Autor Wątek:  Wymagania minimalne.  (Przeczytany 2757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yankee

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Wymagania minimalne.
« dnia: 23 Marca 2020, 20:12:04 »
Witam, na forum jestem nowy. Z Maszyną jednak styczność mam od dobrych 15 lat.

Zacznę od pytania o wymagania minimalne. Postanowiłem przesiąść się z wersji 19.08 na 20.01, ta przesiadka się nie udała. Tak więc od początku.
Zainstalowałem 20.01 bez najmniejszych problemów. Uruchomiłem Rainsted, odpaliłem scenerię Bałtyk skm1, tak "testowo". Sceneria, obojętnie która, ładuje się bardzo ładnie i czas ładowania jest porównywalny z czasem który był w wersji 19.08, tylko że już po załadowaniu zaczyna się tragedia, moja własna tragedia. Symulator działa prawie płynnie, prawie oznacza 3 sekundy ładnego działania i półsekundowy lag, tak jest w kółko, na każdej scenerii jaką bym nie odpalił. Client x86 i x64 nie różnią się tutaj niczym na obu jest to samo. Wersja 19.08 czy wcześniejsze działały w 100% płynnie, dla ciekawości sprawdziłem clienta gl33 w wersji 19.08, działa płynnie, zero zacinki, zero lagów, max wykorzystanie procesora 60%, karty graficznej 50%.
W wersji 20.01 wykorzystanie procesora jest na poziomie 60%, wykorzystanie karty graficznej jest na poziomie 80%, pomimo tego są zacinki. Przestawiłem kartę graficzną z grafiki na obliczenia, bez zmian, nadal symulator się zacina. Przetestowałem każdą możliwą kombinację ustawień w eu07.ini jak i każde z ustawień karty graficznej. Nie wiem co może powodować takie coś. Zmieniłem dysk instalacji z HDD na SSD, nadal to samo. Nie pomogło nawet przetaktowanie procesora i karty graficznej, nie pomogło nawet podłączenie drugiej karty graficznej na Crossfire.

Specyfikacja komputera:
System: Windows 10 Pro
Karta Graficzna: Gigabyte AMD Radeon RX580 8G
Pamięć RAM: 16GB (2 x 8GB 2666MHz DDR4 CL16)
Procesor: AMD Ryzen 3 3200G - 3600 MHz - 4 rdzenie - 4 wątki
Dysk: 200GB SSD / 1TB HDD


Macie może jakiś pomysł co by mogło pomóc? Chyba że mam aż tak wieśniackiego kompa :)
Zaznaczę że na mocniejszym komputerze działa płynnie, tylko że tamten używam wyłącznie do pracy, w dodatku mam go w firmie i nie za bardzo mógłbym je zamienić, nie dam radę wykonać renderu animacji na tym moim wehikule, a siedzenie w biurze po to żeby pograć od czasu do czasu też nie za bardzo wchodzi w grę.
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2020, 20:20:23 wysłana przez yankee »

Offline JAN21

  • Deweloper
  • Wiadomości: 486
  • Tory se robie se
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1421
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marca 2020, 20:16:57 »
Na dobry początek, jaki masz ustawiony multisampling w Rainstedzie?
Dobrowolne wsparcie: Tipply

Offline yankee

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marca 2020, 20:21:42 »
Próbowałem ustawienia od x1 do x16.

Chciałbym dodać że minimalnie pomaga wybór pogody, im mniejsza mgła tym jest nieco lepiej.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marca 2020, 20:22:40 »
Wrzuć log.txt.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marca 2020, 20:37:18 »
W pojazdach bez pythonowych ekranów jest to samo?

Offline yankee

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marca 2020, 20:53:00 »
Przesyłam log.txt i errors.txt.
Jeśli chodzi o wyłączone pythonowe wyświetlacze to z opcją normal, lower, lowest czy idle, jest dalej to samo.

Ustawienie gfxrenderer z full na legacy lub simple powoduje brak tekstur.
Pomiędzy lagami symulator działa płynnie.

Zaraz sprawdzę jak działa w pojazdach bez tych wyświetlaczy, odpalę coś ze stonką.

EDIT:// Stonka na Całkowie czy Bałtyku robi dokładnie to samo, nadal symulator tak co 3-4 sekundy łapie półsekundowego laga.
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2020, 21:03:57 wysłana przez yankee »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marca 2020, 21:24:44 »
Masz włączone dodatkowe logowanie skanowania. Możliwe, że nie tylko tego. Głupio by robiło problemy, ale nie zaszkodzi sprawdzić. Załącz najlepiej całe eu07.ini oraz rainsted.ini (a najlepiej sprawdź czy pominięcie startera nic nie zmienia) dla pewności.
Mój kanał youtube

Offline yankee

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marca 2020, 22:03:11 »
Opcje logowania włączyłem przy tworzeniu log.txt który tutaj wrzuciłem, myślałem że przyda się pełna informacja. Czy włączone, czy wyłączone, nadal to samo :/

eu07.ini jest poprzestawiane, próbowałem wszystkiego sam przez 2 dni, zanim napisałem tutaj wątek wywołany moją po prostu bezradnością.

Dziękuję wszystkim za chęć szybkiej i fachowej pomocy, naprawdę to doceniam, nie spodziewałem się aż tak szybkiej odpowiedzi.

Nie wiem co może powodować te problemy, później wygrzebię jeszcze z kartonu starą kartę graficzną GeForce GTX 660 i odpalę Maszynę 20.01 na tym. Może to Radeon powoduje jakieś problemy. Pamiętam rok temu jak kupowałem tego Radeona to w War Thunder (nie wiem czy kojarzycie gierkę) miałem z nią delikatne problemy, potrafiła zawiesić się na taktowaniu 300 MHz. Tutaj jednak nie ma tego problemu, taktowanie jest prawidłowe.

Pliki wrzucam w archiwum, forum nie chce mi przepuścić .ini :)

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marca 2020, 22:15:40 »
Jak próbowałeś wszystkiego, to zapewne vsync włączony i wyłączone gfx.resource.* też obadałeś. Jak wszystko to nic nie wymyślimy z konfigiem. Radeon miewa lipne sterowniki openGL. Wielu się na tym przejechało u nas. Ale to by było przegięcie na tak dobrej karcie.
Mój kanał youtube

Offline yankee

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Marca 2020, 02:31:22 »
Dzięki za podpowiedź, sprawdzałem to ale teraz poszedłem nieco dalej z kombinacją.
Pomogło włączenie vsync, wyłączenie gfx.resource.move  i gfx.resource.sweep. Jednocześnie włączyłem shadery, cienie itd.
Dodatkowo w ustawieniach karty włączyłem Skalowanie GPU, Radeon FreeSync i  synchronizacje pionową dedykowaną dla Radeona w opcjach karty. Fakt, 30-40 fps na Całkowie nie porywa, ale lepsze to niż lagi co 3 sekundy. Wykorzystanie GPU nadal jest na poziomie 80%.
Pokombinuję jeszcze z ustawieniami, może będzie jakaś lepsza opcja, dam wtedy w wątku znać, tak jakby się trafił następny pechowiec z Radeonem :)
Na GTX 660 działa bez żadnych kombinacji poza ustawieniem multisampling na x1, tylko tutaj max 30 fps.

Z samym Radeonem niewiele miałem wspólnego do zeszłego roku, po 20 latach korzystania z Nvidii coś głupiego przyszło mi do łba i szarpnąłem się na RX580, popełniłem błąd bo synowi taki sam zestaw złożyłem. Po miesiącu użytkowania Radeona dotarło do mnie że popełniłem największy błąd życia. Fakt, jeśli gra/soft obsługuje Radeona to jest to bardzo dobre GPU które może naprawdę wiele zaoferować, tylko że połowa gier i prawie wszystkie softy nie lubią Radeonów :)

Dziękuję za pomoc i przepraszam że zajmowałem Wam czas takimi głupotami :)

Offline ravajas

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
    • http://www.fotobabilon.c4factor.com
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Kwietnia 2020, 20:50:02 »
Tak tylko głupio spytam Szanowni Koledzy: czy jeśli mam kartę graficzną zintegrowaną w procesorze i jest to Intel HD Graphics 4600 to pewnie to jest przyczyna, że symulator strasznie muli, laguje i w ogóle wszystko jest słabe?
Jaką kartę nie rujnującą budżetu, ale zupełnie wystarczającą możecie polecić? Pisząc "nie rujnującą budżetu" mam na myśli taką, która ma optymalny stosunek jakości do ceny, ale jedynie do minimów symulatora. Może nie uwierzycie, ale pracuję jako grafik zdjęciowy i karta, którą mam nie sprawia żadnych problemów przy obróbce zdjęć na lightroomie, ani na photoshopie 2020; nic nie muli, zdjęcia wczytują się szybko, a obróbka jest bardzo sprawna, nawet przy dużej ilości warstw, masek, filtrów itp. Sprzętowo jestem noga: nie wiem, nie znam się, nie orientuję, itd.
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
Buziaki
r

Offline irekskyline

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwietnia 2020, 22:48:29 »
Prawie każde GPU jest lepsze od integry. Najwyraźniej to co robisz w pracy nie wymaga mocy obliczeniowej. Do MaSzyny brałbym coś od zielonych. Ja śmigam na GTX 1050 i to polecam. Ma świetny stosunek cena/jakość - nową można dostać za 550-650zł. W MaSzynę i wiele innych, także nowych gier można na niej wygodnie grać. Karta jest bardzo wydajna energetycznie, nie potrzebuje dodatkowych linii zasilania i nie trzeba się martwić czy zasilacz pociągnie bo każdy powinien. W mojej obudowie przy włączonych wentylatorach chodzi bardzo cicho, nigdy nie przekroczyła 60 stopni, nawet pod maksymalnym obciążeniem.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2020, 22:49:42 wysłana przez irekskyline »

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwietnia 2020, 01:06:35 »
Jeśli nie chcesz sobie rujnować budżetu i nie przejmujesz się raczej średnio-niską jakością, to mogę Ci ożenić mojego gtx660. Na shaderach raczej nie pojeździsz, chyba, że po skręceniu ustawień, ale w trybie legacy dawał radę na każdej scenerii.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline ravajas

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
    • http://www.fotobabilon.c4factor.com
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wymagania minimalne.
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwietnia 2020, 10:31:09 »
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi! :)
Joachimowicz, z pewnych względów potrzebuję sprzętu nowego, ale dziękuję za propozycję.

Pozdrawiam serdecznie :)