Autor Wątek:  Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?  (Przeczytany 144311 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DRE

  • Wiadomości: 63
  • D29-131
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #60 dnia: 07 Kwietnia 2011, 20:45:18 »
Szczerze mówiąc ile razy tamtędy przechodzę bądź przejeżdżam widzę TEM2 i podajże S200 bądź t448p z PTKiGK. Cargo owszem jeździ tam, lecz za często to ich tam nie widuję. Możliwe, że za rzadko tam bywam. Dlatego swoje stwierdzenie oparłem na tym co sam obserwuję.

Offline Husarz

  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Maja 2011, 22:14:53 »
U mnie w Ostródzie jest tak zwany "DEC". Naprawiają tam wszelkie wagony do przewożenia materiałów płynnych. Zajmuje 4 bocznice kolejowe + 3 na starej ekspedycji kolejowej.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2011, 22:17:12 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Maja 2011, 22:48:50 »
U mnie w Ostródzie jest tak zwany "DEC".
Dyrekcja Eksploatacji Cystern. Dobrze kojarzę?

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Maja 2011, 22:51:22 »
U mnie w Ostródzie jest tak zwany "DEC". Naprawiają tam wszelkie wagony do przewożenia materiałów płynnych. Zajmuje 4 bocznice kolejowe + 3 na starej ekspedycji kolejowej.
To nie DEC, tylko to jest ZNTK Ostróda – GATX Rail Poland. Największy zakład GATX Europe ztcw. Produkują tam nowe cysterny i wagony specjalnego przeznaczenia, itp., modernizują i robią naprawy główne/rewizyjne, przeglądy, czy też bieżące naprawy i utrzymanie wagonów.

Offline Tomasz144

  • Wiadomości: 82
  • Historia
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #64 dnia: 01 Lipca 2011, 21:06:51 »
W Kudowie-Zdroju w czasach komunistycznych i w latach 90-tych funkcjonowały Kudowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. W swoich najlepszych czasach W KZPB pracowało 2500 osób. W latach 40-tych Niemcy produkowali tam silniki do samolotów myśliwskich.

Offline crazy-life

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #65 dnia: 01 Września 2011, 09:16:45 »
W Gliwicach jest tego trochę, ale opiszę tylko te, o których wiem.

Fabryka Drutu Gliwice (dawniej Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu).
Została założona w 1852 roku. Bocznica przecina ulicę Dubois, a łączy się z innymi torami w okolicach Dworca w Gliwicach. Biorąc pod uwagę jej stan, nie jest już użytkowana.

Fabryka Opla (General Motors Manufacturing Poland)
Fabryka istnieje od 15 lat. Bocznica przecina ulicę Portową i biegnie wzdłuż ul. Tomasa Edisona.
Niedaleko od torów odchodzi też bocznica Zakładu Tworzyw Sztucznych Izo-Erg, położonego przy ul. Jana Śliwki, ale nie udało mi się zrobić jej zdjęć, nie wiem też czy jeszcze jest czynna.

Gliwicka Fabryka Wagonów (dawniej Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego), mieszcząca się przy ulicy Błogosławionego Czesława.
Udało mi się zrobić tylko kilka zdjęć w okolicach ul. Sportowej (niedaleko stadionu KKS Kolejarz), na których widać parę wagonów i zardzewiałe tory, ale na pewno kilka bocznic dochodzących do fabryki jest użytkowanych.

Bocznice kolejowe są też przy Porcie Gliwice, w Łabędach przy Bumarze, jak kiedyś uda mi się zrobić zdjęcia, to wrzucę je i napiszę coś więcej.
 
Dawniej w Gliwicach była też bocznica prowadząca do GZUT-u przy ulicy Robotniczej, ale już nie ma po niej śladu. Przez miasto przechodziły też kiedyś tory kolei wąskotorowej łączące okolice Gliwickiej Fabryki Wagonów z KWK Sośnica-Makoszowy i linią biegnącą na południe od miasta. Teraz zostało po nich tylko kilka podkładów w ścieżce i most nad Kłodnicą niedaleko ulicy Królewskiej Tamy.

Zdjęcia:
1. Bocznica prowadząca do Fabryki Drutu, przecinająca ul. Dubois.
2. Bocznica Fabryki Drutu łącząca się z innymi torami (w oddali widać już perony Dworca w Gliwicach).
3. Początek bocznicy fabryki Opla.
4. Bocznica fabryki Opla przecinająca ul. Portową.
5. Widok na fabrykę Opla.
6. Tory w ulicy Sportowej (nieprowadzące do niczego) przy Gliwickiej Fabryce Wagonów.
7.,8. Teren Gliwickiej Fabryki Wagonów.
9. To, co zostało z bocznicy prowadzącej do GZUT-u (zdjęcie zrobiono na terenie GZUT-u).
10. Pozostałości po torach biegnących kiedyś przez Gliwice.
« Ostatnia zmiana: 01 Września 2011, 10:57:02 wysłana przez crazy-life »

Offline Strzelec12

  • Wiadomości: 36
  • Niech kN będą z wami.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakBady przemysBowe funkcjonowaBy w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #66 dnia: 02 Sierpnia 2012, 11:50:04 »
Mieszkam w okolicy Kęt (linia 117). W mieście funkcjonuje zakład Grupy Kęty SA zajmujący się metalurgią. Do Zakładu Metali Lekkich doprowadzono 2 tory ze stacji. Teraz nie wiem jakie pojazdy tam podjeżdżają, bo dawno tam nie zaglądałem ale chyba tam podjadę.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpnia 2012, 12:10:41 wysłana przez Strzelec12 »
Nieprzeciętny fan kolejarstwa, strzelectwa, astronomii, elektroniki, sportu.

Offline karolmaszynista

  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #67 dnia: 01 Września 2012, 09:39:36 »
Zakłady z bocznicą funkcjonującą:
Ciepłownia zasilająca moją wodę i grzejniki,
bliżej nieokreślony zakład ma też bocznicę, nie wiem co tam jest, wożą tam cysterny,
Nieczynne bocznice:
Zakłady Mięsne-czynny zakład nadal.
robotnicy drogowi- nadal czynny zakład.
Dawna jednostka wojskowa- jednostkę usunięto.

I nasza Wąsk. KD na swojej trasie miała cegielnie, i większość towaru to były cegły.
obecnie ruch turystyczny jest, cegielni nie ma.

Offline kmost

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #68 dnia: 01 Września 2012, 12:24:12 »
W mojej okolicy największym zakładem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Zarządcą sieci kolejowej jak i bocznic jest natomias Jastrzębska Spółka Kolejowa (http://www.jsk.pl/firma schemat sieci). Zaś przewoźnikiem obsługującym w/w linie jest obecnie DB Schenker

Offline stfn

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Mój fotoblog
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #69 dnia: 01 Września 2012, 13:48:40 »
Słupsk:

Słupskie ZNTK zamknięto koło 2000 roku, budynki wyburzono, teraz stoi tam Kaufland. Ale wciąż działają jakieś warsztaty naprawy wagonów, ostatnio widziałem wagon Regio Express i środkowy człon jakiegoś EN57. Stoi też tam ciągle SM42 rozbita pod Korzybiem.

Z działających bocznic to ostała się chyba tylko jedna, prowadząca do skupu złomu na ul. Grunwaldzkiej, raz na jakiś czas SM42 przyprowadzi kilka EAOSów. Kiedyś była jeszcze jedna tuż obok prowadząca do młynów (dawniej cegielni). Jest jeszcze bocznica do elektociepłowni, ale nie wiem czy działa. No i jest linia kolejowa któa kiedyś prowadziła do Budowa, teraz dochodzi tylko do granic miasta i z tego co wiem też jest nieużywana.

I mam pytanie, szkoda do niego zakładać osobny wątek, a nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi. Po co są takie jakby bramy nad torami na stacjach? Zwykłe metalowe rurki zespawane w bramę, czasem z ruchomymi częściami węwnatrz. Urządzenia do sprawdzania czy wagony nie przekraczają skrajni?

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2064
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Września 2012, 14:23:44 »
To się nazywa skrajnik, służy do łatwego sprawdzenia czy ładunek który powinien się zmieścić w skrajni faktycznie się mieści w niej.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline czakulec1825

  • Wiadomości: 152
  • Koleje Dolnośląskie S.A.
    • Zobacz profil
    • Legnicka Galeria Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Września 2012, 19:06:12 »
Legnica:

funkcjonują Huta Miedzi Legnica i Elektrociepłownia Pątnów obydwie bocznice/tory prowadzące obsługuje firma Pol-Miedź Trans.

PS. nie lepiej zmienić nazwę tematu na: ''Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały lub funkcjonują w Twojej okolicy?''.
Koleje Dolnośląskie S.A

Windows 8 32bit, 2GB RAM, Nvidia Geforce GT220 1GB.

Offline UAZownik

  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #72 dnia: 04 Września 2012, 20:39:56 »
Kargowa:

- Zakłady cukiernicze, dawna Goplana, dzisiaj Nestle. Zakład miał bocznicę w postaci jednego, ślepego toru wchodzącego na teren zakładu, odchodzący od toru głównego za wschodnią głowica stacji. Do fabryki wożono wszystkie składniki na wafelki i batony: mąkę, cukier, czekoladę etc. Na dzień dzisiejszy bocznica nie istnieje - z powodu nieopłacalności transporu wszystkiego koleją, bocznice w latach 80-tych rozebrano, a dzisiaj wszystko (w o wiele większych ilościach, obecnie jest to jeden z największych zakładów Nestle w Europie) jest dowożone ciężarówkami.

- Kaszarnia Kargowska. Posiada, podobnie jak dawniej Goplana, jeden ślepy tor, tyle ze odchodzący od toru nr 3. Bocznica do dzisiaj się zachowała, ostał nawet się kompletny mechanizm zsypu zboża.

- Składnica drzewna w Kargowej. Zakład ten nie posiadał wprawdzie swojej bocznicy, jednak przylegał bezpośrednio do terenu stacji i korzystał z toru nr 2 przy placu ładunkowym. Był to naprawdę potężny zakład, sam obszar składowania drewna zajmował kilka hektarów i dosłownie otaczał stację. W zakładzie tym przygotowywano zwykłe, okorowane pniaki, jak i stępy kopalniane (kopalniaki) dla Śląska. Firma działała od niepamiętnych czasów aż do końca lat 80-tych, w okresie swojej świetności, pod koniec istnienia, codziennie wyprawiała po jednym składzie z drewnem, a pnie zwożono do niej z całej okolicy.

Oprócz tego było kilka innych mniejszych zakładów korzystających z kolei, ale to już kompletna drobnica.

Dla wglądu plan stacji http://semaforek.pl/wiki/images/5/5c/Kargowa.png (jako normalny link, nie ogarniam na razie tych waszych załączników)

Offline Irek_Wd

  • Wiadomości: 550
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 81
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #73 dnia: 08 Września 2012, 10:52:40 »
Wadowice: Rzecz jasna Wadowicki MASPEX, i ZPC "Skawa", PONAR dawne Zakłady Elementów Obrabiarkowych, Papiernia "Beskidy" zaraz przy dworcu kolejowym swego czasu miała na stanie SM03, FUMiS BUMAR, który prawdopodonie do samego końca miał SM03, no a dalej, Andrychów, (@Mati_An pozdrawiam) zakłady Andoria, Andropol, Zasław. Więcej grzechów nie pamiętam.

Offline pele

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Stycznia 2013, 18:21:18 »
Gryfino. Była linia kolejowa nad jezioro i dalej szła aż do Stargardu Szczecińskiego. Niestety część torów rozebrali a reszta ukradziona poszła na złom.

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #75 dnia: 16 Stycznia 2013, 18:28:57 »
5 km od Staszowa jest Siarkopol Grzybów. Siarkopol przez kilka lat posiadał dostęp do bocznicy LHS ( w chwili obecnej dostęp z torów LHS do Siarkopolu jest zamknięty) po to, żeby wozić siarkę do ZSRR. Teraz głównie siarkę wywozi się z oddalonego od Staszowa o 15 km Osieka - zresztą, jedyny zakład na świecie, który do tej pory wytapia siarkę metodą wytapiania przez przegrzaną parę. Kiedyś jak raz byłem w Osieku to widziałem głównie spalinowe lokomotywy typu TEM 2 (SM48) i SM42.

EDIT: http://www.lhs.pl/galeria/Gb/ <- tu jest link do fotogalerii z mijanki LHS Grzybów

Natomiast w Połańcu jest Elektrownia Połaniec, której bocznicę obsługuje CTL Maczki Bór.
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia 2013, 18:37:15 wysłana przez RoboBatman »

Offline EPokovski

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 3
  • EP09
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #76 dnia: 27 Stycznia 2013, 11:11:34 »
W Rudnej Wielkiej nie było nigdy zakładu przemysłowego :( Teraz jest tylko stara bocznica i najpewniej ją usunom usuną z okazji przebudowy E30. W Rzeszowie jest elektrociepłownia Załęże, są tam bocznice ale nigdy tam nie byłem.

Rozi
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2013, 14:14:00 wysłana przez Rozi »
:D

Offline xDzonox

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #77 dnia: 03 Czerwca 2014, 18:51:40 »
Toruń:
1. Bocznice na Jakubskim Przedmieściu: Apator, rzeźnia, gazownia i fabryka krochmalu
Bocznica odchodziła od linii przechodzącej przez Toruń Wschodni do Olsztyna, docierała przez zakłady Apatora (obecnie przeniesione, powstałe w 1949r,) do ulicy Lubickiej i tu rozgałęziała się. Jedna nitka szła do rzeźni (Tormięs powstały w 1884, upadły w 1999, obecnie już nieistniejący, pozostał po nim tylko komin), jedna do gazowni (powstała w latach 30. XX wieku, część budynków została wyburzona, ale część funkcjonuje nadal jako oddział PGNiG) i jedna do fabryki krochmalu i płatków kukurydzianych (obecnie Toruń-Pacific, potentat produkcji płatków :D). Wszystkie bocznice zostały rozebrane, (prawdopodobnie do gazowni najszybciej) choć tor prowadzący od linii głównej do tego rozgałęzienia istniał jeszcze na początku XXI wieku, a skrzyżowanie z torami tramwajowymi na Skłodowskiej-Curie rozebrano dopiero 16.10.2003r.

2.Bocznica do młyna, Spomaszu i Bumaru
Ta bocznica zaczynała się na stacji Toruń Wschodni i łukiem biegła w kierunku młyna (notabene część tej bocznicy była kiedyś linią Kolei Miast Nadwiślańskich, a budynek dworca Thorn-Altmocker stoi do dzisiaj). Na wysokości budynku dawnego dworca Thorn-Altmocker bocznica rozgałęziała się - druga nitka biegła w kierunku zakładu produkującego maszyny do produkcji spożywczej "Spomasz" i "Bumaru". Obecnie rozebrana, gdzieniegdzie zachowały się jeszcze resztki torów prześwitujące przez ziemię.

3.Toruń Nadbrzezie/Nabrzeże
Bocznica biegła ze stacji Toruń Miasto przez obecny Bulwar Filadelfijski do portu rzecznego, który wówczas obsługiwał głównie barki z drewnem spławiane w dół Wisły. Stacja była dwupoziomowa, wyposażona w elektryczny żuraw do przeładunku, dwa drewniane magazyny i bramkę skrajniową. Ostatni raz w wykazie stacja pojawiła się w 1959r. W 1963r. tory były już niekompletne, a w 1970 rozebrano je całkowicie i zbudowano obecny Bulwar.

4.Bocznica do radzieckiej jednostki wojskowej
Króciutka (kilkaset m) bocznica z opuszczonej obecnie stacji Toruń Północny do dawnej radzieckiej jednostki wojskowej, zachowało się kilkadziesiąt metrów toru.

5.Bocznica do TCMB
Jeszcze krótsza bocznica do zlokalizowanej tuż przy stacji Toruń Północny Toruńskiej Centrali Materiałów Budowlanych, bocznica zachowana w całości, na terenie zakładu zlikwidowano jeden tor, obecnie nieużywana

6.Bocznica do polskiej jednostki wojskowej
Bocznica, która dawniej była częścią linii Toruń Północny - Czarnowo (zlikwidowana w 1968r), trudno powiedzieć, do kiedy służyła, ale zapewne były to lata 90. Obecnie w 1/3 długości rozebrana, jednostka działa nadal.

7.Betor
Skład budowlany Betor powstał w roku 1990, działa do dnia dzisiejszego, bocznica najpóźniej w roku 2002 została zamknięta i częściowo (lub całkowicie) rozebrana.

8.Merinotex, Polchem, Towimor
Merinotex produkował włókna sztuczne (jak pół wszystkich innych zakładów Torunia). Powstał w 1965, upadł w 2009 roku.
Polchem czyli naczelny zanieczyszczacz Torunia produkował wszelkiej maści kwasy i nawozy fosforowe. Powstał w latach 30. XX wieku, upadał od lat 90., w 2001 produkcja na większości wydziałów stanęła, a w 2007 zakończono wszystkie prace rozbiórkowe. Zakład produkcji urządzeń okrętowych Towimor istnieje do dziś, ale całą bocznicę rozebrano, pozostały niewielkie fragmenty.

9.Torbet
Krótka bocznica ze stacji Toruń Północny, obecnie zakład już nie istnieje, bocznica została rozebrana

10.Polmos
Krótka bocznica ze stacji Toruń Wschodni, łączy stację z byłymi zakładami alkoholowymi Polmos powstałymi w 1989 i upadłymi około 2010r., obecnie zakłady znów produkują wódki i spirytusy, bocznica jest nadal nieużywana, ale przejezdna. Może jeszcze powróci do chwały ;)

Toruń ogólnie jest jednym wielkim upadłym zakładem przemysłowym. Lista przedsiębiorstw upadłych bądź na skraju upadku jest jeszcze długa. Oczywiście prym wiedzie Elana, ale jakieś 5% dawnej fabryki wciąż produkuje butelki PET, więc teoretycznie Elana nadal działa. Nie wiem, czy jeżdżą tam jeszcze jakieś pociągi, więc nie umieściłem rozległej bocznicy na liście.

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Czerwca 2014, 09:33:23 »
W Puławach jest bardzo rozbudowana bocznica do Zakładów Azotowych Puławy, odchodząca od stacji Puławy Azoty w kilku miejscach. Można tam spotkać T448p i SM42 w malowaniu CTL, na stację przyjeżdżają rozmaite lokomotywy CTL-u i innych prywaciarzy.
Zaczerpnięte z Wikipedii:
Puławy Azoty to stacja, mająca na celu głównie obsługę pobliskich Zakładów Azotowych. Formalnie jest to stacja węzłowa, jednak ruch po "strategicznej" linii kolejowej w kierunku Bąkowca nie odbywa się. Posiada ona 12 torów głównych, z których jedynie 6 należy do PLK, natomiast grupa od toru 12 jest własnością Zakładów. Znajduje się tu również kilka torów bocznych, mających za zadanie ułatwienie pracy manewrowej. Bocznica Zakładów Azotowych odgałęzia się w głowicy rozjazdowej od strony Puław. W głowicy tej rozpoczyna się również tor dojazdowy do bocznicy "Transform". Obsługa podróżnych odbywa się z jednego peronu, o długości niespełna 100 metrów, który znajduje się przy torze dodatkowym nr 5. Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnię "PA", która posiada urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną. Naprzeciwko niej znajduje się także nastawnia manewrowa należąca do Zakładów Azotowych.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2014, 12:18:28 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2064
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Czerwca 2014, 10:08:12 »
@blachamc Może byś podał chociaż źródło, skąd skopiowałeś żywcem te mądrości.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline krzychum4

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #80 dnia: 15 Czerwca 2014, 18:51:51 »
Ze stacji Żyrardów odchodziły bocznice do Polmosu Żyrardów, a dalej do Roszarni Żyrardowskich Zakładów Lniarskich, a także bocznica do ŻZL i dalej do Bielnika należącego do tychże zakładów.

Online Sowik2

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #81 dnia: 15 Czerwca 2014, 20:26:42 »
Ze stacji Krosno odchodzą bocznice: do Krośnieńskich Hut Szkła (piasek kwarcowy), NAFTOMET-u, BWI (produkcja części samochodowych) oraz do PANMAR-u (węgiel, można było parę lat temu spotkać tam Class-a).
Ze stacji Jedlicze odchodzi bocznica do rafinerii.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2014, 20:28:41 wysłana przez Sowik2 »

Offline radzik1998

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #82 dnia: 15 Października 2014, 20:05:56 »
U mnie, w Grudziądzu było i jest jeszcze kilka bocznic:
1.Bocznica OPEC, na której ruch chyba już zamarł na dobre.
2.Bocznica WZU, tak samo jak w przypadku "OPECu"
3.Bocznica MRG Grudziądz, na kórej ruch wymiera, lecz ostatnio widziałem 6Dg, która wpychała tam węglarki.
4.Bocznica Unia, która dawno temu została rozebrana.
5.Bocznica Betor w Mniszku, na którą sporadycznie coś przyjeżdża.

Offline Fan Kibla

  • Wiadomości: 2
  • Jaki JBL? Tonsil, to było coś xD
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #83 dnia: 26 Stycznia 2020, 21:04:21 »
Temat może trochę stary, ale coś napiszę.
Chodzieskie zakłady porcelany, posiadały kilka bocnzic i 2 przejazdy, obecnie rozebrane.
Jaki JBL? Tonsil, to było coś xD

Menda Społeczna

  • Gość
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #84 dnia: 02 Maja 2020, 23:21:08 »
Łomżyńskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Narew" - ówczesna chluba mojego rodzinnego miasta. Gazownia "gaspol" oraz Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego (browar, wytwórnia pasz oraz krochmalnia) dysponujące lokomotywami SM42 - 2529, SM30 - 587 oraz SM03 której numeru nie znam.  Zakłady te dysponowały własną bocznicą, wagony odbierano zakładowymi lokomotywami z punktu zdawczo-odbiorczego.

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #85 dnia: 03 Maja 2020, 22:45:15 »
Hmm, ciekawy wątek, dorzucę swoje trzy grosze. "Moja" dzielnica była jeszcze w latach 90. dzielnicą przemysłową, teraz większość tych fabryk wyburzono i wciąż buduje się w okolicy nowe bloki i biurowce. Jednym z ciekawszych i chyba najbardziej pasujących na to forum zakładów przemysłowych była MACOSA (https://en.wikipedia.org/wiki/MACOSA), producent taboru kolejowego wszelkiej maści.Z fabryki pozostał na pewno jeden komin, który można podziwiać tutaj: https://www.google.com/maps/place/Chimenea+Macosa/@41.4057883,2.2082202,17.5z/data=!4m8!1m2!2m1!1smacosa!3m4!1s0x0:0xe7cc5ef08e4521a9!8m2!3d41.4067517!4d2.2100812

Zakład produkował między innymi lokomotywy klasy 319 czy 269, które do dziś można spotkać na hiszpańskich torach.

W pobliżu znajduje się również króciutka ulica Kolejowa (Carrer de Ferrocarril), ale nie udało mi się jeszcze ustalić, czy ma ona jakiś związek z koleją i okolicznym przemysłem, chyba ma, bo kiedyś w pobliżu była stacja kolejowa.

Parę zdjęć z zakładu tu: https://fabricasdelpoblenou.blogspot.com/2009/09/una-estacion-desaparecida.html

Offline Zaptyp

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #86 dnia: 05 Maja 2020, 14:14:26 »
Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego „Zastal” posiadają do dzisiaj dużo torów i budynków

Offline Maciek Kolejarz

  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 108
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #87 dnia: 16 Maja 2020, 20:43:00 »
Cementownia i tartak w Wejherowie. Jeżeli się liczy okręg 30 km to jeszcze EJŻ :)