Autor Wątek:  Kopalniane Ryflaki  (Przeczytany 2043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Kopalniane Ryflaki
« dnia: 15 Stycznia 2022, 17:09:36 »
W jednej z nabytych ostatnio publikacji natknąłem się na ciekawe zdjęcie. Chodzi o wagony 43A, które występują tam w dwóch wątkach:
1. służyły do przewozu pracowników na odcinku Katowice Kokociniec - KWK "Śląsk" Ruda Śląska,
2. na zdjęciu są trzy "ryflaki" typu 43A, przy czym jeden z nich pomalowany jest niejako jak wagon 1 klasy na PKP (zdjęcie wykonano w 1998 roku na jeszcze zelektryfikowanej bocznicy KWK "Śląsk" w Rudzie Śl.).

Czy ktoś na forum posiada więcej informacji nt temat?

Źródło: "Ruda Śląska. Dzieje transportu szynowego tom 1", K.Granda, Wydawnictwo Eurosprinter Rybnik 2021, str. 324.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline biovital1

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 349
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 241
Odp: Kopalniane Ryflaki
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Stycznia 2022, 20:01:11 »
1. służyły do przewozu pracowników na odcinku Katowice Kokociniec - KWK "Śląsk" Ruda Śląska,
Długo ciekawił mnie  peron za podg. Panewnik w kierunku KWK "Śląsk". Od 2009 roku bywałem tam kilka razy w tygodniu. Peronik był ulubionym miejscem przesiadywania młodzieży z pobliskiego osiedla. Tor należał do kopalni, więc pociągi pasażerskie zapuszczały się najdalej do granicy z torami PKP. Z pracownikami bocznicy miałem o tyle styczność, że w niedzielę nastawnia wykonawcza była nieobsadzona, więc po wjeździe zatrzymywaliśmy się pod dysponującą i zabieraliśmy dyżurnego na drugą stronę stacji. Któryś tam coś opowiadał na ten temat, ale szczegółów nie pamiętam. Kopalnia i bocznica nieczynna już od chyba trzech lub czterech lat. Pamiętam że w grudniu zabieraliśmy stamtąd ostatnie pociągi. Po ryflakach nie było już śladu. Wiele lat stała tam nieczynna SM31 (ostatecznie jakiś prywaciarz po ponad 10-latach postoju pod chmurką ją odkupił i wyremontował) i 401Da.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Kopalniane Ryflaki
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Stycznia 2022, 20:10:37 »
Wiele lat stała tam nieczynna SM31 (ostatecznie jakiś prywaciarz po ponad 10-latach postoju pod chmurką ją odkupił i wyremontował) i 401Da.
Chodzi o SM31-016 i 401Da-192. Stały tam na pewno jeszcze w 2013 roku. Co ciekawe, gdy rozbierano sieć trakcyjną na KWK "Śląsk" w 06.2005 na dachu SM31 zamontowano barierki, a sam dach służył jako "pomost" dla pracowników, którzy rozbierali elementy sieci. Skład ten wyglądał tak: T448P+zimna SM31+platforma na "klamoty" z sieci.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline biovital1

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 349
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 241
Odp: Kopalniane Ryflaki
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Stycznia 2022, 21:26:39 »
Chodzi o SM31-016 i 401Da-192. Stały tam na pewno jeszcze w 2013 roku. 
Tak. Raz poszedłem oglądnąć je z bliska, a było to w maju 2014. Na pulpicie leżały jeszcze papiery z ostatnich jazd które to SM31-016 wykonała pod koniec listopada 2005. Ostatnie R-7 znalezione w kabinie datowane było na 29.11.2005 dla pociągu z Polska Wirek - Szadok (w składzie 9-wagoników 2-osiowych). Rewizję przechodziła w Nowym Sączu 31-03-1995, więc długo jeździła jak na "trumnę", bo nasze w tym czasie miały resurs góra 3-lata. Długo też stała zanim kupiły je DLA. O dziwo zastałem włączony główny bezpiecznik baterii i woltomierz wciąż pokazywał 10V. Po wyłączeniu wskazówka spadła na 5V, czyli bateria miała jeszcze 5 V. Nic tylko wlać paliwa i odpalić ;). Nikogo nigdy nie widziałem wokół niej. Sam mijałem ją w bezpośredniej bliskości 5-lat zanim udałem się na eksplorację. Kilka zdjęć w załącznikach z kilkunastu jakie zrobiłem tego dnia.
Pozdrawiam

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Kopalniane Ryflaki
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Stycznia 2022, 21:49:16 »
Ciekawym jest, z czym te ryflaki jeździły? W sumie to krótki odcinek.

Edit:
Znalazłem informację, że "przewoźnikiem była ówczesna PMP PW".
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia 2022, 17:13:17 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"