Autor Wątek:  Materiały na kocioł Vapor z SP45  (Przeczytany 5145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Materiały na kocioł Vapor z SP45
« dnia: 14 Lipca 2018, 08:14:09 »
Cześć.
Moglibyście mi pomóc w znalezieniu materiałów na wymodelowanie kotła Vapor stosowanego w lokomotywach SP45? Chodzi głównie o schematy, rysunki, instrukcje obsługi itp.
Z góry dziękuję.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lipca 2018, 11:19:58 »
Lokomotywy spalinowe serii SP45 Piątka, Węclewskiego i Żałopy zapewne masz. Trzy strony opisu, jedno zdjęcie i tabelka ustawienia zaworów na poszczególnych etapach pracy.
Mój kanał youtube

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipca 2018, 19:36:49 »
Mam ją na kompie. Czytałem, tabelkę analizowałem ale dalej nie wiem jak wymodelować jakie kolwiek elementy interaktywne sterujące kotłem. Dodatkowo jest szereg zmian w tej części przedziału maszynowego względem SU. Urządzenie zmiękczające wodę wiszące na ścianie, pompa wody leżąca na podłodze, orurowanie... Dodatkowo wiecie, że podgrzewacz wstępny układu chłodzenia jest zupełnie inny i znajduje się w innym miejscu maszynowni? Trzeba dokładnie też wymierzyć całą szafę elektryczną, gaśnice bo te w maszynowni SU Adama wydają się zbyt duże względem przejścia jakie zostawiają dla maszynisty. Najlepiej było by, gdyby zarządcy skansenu w Kościerzynie (nawet jestem gotów uiścić opłatę) wypuścili na pokład stojącej tam SP45. Oprócz Vapora aby maszynownia była zgodna z oryginałem trzeba obfotografować praktycznie całą maszynownię zarówno poglądowo jak i urzytkowo.

Na domiar złego wczoraj spalił mi się albo procesor albo płyta główna w laptopie i jestem bez 3Ds maxa do połowy października conajmniej dopuki nie wrócę do PL i nie kupię jakieś stacjonarki.

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipca 2018, 19:55:22 »
Rozmiary i rozmieszczenie elementów w maszynowni jest wg planów z książki. Tam jest ciasno, w sumie po filmach to widać. Zobacz sobie ten film z SU45-064:

1:25 Bardzo mało miejsca na przejście między gaśnicami a szafą. Na fiacie w maszynowni nie byłem, tylko w kabinie (ale też jest ciasna, swoją drogą) - ale na siódemce jest podobnie - wsiadając prawymi drzwiami trzeba się przeciskać między ścianą a przetwornicą i stojakiem z szafką NN.

W SP45 podgrzewacz to wymiennik ciepła korzystający z ciepła wytwarzanego przez Vapora właśnie.
Brak pomysłu jak rozwiązać podgrzewacz (bo jest gdzie indziej i inne orurowanie) blokuje mnie także z moim projektem SP45.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2018, 19:59:08 wysłana przez adamst »

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lipca 2018, 20:46:26 »
Adamie ale gaśnice w Twojej SU są jak najbardziej OK. W SP są w zupełnie innym miejscu i chyba mniejsze. W ogóle jest jeszcze jedna ścianka działowa. W sumie właśnie z tych gaśnic. I przejście pod drugą burtę lokomotywy jest w innym miejscu. No i właśnie gaśnice z SU wydają się zbyt duże bo zostaje może z 40cm między gasnicami a obudową przekładni prasowej silnika.
Fajnie było by, ale z moim udziałem dopiero na początku 2019, zgadać się, pogadać z zarządem Kościerzyny i obrobić od szyny po kominek całą SP od środka też.

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lipca 2018, 21:17:48 »
Wydaje mi się, że to te same. Tylko robiąc SU wzięli cały ten stojak przestawili i obrócili o 90 stopni, żeby było którędy pociągnąć przedłużenie wału do prądnicy ogrzewczej. Tak to wygląda w moim rozgrzebanym modelu (załącznik):


Przejście masz też koło Vapora, przy szafie, i miejsca jest podobnie jak w SU, a tam koło przekładni to chyba się tak normalnie nie chodzi. Vapor zajmuje więcej miejsca, ale nie ma tego dodatkowego segmentu szafy z aparaturą WN od ogrzewania, więc się wyrównuje.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2018, 21:21:58 wysłana przez adamst »

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lipca 2018, 21:28:26 »
Nie ma przejścia zaraz od Vapora pod drugą burtą przez pierwszą ściankę działową. Według planu tam nie ma drzwi. Przechodzi się właśnie koło gaśnic. I jest inny wentylator silnikow, taki jak przy chłodnicach. I jest troszkę przesunięty żeby był dostęp do sterownika kotła.
Masz deski na podłodze?
Powalczę dziś jeszcze z lapkiem może uda mi się go reanimować to postaram się zrobić screen jak ja to u siebie zrobiłem.

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lipca 2018, 22:35:24 »
Masz deski na podłodze?

Nie, ścieżki do tekstur się posypały, i zaczytało ze sputnika ;) Do tego modelu ze 3 lata nie zaglądałem, część rzeczy ma przestarzałych w porównianiu z SU.

Według planu tam nie ma drzwi. Przechodzi się właśnie koło gaśnic.

Rzeczywiście, drzwi nie ma, trzeba będzie zaślepić ;) . Ale jak zerkniesz na plan, to tam faktycznie jest tak wąsko - 1/3 tego przedziału zajmuje osłona przekładni, 1/3 stojak z gaśnicami, no i zostaje wąskie przejście.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2018, 22:38:36 wysłana przez adamst »

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Lipca 2018, 23:13:43 »
Ja to wykonałem w ten sposób:
http://eu07.pl/userfiles/3953/foto-SU45-10.jpg
a przejścia zostało tyle:
http://eu07.pl/userfiles/3953/foto-SU45-11.jpg

To teraz w sumie zaczyna zastanawiać rozmieszczenie lamp oświetlenia w tej części maszynowni. Bez wyprawy do Kościerzyny będzie ciężko...
A i jeszcze teraz widzę, że układ gaśniczy nie zagląda w ogóle do przedziału Vapora.

Komp ot tak sobie zaczął działać, tylko wiem, że jest BIOS uwalony i długo nie pożyje...:(
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2018, 23:19:00 wysłana przez Kacu »

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Lipca 2018, 23:21:24 »
Wygląda dobrze, i zgodnie z planem. Układ gaśniczy rzeczywiście przedziału kotłowego nie obejmuje - tylko silnikowy.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lipca 2018, 23:30:48 »
Dziwne, kociołek był aż tak bezpieczny? :) Jeszcze jedno zauważyłem. Twój Vapor wstawiony na sztywno jest wysoko jak podwyższenie podłogi pod prądnicę elektryczną. Według planu tam wszędzie jest równo.

Poprawka - tylko wtedy kocioł wychodzi ok 20cm za nisko. Zaś na zdjęciu modelu z forum www.konradus.com:
http://www.adwproject.opole.pl/galeria/su45/duze/koc_1.jpg
ma podstawę.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2018, 23:46:46 wysłana przez Kacu »

Offline adamst

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 354
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 75
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lipca 2018, 00:27:49 »
Właśnie na tym kartonie się wzorowałem - stąd podstawka. Tylko chyba Ci go wyeksportowałem bez, bo ona była u mnie osobnym obiektem (chyba elementem podłogi).

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Materiały na kocioł Vapor z SP45
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lipca 2018, 00:52:02 »
Już dorobiłem:) Teraz męczyłem się ze ścinką działową przy przekładni pasowej bo klatka osłaniająca według planu jest dość mała, mniejsza niż w SU.
A teraz idę spać. Urlop dopiero za 3 dni;)