Autor Wątek:  Edytor Scenerii  (Przeczytany 9946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6093
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2069
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Października 2023, 11:01:37 »
Spoko, możesz tu pisać. Można też założyć osobny kanał publiczny u nas na czacie. :)
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 294
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 302
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Października 2023, 19:53:51 »
No i może mam trochę skrzywienie, bo ciągle przed oczami mam to:



I bardzo bym nie chciał, żeby powstała kolejna odsłona tak niesamowitego narzędzia do edycji... ;)
No to w pewnym sensie zostałem wywołany do tablicy (chyba nikogo więcej z tamtej ekipy tu nie ma oprócz matek__9292), bo między innymi ja brałem w tym udział. Założenia były jakie były, wyszło z tego co wyszło.

Nie chciałbyś Ty, żeby wyszło takie narzędzie, ale myślę, że większość społeczności ma odmienne zdanie. Bo patrząc ile scenerii wychodzi z takich edytorów jak w Trainz czy TD2, a ile wychodzi w MaSzynie, to odpowiedź jest prosta - obecne narzędzie jest za trudne, nieintuicyjne i pewnie na palcach dwóch rąk da się policzyć ludzi, którzy je ogarniają. Gracze chcą prostego, przejrzystego układania torów i rozjazdów - click i jest. Teren pędzlem, tekstury pędzlem, rozwinąć sieć, postawić semafory, domki, trawę nasiać z drzewami, rozwinąć płoty z peronami i jazda. I można zaklinać rzeczywistość, ale tak jest. Naprawdę w nosie mam, czy jest zrobiona porządnie krzywa przejściowa (pozdrawiam nadgorliwców z TD2), czy inne rzeczy i pewnie większość młodzieży też (widać po FB jaka średnia wieku komentuje). Na to i tak w większości przypadków nikt nie będzie zwracał uwagi, tylko jeździł i cieszył się z całości scenerii.

Za to można się latami "podniecać" cudownym narzędziem, który pozwala ułożyć tory co do mm jak w rzeczywistości, generatorem terenu co do centymetrów, a efektu w postaci finalnych scenerii od kilku, może i nawet kilkunastu lat brak.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Października 2023, 20:44:31 »
Nie chciałbyś Ty, żeby wyszło takie narzędzie, ale myślę, że większość społeczności ma odmienne zdanie.
No OK, nie widzę przeciwwskazań, żeby powstawały super trasy, zrobione przez ludzi w dwie godziny, po wcześniejszych dwóch godzinach zapoznawania się z edytorem. Być może jest to możliwe — ja poświęciłem kilkanaście tysięcy godzin na tworzenie edytora oraz tras w nim, a nadal nie umiem tego robić dobrze. Chyba jedynie nie chciałbym, żeby taki edytor plansz do gry był uznawany za główne narzędzie do tworzenia tras do symulatora. Ale być może zbytnio i niepotrzebnie zasugerowałem się, że ktoś chce zrobić jakiś faktyczny symulator czegoś, a nie grę o pociągach.

Naprawdę w nosie mam, czy jest zrobiona porządnie krzywa przejściowa (pozdrawiam nadgorliwców z TD2), czy inne rzeczy i pewnie większość młodzieży też (widać po FB jaka średnia wieku komentuje). Na to i tak w większości przypadków nikt nie będzie zwracał uwagi, tylko jeździł i cieszył się z całości scenerii.
Ja widzę różnicę pomiędzy jazdą po łuku z krzywą przejściową, a łukiem, gdzie jej nie ma. Gdyby w MaSzynie była lepsza fizyka bujania kabiną (której nie zdążyłem zrobić), to brak krzywej przejściowej byłby dla wszystkich oczywisty i zauważalny. Jeśli komuś nie zależy na realizmie symulacji, to równie dobrze może pograć w Timberborn, tam się łatwo plansze edytuje i na ile oglądałem (bo jeszcze nie zdążyłem zagrać), bardziej wciąga niż pociągi — polecam.

Za to można się latami "podniecać" cudownym narzędziem, który pozwala ułożyć tory co do mm jak w rzeczywistości, generatorem terenu co do centymetrów, a efektu w postaci finalnych scenerii od kilku, może i nawet kilkunastu lat brak.
Tory zostały ułożone około 2013 roku, kolej piaskowa, prawie całe dolnośląskie, trasa z Katowic do Herbów, z Łodzi do Torunia... Ale się symulacja sypała i pociągi wariowały, więc nie było sensu tego udostępniać (tzn. np. autor miał wątpliwości, a ja nie nalegałem). A potem zostałem uznany za hamującego rozwój sabotażystę, zarzucono mi, że chcę produkować komercyjne pulpity i następnie pobierać opłaty za lepszą wersję MaSzyny. W końcu się udało wyprowadzić kod MaSzyny poza licencję MaSzyny, dzięki czemu podobno MaSzyna "zaczęła się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami użytkowników". No i było 8 lat na to, żeby udowodnić mi, jak bardzo się myliłem. Nikomu nie broniłem zrobić wspaniałego edytora i robić trasy nim. Ba, nadal można to robić, ja chętnie zapoznam się z efektami.

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #63 dnia: 11 Października 2023, 21:09:37 »
Chyba jedynie nie chciałbym, żeby taki edytor plansz do gry był uznawany za główne narzędzie do tworzenia tras do symulatora.

Edytor Scenerii współpracuje i będzie współpracował z profesjonalnymi trasami roboionymi w profesjonalnym narzędziu - Rainsted, dopóki ten ostatni wygeneruje kompatybilny plik (obecnie INC z node::track). To że Edytor może mieć opcję alternatywnego tworzenia czy modyfikowania tras nie koliduje z innymi narzędziami.

Co jest głównym narzędziem dla danej scenerii, niech decyduje już sam twórca scenerii. Nadto otwiera się możliwość prototypowania tras, a w dalszych etapach ich finetuningu. Workflow jest elastyczny dzięki elastyczności plików symulatora.

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 937
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Października 2023, 16:26:06 »
Kibicuję mocno temu projektowi, sam próbowałem zrobić prosty edytor WYSIWYG w blenderze - trzeba było nieźle się gimnastykować żeby zaimplementować pewne rzeczy ale zabawa była przednia. Ja zatrzymałem się na wizualizacji torów z szynami oraz wizualizacji modeli. Podjąłem też pewne prace pod kątem generycznego rozwiązania dla wizualizowania zawartości plików INC, ale nie skończyłem.
Wymyśliłem se nawet pseudo streamer który miał wczytywać kod scenerii i sortować wpisy obiektów geograficznie. Sceneria miała być podzielona na sekcje odpowiadające rozmiarowi sekcji zaszytej w exe. Każda sekcja miała mieć swój bufor tekstowy, który wczytywałby zapisane w nim obiekty na żądanie. Po edycji obiektów byłaby możliwość zrzucenia tego z powrotem do postaci tekstowej. W ten sposób chciałem oszczędzić pamięć a także czas na tworzeniu wizualnej reprezentacji obiektów w blenderze, bo o ile sam import tekstu trwał śmiesznie krótko, to po dodaniu na to generowania geometrii czas zaczął się wydłużać niemiłosiernie. W połączeniu z możliwością odpalenia podglądu scenerii z poziomu blendera miało to dać oszczędność czasu na dokonywaniu małych poprawek, bo nie było by potrzeby odpalania całej scenerii za każdym razem, a jedynie jej fragment. Blender oczywiście totalnie nie nadaje się na edytor scenerii, ale ile zabawy miałem przy wymyślaniu takich fikołków xD No i niejako efektem ubocznym tego przedsięwzięcia było przeoranie całej maszynowej dokumentacji sceneriowej, z której zapewne intensywnie korzystasz, więc fajnie że przynajmniej w ten sposób ten projekt miał jakiś sens rozwojowy.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2023, 16:33:13 wysłana przez Balaclava »
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Października 2023, 21:02:21 »
Kibicuję mocno temu projektowi,

Mersi. Ja też kibicuję. Szczególnie żeby było jeszcze ze dwóch aktywnych cotnributorów :)

Cytuj
zatrzymałem się na wizualizacji torów z szynami oraz wizualizacji modeli

Wyglądaly bardzo dobrze!

Cytuj
miał wczytywać kod scenerii i sortować wpisy obiektów geograficznie. Sceneria miała być podzielona na sekcje odpowiadające rozmiarowi sekcji zaszytej w exe

W tym temacie mam pewne przemyślenia i jakieś próby, bo rzeczywiście duże sceny potrafią zamulić edytor Godota (ma jeszcze nieoptymalne implementacje paru operacji na drzewie obiektów sceny).
Edytor może budować sektory w runtime, albo może też budować je podczas importu, a scalać do układu źródłowego podczas eksportu. Może to się dziać wewnętrznie bez udziału i informowania użytkownika.
Teoretycznie edytor mógłby zmienić układ plików INC a nawet narzucać porządek. Nie jestem jednak przekonany czy to będzie dobre, więc zostawiam rozważania o tym na później.
Performance badam na scenach: E. Dobre, Zwierzyniec, Stary Jawor,  Galicja (tu teren przekształcony do plików Godota wczytuje się w mig, ale drzewa i trawy strasznie męczą).

Z pewnością zrobię markery dla designerów, żeby mogli szybko teleportować się do zapisanych miejsc, bo latanie po scenerii jest stratą czasu. No ale to co innego.

Cytuj
W połączeniu z możliwością odpalenia podglądu scenerii z poziomu blendera miało to dać oszczędność czasu na dokonywaniu małych poprawek, bo nie było by potrzeby odpalania całej scenerii za każdym razem

Tak. To też chcę osiągnąć. Chyba że ktoś zrobiłby hot-reloading do EXE, jednak wątpię że to nastąpi - za dużo przeróbek procesu wczytywyania/parsowania plików. Na tę chwilę rendering jednak się różni. I o ile fejsy, normalmapy, inny model oświetlenia i inne shadery można olać myśląc o operacjach dużego kalibru (zalesianie, dodawanie budynków, a nawet prowadzenie dróg), to kiedy zaczynasz kłaść rzekę czy drogę, która inaczej się rysuje na terenie, to nie da się jej dokładnie ustawić i narzędzie nie jest już WYSIWYG. Dlatego jednak chcę/muszę zbliżyć się z renderingiem do EXE, a z tyłu głowy mam narzędzie do edycji terenu, które automatyzowałoby dostosowywanie jego rzeźby  do koryta rzeki, wyrównywałoby teren pod drogę, czy też (jeśli konieczne) robiło most czy tunel.

Przemkła mi nawet myśl zaadaptowania renderera EXE jako alternatywnego renderera dla Godocta (jest taka możliwość), tyle że oceniam to zadanie na zbyt czasochłonne, choćby przez konieczny decoupling renderera od symulacji i jego refaktoryzację do pracy na encjach i materiałach godotowych. Wolę zbliżyć się do wyglądu EXE custom shaderami w Godocie.

Cytuj
niejako efektem ubocznym tego przedsięwzięcia było przeoranie całej maszynowej dokumentacji sceneriowej, z której zapewne intensywnie korzystasz, więc fajnie że przynajmniej w ten sposób ten projekt miał jakiś sens rozwojowy.

Tak, korzystam prawie codziennie z dostępnych materiałów. Przydaje się :) A to czego nie pokrywają (pewnie coś zmieniało się w czasie),  muszę uzupełniać czytaniem źródeł exe.

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 937
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Października 2023, 22:29:08 »
Tak, korzystam prawie codziennie z dostępnych materiałów. Przydaje się :) A to czego nie pokrywają (pewnie coś zmieniało się w czasie),  muszę uzupełniać czytaniem źródeł exe.
Jak przeczytasz coś nowego to dopisz na Wiki, niech ta dokumentacja żyje bo ja ostatnio nie mam czasu ani weny na szamynę :)
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 219
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 462
Odp: Edytor Scenerii
« Odpowiedź #67 dnia: 16 Lutego 2024, 23:11:56 »
Czy prace na tym projektem zostały wstrzymane czy projekt został zaniechany?
Uśmiechnij się :)