Autor Wątek:  MaSzyna a platforma Linux  (Przeczytany 2864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Barbiekiller

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
MaSzyna a platforma Linux
« dnia: 22 Maja 2022, 20:41:45 »
Cześć! Po paru latach przerwy postanowiłem powrócić "na stare tory" i odpalić ponownie MaSzynę, z którą spędziłem ładne 200-300 godzin. Problem w tym, że zmieniłem system operacyjny na taki oparty na Linuksie, co miałem nadzieję łatwo przeskoczyć jako, że Maśzyna jest oparta na wolnej licencji. Ale po kolei:
1. Mówimy o MaSzynie 22.03; Sprzęt to laptop Lenovo Ideapad L340, Intel Core i5, 8GB RAM, NVidia GeForce GTX 1650, System POP!_OS 22.04 LTS. Do odpalania gier poza steam używam programu Lutris (jest to w praktyce Wine, ale pozwala trzymać programy w jednym miejscu i łatwo je konfigurować)

2. Najpierw zacząłem proces "jak bozia przykazała" czyli od instalatora. Uruchamiam instalator przez Lutris, wyskakuje normalnie okno instalatora i okienko pobierania. Wywala jednak po chwili błąd "Wystąpił błąd, szczegóły w install.log oraz aria.log". W logu Aria.log jest tylko "NOTICE] [Context.cc:310] Downloading 1 item(s)", install.log podaje:
ogging set to 1
File: overwriteflag=0, allowskipfilesflag=2, name="aria2c.exe"
File: wrote 5949966 to "Z:\home\michal\Games\MaSzyna\aria2c.exe"
File: overwriteflag=0, allowskipfilesflag=2, name="7za.exe"
File: wrote 587776 to "Z:\home\michal\Games\MaSzyna\7za.exe"
Section: "MaSzyna 22.03 (r7997)"
DetailPrint: Pobieranie paczki 22.03...
Call: 535
SetFlag: 13=6
File: overwriteflag=1, allowskipfilesflag=2, name="C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll"
File: wrote 12288 to "C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll"
Call: 535
SetFlag: 13=6
File: overwriteflag=1, allowskipfilesflag=0, name="C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll"
File: skipped: "C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll" (overwriteflag=1)
Call: 535
SetFlag: 13=6
File: overwriteflag=1, allowskipfilesflag=0, name="C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll"
File: skipped: "C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll" (overwriteflag=1)
Call: 535
SetFlag: 13=6
File: overwriteflag=1, allowskipfilesflag=0, name="C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll"
File: skipped: "C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll" (overwriteflag=1)
Jump: 44
Call: 535
SetFlag: 13=6
File: overwriteflag=1, allowskipfilesflag=2, name="C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\nsExec.dll"
File: wrote 7168 to "C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\nsExec.dll"
Aborting: "Wystąpił błąd, szczegóły w install.log oraz aria.log"
Delete: DeleteFile("C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\nsExec.dll")
Delete: DeleteFile("C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\splash.bmp")
Delete: DeleteFile("C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\splash.dll")
Delete: DeleteFile("C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\System.dll")
RMDir: RemoveDirectory("C:\users\michal\Temp\nss8c12.tmp\")

3. w związku z powyższym spróbowałem ręcznej instalacji zgodnie z instrukcją. Ściągnąłem główną paczkę, poprawkę, biblioteki, starter i Rainsted. Montuję i odpalam początkowo starter.exe, ale wywala komunikat  "nie znaleziono pliku wykonywalnego symulatora. Możliwa błędna instalacja symulatora". Starter potem odpala, ale albo nie ma nic do wyboru, albo jest tylko sceneria Bałtyk ale i tak bez możliwości odpalenia. Jestem na 10000% pewien, że wszystkie paczki zostały wypakowane prawidłowo i w komplecie.

4. Spróbowałem więc z Rainsted. Program odpala, scenerie i tabory są (chociaż przy kilku próbach pojawiały się i znikały). Przy wyborze składu i scenerii można przejść dalej, ale naciśnięcie guzika "uruchom symulator" nie daje żadnego efektu- nic się nawet nie wiesza.

5. Pomyślałem, że brakuje może pliku wykonywalnego eu07.exe, ale widzę, że w paczce, poprawce ani starterach takiego pliku nie ma.

6. Ostatnia moja próba to Steam- symulator jak najbardziej jest na platformie, ale nie mam możliwości pobrania- nie ma po prostu "guzika" żeby go pobrać.

Przeszukałem forum, przeszukałem FB i nic- albo stare, kilkunatoletnie wpisy, albo kompilacja pliku z GitHuba (co teoretycznie nie powinno robić mi różnicy, bo przecież paczka z torrenta jest z zasady kompletna a Lutris radzi sobie z grami i programami na Windows bez zająknięcia), albo sugestie o wypakowaniu paczek- co było uczynione kilkukrotnie (po kilku próbach usunąłem wszystkie pliki, od nowa rozpakowałem podstawową paczkę i ściągałem wszystkie niezbędne dodatki).
Co jeszcze mogę zrobić? Na pewno ominąłem jakiś ważny krok, ale za nic nie mogę do niego dotrzeć. Nadzieje pokładałem w Steam, rozczarowałem się że nie mogłem pobrać z tej platformy. A szkoda, bo bardzo lubiłem Maszynę, spędziłem sporo godzin na szlaku i chętnie na szlak bym wrócił ;) Z góry dzięki za pomoc i szerokości życzę!


Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maja 2022, 21:09:45 »
Słabo przeczytałeś wątek instalacji manualnej. Exeki są w osobnym zipie.
Plus na azuże/appvejurze podlinkowanym na warsztacie masz natywne binarki dla linuksa, bez potrzeby emulacji windowsów.
Mój kanał youtube

Offline Barbiekiller

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maja 2022, 21:33:32 »
Dzięki za szybką odpowiedź! Co do exeków: jeśli chodzi o paczkę exefiles_common.zip to oczywiście została pobrana i wypakowana. Mój błąd polegał na szukaniu pliku .exe zamiast .ini, niemniej i tak pliki znajdowały się w folderze, więc starter powinien był je widzieć; spróbuję jeszcze raz, a nuż pliki wypakowały się nie tam gdzie należy. jeśli chodzi o pliki binarne to o tym nie wiedziałem/umknęło mi/nie przeczytałem ze zrozumieniem. W wolnej chwili postaram się poskładać wszystko do kupy i zamelduję czy da to efekt- w każdym razie dziękuję za czas i chęć pomocy ;)

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maja 2022, 21:37:32 »
Nie. Są osobne archiwa m2203_exe_win64/86.zip.
Mój kanał youtube

Offline Barbiekiller

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maja 2022, 23:10:54 »
Na spokojnie pościągałem wszystkie pliki jeszcze raz, do tego pliki wykonawcze które zaleciłeś- przy czym umieściłem plik .exe z AppVeyora zamiast tego z działu Publikacje. Uruchomiłem symulator przez Lutris i....działa.Co prawda Rainsted nadal nie odpala wybranych scenerii(chociaż wszystko jest dostępne i wyświetlane jak należy), a starter nie wyświetla dostępnych scenerii- w tym drugim można jednak wybrać je "w ciemno", i po kilku dłuższych chwilach ładowania wszystko odpala i działa jak należy. Dzięki serdecznie za pomoc!

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lutego 2023, 21:04:10 »
Mogę się dokleić, gdzie znajdę instrukcję instalowania MaSzyny na Linuxie? Szukałem na forum, ale naturalnie znalazłem głównie bardzo stare rzeczy, z czasów zanim powstał nowy starter. Ogólnie mam dual-boot i mam MaSzynę na Windows, ale zauważyłem, że masa rzeczy mi pod Linuxem działa szybciej (taki gzdoom przykładowo). Jak mam wersję dla Windows, to chyba nie ma problemu, żeby współdzielić większość plików i katalog? W sumie jedyne czego potrzebuję to exe, tak? W zasadzie to dwóch bym potrzebował, symulator i starter. Bo chyba startera nie brakuje?

Czytałem, że kiedyś to aktualnych binarek nie było, teraz są, czy po prostu lepiej skompilować? Gdzie mogę znaleźć listę zależności do zainstalowania na Ubuntu (tak naprawdę to Pop!OS) żeby mi nic nie brakowało przed kompilowaniem? Sorki, jeśli gdzieś to było odpowiadane, trochę poszukałem, nie znalazłem, a z czasem u mnie krucho, będzie sukces, jak pojeździć po szynach będę miał czas ;) Królestwo za linki, jak gdzieś to już jest, z góry dzięki!

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1494
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1119
Odp: MaSzyna a platforma Linux
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lutego 2023, 21:37:06 »
Co do kompilacji pod linuxa, cmake w większości będzie po prostu pojedyńczo krzyczał że czegoś nie ma. Nie pamiętam już, jakie konkretnie pakiety instalowałem, ale raczej wystarczy po prostu powtarzać sudo apt install (nazwa)-dev na każdym błędzie. Trochę żmudny, ale jednorazowy proces.

Aha, poza exe musisz też znaleźć libki pythona pod linuxa. Nigdzie ich nie znalazłem.

Co do startera, niestety z powodu ograniczeń platformy na której został zrobiony (przestarzałej zresztą) nigdy nie będzie dostępny natywnie na linuxie. ups - Delphi jednak potrafi generować native appy dla linuxa. Możesz go uruchomić przez wine, ale nie odpalisz symulatora z jego poziomu (nie wykryje pliku wykonywalnego - te nie kończą się na .exe na linuxie). Zostaje Ci póki co jedynie starter wbudowany w exe lub błaganie szczawika o linuxowy build.
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego 2023, 21:54:35 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!