Autor Wątek:  Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.  (Przeczytany 3166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Darth Luk

  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« dnia: 03 Listopada 2018, 13:54:49 »
Witam, odkąd jest możliwość ustawienia czasu rozpoczęcia symulacji chodzi za mną jeden problem, a raczej pytanie.
Wg jakiego czasu obliczana jest pozycja słońca na niebie? Czasu środkowoeuropejskiego zimowego (UTC+1) czy
środkowoeuropejskiego letniego (UTC+2)?
Zapraszam na Mgławicę Mocy http://mglawicamocy.pl

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopada 2018, 14:03:44 »
Zgodnie z obowiązującą strefą czasową w strefie środkowoeuropejskiej w symulowanym dniu (movelight). Zegarek w symulatorze wskazuje czas lokalny.

Offline P.J.

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopada 2018, 18:10:22 »
Domyślam się do czego zmierzał kolega Darth Luk.
Ja w Maszynie uruchamiam scenerie wg czasu rzeczywistego. Zwykle sobie włączam popołudniami, akurat w październiku wypadało to w godzinach w okolicach zachodu słońca.
Przed zmianą czasu z letniego na zimowy trochę jakby mi nie do końca pasowało. Otóż słońce zachodziło około godzinę wcześniej niż w rzeczywistości (myślę sobie ok -między Polską wschodnią i zachodnią występuje pewna różnica między godziną wschodu i zachodu słońca - autorzy mogli przypisać nieboskłon dla Polski wschodniej). Ale po zmianie czasu na zimowy - ta da - słońce chowa się dopiero za horyzontem o rzeczywistej godzinie zachodu słońca.
Okazuje się, że symulacja nie uwzględnia zmiany godziny z letniej na zimowy. Ale co ciekawe postanowiłem dzisiaj sprawdzić gdzie będzie słońce o godzinie 21 w najdłuższy dzień roku czyli 21 czerwca (zachód słońca w Polsce wg czasu letniego) - jest idealnie na horyzoncie. Sprawdziłem najkrótszy dzień w roku - 21 grudnia, godzina 15:30 (zachód słońca w Polsce wg czasu zimowego) - jest idealnie na horyzoncie.
Wychodzi na to, że ustawiono w symulacji liniową zmianę wschodu i zachodu słońca od najdłuższego do najkrótszego dnia, bez uwzględnienia zmiany czasów letniego i zimowego przez co jest kopnięcie o jedna godzinę uwidaczniające się najbardziej w okresie zmiany czasu... 

P.S.
Sprawdzałem to oczywiście na naszym "td".
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 18:13:58 wysłana przez P.J. »
Prawdziwy Wielkopolanin: Poznań  Główny - Środa Wielkopolska - Jarocin - Ostrów Wielkopolski - Kępno - Kluczbork - Lubliniec - Tarnowskie Góry - Bytom - Katowice - Kraków Główny i 170 kilometrów wielkopolskiego szlaku.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopada 2018, 18:17:11 »
Przetestuję dla pewności później, ale nie powinno tak być. Może testowałeś wcześniej na zbyt starym exe? Albo ustawiłeś scenario.time.current a zapomniałeś o movelight 0?
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 18:18:14 wysłana przez Milek7 »

Offline P.J.

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopada 2018, 18:24:39 »
scenario.time.current wyłączyłem //
movelight ustawiałem konkretną liczbę odpowiadającą wybranemu dniu w kalendarzu.
Godziny zachodów słońca dobierałem z kalendarza zachodów dla miasta Łodzi (najbardziej centralnie w Polsce) stąd:

https://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php?city=3093133

Oczywiście opublikowane ostatnie exe 18.10
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 18:30:52 wysłana przez P.J. »
Prawdziwy Wielkopolanin: Poznań  Główny - Środa Wielkopolska - Jarocin - Ostrów Wielkopolski - Kępno - Kluczbork - Lubliniec - Tarnowskie Góry - Bytom - Katowice - Kraków Główny i 170 kilometrów wielkopolskiego szlaku.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2349
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopada 2018, 18:34:14 »
Okazuje się, że symulacja nie uwzględnia zmiany godziny z letniej na zimowy.
Uwzglednia, przynajmniej w obecnych wersjach exe, wczesniej bylo z tym roznie.

Ustawiony dla przykladu 275 dzien roku czyli 2-gi pazdziernka (czas letni, zmiana miala miejsce 28.10)
Oczekiwana godzina zachodu slonca to 18:11, wg https://www.timeanddate.com/sun/poland/warsaw?month=10&year=2018
Pokrywa sie z godzina zachodu slonca w symulacji.

Ustawiony dzien dzisiejszy czyli 14 listopada, czas zimowy
Ozcekiwana godzina zachodu slonca to 15:45
Pokrywa sie z godzina zachodu slonca w symulacji.

sprawdzam na swojej wersji roboczej, ale zdaje sie ze wersja paczkowa nie ma tutaj roznicy.

edit:
tutaj uwaga, informacje na temat strefy czasowej i ewentualnie zwiazanych z nia zmian czasu pobierana jest z systemu operacyjnego, wiec zalezy rowniez od poprawnosci tych danych. Na moim systemie (Win64) data zmiany czasu na zimowy w systemowym rejestrze to 05.10 a nie 28.10 ;/
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 18:57:08 wysłana przez tmj »

Offline P.J.

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopada 2018, 19:17:12 »
Cytuj
tutaj uwaga, informacje na temat strefy czasowej i ewentualnie zwiazanych z nia zmian czasu pobierana jest z systemu operacyjnego, wiec zalezy rowniez od poprawnosci tych danych. Na moim systemie (Win64) data zmiany czasu na zimowy w systemowym rejestrze to 05.10 a nie 28.10 ;/

No właśnie nie dało mi to spokoju i zacząłem się bawić i najpierw sprawdziłem datę tak ja podałeś tmj 2 października i było u mnie git. Później jakąś październikową i było skopane. U mnie zmiana pozycji słońca jest między 277 i 278 dniem na movelight.

Wiadomo z czego wynika ta zmiana czasu rejestrze systemu skoro dla zwykłego śmiertelnika na kompie godzina zmienia się 28 października, a w USA w dniu 4 listopada?
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 20:46:16 wysłana przez P.J. »
Prawdziwy Wielkopolanin: Poznań  Główny - Środa Wielkopolska - Jarocin - Ostrów Wielkopolski - Kępno - Kluczbork - Lubliniec - Tarnowskie Góry - Bytom - Katowice - Kraków Główny i 170 kilometrów wielkopolskiego szlaku.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2349
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopada 2018, 19:23:13 »
Wczytalem sie w dokumentacje, i wychodzi na to ze w symulatorze mamy bledna interpretacje podawanej przez system daty. "5.10" nie oznacza faktycznego 5-ego pazdziernika a w tym wypadku "ostatnia niedziela w miesiacu". Czyli trzeba bedzie tutaj dac poprawke.

Offline P.J.

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopada 2018, 20:45:21 »
Postanowiłem się też pobawić przy zmianie czasu z zimowego na letni. No i też nie jest dobrze. U mnie zmienia się pozycja słońca między 63 i 64 dniem na movelight - odpowiada to początkowi marca.
 
Prawdziwy Wielkopolanin: Poznań  Główny - Środa Wielkopolska - Jarocin - Ostrów Wielkopolski - Kępno - Kluczbork - Lubliniec - Tarnowskie Góry - Bytom - Katowice - Kraków Główny i 170 kilometrów wielkopolskiego szlaku.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2349
Odp: Czas w symulatorze, a pozycja Słońca.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopada 2018, 20:46:30 »
Tak, obie daty sa podawane ta sama metoda, wiec w obu przypadkach interpretacja sie wyklada. Poprawka bedzie w nastepnej aktualizacji exe, w dziale Na Warsztacie.

edit: ok, od wersji 18.1114+ powinno byc poprawnie.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2018, 21:19:15 wysłana przez tmj »