Autor Wątek:  Maszyna 18.07 na laptopie  (Przeczytany 8622 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mikol24

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna 18.07 na laptopie
« dnia: 14 Sierpnia 2018, 23:34:13 »
Witam. Mam pytanie odnośnie symulatora chcę zainstalować najnowsze wydanie maszyny na Lenovo Idepad Z510. Oto mój sprzęt
Karta Graficzna nivida Geforce gt740m
Procesor: intel i7
Pamięć RAM: 12 GB
Dysk: SSD 300 GB
System operacyjny: Windows 10
Na ilu klatkach symek będzie chodził? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Interpunkcja @Stele
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2018, 00:07:03 wysłana przez Stele »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpnia 2018, 23:48:00 »
Nie przekonasz się póki nie sprawdzisz. Przy dobrej konfiguracji, jak będzie korzystał z tej nvidii, powinien śmigać aż miło.
Mój kanał youtube

Offline Mikol24

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Sierpnia 2018, 15:17:09 »
A jak zrobić dobrą konfigurację? Bo nie wiem. W gta lub innej grze mam 45 fps.

Nie rób podwójnych spacji. @Stele
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2018, 00:07:56 wysłana przez Stele »

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpnia 2018, 15:43:28 »
W ustawieniach dot. przydzielania karty graficznej dla aplikacji. Dla AMD są to "Radeon Settings", dla NVidii nie wiem, ale zapewne brzmi podobnie. Do znalezienia w menu rozwijanym prawym przyciskiem myszy po kliknięciu ikonki NVidii obok zegarka.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Mikol24

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpnia 2018, 00:05:40 »
Dziękuję za pomoc. :)
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpnia 2018, 00:08:06 wysłana przez Stele »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudnia 2018, 23:32:32 »
Jak Wam się udaje zmusić system do stabilnej współpracy z dedykowaną kartą graficzną na laptoku? Od jakiegoś czasu walczę ze swoim dell'em, który ma na pokładzie nvidię obok zintegrowanego intela. W ustawieniach nvidii na sztywno mam ustawioną tę kartę ale po uruchomieniu symulacji bywa różnie. Czasami odpala z wysokim fps'em (między 60, a ponad 100 zaleznie od scenerii), a czasami upiera się przy 5 do 20 fps'ów. W logu jest zawsze informacja o karcie nVidia, w ustawieniach karty niczego nie zmieniam, a tak się dzieje. Czasami po restarcie systemu daje wyższy fps, a czasami nic nie pomaga. Sam już nie wiem gdzie szukać przyczyny. Przeinstalowałem sterowniki ale nic to nie wniosło do sprawy. Miał ktoś może podobnie?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudnia 2018, 08:40:57 »
Sprawdź menadżera zadań, może uruchamia się jakiś program, który pożera cpu. Spróbuj ustawić priorytet maszyny na wysoki.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudnia 2018, 13:38:15 »
A podłączenie ładowarki czy inne ustawienia energooszczędnościowe nie mają wpływu?

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Grudnia 2018, 11:51:26 »
Jedna w miarę powtarzająca się rzecz to to, że dobrze chodzi na ekranie laptopa i zewnetrznym monitorze, a jak uruchamiam na telewizorze po hdmi to zwykle jest słabo z fps'em. Ustawienia wydają się poprawne. Muszę jeszcze sprawdzić. Niestety mój nowszy laptop odmówił współpracy. Zainstalowałem sterowniki do nVidii (te same co wcześniej) i restartował się bez problemu choć nie widać było panelu ustawień i jakby sterownik nie działał, a od wczoraj nie chce się uruchomić. Startuje i na pulsującym oknie windowsów wisi. Próba uruchomienia w trybie awaryjnym daje podibnie. W pewnym momencie staje na ładowaniu plików i cisza. Nie wiem czy to ten sterownik coś namieszał ale mam teraz większy problem.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2018, 19:57:46 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Grudnia 2018, 19:01:39 »
Co do wydajności, to pogrzeb w opcjach zasilania (Ppm na baterie). Tam możesz ustawić sobie co nieco (przydziały itp.).

Offline miloszko

  • Wiadomości: 169
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Grudnia 2018, 19:13:26 »
Jak podpinasz telewizor do laptopa to musisz sie liczyć z tym że karta graficzna musi obsłużyć więcej pikseli, więc stąd spadek fps.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Grudnia 2018, 19:58:01 »
Udało mi się ożywić system i ponownie zainstalowałem sterowniki. Na TD przy domyślam ustawieniu (automatyczny wybór karty) mam ok 20-30 fps'ów. Po przełączeniu ręcznie na GeForce 840M mam na zewnętrznym monitorze ok 170 fps'ów. Później zobaczę jak to wszystko będzie się zachowywało na telewizorze po hdmi.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2018, 04:43:55 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudnia 2018, 20:02:16 »
Jak podpinasz telewizor do laptopa to musisz sie liczyć z tym że karta graficzna musi obsłużyć więcej pikseli, więc stąd spadek fps.
No nie bardzo bo niby dlaczego jeśli na każdym z ekranów używam zawsze taką samą rozdzielczość 1920x1080. Poza tym czasami wydajność jest dobra, a czasami spada tak jakby symulator nie korzystał z nVidii tylko standardowej karty.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudnia 2018, 20:04:40 »
A podłączenie ładowarki czy inne ustawienia energooszczędnościowe nie mają wpływu?
Rodzaj zasilania nie ma znaczenia. Komputer jest zawsze podłączony do zasilacza.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline miloszko

  • Wiadomości: 169
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Grudnia 2018, 20:13:22 »
A Masz może włączony tryb oszczędnościowy?

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Grudnia 2018, 22:40:56 »
A Masz może włączony tryb oszczędnościowy?
Nie, wszystko jest na max.
Zrobiłem teraz taki test, odpaliłem laptopa z monitorem i po odpaleniu TD miałem 170 fps'ów, nie usypiając go wypiąłem z dock'a i podpiąłem do TV przez HDMI i nadal wszystko było OK. TD startowało na 170. Uśpiłem system i uruchomiłem znowu przy podłączonym HDMI cały czas i po obudzeniu TD rusza poniżej 30 fps'ów. W monitorze wydajności nic nie widać, ustawienia grafiki nie były zmieniane. Nic nie sugeruje problemu, a jednak symulator staruje chyba na zintegtowanym intelu :(

edit: Zrobiłem kolejne testy. Restart kompa z TV wydajność na TD ok 17. Restart kompa bez żadnych dodatkowych monitorów, to samo. Uśpiłem go i podpiąłem do dock'a, który jest podłączony do zewnętrznego monitora, obudziłem kompa bez restartu i teraz mi TD odpala na ponad 170. No to odpiąłem kompa od dock'a i podłączyłem znowu TV po hdmi i nadal TD uruchamia się na 170 fps'ów. Nic już z tego nie rozumiem.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2018, 04:58:35 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Grudnia 2018, 11:59:48 »
Jak dla mnie to problem leży w ustawieniach przełączania grafiki.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Grudnia 2018, 12:12:42 »
Jak dla mnie to problem leży w ustawieniach przełączania grafiki.
No tak, tylko panel sterownika na niewiele pozwala. Ustawić mogę nVidię, zintegrowaną albo automat. Na stałe wybieram nVidię, a i tak robi co chce. Sterownik najnowszy z grudnia 2018. No nie wiem, może powinienem poszukać starszego :/
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Grudnia 2018, 12:26:21 »
Nie wiem czy dobrze wszystko rozumuję, ale wydaje mi się, że za samo wyświetlanie grafiki przez HDMI na telewizorze odpowiada ta grafika Intela, która Ci spowalnia. Natomiast na komputerze i tak masz dalej te 170 fps tak? Możesz ustawić MaSzynę żeby Ci startowała z Nvidii, ale na telewizorze i tak będzie swoje (chyba, że najpierw odpalisz, potem podepniesz tak jak próbowałeś).

W każdym razie zmierzam do tego, że może być gdzieś jeszcze jakieś ustawienie dot. duplikowania ekranu itp. gdzie musisz wymusić Nvidię. Ja jej nie mam, więc jedynie zgaduję.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2018, 12:46:51 wysłana przez Bendrej »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Grudnia 2018, 12:51:57 »
Też do końca nie rozumiem. Też mi to wygląda na problem z przypinaniem karty ale bardzo mogę się zorientować jaka jest zasada. W panelu nVidii mam wszystko ustawione tak, żeby korzystał z wydajnej karty, a co się zapnie to hgw bo jest różnie. To co mi się wydawało, że działa przy kolejnej próbie już nie działa. Myślałem, że po restarcie tylko z wbudowanym ekranem startuje dobrze ale po ostatnich próbach tego nie mogę potwierdzić. Teraz odnoszę wrażenie, że podłączenie monitora po dvi daje dobry efekt i o ile nie zrobię restartu czy uśpienia to podłączenie TV po hdmi nic nie psuje. Niestety nie zawsze mam monitor pod ręką i uruchomienie z TV lub na samym laptopie jest jedyną możliwością. Co ciekawe jakiś czas temu nie było takich dziwactw i mam wrażenie, że problem się pogłębia tylko nie mogę zlokalizować winowajcy. Możliwości diagnostyki są mocno ograniczone bo efekt widać dopiero jak odpalę symulację.
Miałem nadzieję, że ktoś tu używa laptopa z nVidią ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2018, 12:54:36 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Grudnia 2018, 12:57:03 »
Ponoć da się wyłączyć jeden układ graficzny z poziomu biosu. Wtedy system go sobie raczej już nie uruchomi.
Mój kanał youtube

Offline Bendrej

  • Wiadomości: 43
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Grudnia 2018, 18:41:30 »
To raczej nic tu nie da. Można zmienić tryb grafiki z switchable na uma. Ale efekt jest taki, że wyłącza się ten dodatkowy układ w tym wypadku Nvidie (tracąc tym samym jakość i wyższe rozdzielczosci), a nie ten podstawowy Intela - zintegrowany z procesorem. Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić w każdym biosie może być inaczej, ale z reguły jest tak jak napisałem wyżej.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Grudnia 2018, 19:44:56 »
U mnie w biosie nic nie można zmienić jesli chodzi o grafikę.
Ostatnie próby pokazują że mogę z menu kontekstowego wybrać rodzaj karty choć domyślna jest ta nVidia jak ustawiłem w oknie konfiguracji nVidii i to działa ale nie w przypadku TV przez HDMI. Tu niezależnie co wybiorę jest słabo. Chyba jedyna możliwość jaką teraz mam to uruchomić symulację bez TV, a później podpiąć TV. Nie wiem ile to będzie działało bo wcześniej było normalnie i rodzaj wyświetlacza nic nie zmieniał. Może coś w międzyczasie w systemie się zmieniło co umyka mojej świadomości i pewnie tego nie odkryję bo nie mam możliwości przeinstalowywać całego systemu i sprawdzać jak działa :/

Dzisiaj ściągnąłem sobie program do monitorowania grafiki MSI Afterburner i zrobiłem kilka eksperymentów. GPU1 to NVidia, a GPU2 do zintegrowany Intel.
Pierwsze testy od 1 do 4 robiłem z podłączonym TV po hdmi. Jak wybrałem w sterowniku NVidię to była na wykresie na 100%, a Intel na ok 5% (próby 1 i 2) to wydajność była na poziomie ok 17 fps, jak w sterowniku przestawiłem, żeby automatycznie wybierał kartę to wtedy wydajność wychodziła na ok 35-40 fps (próby 3 i 5). Wtedy wyrażnie Intel chodził na 50-60%, a NVidia na 0%. Na koniec przepiąłem się na zwykły monitor (rozdzielczość w obu przypadkach jest taka sama 1920x1080) i przy ustawieniu w sterowniku, żeby używał NVidii miałem 150 fps, a zaangażowanie kart (próba 5) jest odpowiednio: Nvidia 95-99%, Intel ok 30%.
Wygląda na to, że dobrą wydajność ma wtedy jak Intel wykazuje jakąś wyraźną aktywność, tylko nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje tylko gdy mam monitor, a przy hdmi nie chce tak działać.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia 2019, 22:13:11 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwietnia 2019, 00:19:35 »
Jak tam są fizycznie połączenia zbudowane? Gniazdo hdmi wychodzi z nvidii, czy sygnał z niej wraca na płytę główną i na zintegrowane gniazdo? Na stacjonarkach ma to znaczenie, nie wiem jak w laptopach rozwiązali z braku miejsca.
Mój kanał youtube

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Kwietnia 2019, 10:30:34 »
No tego nie śledziłem ale zastanawia mnie to, że jakiś czas temu nie miałem z tym problemów i chodziło na tym TV normalnie. Później od czasu do czasu zaczęło świrować, a teraz to nie udaje mi się odpalić na dobrej wydajności. Co ciekawe jak podłączam do innego TV to działa dobrze. Mam dziwne podejrzenie, że może to jest jakiś problem po stronie samego TV. Trochę to dziwne bo w zasadzie wszystko w nim działa normalnie ale jednak coś jest nie tak. Czy w ogóle jest szansa, żeby coś od strony TV mogło mówić karcie graficznej, żeby działałą inaczej niż powinna?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline byczek

  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Kwietnia 2019, 16:21:52 »
Telewizory czasami posiadają w ustawianiach różne opcje typu pracy wejścia HDMI, zobacz czy nie masz opcji "PC" lub "gra" i jeżeli coś takiego jest to spróbuj to włączyć.
Z tego co kojarzę to laptopy mają gniazdo wychodzące tylko od karty graficznej, w moim przypadku monitor podłączony przez HDMI jest połączony z Nvidią i nie ma możliwości połączenia go z zintegrowaną kartą. Czasami też kabel ma znaczenia, ale z tego co czytałem to nie jest on problemem bo monitor działał normalnie.
Zobacz jeszcze jaką masz częstotliwość odświeżania we właściwościach karty graficznej dla wyświetlacza 2 (czyli dla telewizora). Jeżeli 60 Hz to spróbuj na 59 Hz, czasami coś takiego może pomóc.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Maszyna 18.07 na laptopie
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Kwietnia 2019, 21:15:34 »
No niestety nic się nie zmieniło. Specjalnych ustawień nie ma. Jedyne co można zmienić dla wejść hdmi to wyświetlanie grafiki albo obrazu ale to też niczego nie zmienia. Zmiana częstotliwości na 59 ani na 50 Hz też nic nie zmienia. Jak tylko przepiąłem laptopa do monitora po dvi to od razu symulator odpalił się w dużej wydajności. Dziwne, że problem rozwijał się z czasem i kiedyś problemu nie było, później zaczął pojawiać się sporadycznie, a teraz już jest na stałe. Tylko dlaczego podłączenie innego TV pod to samo wyjście hdmi daje dobry efekt? Czyżby mój TV się zestarzał i teraz już nie chce z dużą wydajnością współpracować i on "mówi" laptopowi, żeby zwolnić? Dziwne to :/
Jak odpaliłem symulację z monitorem i wysokim fps i nie zamykałem tylko odpiąłem monitor i podpiąłem TV to trzyma dobre powiązania i wydajność utrzymuje się wysoka. Nawet mogę zamknąć wtedy symulację i odpalić ją znowu i trzyma wysokie fps. Niestety jak odepnę TV i przełączy się znowu na własny ekran to fps spada na minimum. Następnie podłączam monitor i odpalam symulację (wszystko bez wyłączania laptopa) to wskakuje znowu wysoki fps. Jakieś szamaństwo :(
« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia 2019, 21:28:39 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.