Autor Wątek:  Nowy prezes KD.  (Przeczytany 4940 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mrofkojat

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Nowy prezes KD.
« dnia: 10 Stycznia 2019, 15:42:59 »
Ciekawy wywiad z nowym prezesem Kolei Dolnośląskich, który - trzeba przyznać - momentami wbija w fotel. Wrzucam cały artykuł, bo jest dostępny tylko dla prenumeratorów, więc się podzielę.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24348929,prezes-kolei-dolnoslaskich-z-bezpartyjnych-ostatni-raz-jechalem.html

Cytuj
Prezes Kolei Dolnośląskich z Bezpartyjnych: "Ostatni raz jechałem pociągiem kilkanaście lat temu"

Koalicja PiS-Bezpartyjni Samorządowcy powołała nowego, politycznego prezesa Kolei Dolnośląskich, zastępując fachowca, który rządził spółką przez ostatnie cztery lata. - Będę kontynuować linię poprzedników, kolej dobrze się rozwija - mówił w Radiu Wrocław nowy prezes samorządowego przewoźnika. W rozmowie pomylił m.in. przebiegi linii kolejowych i terminy dostaw pociągów. Rada nadzorcza odwołała ze stanowiska szefa kolei Piotra Rachwalskiego, który przez cztery i pół roku kierował Kolejami Dolnośląskimi w czasie ich największych sukcesów (praca przewozowa i liczba pasażerów od 2013 r. wzrosła pięć razy) Na jego miejsce przyszedł Damian Stawikowski, związany z prezydentem Lubina, Robertem Raczyńskim, liderem Bezpartyjnych Samorządowców. BS wspólnie z PiS rządzą Dolnym Śląskiem. Dariusz Wieczorkowski z Radia Wrocław przepytał nowego prezesa Kolei Dolnośląskich.

– Ostatni raz pociągiem jechałem kilkanaście lat temu, z uwagi na to, że w Lubinie, w którym mieszkam, nie było kolei – przyznawał. Pociąg do Lubina powrócić w czerwcu, co kilka razy powtarzał nowy prezes w rozmowie.
– Co dolega kolejom w Polsce? – pytał Wieczorkowski. – Wieloletnie zaniedbania poprzednich rządów spowodowały zamykanie linii, nie inwestowano w kolej. Od kilku lat jest renesans, polskie państwo zaczęło inwestować w kolej. Jest to najbardziej ekologiczna i komfortowa forma transportu osobowego. To też po części ważna rzecz w walce ze słynnym smogiem, o którym od kilku lat się mówi - odpowiada prezes. Dziennikarz dopytywał, czy dzieje się coś złego, skoro zmienia się zarząd. Stawikowski zaprzeczył. – Jesteśmy na bardzo dobrej drodze rozwoju, chcemy ją kontynuować i zintensyfikować we współpracy z urzędem marszałkowskim i polskim rządem – stwierdził nowy prezes KD.

Skąd zatem zmiana na stanowisku, skoro jest dobrze? – Koleje Dolnośląskie pod władzą obecnego marszałka miały pewien etap rozwoju. Teraz jest rewolucja, przejęcie 400 linii kolejowych. To nowe wyzwania i potrzebne jest wzmocnienie zarządu Kolei Dolnośląskich – mówił. Dziennikarz radia zapytał o konkrety i daty przejmowania linii. – Chcemy, żeby Lwówek Śląski był skomunikowany, żeby Złotoryja, są plany, żeby można było do Gór Stołowych dojechać przez Złoty Stok [sic!], do Świeradowa-Zdroju, chcemy przywrócić możliwość dojechania do tych miejscowości. Jest zespół w urzędzie marszałkowskim, który negocjuje – powiedział. Linia przez Złoty Stok w Góry Stołowe oczywiście nie istnieje. Linii do Złotego Stoku w ogóle nie ma na liście do przejęcia; prezes miał na myśli zapewne linię do Stronia Śląskiego. W Góry Stołowe można zaś dojechać czynną linią do Kudowy-Zdroju.

Nowy szef KD między słowami przyznał, że koleją zajmować się będzie wiceprezes Wojciech Zdanowski. – Jest współtwórcą powstania KD, wieloletni pracownikiem urzędu marszałkowskiego, ma największą wiedzę odnośnie do tego, jak ma funkcjonować kolej. On jest gwarantem tego, że kolej będzie na wyższym poziomie. Atutem drugiego wiceprezesa Witolda Idczaka jest zaś… współpraca z rządem PiS. – Ma świetne kontakty z rządem polskim, a sam samorząd nie jest w stanie tych ambitnych rzeczy zrobić – stwierdził prezes na antenie.

Stawikowski gwarantuje zaś dobre kontakty z samorządowcami. – Jestem samorządowcem od wielu lat, przez ostatnie osiem lat zajmowałem się komunikacją miejską i powiatową w Lubinie. Kilka lat temu powstała bezpłatna komunikacja, jedna z pierwszych w Polsce. Cztery lata temu została rozszerzona na powiat. Obecnie mamy w planach połączyć powiat lubiński z polkowickim, to stanie się w tym roku. O swoich planach prezes KD mówił Wieczorkowskiemu tylko w bardzo ogólny sposób. – Chcemy poznać dobrze spółkę, zaudytować ją. Mamy nowe plany przez skomunikowanie powiatów, które dziś nie mają połączenia kolejowego. Tej pracy planistycznej jest bardzo wiele. Mamy na uwadze zwiększanie komfortu pasażera, by obsługa klienta była jeszcze lepsza – podkreślał prezes w Radiu Wrocław.

Czy jest plan inwestycyjny w zakresie taboru? – Kontynuujemy to, co poprzedni zarząd realizował. Mamy zamiar zakupić nawet kilkanaście nowych pociągów, które na początku przyszłego roku powinniśmy otrzymać – stwierdził w radiu Stawikowski.

Prezes się pomylił: zgodnie z warunkami drugiego przetargu pociągi, i to tylko pięć elektrycznych, trafią nie na początku, ale dopiero pod koniec przyszłego roku. Na sześć spalinowych poczekamy jeszcze dłużej – do 2022 r.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2019, 02:01:04 »
To jest początek końca KD na Dolnym Śląsku. Rachwalski jaki był taki był ale się znał. Teraz przyjdą nowi, zapewne przyjaciele nowego prezesa i... No właśnie. Jak mają takie same pojęcie o liniach które chcą przywracać do ruchu a które nigdy nie istniały - no to powodzenia. A tak się zaczęli pięknie rozwijać np przejęcie połączeń do Oleśnicy, Kłodzka. No nic pożyjemy zobaczymy.

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia 2019, 08:20:53 »
Jak dla mnie to nie jest wcale koniec. Rachwalski znał się na prowadzeniu przedsiębiorstwa, ale nie znał się na kolei (wiem to od osoby ze środka). Przychodząc do KD nie miał doświadczenia kolejowego, oczywiście zrobił wzrost, ale równie dobrze mógł być słupem. UE + urząd marszałkowski kupiły nowy tabor, a on po prostu puszczal nowe pociągi, które jak jeździły tak będą jeździć. Do tego odpowiednia polityka, media i jest sukces. Jeśli spółka będzie w przyszłości przedmiotem zagrywek politycznych to wtedy może oznaczać może nawet koniec. Ale i tak wielu kolejarzy, którzy dużo lat przepracowali na wyższych stanowiskach twierdzi, że kolej dąży do połączenia w przeciągu może nawet niedługich lat. Słyszę takie pogłoski od jakiegoś czasu.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Stycznia 2019, 12:53:38 »
No i? Co związku z tym? Nie jednego dyrektora już przerabiałem.

Offline blondasek

  • Wiadomości: 50
  • Lubię placki. I EU06.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Stycznia 2019, 18:17:27 »
Raczej mało prawdopodobne, by kolej znowu zjednoczyła się w jednego molocha (ewentualnie oddzielne powinno pozostać Cargo, ale pod jedną egidą). Są tego zalety i wady. Niestety ale zapomina się, że kolej, niegdyś PKS'y, powinna służyć ludziom - nie wszędzie musi być rentowna, ale wszędzie powinna dojeżdżać.
66105 odjazd.

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Stycznia 2019, 18:46:28 »
Pożyjemy, zobaczymy. Niedługo Przewozy Regionalne mają zostać włączone spowrotem do grupy PKP. Wiem, że w którymś kraju już było to przerabiane. Rozbicie i ponowne połączenie. Nie wiem czy nie we Francji, ale może się mylę.

Offline iwan

  • Administrator
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • Fotki na TWB
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Stycznia 2019, 12:43:24 »
Rachwalski znał się na prowadzeniu przedsiębiorstwa, ale nie znał się na kolei (wiem to od osoby ze środka). Przychodząc do KD nie miał doświadczenia kolejowego, oczywiście zrobił wzrost, ale równie dobrze mógł być słupem.

Czemu wypowiadasz sie na temat czegos, o czym najwyrazniej nie masz pojecia? Nawet uzywajac google mozesz zweryfikowac te (zaslyszane z nieznanego zrodla) bzdury. To nie jest wlasciwe miejsce na plotki.
/Krzysztof Waszkiewicz/ <iwan@eu07.pl> http://www.eu07.pl
tel: +48667841589
********* Non sunt multiplicanda entia sine necessitate *********

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Stycznia 2019, 13:59:53 »
Kolego, wiem to od zaufanej mi osoby, która z nim pracowała, która na kolei pracuje od ponad 30 lat i nie jedno widziała. Rozmawiam z nią często na te tematy. Po za tym codziennie jeżdżę pociągami tej spółki i też dostrzegam niejedno. Jak są odwoływane, brak taboru rezerwowego. Można by na ten temat rozmawiać godzinami. Nie mam zwyczaju mówić nieprawdziwych, niesprawdzonych czy to na czyjś temat czy ogólnie. Cały ten wywód generalnie polegał na tym, że wiele osób schlebia byłemu prezesowi widząc w nim jakąś ponadprzecietna jednostkę, a ja nie widzę ku temu powodu.

Offline iwan

  • Administrator
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • Fotki na TWB
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Stycznia 2019, 14:50:53 »
A co to za argument, ze ktos pracuje na kolei 30 lat? To jest argumentacja typu "moj wujek z Reichu". Piotr tez dziala na kolei od lat (byl zalozycielem i prezesem IRiPK). Ustalilismy juz, ze nie znasz czlowieka i masz informacje z drugiej reki. Co do obserwacji wlasnych - u ktorego przewoznika takie rzeczy sie nie zdarzaja? Masz jakies dane statystyczne, ktore wskazuja, ze w KD jest z jakos gorzej? Za Piotrem stoja wyniki - moze wlasnie dlatego ma taka opinie w srodowisku. I jakos tak dziwnie deprecjonowac jego osiagniecia probuja "doswiadczeni kolejarze", najczesciej o PRowskiej proweniencji.
« Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2019, 14:52:03 wysłana przez iwan »
/Krzysztof Waszkiewicz/ <iwan@eu07.pl> http://www.eu07.pl
tel: +48667841589
********* Non sunt multiplicanda entia sine necessitate *********

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Stycznia 2019, 15:53:51 »
Rozumiem, że się znacie. To, że za nim stoją wyniki to jest niby informacja z pierwszej ręki wg Ciebie? W każdym razie nie mam nic do tego człowieka, niech się realizuje zawodowo dalej. Tylko ja po prostu staram się walczyć o pewne wartości. Dzisiejsze media potrafią dawać niejasny przekaż, są nierzetelne, nie są bezstronne. Pisząc to liczyłem, że chociaż część ludzi się zastanowi "a może to nie jest wcale tak jak wszędzie mówią". Jeśli potrafisz mnie zrozumieć to punkt dla Ciebie, a jeśli uważasz, że szerze nieprawdziwe informacje, wprowadzam w błąd to usuń moje posty.

Offline iwan

  • Administrator
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • Fotki na TWB
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Nowy prezes KD.
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Stycznia 2019, 22:19:20 »
Walczyc o wartosci? Nie mozna o kims pisac pozytywnie, trzeba go w blotku umoczyc. Twoje posty to wzor obiektywizmu i rzetelnosci. Nie bede ich usuwal bo swiadcza o autorze.

Zawisc jest slaba.
/Krzysztof Waszkiewicz/ <iwan@eu07.pl> http://www.eu07.pl
tel: +48667841589
********* Non sunt multiplicanda entia sine necessitate *********