Autor Wątek:  Pytania z elektrotechniki i maszyn elektrycznych  (Przeczytany 1493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline apollyon00

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pytania z elektrotechniki i maszyn elektrycznych
« dnia: 04 Maja 2021, 21:07:24 »
Cześć! Przygotowuje się na świadectwo maszynisty - z swojego doświadczenia wiem, że kuleje na elektrotechnice i rzeczach związanych z elektryką, mam trochę pytań na które szukam odpowiedzi - może masz czas i chciałbyś pomóc? Kartka zapożyczona nie wiem na ile aktualna... A może macie już jakieś "gotowca" z odpowiedziami lub inny test do rozwiązania? Za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny - pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 21:26:59 wysłana przez apollyon00 »

Offline kamil2002

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Pytania z elektrotechniki i maszyn elektrycznych
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maja 2021, 21:43:47 »
Cześć!
2 - prądnica
3- transformator
"drugie" 3 -przetwornica
5 - od N do S
7 - jest to uporządkowany przepływ elektronów w przewodniku.

Tyle wiem na kierunku Technik Elektronik :D Co do zasady działania silnika prądu stałego, ja odpowiedział bym w kontekście kolejowych silników trakcyjnych "na zasadzie przepływu prądu elektrycznego przez szeregowo połączone uzwojenia stojana i wirnika"

Co do pytania nr 8 wydaje mi się że chodzi o uzwojenia stojana (uzwojenia wirnika/twornika to bieguny komutacyjne)

Pytanie nr 9 - niestety nie mam pojęcia.

Pozdrawiam :D

Offline wołodyjowskiIC

  • Wiadomości: 279
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Pytania z elektrotechniki i maszyn elektrycznych
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja 2021, 07:36:42 »
1 Silnik
2 Prądnica
3 Teoretycznie przetwornica, ale moim zdaniem tu bardziej trafo pasuje
3 przetwornica elektromechaniczna
4 Bieguny N(północ) oraz S(południe)
5 Od bieguna północnego do południowego (od N do S)
6 silnik prądu stałego działa na zasadzie przepływu prądu stałego przez szczotki, komutator i uzwojenia wirnika, a następnie przez komutator, szczotki i uzwojenie wzbudzenia. Na skutek oddziałowywania elektromagnetycznego, powstaje siła elektrodynamiczna na wirnik
7 Prąd ma dwie definicje-czyli uporządkowany przepływ elektronów oraz przepływ ładunku elektrycznego q w jednostce czasu t w poprzecznym przekroju przewodnika.
8 Uzwojenie wzbudzenia (stojana)
9 Silniki synchroniczne możemy "rozruszyć" asynchronicznie (czyli na początku reluktancyjnie, a później załączamy napięcie zasilajęce), częstotliwościowo(przez dodatkową prądnicę oraz zwiększenie na niej częstotliwości od 0 do prędkości synchronicznej przy jednoczesnym załączeniu wzbudzenia silnika) oraz przez dodatkową maszynę, która przeprowadzi silnik przez rozruch, i tym samym wprowadzi go w prędkość pola synchronicznego. A jaki nie może być? Jakikolwiek z tych, który przerabialiście, a nie został wyżej wymieniony ;)
Cytuj
Co do pytania nr 8 wydaje mi się że chodzi o uzwojenia stojana (uzwojenia wirnika/twornika to bieguny komutacyjne)
Bieguny komutacyjne są na stojanie.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 11:31:47 wysłana przez wołodyjowskiIC »
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale EP09 najlepsza.

Offline apollyon00

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania z elektrotechniki i maszyn elektrycznych
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maja 2021, 07:11:16 »
Dzięki panowie :)


Obrazek z pierwszego postu proszę wstawić zgodnie z regulaminem w załącznik, albo na upload forum.
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2021, 10:12:56 wysłana przez matek123 »