Autor Wątek:  Przycinanie scenerii  (Przeczytany 1948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Przycinanie scenerii
« dnia: 01 Listopada 2023, 16:45:54 »
Trochę się zirytowałem ostatnio, bo nagle przy użytkowaniu wersji M 22.03, symulator zaczął mi się przycinać. Mam mocny sprzęt i fps 100-400. Podsyłam moje ustawienia i proszę o podpowiedź, bo chyba poległem z pomysłami...
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline fuji8

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1155
    • Zobacz profil
    • smk Jaworzyna Śląska
  • Otrzymane polubienia: 767
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopada 2023, 17:38:36 »
Mi pomogło zmiane obróbki obrazu na inny ponadto zmieniłbył skalowanie tekstur. Z ciekawości jaki masz sprzęt? Podaj parametry itd. Na rtx 3060 mam ustawione tak jak Ty, tylko jeszcze łuki dałem na najwyższy. Sprawdź jeszcze czy masz zapisywanie całego przebiegu do pliku, bo z własnego doświadczenia wiem, że to też dużo wpływa na wydajność.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2023, 17:45:18 wysłana przez fuji8 »
"Rzeczy niemożliwe wykonujemy natychmiast, cuda zajmują nam nieco więcej czasu"

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopada 2023, 17:56:27 »
Miałem dotychczas DELL G3, ale niedawno zmieniłem na DELL G16 i skalibrowałem ekran 16" przy użyciu spektofotometru (usługa zewnętrzna), ale to ze względu na to, że robię i obrabiam zdjęcia, a dzisiejsze laptopy i TV są bardzo skopane jeśli chodzi o kolory. Ale do rzeczy: Intel i9-13900HX, 32GB RAM, GeForce RTX4060, Win11.

Zbadam temat Twoich propozycji ustawień i dam znać. Pewnie jutro...
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2023, 18:02:55 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2023, 18:33:06 »
Według opinii na temat tego G16 wskazują, że obniżane są napięcia na karcie gdy się robi gorąca. Może to jest przyczyna?

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopada 2023, 18:39:56 »
Robert, M 22.03 chodziła u mnie od początku jak mam G16, czyli od około 1,5 miesiąca. Temperatury to max 70-75 stopni. Poza tym on ma mocne śmigła i wydechy, które można przyspieszyć i temp. może spaść np. do 40-50 stopni w krótkim czasie. Jest petarda! Inna sprawa, że modeli G16 i konfiguracji jest wiele jak się okazuje.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopada 2023, 21:16:33 »
Jest wiele konfiguracji i dlatego warto to sprawdzić. Odpalić maszynę tak jak zawsze oraz w tle jakiś HWMonitor czy inny GPU-Z i jak zacznie chrupać to sprawdzić temperatury i napięcie. Jeszcze czytając to jest jakiś "laptop mode" który także obniża napięcia, może ta opcja się włącza sama? Mowa tu też o laptopie, gdzie wszelaki kurz bardziej wpływa na wydajność chłodzenia, więc też warto mieć to na uwadze.

Jeszcze pytanie, czy spadek wydajności jest losowy czy zawsze w tych samych miejscach na scenerii? U mnie na leciwym sprzęcie zauważyłem mocny spadek wydajności na scenerii l61+l144 w Lublińcu i powodem był towar z nowymi beczkami, które mają więcej trójkątów niż starsze wagony. W moim przypadku to po prostu sprzęt już nie wydala, ale u ciebie może właśnie powodować tymczasowy wzrost temperatur.

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopada 2023, 14:31:19 »
W końcu znalazłem czas na krótkie testy. Powiem tak, wszystko wróciło do normy, choć też stosowałem się próbnie do tego, aby nie jeździć o zachodzie słońca (tutaj ciekawa lektura z wątku o Cukrowni Glinojeck). Generalnie uznałem, że nie ma co za mocno grzebać w ustawieniach grafiki MaSzyny, bo może być różnie. Potestowałem póki co scenariusz Bałtyk_skm2 i dałem tam zamiast EN63A kibla EN57 tak samo jak przed problemem z wątku (wszystko na M2203, aby mieć porównanie z moim problemem też na M2203) i nic się już nie działo (nie cięło) pomimo, że jeździłem jesienią w godzinach 16-17 (lubię takie klimaty).
Ale skoro już na razie wszystko "pykło" to i tak napiszę kilka słów dla użytkowników M2203, którzy być może tak jak ja nie instalują od razu nowości. Gdyby coś wynikło nowego to dam znać. Na wspomnianej trasie było tak:

Bałty Plaża około 300 fps,
Bałtyk Miasto około 300 fps,
Bałtyk Katedra - Całkowo B. około 400 fps,
Całkowo B. około 300 fps,
Bałtyk Główny 250-300 fps,
Bałtyk Główny - Alakowice nawet do 420 fps.

Wszystko w granicach temperatur około 75 st.C bez wsparcia chłodzenia jaką mam w moim G16. Warto jednak dodać, że jak szyny na łukach były "kwadratowe" i sieć trakcyjna nieco pixelowata (dwa tematy od bardzo dawna) to jest tak nadal, aczkolwiek nie jestem malkontentem. Może da się to jakoś zminimalizować (szczególnie lekką pixelozę sieci)?

EDIT 1: 01.12.2023

No i oczywiście banał nad banałami: na pulpicie w kompie nigdy nie trzymajcie folderów z dużym plikami! Niech pliki będą na dysku jakimś lub w "dokumentach", a na pulpicie tylko skróty do nich. Sam się na tym łapię. Moje 32GB RAM potrafiło podupaść, bo zostawiałem na pulpicie foldery po 1GB z fotkami, bo tym zajmuję się najczęściej... RAM łyka wszystko z pulpitu, tak więc nie obciążajcie go... :)

EDIT 2: 01.12.2023
Sceneria: stary_jawor_retro (zamieniłem SN61 na SU46 i pogodę na zimę). Lekko przycina na ustawieniach MaSzynowych. Trochę to irytujące... Podsyłam pliki.

EDIT 3: 07.12.2023
Temat nie dawał mi spokoju, ale chyba już doszedłem do sedna. W panelu sterowania NVidia miałem ustawienia w "zarządzaniu trybu wyświetlania" ustawione na "optimus". Dlaczego? Ano dlatego, że w takim ustawieniu ładują mi się ustawienia dla jednego ekranu z profilem kolorów RGB, który mam po kalibracji ekranu laptopa. To jakby powoduje, że laptop ciągnie MaSzynę przy pomocy karty zintegrowanej. Gdy jednak przełączę w "zarządzaniu..." na "tylko karta graficzna NVIDIA" to od razu jest inny efekt i symulacja nigdzie nie tnie. Używam jednak ustawień "optimus", bo często pracuję przy obróbce zdjęć, a tam mam inne kolory do dyspozycji, bo dzisiejsze laptopy i TV kuszą żywymi barwami, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością - widać to szczególnie przy cyfrowych zdjęciach. Muszę jeszcze pomyśleć jak zautomatyzować proces nadzoru nad użyciem danej karty graficznej, choć pewnie nic innego nie da się tutaj wymyśleć... Tak, czy inaczej znalazłem chyba powód "przycinania".
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2023, 23:48:21 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline barman_2000

  • Wiadomości: 151
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Przycinanie scenerii
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudnia 2023, 23:54:13 »
W ustawieniach Nvidia można ustawić aby tylko dane exe korzystało z karty graficznej, a reszta z zintegrowanej.