaporowe w układzie sterowania odłącznikiem silników trakcyjnych
- zastosowano końcówki typu KWA na listwach NN
- zamontowano drugi odgromnik na dachu
- przekładnik ED4 wymieniono na zmodernizowany
- zmieniono blokadę szafy WN
- usztywniono mocowanie zespołu diod YKP-1
- wprowadzono podhamowanie przeciwpoślizgowe
- poprawiono konstrukcję podstaw foteli
- poprawiono uszczelnienie pokryw maźnic
- zabezpieczono hamulec ED przed nieuzasadnionym wyłączeniem
- zabudowano układ zabezpieczający hamulec pnumatyczny przed przeładowaniem
- zastosowano lustra zewnętrzne nowego typu
- wyłącznik baterii przeniesiono w miejsce po szkielecie szafy UPZ
- wzmocniono zawiasy szafki NN
- przełączniki NHJ-603 zmieniono na zmodernizowane
- siatki ochronne w projektorach zastapiono szybami klejonymi
EP09-001 wróciła do eksploatacji w marcu 1995 r. Następna naprawę okresową R3 przeszła w Gliwicach w okresie 30.07 do 16.10.1997. W styczniu 1999 w CM Kraków wykonano otwory inspekcyjne w oslonach przekładni zębatych. Następne naprawy okresowe lokomotywa przeszła również w ZNLE Gliwice: R4 - 31.03 do 01.06.1999 , R5 - 14.09 do 15.11.2000 , R6 - 22.03 do 22.05.2002 oraz R7 ukończoną pod koniec grudnia 2003.
Przebiegi EP09-001 od początku jej służby na PKP do sierpnia 2003:
Na początku 2002r. z pierwotnej, prototypowej "jedynki" nie pozostało wiele podzespołów. Z ważniejszych jedynie ramy wózków (nr.03 i 04), jeden silnik trakcyjny (nr.03), obydwa silniki wentylatorów chłodzenia oporów rozruchowych PCSOb 84b (nr.55977 i 55980) i silnik sprężarki pantografu (nr.383176)."