Autor Wątek:  Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo  (Przeczytany 2978 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 109
Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« dnia: 23 Stycznia 2024, 21:20:51 »
Postanowiłem trochę przysiąść do nauki Rainsteda i metodą "prób i błędów" wreszcie wykonać własną scenerię. Jako, że symulator Maszyna nie posiada żadnej wąskotorowej scenerii, uważam, że dobrym podejściem będzie wykonanie kilku scenerii stricte wąskotorowych. Projekt nazywam "Odyseją Wąskotorową"....

Na pierwszy ostrzał leci "Cegielnia Nietążkowo". Była to jedna z ostatnich cegielni, która wykorzystywała kolej do dowozu gliny do zakładu, choć już w swym kresie żywota jej praca ograniczała się jedynie do wwożenia materiałów nieopodal budynku.



Sceneria będzie posiadała ok. 800 metrów torów, choć obecnie zastanawiam się nad rozszerzeniem długości do pobliskiej kopalni piasku.
Obecne prace to głównie położenie torów, kierunkowych, niwelet... O stwierdzenie poprawności poprosiłem naczelnego konstruktora inż JAN21 - specjalistę od takich cudów. Jednakże może ktoś będzie szybszy z weryfikacją, zanim przejdę do poziomowania całej linii... Będe wdzięczny za wyłonienie błędów... :) Obecnie to wszystko w Rainstedzie i symulatorze wygląda tak, jak w załącznikach.

Pozdrawiam.

Online Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 109
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Stycznia 2024, 00:23:57 »
Czas na aktualizację.

Odezwał się Jan, sprawdził plik rsf i doszukał się następujących błędów:
  • poprzeczki,
  • linie kierunkowe - do zrobienia,
  • promienie łuków.

Dzięki jego pomocy udało się poprawić w/w błędy oraz wypoziomować tory. Dla niektórych może się wydawać, że jest to poniekąd rollercoster, ale takie sytuacje na kolejkach cegielnianych się zdarzały. Teraz należałoby położyć drogi oraz przygotować teren. Najważniejsze są jednak budynki.... Może jakiś utalentowany modeller pokusi się o wykonanie budynków? :D

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2024, 09:34:18 »
Oby ten projekt nie upadł jak podobny projekt porzucony 12 lat temu ;) Jakbyś chciał rozwijać projekt w kierunku Nietążkowa i dalej w ramach Śmigielskiej Kolei Dojazdowej - służę archiwalnymi materiałami zdjęciowymi, rozkładami, planami i temu podobnymi. Powodzenia!
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2024, 01:10:24 wysłana przez Malina »
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Online Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 109
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Stycznia 2024, 14:50:07 »
Witam przy kolejnym postępie.
Udało mi się wygenerować i zoptymalizować teren do jakiejś mniej lub bardziej sensownego rozmiaru. Przy pierwszej próbie mesh miał rozmiar prawie 3 gigabajtów, przy drugiej próbie udało się ten rozmiar zniwelować do 1,12 gigabajta. Na tą chwilę jednak mesh ma rozmiar 120 megabajtów. Czas to dostosować do symulatora... Nie wiem dlaczego Blender nie chce przyjąć moich wypocin i nerwicy... 

Oby ten projekt nie upadł jak podobny projekt porzucony 12 lat temu ;) Jakbyś chciał rozwijać projekt w kierunku Nietążkowa i dalej w ramach Śmigielskiej Kolei Dojazdowej - służę archiwalnymi materiałami zdjęciowymi, rozkładami, planami i temu podobnymi. Powodzenia!
Myślałem nad tym, mam sporo zdjęć z kolejki śmigielskiej, jednak ostatecznie nie podejmę tematu.

Offline Krakowski_kolejarz

  • Wiadomości: 37
  • Aktualne praca: EU07-037 z żółtym czołem.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Stycznia 2024, 14:38:55 »
Myślę że dużej ilości osób spodoba się projekt oparty w końcu na kolei wąskotorowej a nie tylko normalnotorowej. Nie żebym miał jakiś problem z koleją normalnotorową...
Nagrywam lokomotywy na TikToka i to w sumie całe podsumowanie mnie... moje życie jest trochę nudne. Na TikToku nazwa taka sama jak na forum.
Aktualne projekty:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Unz2oAjjFNfj-Owp48rr6BkW-Ck_gPsELJOR8_t6wJQ/edit#gid=0

Offline malacz91

  • Wiadomości: 37
  • Go to Hel!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Stycznia 2024, 00:59:34 »
A co z taborem wąskotorowym? Bo chyba w Maszynie takiego nie ma 🤔

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Stycznia 2024, 01:19:54 »
Mogę Ci odstąpić oryginalne rysunki techniczne, konstrukcyjne, złożeniowe MBxd2, Lxd2, wąskotorowych wagonów towarowych i pasażerskich, a nawet wąskotorowego żurawia i pługa odśnieżnego - oczywiście jeśli posiadasz zdolność modelowania i skrypty do aktualnej wersji Blender'a. Dotychczasowe modele poprzepadały, autorzy zniknęli, pozostały jedynie zdjęcia na tekstury Lxd2.
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1673
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1075
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Stycznia 2024, 05:40:17 »
Model lxd2 jest cały czas bezpieczny na forum od Kamila.

Online Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 109
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Stycznia 2024, 06:16:21 »
A co z taborem wąskotorowym? Bo chyba w Maszynie takiego nie ma
Wszystko jest, czeka jednakże na poprawki fizyki i collisionboxów - tym zajmę się może w tym tygodniu.
Mogę Ci odstąpić oryginalne rysunki techniczne, konstrukcyjne, złożeniowe MBxd2, Lxd2, wąskotorowych wagonów towarowych i pasażerskich, a nawet wąskotorowego żurawia i pługa odśnieżnego - oczywiście jeśli posiadasz zdolność modelowania i skrypty do aktualnej wersji Blender'a. Dotychczasowe modele poprzepadały, autorzy zniknęli, pozostały jedynie zdjęcia na tekstury Lxd2.
Mam więcej rysunków, niż Tobie się wydaje. Możesz zacząć coś modelować, sam za dużo nie zdziałam, chociaż Lxd2 już jest.
Model lxd2 jest cały czas bezpieczny na forum od Kamila.
Nie zapominając o wagonie letniaku wykonanym przez @Miłosz Dorsz :)

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2066
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Stycznia 2024, 19:38:04 »
Co do taboru, to mogę oddać w dobre ręce węglarkę z pomostem hamulcowym, zaczątek wagonu krytego i 3Aw.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline melus89

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Stycznia 2024, 08:24:26 »
Zapowiada się bardzo obiecująco, życzę powodzenia i trzymam kciuki za projekt ;)

Offline xFyKe

  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Lutego 2024, 15:16:02 »
Zapowiada się świetnie, na pewno pomoże fakt że pojawiły się lokomotywy dedykowane pod wąski tor, przez co nie będzie trzeba jakiś dziwny konwertów robić.

Online Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 109
Odp: Odyseja Wąskotorowa - Cegielnia Nietążkowo
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Lutego 2024, 22:13:41 »
Zapowiada się bardzo obiecująco, życzę powodzenia i trzymam kciuki za projekt ;)
Zapowiada się świetnie, na pewno pomoże fakt że pojawiły się lokomotywy dedykowane pod wąski tor, przez co nie będzie trzeba jakiś dziwny konwertów robić.
Dziękuję za dobre słowo :)

Coś tam się posunęło w kwestii scenerii, pojawił się teren... Co prawda - niezmapowany, ale tym się zajmę już jutro ;)