Autor Wątek:  MaSzyna 18.06 - problemy  (Przeczytany 15971 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Lipca 2018, 20:14:44 »
Od wydania wersji "18", borykam się z problemem generowanego dźwięku w kabinie maszynisty. Bardzo cicho jest im bliżej kąta patrzenia idealnie na prosto. Kiedy odwrócę się do tyłu, słyszę dźwięki rozruchu itd. Czy da się to jakoś poprawić w tej wersji, czy jestem skazany na starsze wydanie?

Karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Audigy SE, sterowniki wgrane, Windows 10 x64.

W poprzednich wydaniach MaSzyny (poniżej "18") nie było problemu i było jak w realu. Teraz staje się to trochę niegrywalne.

Offline QGforcing

  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 26
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Lipca 2018, 21:22:21 »
Jechałem bez loga, ale jądąc L053 poranek pociągiem 323480 (ET41-144 domyślny w rainsted) skończyłem jazdę pod wjazdowym w Psim Polu. W Swoszowicach pod wjazdem stał kibel, a pomiędzy podg Krapikowik a Swoszowicami na szlaku znalazły się 2 pociągi towarowe jadące na siebie i zabiły scenariusz.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Lipca 2018, 21:56:30 »
Od wydania wersji "18", borykam się z problemem generowanego dźwięku w kabinie maszynisty. Bardzo cicho jest im bliżej kąta patrzenia idealnie na prosto. Kiedy odwrócę się do tyłu, słyszę dźwięki rozruchu itd. Czy da się to jakoś poprawić w tej wersji, czy jestem skazany na starsze wydanie?

Karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Audigy SE, sterowniki wgrane, Windows 10 x64.

W poprzednich wydaniach MaSzyny (poniżej "18") nie było problemu i było jak w realu. Teraz staje się to trochę niegrywalne.
sprawdzić w kolejności:
1. sprawdzić ustawienia dźwięków w systemie, typu czy nie ma ustawionej głupoty typu 5.1 a masz podłączone malutkie stereo.
2. z paczki http://kcat.strangesoft.net/openal-binaries/openal-soft-1.18.2-bin.zip użyć narzędzia alsoft-config i sprawdzić czy da się tam coś wyregulować
3. jeżeli masz kartę creative ze sterownikiem openal od nich usunąć plik openal32.dll z katalogu symulatora.

Offline Siecool

  • Deweloper
  • Wiadomości: 982
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 232
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Lipca 2018, 21:50:08 »
W pliku plants/krzaki_kepa.inc jest błędne odesłanie do plants/krzaki_kepa2.t3d zamiast plants/krzaki_kepa7.t3d.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Lipca 2018, 00:39:45 »
Takie rzeczy lepiej na flyspray wrzucać.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Lipca 2018, 09:16:36 »
Poszło od ręki.
Mój kanał youtube

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Lipca 2018, 16:30:24 »
3. jeżeli masz kartę creative ze sterownikiem openal od nich usunąć plik openal32.dll z katalogu symulatora.
Dzięki. To pomogło. Teraz słychać, jak w poprzednich odsłonach i jak w rzeczywistości.

Ps. Korzystam właśnie z 5.1 - mam tak ustawione w opcjach i takie głośniki.

Offline TomekG

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Lipca 2018, 14:42:45 »
Wyrzucenie tego pliku nie spowoduje skutków ubocznych? Ja wyrzuciłem, pocieszyłem się wczoraj dźwiękiem, ale dzisiaj jadąc sobie TLK83202 po pewnym czasie pojawił się dziwny dźwięk, po ruszeniu hamulca ucichł, ale jakiś czas potem zablokowały się syreny i żadnym sposobem nie mogłem ich wyłączyć. Musiałem zakończyć jazdę praktycznie rzecz biorąc. Karta oczywiście Creative.

Ja właśnie przez dźwięki bawiłem się na Maszynie 17, także jeśli chodzi o 18, to miałem parę kursów i ciężko mi powiedzieć, czy to coś stałego czy przypadek powiedzmy. Wczoraj około 1:30 jechałem bezproblemowo(EP07-211). Pytam, chociaż sam obstawiam, że powód jest inny. Ogólny, z konkretną lokomotywą lub z czymś u mnie. Jeśli u nikogo nie będzie występował, to raczej wszystko będzie jasne. ;)
Wieczorem przejadę się jeszcze raz. Czuję, że wszystko będzie możliwe skoro wystąpiło to dopiero powiedzmy po dobrych 30 minutach. :)

P.S. Chyba pobiłem rekord nieodzywania się, ale ja po prostu czytam. ;)

P.S 2 No i pojechałem znowu. Do Rudawy ok, tam po zatrzymaniu wyszedłem F4 i po powrocie nie było dźwięków hamulca, a po wciśnięciu syreny blokada(znika tylko przy wciśniętej pauzie, ale po odpauzowaniu jest oczywiście powraca)... Dźwięk nie tylko blokuje się, ale jeszcze zniekształca. Próbowałem uzyskać ten sam "efekt" zaraz po uruchomieniu, ale wtedy się nie udaje i wszystko jest ok. Próbowałem to zarejestrować frapsem, ale co ciekawe dźwięki w ogóle się nie nagrały.

P.S. 3 Jechałem jeszcze raz, tym razem wychodząc co jakiś czas F4, problem pojawił się znowu, było już blisko Rudawy. Być może ma to związek z mijanym składem, bo wtedy się to mniej więcej pojawiło, ale to tylko przypuszczenia.

« Ostatnia zmiana: 10 Lipca 2018, 19:53:53 wysłana przez TOMEK-MK »
Pozdrawiam

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Lipca 2018, 20:22:18 »
Na ten moment nie zauważyłem skutków ubocznych. Odpalałem Drawinowo na siódemkach i "TD" na Dragonie i kiblach i jest w porządku. Kolejne testy jeszcze bardziej to zweryfikują lub obalą.

Zastanawiam się, czy więcej osób ma problem z tym OpenAl i patrząc przed siebie w kabinie maszynisty mają za cicho, nawet syreny nie słychać? W rzeczywistości słychać i syreny, dźwięki silnika i opory rozruchowe. Na OpenAl tylko dźwięk przycisków, hasler, kranów. Na zewnątrz będąc, słychać dźwięki składów na OpenAl, ale tylko na zewnątrz.
Gram na dźwięku Creative Sound Blaster Audigy SE w systemie 5.1.

Nie wiem, czego mam oczekiwać po tym OpenAl? Niestety nie mam prawidłowego odtwarzania dźwięków i nie mam jak porównać. Inny soft wymagający dźwięku chodzi poprawnie, więc to nie sterowniki.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Lipca 2018, 20:29:20 »
Próbowałeś pogrzebać w ustawieniach? https://eu07.pl/forum/index.php/topic,30672.msg491537.html#msg491537
Mi na 5.1 wszystko działa po dobrym skonfigurowaniu. Wpięte w integrę.
Mój kanał youtube

Offline piotrln

  • ZbanowanyZbanowany
  • Maskotka forum
  • *
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Lipca 2018, 20:31:29 »
Dlaczego licznik nie jest jak było niedawno że był od zera? Chodzi mi o lokomotywy Ex07/08
Formuła 1 Wymiata.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Lipca 2018, 20:33:44 »
Bo licznik jest kręcony tylko przy rewizji? Do tej pory było zero, bo nikomu się nie chciało stanu początkowego ustawić.
Mój kanał youtube

Offline olokolejarz123

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Lipca 2018, 09:32:16 »
Mam problem z wagonami 1xxa_v1 jeżeli jestem blisko to ich nie widać, a jak jestem oddalony to się pojawiają tekstury wagonu.
W lokomotywach EP07-10XX nie ma tekstury głównego kranu hamulca w kabinie A.

A logi gdzie? @Stele
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2018, 18:19:09 wysłana przez olokolejarz123 »

Offline TomekG

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Lipca 2018, 13:06:45 »
Do tego co pisałem dodam jeszcze, że w errors pojawia mi się takie coś:

sound: al error: AL_INVALID_NAME

Jest tego pełno. Na pewno ma to jakiś związek z OpenAl, mi to nic więcej nie mówi.
Pozdrawiam

Offline Alan stępień

  • Wiadomości: 74
  • Nie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Lipca 2018, 16:42:11 »
U mnie na Całkowie nie ma tekstur znaków drogowych. Już daje log.txt

A log gdzie? @Stele
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2018, 17:08:14 wysłana przez Alan stępień »

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Lipca 2018, 18:22:10 »
Zobacz czy nie masz w folderze plikow tekstur .tga o wielkosci 0 kb. Jesli tak to je usun.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Lipca 2018, 18:25:05 »
Mam problem z wagonami 1xxa_v1 jeżeli jestem blisko to ich nie widać, a jak jestem oddalony to się pojawiają tekstury wagonu.
W lokomotywach EP07-10XX nie ma tekstury głównego kranu hamulca w kabinie A.
Nie potwierdzam, przynajmniej na repo. Albo źle wygenerowane binarki, albo problem u ciebie ze sterownikiem grafiki/pamięcią.

U mnie na Całkowie nie ma tekstur znaków drogowych. Już daje log.txt
Zmień też w starterze i eu07.ini priorytet wczytywania tekstur na dds. Przy zmianie nazw plików na małe litery, pliki usunięte zostały nadpisane pustymi przy okazji patcha. Problem zniknie przy kolejnej paczce całościowej albo powstaniu weryfikatora integralności plików.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2018, 18:31:55 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline Alan stępień

  • Wiadomości: 74
  • Nie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Lipca 2018, 18:44:37 »
jak na razie wszystko działa, dzięki za pomoc ;)

Offline TomekG

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #48 dnia: 12 Lipca 2018, 16:00:29 »
Ja jeszcze sobie posprawdzałem, czy nie dotyczy to np. scenerii itp, bo zdarzało mi się przejechać coś bezproblemowo, ale raczej nie, bo właśnie po raz kolejny zakończyłem jazdę przedwcześnie... W logu jak dla mnie sieczka, tylko nie wiem z jakiego powodu. ;) Załączam i mam nadzieję, że ktoś coś tam dojrzy. :)
Pozdrawiam

Offline Maciej

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1195
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 192
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Lipca 2018, 17:48:02 »
W 303e wersji TV brakuje poręczy przy drzwiach po stronie mechanika, po obu stronach lokomotywy.

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Lipca 2018, 18:36:46 »
Próbowałeś pogrzebać w ustawieniach? https://eu07.pl/forum/index.php/topic,30672.msg491537.html#msg491537
Mi na 5.1 wszystko działa po dobrym skonfigurowaniu. Wpięte w integrę.
Tak, próbowałem na wiele sposobów i nic nie pomaga, jak tylko definitywne wywalenie openal32.dll.
Jeżeli u Ciebie wszystko śmiga normalnie, to mógłbyś pokazać skriny z "OpenAl Soft Configuration" z ustawieniami na poszczególnych zakładkach, być może nadal mi coś umyka lub problem leży gdzieś indziej.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Lipca 2018, 19:26:17 »
Proszę.
Mój kanał youtube

Offline Maciej

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1195
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 192
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Lipca 2018, 22:50:45 »
W 303e wersji TV brakuje poręczy przy drzwiach po stronie mechanika, po obu stronach lokomotywy.
Pogrzebałem trochę w logu i doszedłem do wniosku, że z modelu ze starej struktury (czyli wówczas 303e-tv.t3d) został przekopiowany do detail_4.t3d submodel elementy_dach, natomiast submodel detale, w którym znajdują się poręcze został przekopiowany z 303eb-zez.t3d. Zatem poprawka polegała na przekopiowaniu z dawnego modelu (303e-tv.t3d) całego submodelu detale i jago zamianie w detail_4.t3d. W załączniku poprawiony t3d, który powinien się znaleźć w dynamic/pkp/303e_v1/components. Poprawkę wrzucę na repo jutro wieczorem.
« Ostatnia zmiana: 17 Lipca 2018, 22:53:55 wysłana przez Maciej »

Offline Paweł Andrzej Nowinowski

  • Deweloper
  • Wiadomości: 478
  • Wiedziałeś? Nie wiedziałeś, teraz już wiesz!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 300
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Lipca 2018, 23:00:59 »
Sprawdziłem to co @Maciej wysłał, i wszystko gra, dowód w załączniku
Mam w planach bardzo fajny podpis...
ale zrobię go jak będę miał czas ;p

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Lipca 2018, 18:51:20 »
Proszę.
Dziękuje, ale niestety to też nie pomogło. Mając plik "OpenAL32.dll" w katalogu symulatora, pomaga jedynie przełączenie w sterownikach karty dźwiękowej na głośniki 2.1 (brak przestrzennego dźwięku, ale słychać normalnie dźwięki w kabinie). Z tym, że jest to bez sensu, bo korzystam z systemu 5.1 i tak powinno być podczas symulacji. Natomiast dźwięk 5.1 jest tylko wtedy, kiedy tego pliku nie ma w katalogu symulatora.
Problem zatem leży gdzie indziej. Oczywiście filmy i inne gry obsługujące system przestrzenny 5.1 u mnie na komputerze odtwarzają dźwięki prawidłowo, więc problem nie leży bezpośrednio po stronie systemu operacyjnego (Win 10 x64) i sterowników karty dźwiękowej.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Lipca 2018, 18:59:31 »
Marna rada skoro masz dedyka, ale możesz spróbować wpiąć się w integrę płyty głównej z biblioteką w katalogu maszyny.
Mój kanał youtube

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Lipca 2018, 19:05:22 »
Oczywiście filmy i inne gry obsługujące system przestrzenny 5.1 u mnie na komputerze odtwarzają dźwięki prawidłowo, więc problem nie leży bezpośrednio po stronie systemu operacyjnego (Win 10 x64) i sterowników karty dźwiękowej.

Nie sugerowalbym sie tym, bo wiekszosc gier i programow korzysta raczej z directX. Zatem ich dzialanie nie wyklucza jakiejs dziwnej/innej/uszkodzonej implementacji openAL w dedykowanym do karty sterowniku. Zwlaszcza biorac pod uwage ze tego typu problem zglaszaja chyba tylko posiadacze kart Sound Blaster.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2018, 19:06:40 wysłana przez tmj »

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Lipca 2018, 19:12:29 »
Upewnij się czy w konfiguracji openalsoft jest wybrany Playback-> Channels: 5.1 i spróbuj zmienić backend na inny w zakładce Backends

Offline TomekG

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Lipca 2018, 21:59:58 »
A mi to dało do myślenia co piszecie i przestawiłem dźwięk na sofcie na 5.1, chociaż nie mam i...  działa! Przynajmniej wstępnie. Jadę! :)

No i przejechałem się spory kawałek i powiem tak... Problem ściszania dźwięku przy obracaniu się w zasadzie przestał istnieć, może minimalnie  jakaś różnica jest, ale to chyba w normie. Wydaje się tylko, że niektóre dźwięki są ogólnie za cicho lub odwrotnie. Np. przetwornicę słychać dosyć głośno i odhamowanie(powietrze) na tle innych, być może za głośno. Może jeszcze coś zmieni inny wybór np. z opcją rear. Przy mijaniu towarowych brak problemu, no  bo plik z OpenAl pozostał w folderze. Niby nie powinno tak być, ale narzekać nie będę. Przełączyć się na czas jazdy na 5.1 mogę.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2018, 23:20:27 wysłana przez TOMEK-MK »
Pozdrawiam

Offline shinkadamo

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 18.06 - problemy
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Lipca 2018, 22:32:31 »
Upewnij się czy w konfiguracji openalsoft jest wybrany Playback-> Channels: 5.1 i spróbuj zmienić backend na inny w zakładce Backends
To pierwsze mam tak ustawione od początku, a backendów nie mam żadnych, nawet wybrać nie mogę. Czyżby tu był problem?