Autor Wątek:  Jazda 160 km/h w pojedynczej obsadzie trakcyjnej  (Przeczytany 1412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1232
Jazda 160 km/h w pojedynczej obsadzie trakcyjnej
« dnia: 04 Grudnia 2023, 13:11:01 »
Cześć,
28 listopada 2023 r. weszła w życie dosyć istotna zmiana rozporządzenia MI w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest podwyższenie maksymalnej prędkości prowadzenia pociągu przy jednoosobowej obsadzie trakcyjnej (czyli z samym maszynistą, bez "pomocnika"). Dotychczas było to 130 km/h, zostało podniesione to do 160 km/h. Powyżej 160 km/h można jechać tylko pod nadzorem ERTMS.

Dzień później, 29 listopada 2023 r. PKP PLK zmieniła zapisy w instrukcji Ir-1 o prowadzeniu ruchu pociągów:

3. Jednoosobową obsługę trakcyjną stosuje się:
1) w pociągach kursujących na liniach kolejowych z prędkością nieprzekraczającą 160 km/h i z
pojazdami trakcyjnymi wyposażonymi przynajmniej w jeden rodzaj czynnych i sprawnych urządzeń
kontrolujących czujność maszynisty oraz urządzenia radiołączności pociągowej,


Prowadzenie pociągu z prędkością przekraczającą 160 km/h przy jednoosobowej obsłudze trakcyjnej może
odbywać się wyłącznie pod pełnym nadzorem czynnego i sprawnie działającego systemu ERTMS/ ETCS,
jeżeli pociąg jest wyposażony w urządzenia pokładowe systemu ERTMS/ETCS


Przewoźnicy swoje wewnętrzne instrukcje również dostosowali / dostosują w najbliższym czasie. W IC jeździmy 160 km/h "w pojedynkę" już od początku grudnia 2023.

PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Jazda 160 km/h w pojedynczej obsadzie trakcyjnej
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudnia 2023, 13:10:04 »
Jako że PLK nie zaktualizowała IR1a oraz IR1b, w przypadku pojazdów wyposażonych w ETCS jadących po infrastrukturze wyposażonej w ETCS, w przypadku usterki ETCS nadal 130 w pojedynkę.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2023, 13:12:56 wysłana przez borys_q »

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Jazda 160 km/h w pojedynczej obsadzie trakcyjnej
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Stycznia 2024, 20:28:41 »
Obie instrukcje po aktualizacji 20.12.2023 zezwalają na jazdę z prędkością do 160 km/h w przypadku wystąpienia usterki ETCS po którejkolwiek ze stron.
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.