Autor Wątek:  Problem z oświetleniem.  (Przeczytany 3063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakubbb

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Problem z oświetleniem.
« dnia: 22 Maja 2018, 20:31:25 »
Witam. Po zainstalowaniu Maszyny 18.03 mam dość uciążliwy błąd, mianowicie gdy zapalam reflektory na scenerii gdzie panuje noc to cała sceneria się oświetla. Czytałem, że to wina zintegrowanej karty graficznej, więc postąpiłem zgodnie z tym co przeczytałem czyli dynamiclights ustawiłem na 3. Lecz to nie pomogło, nie wiem co mam zrobić, nie mam drugiej karty w laptopie, posiadam tylko zintegrowaną... Moja karta to Intel(R) HD Graphics Family. Proszę o pomoc.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maja 2018, 20:48:45 »
To nic nie da. Na intelu nie ominiesz tego problemu, póki maszyna używa świateł z legacy OpenGL.
Mój kanał youtube

Offline Jakubbb

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2018, 16:12:00 »
Czyli pozostaje gra w dzień...

Offline Barti_81

  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwca 2019, 17:00:52 »
Pozwolę sobie odświeżyć niniejszy wątek, ponieważ ja u siebie mam identyczny problem, jak opisał wyżej autor niniejszego wątku.
Otóż niedawno zakupiłem sobie nowego laptopa, który posiada dwie karty graficzne: zintegrowaną Intel UHD Graphics 630 oraz dodatkowo karta NVIDIA GeForce GTX 1060.
Jest to dokładnie ten oto laptop: https://www.komputronik.pl/product/604621/asus-rog-strix-scar-ii-gl704gm-ev065t-240gb-m-2-1tb-hdd-16gb.html
I odkąd zainstalowałem sobie na nim MaSzynę w wersji 19.04 to przy sceneriach "ciemnych" (podczas scenariusza wieczornego, nocnego, czy też bardzo wczesno porannego) podczas załączania przedniego oświetlenia pociągu pojawia się dokładnie ten sam "efekt", co u kolegi @Jakubbb, czyli rozświetla się dookoła cała sceneria, ale tylko "grunt" i otoczenie, gdyż niebo w tym czasie pozostaje cały czas ciemne i wygląda to okropnie!

Czy jest może jakiś sposób na to, aby to naprawić? Czy da się jakoś ustawić, z jakiej karty graficznej ma korzystać MaSzyna? Czy da się jakoś ten problem z oświetleniem rozwiązać?
Bardzo proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc, bo wersja 19.04 bardzo mi się podoba, zaszło tutaj sporo ciekawych, pozytywnych zmian, jednak z tym oświetleniem scenerii jest ten właśnie defekt... I bardzo mnie to irytuje!

Offline Cookie

  • Wiadomości: 273
  • Dzień dobry, jak leci?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Czerwca 2019, 17:05:20 »
W panelu sterowania Nvidia wejdź w "Zarządzanie ustawieniami 3D"->"Ustawienia programu" znajdź Rainsted i wybierz procesor graficzny o dużej wydajności. Jeśli w Twojej karcie nie ma czegoś takiego to jestem prawie pewien że po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na Rainsted masz do wyboru opcję "Uruchom z procesorem graficznym..." i wybierz "Procesor o dużej wydajności".
Ta piękna stalowa MaSzyna... Która wozi mnie na wakacje...

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lipca 2019, 10:12:46 »
Chyba raczej trzeba by to ustawić dla EU07.exe, nie dla Rainsteda. Ale ogólna procedura wyboru karty dla programów się zgadza. Możesz też ustawić GeForce jako kartę domyślną.

Offline Barti_81

  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Problem z oświetleniem.
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lipca 2019, 13:01:29 »
Dziękuję Wam bardzo, @Cookie i @adamst, za wskazówki w tej sprawie!
Teraz już wszystko jest u mnie w porządku. Oświetlenie scenerii wreszcie działa poprawnie, tzn. sceneria nie "rozświetla się" już, gdy załączę przednie oświetlenie pociągu na ciemnej scenerii.
W panelu sterowania NVidia na liście programów nie miałem jednak dostępnego Rainsted. Udało mi się go do tej listy dodać ręcznie, jednak jak przy nim ustawiłem, że ma korzystać z karty graficznej NVidia to nic to nie pomogło. Dopiero, jak ustawiłem w ustawieniach globalnych, że ma być wykorzystywana karta NVidia przez wszystkie programy w komputerze to dopiero wtedy zaczęło to działać poprawnie.
Jeszcze raz, Serdeczne Dzięki!