Autor Wątek:  Zakaz fotografowania  (Przeczytany 3415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JC118

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Zakaz fotografowania
« dnia: 14 Września 2023, 19:14:00 »
Witam, związku z tym że ustawa o zakazie fotografowania ma wejść w życie. Mam pytania. Co będzie z filmami oraz zdjęciami zrobionymi oraz opublikowanymi przed wejściem w życie ustawy ? Czy będą legalne ? Pytam się bo prowadzę kanał o tematyce kolejowej. Chciałbym wiedzieć czy usuwać filmy i zdjęcia. Tylko proszę o poważne odpowiedzi.

Offline robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Września 2023, 19:21:11 »
Krótko - prawo nie działa wstecz.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6088
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2066
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Września 2023, 19:29:28 »
Co do zakazu fotografowania, to będzie dotyczył wybranych obiektów, które będą musiały być odpowiednio oznakowane.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Września 2023, 21:36:05 »
Zmiany w Ustawie: https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3232_u.htm Interesuje nas art. 616a i 683a KK.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline JC118

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Września 2023, 13:33:08 »
Dziękuję za odpowiedzi. Temat można zamknąć.

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline Toprus

  • Deweloper
  • Wiadomości: 229
  • peprus
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 607
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lutego 2024, 22:18:47 »
Trochę dużo jeżdżenia po politykach, jakby to oni mieli faktycznie jakiś wpływ. Nieco odrzuca od oglądania dalszej części filmu, bo sprawia wrażenie mniej rzeczowego. Podrzędna kadra MONu w większości zapewne się nie zmienia, pracownicy dostali rok temu zlecenie, żeby wykonać wzór tabliczki i określić jej sposób rozwieszenia, bla bla bla, i na spokojnie sobie to zlecenie wykonywali, bo każdy na wyższym szczeblu pewnie już o tym zapomniał. Projekt jest dopiero w pierwszej fazie i musi jeszcze przejść przez konsultacje społeczne oraz kilka innych etapów, a na końcu dostać podpis samego ministra (jego decyzji jeszcze nie znamy).
"Jestem ToPrusem i nic co pruskie nie jest mi obce." - Terencjusz

Obiekty statyczne i dekoracje dla scenerii <3

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lutego 2024, 22:41:00 »
Ogólnie temat zakazu fotografowania jest poroniony całkowicie. Dlaczego? A no dlatego, że przed wprowadzeniem zakazu - szpiedzy niezależnie jakiego pochodzenia - mogli uwiecznić i zapewne już dawno to zrobili - nie tylko infrastrukturę krytyczną. A tu nagle wjeżdża na białym koniu ustawa o zakazie fotografowania i obronie ojczyzny. To tak jakby wezwać strażaków do pożaru, który gasiliby benzyną albo inną substancją łatwopalną. Polityka jest niezmienna od 40 lat. Czy to będą ci czy tamci - nic się nie zmieni. Najgorsze jednak jest to że zwykły Kowalski z aparatem fotografujący lokomotywę jest potencjalnym szpiegiem, może trafić do aresztu i otrzymać w pakiecie grzywnę a rakiety braci niebiesko-żółtych wlatują do Polski, zabijają ludzi i winnych nie ma.
Wszystkie przetargi, które prowadziła PLK i to nie tylko te na modernizację infrastruktury zawierały komplety załączników w których była dokumentacja fotograficzna, schematy urządzeń SRK, profile linii i inne cuda. Ale nagle to utajniono - uważając, że do tego czasu nikt sobie tego nie pobrał na dyski i nie zarchiwizował. Były to dane publicznie dostępne - bez podawania haseł, loginów.
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline gregorius

  • Wiadomości: 4
  • memento mori
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lutego 2024, 23:30:59 »
Zgadzam się z Maliną. To jest wszystko śmiechu warte i żałosne strasznie.  Pamiętam jak Rosja zaatakowała Ukrainę, to w Polsce  nie pamiętam już jaki to organ wydawał, ale zakazał ujawniania jakichkolwiek informacji tajnych, co do liczby wojska, zdjęć, sprzętu wojskowego itd . A  jakiś czas później w mediach te tajne informacje jak na tacy obcym służbom podają polskie portale, i to bezkarnie np tu :

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/polska-przekazala-ukrainie-ogromne-ilosci-broni-oto-lista,696082.html
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8667242,polska-dostawy-broni-dla-ukrainy-o-wartosci-ponad-22-mld-euro.html
https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/wiemy-ile-polska-przeznaczyla-na-pomoc-wojskowa-dla-ukrainy-defence24-news

Że takie szczegółowe dane dostają się do mediów, dowodzi że w wojsku nie ma żadnej tajemnicy, a nad tajemnice jest na piedestale stawiany prestiż i nierozwaga w imię głupoty.
To jest ogromny skandal i jakaś sprzeczność.
Nieraz miałem okazję oglądać  tragikomedię  w wydaniu  audytu obywatelskiego na youtube i dochodzę do wniosku że  nagrywania i fotografowania w codziennych sprawach  boją się ludzie ze znacznie obciążonym sumieniem, lub chamy które bojąc się kompromitacji nie umiejąc się zachowywać po ludzku na codzień i tak się kompromitują jeszcze bardziej gdy zauważą kamerę. Ale  jeżeli chodzi o sprawy wewnętrzne państwa , sprawy poufne, nie powinny być kartą przetargową i nie powinno być licytowania się między mediami, kto wie więcej i kto więcej rozdmucha publicznie takich info. Najwyraźniej są chęci i puste życzenia, ale w tych samych szeregach o wiele więcej jest chęci pochwalenia się przed pismakami.

Właściciel aparatu i kamery może nagrywać wszystko i robić zdjęcia czego chce, inną sprawą jest upublicznianie ich bez zgody właściciela. Tylko co w przypadku gdy  np w telewizji pokazują przelotowy filmik tłumu grupy anonimowych osób? Myślę że nikt  nie dochodzi u każdej widocznej osoby o pozwolenie, a jednak materiał jest. 
Zakazać fotografowania nie mogą, a jeśliby chcieli to by musieli wpierw zlikwidować problem większego kalibru  jak google maps, street view etc które wszystko pokazują i różne obiekty  można zobaczyć z każdej strony.


Rozporządzenia tak jak w czasie tzw pandemii były nic nie warte, jeśli się nie zgadzały z aktami prawnymi wyższego rzędu tj z ustawami i konstytucją.
 
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2024, 23:48:51 wysłana przez gregorius »

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Lutego 2024, 00:20:22 »
Krótko - prawo nie działa wstecz.

Chyba, że jest to zapisane w ustawie.

Offline Toprus

  • Deweloper
  • Wiadomości: 229
  • peprus
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 607
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lutego 2024, 08:14:50 »
W tym przypadku nie jest.
"Jestem ToPrusem i nic co pruskie nie jest mi obce." - Terencjusz

Obiekty statyczne i dekoracje dla scenerii <3

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marca 2024, 13:57:22 »
Poniższa treść nie ma na celu wywoływania wojny między prawicą i lewicą, ani lewicą a prawicą! Poniższa treść nie jest materiałem promującym zarówno partii jak i samej posłanki w związku z trwającą kampanią samorządową!

Pani posłanka co prawda nie ma może jakiegoś dużego doświadczenia w temacie kolei gdyż z wykształcenia jest filolożką, filozofką, humanistką, ale w 2023 roku rozpoczęła studia podyplomowe na kierunku Interoperacyjność Systemu Kolei - czyli kariera w UTK lub na stanowisku prezesa jakieś spółki grupy PKP - stoi przed nią otworem.

Ostatnio wsławiła się walką i uzdrawianiem firmy NEWAG.

Obecnie robi z siebie obrończynię uciśnionych pasjonatów: https://www.facebook.com/photo/?fbid=810886030863683&set=a.208863147732644.

Cytuj
Dlatego skierowałam interpelację do Ministerstwa Obrony Narodowej, w której pytam m.in. o kwestię wyłączenia dworców i linii kolejowych z zakazu fotografowania, a także o to, od jakich czynników będzie zależało umieszczenie przy takich obiektach specjalnych tabliczek.

Tymczasem w: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381605/katalog/13034783#13034783 cisza ;)
Została złożona, co zostało udowodnione później. A za tutejsze i czatowe przepychanki dostajecie nagrodę.
MD


Miejmy nadzieję, że to wszystko nie jest działaniem wyłącznie pod kampanię samorządową. Miejmy nadzieję, że zakaz fotografowania kolei zostanie obalony, a Toruńska Kolej Aglomeracyjna również powstanie :)

« Ostatnia zmiana: 05 Marca 2024, 17:56:52 wysłana przez Miłosz Dorsz »
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Marca 2024, 14:17:56 »
Poniższa treść nie ma na celu wywoływania wojny między prawicą i lewicą, ani lewicą a prawicą!
Potrafisz określić, czym jest prawica? Pojęcie to pochodzi z czasów rewolucji francuskiej, kiedy po prawej stronie zasiadali zwolennicy króla (czyli poniekąd dotychczasowego porządku), a po lewej zwolennicy zmian. Przenosząc to na sytuację w Polsce sprzed 40 lat, PZPR było prawicą, a Solidarność ruchem lewicowym. Obecnie nie mamy jakiegoś wcześniejszego porządku, którego zwolenników można by nazywać prawicą.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marca 2024, 14:31:46 »
Co ja sobie myślę to sobie myślę, że od 1989 roku nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni do następnej "awantury". Moim celem nie było wywoływania tutaj wojny między ludźmi mającymi poglądy prawicowe a ludźmi mającymi poglądy lewicowe i odwrotnie. Każdy był młody i narwany i chciał zmieniać świat na swój sposób, aż doszedł do ściany której ani głową, ani kilofem się nie rozbije. Dziwi mnie fakt że kobieta mająca równe 40 lat łudzi się że zmieni coś "w imię wspólnego dobra".
Nowe pokolenie nie pamięta komisji ślepczych Rywina i pozostałych. Młode pokolenie nie pamięta że od 35 lat trwa ta wojenka polsko-polska, zmieniają się tylko nazwiska, a każdy chce dla nas jak najlepiej. Dlatego zachłystuje się skrajnościami. Afery na kolei były cały czas takie same, a ci sami ludzie co kiedyś krzyczeli jedno, zamienili się tylko miejscami na szachownicy. Nie zmieni tego ani posłanka Matysiak, ani Donald Fir Dojczland Tusk, ani Jarosław Polak Kaczyński, ani Gregor Brown.
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline x_Zielu

  • Deweloper
  • Wiadomości: 835
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1243
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marca 2024, 14:38:47 »
Fantastyczna informacja. Szkoda, że łżesz.
https://sejm.gov.pl/sejm10.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=1774
Interpelacja złożona dzień przed cytowanym postem posłanki Matysiak. Znalezienie tej informacji zajęło mi jakieś 2 minuty. Z grzeczności pominę wycieczki osobiste co do kompetencji tejże posłanki, z którymi się nie zgadzam, ale nie jest to temat tejże dyskusji.
Taurusy, to jest przyszłość. Chociaż teraz to i inne pojazdy Siemensa :3
Aktualne projekty: Link

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Marca 2024, 14:50:49 »
Interpelacja daje członkom parlamentu prawo do składania zapytania w każdej sprawie, prawo żądania odpowiedzi i prawo wyciągania z nich wniosków. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Interpelacja_poselska.

To tak jak w szkole - każdy może zadać pytanie, ale władzę stanowi ten kto ją stanowi. Gdyby ta Pani była chociaż Ministrą Infrastruktury to mogłaby coś zdziałać. Antoni Smoleński (Macierewicz) też zasypywał Sejm milionem interpelacji. Gregor Brown - również, każdy Poseł - każda Posłanka ma możliwość składania tyle interpelacji ile się jemu/jej podoba. Pytanie tylko czy coś to da? Otóż nie da. Ale trzymam kciuki!

Przypomnij sobie głośne krzyki w sprawie uruchomienia Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Temat ten ożywa przed każdymi wyborami. Nawet Mateusz Morawiecki wystosował list intencyjny o jego przywrócenie do ruchu i obsługi podróżnych. Minęło 8 lat i dalej tam krzaki rosną... No KSK tam chyba dwa razy wjechało i zlany potem maszynista z Kolei Dolnośląskich jadący 2 km/h i odmawiający różaniec w intencji nie wykolejenia się Hybrydą żeby wstydu nie było przed kamerami i dygnitarzami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Mija kolejny czas, wstęgi zostały przecięte ale nawet przetargu na opracowanie studium wykonalności nie ma...

Na bank więc Pani Posłanka Paulina Matysiak złagodzi lub rozwiąże całkowicie problem zakazu fotografowania kolei. 
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline x_Zielu

  • Deweloper
  • Wiadomości: 835
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1243
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Marca 2024, 14:54:39 »
Szanowny panie. Nie odwracaj kota ogonem. Nigdzie nie powiedziałem, że ta interpelacja cokolwiek zmieni. Zwróciłem uwagę, że kłamiesz twierdząc, że taka interpelacja nie została złożona, mimo, że została złożona.
W przedstawionym linku do RCL domyślnie nie znajdują się interpelacje złożone do MON w temacie projektu, bo to nie miejsce od tego.
https://rcl.gov.pl/legislacja/rzadowy-proces-legislacyjny/opisy-procedur/projekt-ustawy/uzgodnienia-konsultacje-publiczne-lub-opiniowanie/
Cały ten post z 13:57 to jedna wielka wycieczka osobista pod względem posłanki Matysiak, oparta na kłamstwie.
« Ostatnia zmiana: 05 Marca 2024, 15:11:51 wysłana przez x_Zielu »
Taurusy, to jest przyszłość. Chociaż teraz to i inne pojazdy Siemensa :3
Aktualne projekty: Link

Offline Malina

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 52
  • ͡º ͜ʖ͡º
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 60
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Marca 2024, 15:11:27 »
Cytuj
Interpelacja nr 1774 w sprawie zakazu fotografowania wybranych obiektów, w tym infrastruktury transportowej
- to dosyć ogólne i bardzo szerokie pojęcie. Niestety nie można podglądać treści interpelacji poselskich. Ale w każdym razie efekt jest doskonały. Nie można powiedzieć, że nic nie zrobiła. Trzeba przyznać, że bardzo wiele zrobiła...
Ja to mogę powiedzieć coś na ten temat, że po prostu ja na ten temat nic za bardzo nie mogę powiedzieć ugułem.

Offline x_Zielu

  • Deweloper
  • Wiadomości: 835
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1243
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Marca 2024, 15:13:22 »
To pojęcie pozwalające bez problemu zidentyfikować interpelację, o której mowa i uniknąć tym samym kłamstwa w tym temacie. Wystosuję grzeczną prośbę o zaprzestanie politycznych wycieczek osobistych, opartych na swoich domniemaniach.
Taurusy, to jest przyszłość. Chociaż teraz to i inne pojazdy Siemensa :3
Aktualne projekty: Link

Offline mareczek

  • Deweloper
  • Wiadomości: 653
    • Zobacz profil
    • Galeria Fotograficzna Mareczka
  • Otrzymane polubienia: 317
Odp: Zakaz fotografowania
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Marca 2024, 20:10:59 »
Cytuj
Interpelacja nr 1774 w sprawie zakazu fotografowania wybranych obiektów, w tym infrastruktury transportowej
- to dosyć ogólne i bardzo szerokie pojęcie. Niestety nie można podglądać treści interpelacji poselskich. Ale w każdym razie efekt jest doskonały. Nie można powiedzieć, że nic nie zrobiła. Trzeba przyznać, że bardzo wiele zrobiła...
Treści są publikowane z jakimś tam 2-tygodniowym opóźnieniem, trzeba poczekać.