Autor Wątek:  Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.  (Przeczytany 7472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Witam,
mam takie 2 pytania:
1. Czy zmiana głośności syreny (poziom dźwięku słyszany w kabinie) jest możliwy w pliku *.mmd przez podanie wartości parametrów: amplitudefactor lub amplitudeoffset? Ewentualnie przez regulację (w jakichkolwiek ustawieniach) poziomu wyciszenia dźwięków dochodzących do kabiny spoza jej wnętrza (swoją drogą to wydaje mi się byłaby sensowna opcja, bo niestety mam nieodparte wrażenie, że obecnie wszystkie dźwięki pozycjonowane poza wnętrzem kabiny są w niej nienaturalnie tj. zdecydowanie za mocno wyciszone...). W efekcie pomiędzy poziomem głośności przetwornicy, sprężarki, czy właśnie syreny a choćby głośnością radia czy głośnością działania poszczególnych przełączników panuje nienaturalny rozdźwięk... Może jest to dostosowane do nowoczesnych, dobrze wyciszonych pojazdów typu trax, czy pendolino, ale na pewno nie do starych EU/EP/ET a nawet dużo młodszych szynobusów czy innych zespołów trakcyjnych... Przykładowo: dźwięk syreny w kabinie lokomotywy swoją głośnością przypomina raczej ten słyszany w drugim z wagonów przez tę lokomotywę ciągnionych... Czy jedyny sposób to przeniesienie źródeł tych dźwięków do wnętrza, co jest całkowicie bez sensu... lub podgłośnienie źródeł, czyli edycja poszczególnych plików dźwiękowych?
2. Czy jest możliwe (a jeżeli tak, to w jaki sposób - domyślam się, że w imgui.inc) zapisanie sposobu wyświetlania ramek z rozkładem jazdy oraz tych pod F12 itp. - chodzi mi głownie o zapisanie na stałe, które mają być rozwinięte, a które nie lub wyświetlone czy całkiem ukryte - np. zakładka Vehicul AI rozwinięta, ale już GFX Renderer zwinięta. Rozkład jazdy wyświetlony w całości, a ramka pomocnika całkowicie zamknięta? Generalnie, by nie trzeba było za każdym włączeniem symulatora ich od nowa wybierać i rozwijać/zwijać/zamykać - obecnie zapamiętują mi się tylko ich rozmiary oraz pozycje.

Z góry dziękuję za odpowiedź, a wszystkim czytającym ten wątek życzę szczęśliwego całego Nowego Roku!
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2020, 22:15:45 wysłana przez AntoniS »
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Stycznia 2020, 04:39:18 »
1. Czy zmiana głośności syreny (poziom dźwięku słyszany w kabinie) jest możliwy w pliku *.mmd przez podanie wartości parametrów: amplitudefactor lub amplitudeoffset?
Tak (chociaz ogolny poziom dzwieku jest utrzymywany przez exe w pewnych, w miare rozsadnych, granicach. Parametr amplitudefactor dziala jako mnoznik glosnosci bazowej, natomiast amplitudeoffset modyfikuje rzeczona glosnosc bazowa o podana wartosc. Dodatkowym sposobem na korekte glosnosci jest zmiana wartosci parametru range ktory okresla zasieg slyszalnosci dzwieku -- im wiekszy zasieg, tym glosniejszy jest dzwiek w poblizu swego zrodla.

Co do UI nie ma na ta chwile mozliwosci bardziej szczegolowej jego konfiguracji.

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Stycznia 2020, 09:37:36 »
Odpowiadając na punkt pierwszy mogę zasugerować zgłośnienie dźwięków poprzez normalizację. Ściągnij sobie program do obróbki dźwięku, tu polecam Audacity - bardzo prosty, intuicyjny program i w zakładce „Efekty” wybierz „Normalizuj”. Pojawi się okienko, gdzie możesz wpisać wartość ujemną, bądź maksymalną 0,0 dB. Można spróbować pobawić się jeszcze kompresją dźwięku, która powoduje pozostawienie tonów głośnych na tym samym poziomie i podbija dźwięki cichsze. W przypadku dźwięku syren raczej rzadko przydatne. Z mojego doświadczenia normalizacja powinna wystarczyć. Innych sposobów zgłośnienia dźwięków poprzez ich modyfikację nie polecam, bo będą trzeszczeć i brzmieć nienaturalnie, więc pozostaje jedynie zabawa w parametrach w *.mmd.

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Stycznia 2020, 15:57:49 »
Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Co do konfiguracji UI, to może rzeczywiście nie ma potrzeby dalszego rozbudowywania funkcji związanych z regulacją poszczególnych dźwięków. Natomiast nie wiem, czy obecnie przyjęte wyciszenie dźwięków dochodzących z zewnątrz do kabiny nie jest zbyt radykalne... W tym temacie to najwięcej do powiedzenia mogliby mieć ci, którzy na co dzień prowadzą dane pojazdy trakcyjne. Choć pewnie skoro nawet takiemu laikowi w tym temacie, jak mnie, wydają się one zbytnio wyciszone, to pewnie coś jest na rzeczy...
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Stycznia 2020, 17:09:08 »
Na jutubach dostepnych jest sporo filmikow nagrywanych w kabinach lokomotyw, ktore daja niezle pojecie na temat poziomu glosnosci dzwiekow. Na wklejonym przykladzie w okolicy 2:30 mozna zaobserwowac mijanke z innym skladem i dojsc do wniosku ze wyciszenie jakie mamy w symulatorze jest wrecz niedostateczne ;>



Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Stycznia 2020, 22:59:52 »
Cytuj
Na wklejonym przykladzie w okolicy 2:30 mozna zaobserwowac mijanke z innym skladem i dojsc do wniosku ze wyciszenie jakie mamy w symulatorze jest wrecz niedostateczne ;>




Pozwolę sobie polemizować, choć jak już wcześniej wspomniałem nie jestem specjalistą - ani mechem ani akustykiem. Jednak wydaje mi się, że praktycznie niesłyszalna mijanka z innym składem wynika przede wszystkim z faktu, że na dźwięk powstający przy mijaniu składa się przede wszystkim szum powietrza + dźwięki emitowane przez zestawy kołowe (zawieszenie) mijanego składu. Do tego dochodzą oczywiście dźwięki wytwarzane prze ciągnącą go lokomotywę (głównie wentylatory w sytuacji, gdy jedzie on rozpędem bez znacznego przyśpieszania, czy hamowania). Wszystkie te dźwięki są słabo słyszalne, bo nakładają się na na nie bardzo podobne, bliźniacze dźwięki pochodzące z naszego składu, które w dodatku są dużo głośniejsze. Jak do tego dodać jeszcze jakość sprzętu nagrywającego (mikrofonu), to nic dziwnego, że specjalnie składu jadącego z przeciwka nie słychać... podejrzewam, że nawet przelatujący obok samolot zdawałby się w tych warunkach (na nagraniu z jadącego elektrowozu) bardzo wyciszony. Myślę, że w rzeczywistości maszynista doskonale słyszy hałas powstający przy mijaniu innego, jadącego składu. W dodatku chodziło mi głównie o nadmierne wyciszenie dźwięków spoza kabiny, ale pochodzących głównie z urządzeń tej samej lokomotywy, a nie z tła czy otoczenia. Natomiast na filmie akurat sygnał baczność w minucie 1:50 i późniejszych słychać znacznie lepiej, głośniej i wyraźniej niż ma to miejsce w "naszym" symulatorze. Podobnie mijanka ze składem PKP IC (podejrzewam, że jadącym szybciej niż poprzedni towarowy) w 6:13 jest już znacznie lepiej słyszalna, łącznie z Rp-1 podanym z tamtej lokomotywy. Podobne odczucia miałem kiedyś jadąc szynobusem SA-133 (jako pasażer na miejscu zaraz za kabiną maszynisty) . Podawane przez niego sygnały dźwiękowe były bardzo dobrze i głośno słyszalne. Tymczasem w symulatorze wewnątrz kabiny lokomotywy dźwięk syreny tejże lokomotywy swoim natężeniem bardziej przypomina dźwięk słyszany przez pasażera w n-tym wagonie za lokomotywą niż przez prowadzącego ją mechanika. Oczywiście nie chodzi tutaj o to by idealnie odwzorować każdy z dźwięków, bo nie taka jest rola tego symulatora i też jest to kosmetyka, a są znacznie potrzebniejsze rzeczy do zrobienia. Jednak wydaje mi się, że poziom dźwięków w poprzednich wersjach (15.04 czy 17.07) był znacznie realniejszy. Zdaję sobie sprawę, że zmiany wynikły z wprowadzenia pozycjonowania dźwięków i uwzględnienia w ich głośności właśnie miejsca ich pochodzenia - to oczywiście świetnie i bardzo dobrze. Tyle tylko, że to wyciszenie zwłaszcza syren a po części też innych urządzeń lokomotywy, jak np. przetwornica jest z punktu widzenia kabiny maszynisty nadmierne. Szczególnie w odniesieniu do z kolei głośności choćby radio telefonu (gdyby nie to, to nie było by problemu, żeby sobie podgłośnić w ustawieniach systemu albo na głośniku)....
Proszę nie traktować mnie ani tego co piszę jako krytykanta szukającego dziury w całym i czepiającego się o szczegóły, bo nie jest to moim celem. Jedynie dzielę się moimi wrażeniami i odczuciami, nieśmiało licząc, że może w przyszłości coś się poprawi :-)... Natomiast w żadnym wypadku nie dążę i nie namawiam do dalszego rozbudowywania w symulatorze mechanizmów obsługi dźwięków. Wręcz uważam, że to co jest w tym względzie, jest naprawdę dobre i wystarczające - kwestia tylko odpowiedniego zgrania głośności poszczególnych grup dźwięków i ewentualnego skorygowania współczynników wyciszenia.
« Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2020, 23:11:31 wysłana przez AntoniS »
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Stycznia 2020, 13:37:20 »
Cytuj
Pozwolę sobie polemizować, choć jak już wcześniej wspomniałem nie jestem specjalistą - ani mechem ani akustykiem.
To nie polemizuj, skoro nie jesteś... Podważasz nagrany film, więc nie ma o czym dyskutować.

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Stycznia 2020, 14:43:21 »
@Krzysiek626, dlaczego ma nie polemizować?  Rozumiem, że wg Ciebie w tym temacie mogą wypowiadać się tylko specjaliści i dźwiękowcy, tak? Ja się akurat w dużej części zgadzam z kolegą @AntoniS. Trzeba wziąć pod uwagę, że każda kamera, telefon czy aparat nagrywa inaczej. Dlatego uważam, że spokojnie można tu podważać nagrany film.
Pierwszy lepszy film z YT pokazuje, że jednak coś tam słychać:
https://youtu.be/AWGMDJCA5Cc

Warto czasem otworzyć umysł na pomysły i argumenty innych, a nie gasić ich zdanie, bo Ty uważasz inaczej.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Stycznia 2020, 17:09:47 »
Nie siedział w kabinie podczas jazdy, to główna przyczyna mojej wypowiedzi. W 2007 roku siedziałem na kaliskim w byku, wyły wentylatory i sprężarka, w kabinie nie dało się rozmawiać. Trzeba było krzyczeć aby coś powiedzieć. Chcecie takie dźwięki?
Za to Rp1 dawane w siódemce ciągniętej przez byka, było mało co słyszalne. Oczywiście w czasie jazdy manewrowej na łącznicę w stronę Widzewa. Natężenie dźwięku zależy od wilgotności powietrza, otwartych okien i  stanu słuchającego. Czepianie się, że dźwięki są nierealne jest błędne.
Nic nie gaszę, chcą nie się wygłupiają. Jestem nieczuły na taki szantaż.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Stycznia 2020, 19:38:20 »
W dodatku chodziło mi głównie o nadmierne wyciszenie dźwięków spoza kabiny, ale pochodzących głównie z urządzeń tej samej lokomotywy, a nie z tła czy otoczenia.
Wedlug tego co uslyszalem od ludzi faktycznie prowadzacych pociagi, dzwieki z przedzialu maszynowego sa, przy zamknietych drzwiach, malo slyszalne. To jest cos co mozesz bardzo latwo zweryfikowac -- wpisz sobie na youtube np "EU07 jazda w kabinie" i klikaj do woli. Naprawde trudno jest nie zauwazyc, ze dzwieki nastawnika, haslera czy kranu hamulca sa duzo glosniejsze niz innych urzadzen. Rozumiem ze mozna sie klocic ze jakies tam jedno nagranie nie jest reprezentatywne, ale argument upada gdy takich "niereprezentatywnych nagran" jest dominujaca wiekszosc. Nie powinno byc to rowniez jakims specjalnym zaskoczeniem, bo ostatecznie lokomotyw nie projektuja idioci, ale ludzie ktorzy w ramach studiow sa edukowani w kwestii ergonomii i koniecznosci tlumienia halasu na jaki narazony jest mechanik prowadzacy sklady przez caly dzien/noc.

Przed wprowadzeniem dzwiekow pozycjonowanych wszystkie dzwieki w symulatorze byly odgrywane doslownie "w glowie" prowadzacego pojazd. Oczywiscie byly dzieki temu zauwazalnie glosniejsze, ale polemizowalbym ze to wlasnie mialo zero wspolnego z realizmem, i nie powinno byc przedstawiane jako coz, do czego nalezy ponownie dazyc.

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Stycznia 2020, 02:36:23 »
Cytuj
Podważasz nagrany film, więc nie ma o czym dyskutować.

Nie podważam nagranego filmu. Podważam, a raczej dyskutuję z wnioskami wyciąganymi na jego podstawie. Także na jego podstawie wyciągam swoje wnioski.
« Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2020, 02:53:38 wysłana przez AntoniS »
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Stycznia 2020, 02:53:04 »
... w byku, wyły wentylatory i sprężarka, w kabinie nie dało się rozmawiać. Trzeba było krzyczeć aby coś powiedzieć. Chcecie takie dźwięki?

Nie, nie o to chodzi. Mnie chodzi o poziom poszczególnych dźwięków względem innych dźwięków. Jak ktoś będzie chciał mieć taki realizm, to nie ma problemu sobie podgłośnić. Natomiast problem jest, jeżeli głośność jednych dźwięków jest niewspółmierna do głośności innych dźwięków.

Cytuj
Za to Rp1 dawane w siódemce ciągniętej przez byka, było mało co słyszalne.

No dobrze, tylko ja nie mówię o Rp1 z ciągniętej lokomotywy a słyszanym w innej lokomotywie, tylko o słyszanym w tej lokomotywie, w której jest dawane. Swoją drogą, jeżeli było tam tak głośno, to wcale nie dziwne i możliwe, że tamto Rp1 było mało słyszalne. Choćby właśnie z powodów podobnych do tych, o których mówiłem w komentowanym filmie. Nie uważam także abym się wygłupiał. Nie twierdzę, że mam 100% racji, być może wcale jej nie mam, nie uważam się też za jakiś autorytet w tym temacie, ale to nie znaczy, że nie mogę wypowiedzieć swojego zdania i swoich argumentów licząc m.in. na to, że właśnie zostanie to zweryfikowane i ewentualnie sprostowane lub poparte przez osoby, które w tej kwestii mogą wypowiadać się autorytatywnie przede wszystkim z uwagi na swoje doświadczenie.
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Stycznia 2020, 03:32:58 »
Wedlug tego co uslyszalem od ludzi faktycznie prowadzacych pociagi, dzwieki z przedzialu maszynowego sa, przy zamknietych drzwiach, malo slyszalne. To jest cos co mozesz bardzo latwo zweryfikowac -- wpisz sobie na youtube np "EU07 jazda w kabinie" i klikaj do woli. Naprawde trudno jest nie zauwazyc, ze dzwieki nastawnika, haslera czy kranu hamulca sa duzo glosniejsze niz innych urzadzen.
Racja, też to zauważyłem, a skoro tak twierdzą specjaliści to tak jest i kropka. Natomiast pozostaje kwestia trąbek, o które przede wszystkim mi też chodziło. One są na zewnątrz, nad kabiną, nie w przedziale maszynowym i śmiem twierdzić, z góry przepraszam, jeżeli się mylę, że w tejże kabinie podczas jazdy są dość wyraźnie słyszalne, choć oczywiście na zewnątrz (przed lokomotywą) słychać jest głośniej.
Cytuj
Rozumiem ze mozna sie klocic ze jakies tam jedno nagranie nie jest reprezentatywne, ale argument upada gdy takich "niereprezentatywnych nagran" jest dominujaca wiekszosc. Nie powinno byc to rowniez jakims specjalnym zaskoczeniem, bo ostatecznie lokomotyw nie projektuja idioci, ale ludzie ktorzy w ramach studiow sa edukowani w kwestii ergonomii i koniecznosci tlumienia halasu na jaki narazony jest mechanik prowadzacy sklady przez caly dzien/noc.
Nigdy nie podważałem (przynajmniej nie miałem takiego zamiaru) reprezentatywności nagrań, więc jeżeli tak wyszło, to przepraszam. Jedyne co podważałem to poziom wyciszenia w kabinie co poniektórych dźwięków. Przyznaję, że trochę się w tym rozpędziłem i w części było to niesłuszne.

Cytuj
Przed wprowadzeniem dzwiekow pozycjonowanych wszystkie dzwieki w symulatorze byly odgrywane doslownie "w glowie" prowadzacego pojazd. Oczywiscie byly dzieki temu zauwazalnie glosniejsze, ale polemizowalbym ze to wlasnie mialo zero wspolnego z realizmem, i nie powinno byc przedstawiane jako coz, do czego nalezy ponownie dazyc.
Oczywiście. Też tak uważam. Chodziło mi jedynie o wskazanie (znowu podkreślę: w moim, być może błędnym mniemaniu) właściwszej głośności części z tych dźwięków. Na pewno nie sugerowałbym, by "cofać się w rozwoju" ani nie uważam, że tamto było lepsze, czy realniejsze.
W gwoli wyjaśnienia (dla jasności), jak już napisałem - nie było moim zamiarem krytykowanie, czy też twierdzenie, że to co jest obecnie jest źle, czy że było lepiej, czy żeby jakoś specjalnie rozbudowywać do granic możliwości realizm i jakość symulacji dźwięków. Jak już wcześniej powiedziałem - uważam, że nie po to jest ten symulator i nie o to w nim chodzi (to jest symulator jazdy i prowadzenia pociągu, a nie generator występujących przy tym dźwięków). Pozwoliłem sobie poruszyć ten temat po pierwsze dlatego, by upewnić się odnośnie możliwości sterowania głośnością poszczególnych dźwięków, po drugie: by przedyskutować i tą drogą zweryfikować dręczący mnie w jakimś sensie problem, że coś jest za cicho, a coś za głośno. Oczywiście, że gdyby z tej dyskusji wyszło, że w jakimś stopniu mam rację, to fajnie byłoby, gdyby w przyszłości jakoś to zostało uwzględnione w symulatorze, ale nie stawiałem sobie tego za cel ani się przy tym nie upieram. Zwłaszcza, jeżeli w czymś nie mam racji, a także licząc się i uznając fakt, że jest cała masa innych, ważniejszych rzeczy do zrobienia lub poprawienia w symulatorze, a z kolei osób go tworzących jest raczej mała ilość i też mają one ograniczone możliwości czasowe poświęcaniu się temu projektowi.
DLATEGO TYM BARDZIEJ CHWAŁA I DZIĘKI IM ZA TO, CO JEST, BO JEST CORAZ LEPIEJ A W PORÓWNANIU DO TEGO, CO JESZCZE NIE TAK DAWNO BYŁO, TO NAPRAWDĘ OGROMNY POSTĘP!!!
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Stycznia 2020, 09:17:50 »
Da się wyprowadzić tłumienie danego dźwięku przez pomieszczenie do opcjonalnego wpisu w mmd? By sobie wtedy każdy ustawił tłumienie syreny i wiatraka jak mu się podoba, czy zasymulował byka z wyprutą izolacją od maszynowni.
Mój kanał youtube

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Stycznia 2020, 09:59:53 »
Problemem jest to, że różnica dynamiki poszczególnych dźwięków w maszynie jest za mała i mówiłem to już dawno temu. Trąbienie pojazdu powinno dawać ponad 100 dB i do tego poziomu powinno się dopasować resztę. Obecnie wszystko jest skompresowane, stąd potem wychodzą kwiatki z nieodpowiednim tłumieniem czy przykrywaniem jednych dźwięków przez drugie. Nieraz było tak, że suma amplitud dźwięków przekraczała max i cichy syk, stukot czy przełącznik wygłuszał przy okazji trąbienie lub szum jazdy.
Sęk w tym, że mało kto może sobie pozwolić na korzystanie z symulatora w taki sposób, a co dopiero móc dopasowywać głośności nagrań.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Stycznia 2020, 11:32:15 »
Jak już pisałem w innym wątku na podobny temat, w celu uzyskania głośniejszych dźwięków np. syreny, możesz spróbować użyć funkcji normalizacji w programie do obróbki dźwięku, następnie zapisać go w oryginalnym formacie. W niektórych wypadkach daje lepszy efekt, a roboty z tym na 5 minut.

Offline joey

  • Deweloper
  • Wiadomości: 420
  • the Invisible Man
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 207
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Stycznia 2020, 13:17:19 »
następnie zapisać go w oryginalnym formacie.
Poniewaz wiekszosc dzwiekow mamy jeszcze z epoki 22,05kHZ/8-bit, blagam, po jakiejkolwiek operacji modyfikujacej amplitude zapisujcie w formacie 16-bit (lub wiecej, raczej niepotrzebne), gdyz w rozdzielczosci 8 bitow bledy kwantyzacji kumuluja sie szalenie szybko. Zwlaszcza jak ma isc na repo.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Stycznia 2020, 13:26:01 »
W nastepnym uaktualnieniu, 20.117 eksperymentalnie zastosowana bedzie inna metoda tlumienia dzwiekow, korygujaca ich zasieg zamiast glosnosci bazowej. Jest to w pewnym sensie szamynstwo, ale efektem powinno byc inne rozlozenie akcentow -- dzwieki o duzym zasiegu jak syreny powinny byc duzo bardziej "odporne" na wyciszenie. Uaktualnienie bedzie dostepne nieco pozniej, gdy wyjdzie prosze o porownanie z wersja obecna i wypowiedzi ktora powinna pojsc w kubel.

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Stycznia 2020, 00:23:43 »
Jak już pisałem w innym wątku na podobny temat, w celu uzyskania głośniejszych dźwięków np. syreny, możesz spróbować użyć funkcji normalizacji w programie do obróbki dźwięku, następnie zapisać go w oryginalnym formacie. W niektórych wypadkach daje lepszy efekt, a roboty z tym na 5 minut.

Dzięki za radę. Problem z tym jedynie jest taki, że normalizacja ma dość ograniczoną skalę, a po jej przekroczeniu traci się na jakości dźwięku.
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline mareczek

  • Deweloper
  • Wiadomości: 653
    • Zobacz profil
    • Galeria Fotograficzna Mareczka
  • Otrzymane polubienia: 317
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Stycznia 2020, 11:42:52 »
W nastepnym uaktualnieniu, 20.117 eksperymentalnie zastosowana bedzie inna metoda tlumienia dzwiekow, korygujaca ich zasieg zamiast glosnosci bazowej. Jest to w pewnym sensie szamynstwo, ale efektem powinno byc inne rozlozenie akcentow -- dzwieki o duzym zasiegu jak syreny powinny byc duzo bardziej "odporne" na wyciszenie. Uaktualnienie bedzie dostepne nieco pozniej, gdy wyjdzie prosze o porownanie z wersja obecna i wypowiedzi ktora powinna pojsc w kubel.
Wg mnie syreny są za bardzo wyciągnięte. Efekt taki, że słychać każdy szum w nagraniu. Metoda może i dobra (bo trąbka jest głośna w końcu), ale mimo wszystko bym spróbował nieco zmniejszyć moc.

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Stycznia 2020, 12:18:39 »
No, syreny są za głośne.
Ten efekt miałby sens jakby w lokomotywach syreny były na dachu nad szybami a nie na środku w maszynowni, ale i tak trzeba te syreny ściszyć.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Stycznia 2020, 18:43:58 »
Efekt miałby także sens, gdyby jakość nagrania była idealna. Przykładowo trąbki, bodajże do EN57 AKŁ, albo AL (dostępne na repozytorium) są bardzo dobrej jakości, bez szumów, bez zakłóceń, bez tykania haslera i takie brzmią dobrze. O takie dźwięki jednak nie jest łatwo, więc większość z dostępnych dźwięków posiada jakiś szum, który nie brzmi naturalnie, gdy trąbka jest tak głośna. Gdy syrena jest ciszej, wszelkie szumy, niedoskonałości wtapiają się w dźwięki runningnoise, wentylatorów czy syku hamulca.

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Stycznia 2020, 22:22:38 »
W nastepnym uaktualnieniu, 20.117 eksperymentalnie zastosowana bedzie inna metoda tlumienia dzwiekow, korygujaca ich zasieg zamiast glosnosci bazowej. Jest to w pewnym sensie szamynstwo, ale efektem powinno byc inne rozlozenie akcentow -- dzwieki o duzym zasiegu jak syreny powinny byc duzo bardziej "odporne" na wyciszenie. Uaktualnienie bedzie dostepne nieco pozniej, gdy wyjdzie prosze o porownanie z wersja obecna i wypowiedzi ktora powinna pojsc w kubel.

Pewnie nikogo to nie zdziwi, gdy powiem, że pomysł mi się podoba. Choć oczywiście zobaczymy jak to wyjdzie. Gdyby coś w tej kwestii można pomóc, to w miarę możliwości chętnie pomogę.
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Stycznia 2020, 22:44:36 »
Ze wzgledu na to ze w "starym" exe bylo narzekanie ze dzwieki sa za cicho a o nowym z kolei sa narzekania ze jest za glosno, uaktualnienie 20.119 uzywa wariantu niejako posredniego miedzy dotychczasowymi opcjami. Tak wiec mamy

- "stare" exe, tlumienie modyfikacja glosnosci
- 20.117, tlumienie modyfikacja zasiegu
- 20.119, tlumienie modyfikacja glosnosci i zasiegu

prosze sobie obejrzec wszystkie trzy, na ile to mozliwe ;v

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Stycznia 2020, 23:14:48 »
Ja tylko dodam, że RP1 ciągniętej przez byka siódemki, nie było zagłuszane przez wentylatory  i sprężarkę. Nie pracowały jednocześnie z dawanym sygnałem. Natomiast jeśli przyjąć to co napisał Maciej, nie ma możliwości zrobienia prawdziwych dźwięków w maszynie tak, aby je odtworzyć identycznie z rzeczywistością. Jakość używanego przez nas sprzętu ma się nijak do rozpiętości dynamiki i odtworzenia odpowiednich ciśnień akustycznych panujących w kabinie, także symulacji miejsca źródła dźwięku.
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2020, 23:16:52 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline mareczek

  • Deweloper
  • Wiadomości: 653
    • Zobacz profil
    • Galeria Fotograficzna Mareczka
  • Otrzymane polubienia: 317
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Stycznia 2020, 23:25:38 »
- "stare" exe, tlumienie modyfikacja glosnosci
- 20.117, tlumienie modyfikacja zasiegu
- 20.119, tlumienie modyfikacja glosnosci i zasiegu
Wersja 20.119 wg mnie jest ok :)

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Stycznia 2020, 23:16:59 »
Chciałem porównać oba exe z konkretnie tymi samym dźwiękami, ale niestety w log .txt nie zapisuje się które konkretnie pliki dźwiękowe zostały wylosowane i przypisane pod konkretne dźwięki... Czy zapisywanie tych informacji w nowych exe zostało już wyłączone, czy to są tylko wersje robocze i przez to nie zapisują pełnego logu? Czy można ewentualnie ten zapis rozszerzyć lub jakoś inaczej sprawdzić który konkretnie zestaw dźwięków został w danej symulacji wylosowany?
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Stycznia 2020, 23:40:52 »
Tylko u Milka zapisuje dźwięki do logu. Tmj nigdy tego nie miał.
Mój kanał youtube

Offline AntoniS

  • Wiadomości: 81
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Stycznia 2020, 21:31:46 »
Tylko u Milka zapisuje dźwięki do logu. Tmj nigdy tego nie miał.

Dziękuję za odpowiedź - rozumiem.

Co do wersji, to powiem szczerze, że dla mnie trudny wybór. Rzeczywiście w exe117 jest głośno i nie będę się sprzeczał, że nie :-). Wprawdzie dla mnie to nie problem, bo można sobie ściszyć i to znacznie efektywniej i prościej niż podgłośnić, ale też rozumiem, że nie o to chodzi, by trzeba kombinować. W exe119 jest to bardziej stonowane, ale jednocześnie o niebo lepiej niż w exe oficjalnym z paczki 19.08. Nie wiem, gdzie jest bardziej naturalnie (bliższe rzeczywistości), więc powiem remis i uznając, że jakiś kompromis być musi nie będę protestował, którakolwiek wersja zostanie wybrana. Mam jedynie sugestię, by wybierając właściwą wersję i oceniając, która jest bardziej realistyczna nie patrzeć na głośność bezwzględną konkretnych dźwięków. Myślę, że najistotniejsza jest głośność względna (w stosunku do innych dźwięków), bo jak tu będzie dobrze, to zgłośnić/ściszyć wszystko raczej nie stanowi problemu dla nikogo. Także uważam, że najistotniejsze jest osiągnięcie najbardziej właściwych poziomów poszczególnych dźwięków właśnie w kabinie, bo zdecydowana większość symulacji przez zdecydowaną większość czasu ich trwania jest wykonywana właśnie z punktu widzenia kabiny maszynisty - przynajmniej tak mi się wydaje. Dlatego wg mnie dobrze by było, by wypowiedziało się w tym temacie jak najwięcej praktyków (prawdziwych maszynistów), których na forum raczej też nie brakuje. To właśnie ich zdanie i pogląd w tej kwestii powinny być najważniejsze i decydujące.
Pozdrawiam,

Antoni Ślebodziński

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Regulacja głośności syreny + widok okien (ramek) w symulatorze.
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Stycznia 2020, 23:40:40 »
Do dzisiejszej nowej paczki calosciowej weszla wersja uzyta w 20.119 wiec bedzie szansa by na temat zmiany wypowiedziala sie szersza grupa uzytkownikow ;>