Autor Wątek:  Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)  (Przeczytany 14022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jaras

  • Wiadomości: 224
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
« dnia: 21 Czerwca 2005, 01:55:02 »
Witam.

Pomysł: Metro Warszawskie w symku.

Przejechałem się nim kilka razy (raz nawet pomyliłem kierunki i pojechałem w odwrotną stronę ;-) i jestem nim po prostu zachwycony! :-)

Porobić zdjęcia taboru (na początku lipca to i ja bym sam mógł to zrobić, bo będę w Warszawie - choć Warszawiaków tu zapewne niemało ;-), zrobić SBL dwustawną, porobić tekstury i modele pojazdów, stacji i korytarzy.

Nie powinno być problemów z wydajnością symka (no chyba, że ktoś by przesadził z jakością tekstur), bo nie byłoby wielkich obszarów do renderowania - wszak widoczność w korytarzu nieduża. Odpada też problem sieci trakcyjnej - zasilanie jest przecież z trzeciej szyny. I wreszcie eventy wydają się proste, w końcu na trasie metra nie ma jakichś wielkich skrzyżowań czy szerokich torowisk.

Najwięcej roboty by było zapewne przy samej STP Kabaty, bo tam jest dość skomplikowane torowisko. Ale przy takich stacjach jakie są w symku - myślę, że to by była bułka z masłem ;-).

Dla chcących się czegoś więcej dowiedzieć na temat MW:
    [*]Oficjalna strona MW[*]Forum dyskusyjne MW[*]MW - Nieoficjalne centrum komunikacyjne[/list]Może taki pomysł byłby wart czegoś... A może nie... A może jednak... ;-)

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
    Jarosław Krasuski (@ jaras)

    Doc: tutaj.
    No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

    Offline slimson

    • Wiadomości: 156
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 0
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwca 2005, 08:39:02 »
    Myslalem kiedys nad jakas linia metra.
    Widze 3 problemy :) (ja to tylko widze problemy)
    a) wysokosciowki - sadze ze tam tez sa wzloty i upadki
    b) te tory to by byla masakra jakis skrypcik do tworzenia 3 szyny by sie przydal bo recznie nijak wstawiac
    c) hmm co tu mialo byc?? zapomnialem ale zawsze sie cos znajdzie
    :P
    zaraz z tego projektu wyjdzie symulator ekspresu do kawy
    Pozdrawiam

    Offline jaras

    • Wiadomości: 224
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 12
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #2 dnia: 21 Czerwca 2005, 12:51:17 »
    Cześć.

    Cytat: "slimson"
    a) wysokosciowki - sadze ze tam tez sa wzloty i upadki
    Nie rozumiem, o co chodzi - w symku przecież tory też się wznoszą i opadają. Problem mógłby być z późniejszym ewentualnym trybem ghostview, bo jak obserwować slak, który jest w tunelu? Chociaż... obiekty 3D mają zwykle tekstury z jednej strony swych ścianek, więc "sufitu" tunelu (mającego swą teksturę wewnątrz) po prostu nie byłoby widać :-).

    Cytat: "slimson"
    b) te tory to by byla masakra jakis skrypcik do tworzenia 3 szyny by sie przydal bo recznie nijak wstawiac
    Eee, to ja już i na to wymyśliłem pomysła ;-). Do wstawiania trzeciej szyny możnaby wykorzystać skrypt wstawiający... drogi :-). Wszak perony na stacjach co niektórzy też robią za pomocą dróg (wtedy taka "droga" musiałaby być bardzo wąska, tak jak trzecia szyna) - potem to tylko oteksturować na pomarańczowo (bo takiego jest koloru, jak widziałem, ta szyna) i już :-).

    Cytat: "slimson"
    c) hmm co tu mialo byc?? zapomnialem ale zawsze sie cos znajdzie
    Nie ma po co stwarzać problemów, kiedy ich nie ma. :-P

    Dla Warszawiaka to także nie byłby problem (dla mnie również, gdybym nim był ;-), aby kupił sobie bilet dobowy, pojechał na ostatnią stację na szlaku, obfocił ją i rozrysował, a następnie zatrzymując się na kolejnych stacjach uczynił podobnie z nimi. A przy okazji "obcykał" tabor i infrastrukturę (semafory itp.). A może nawet udałoby mu się pogadać z jakimś sympatycznym dużurnym ruchu na jakiejś stacji i dowiedzieć się więcej...

    Aha, uprzedzając kolejne "problemy" - plan torowiska STP Kabaty jest na Oficjalnej stronie MW.

    Można by też nawiązać współpracę z ludźmi z Forum MW. Widzę, że oni sporo wiedzą :-).

    Pozdrawiam serdecznie.
    Jarosław Krasuski (@ jaras)

    Doc: tutaj.
    No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

    Offline Winger

    • Administrator
    • Wiadomości: 1466
      • Zobacz profil
      • http://www.winger.eu07.pl
    • Otrzymane polubienia: 25
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #3 dnia: 21 Czerwca 2005, 13:49:26 »
    Tylko skad wziasc rysunki z wymiarami taboru, i co najwazniejsze, odpowiednio zrobione zdjecia, nadajace sie na tekstury? Do tego trzeba rownomiernego, odpowiedniego oswietlenia, a z tym w metrze trudno...
    Pozdrawiam,
    Winger

    Offline slimson

    • Wiadomości: 156
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 0
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwca 2005, 14:14:03 »
    Cytat: "jaras"


    Cytat: "slimson"
    a) wysokosciowki - sadze ze tam tez sa wzloty i upadki
    Nie rozumiem, o co chodzi - w symku przecież tory też się wznoszą i opadają.

    No wlasnie tory wznosza sie i opadaja, a mi chodzi o to jak sie wznosza i opadaja. Gdzie jak o ile itd. Dobrze odwzorowana trasa metra to oprocz tekstur, trasa z wszystkimi wzniesieniami. To nie to co otwarty teren i mozna zmyslac :P

    Tektura bedzie - trzecia szyna takze :P

    Cytat: "jaras"

    Dla Warszawiaka to także nie byłby problem (dla mnie również, gdybym nim był ;-), aby kupił sobie bilet dobowy, pojechał na ostatnią stację na szlaku, obfocił ją i rozrysował, a następnie zatrzymując się na kolejnych stacjach uczynił podobnie z nimi. A przy okazji "obcykał" tabor i infrastrukturę (semafory itp.). A może nawet udałoby mu się pogadać z jakimś sympatycznym dużurnym ruchu na jakiejś stacji i dowiedzieć się  więcej...


    Takie jezdzenie i rysowanie zajeloby troche wiecej niz dzien. (Wiem z wlasnego doswiadczenia) A cykac to trzeba na swiezym powietrzu (czy szopa Kabaty nie jest przypadkiem na zewnatrz??).

    Generalnie pomysl super tylko niech ktos z "warszawiakow" sie odezwie :P
    Pozdrawiam

    Offline Woropek

    • Wiadomości: 22
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 0
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwca 2005, 16:02:04 »
    Witam,
    Wprawdzie „niewarszawiak” ze mnie, ale codziennie jeżdżę więc się wypowiem.

    Szopa (STP) ma wyjazd na powierzchnię, koledzy z pokoju mówią, że tabor na powierzchni nagminnie leżakuje, nawet bywa serwisowany. Sam tego na oczy nie widziałem. Poza tym z metrem może można by się dogadać, jeżeli byłoby co pokazać. Bywają wycieczki do stanowisk dyżurnych ruchu i STP. Organizuje je czasem Politechnika (w ramach zajęć), a czasem na prośbę pasjonatów. Możliwości współpracy są duże.

    Ponadto:
    Początkowe stacje są bardzo podobne jeżeli chodzi o rozkład przestrzenny, inaczej z kolorystyką. Duże różnice są od stacji Centrum.

    Sam szlak między stacjami nie jest taki banalny. Rozkład semaforów, tarcz, wskaźników w trakcie jazdy jest niemal niewidoczny. Jest też trochę torów i bocznic na tych odcinkach oraz infrastruktura schronu. Niestety wszystko niewidoczne ze względu na prędkość (czasem się zdąży zatrzymanie w tunelu i wtedy wszystko jest jak na dłoni)

    Ostatnia sprawa:
    Prowadzenie ruchu. Juz teraz są odcinki (czasowe albo przestrzenne - nie wiem dokładnie) gdzie prowadzi się go na widoczność elektroniczną. Semafory są niepotrzebne. Są plany, aby całkowicie przejść na taki system sterowania. Trochę odbiega to od realiów Maszyny.

    Offline slimson

    • Wiadomości: 156
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 0
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwca 2005, 16:27:48 »
    Grr
    Co to jest jazda na widocznosc elektroniczna??

    Czyli jak kazda realna trasa wszystko sprowadza sie do posiadania cholernie dokladnych planow. Zawsze mozna zgadywac gdzie co stoi:P
    Pozdrawiam

    Offline Woropek

    • Wiadomości: 22
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 0
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwca 2005, 17:29:00 »
    jazda na widoczność elektroniczną  - oznacza ze sygnały są podawane elektronicznie do kabiny (sygnalizacja kabinowa) nośnikiem sygnału przeważnie są szyny. Z tego co słyszałem to system w WM potrafi nawet sam przyhamować jeżeli maszynista nie reaguje.

    Offline jaras

    • Wiadomości: 224
      • Zobacz profil
    • Otrzymane polubienia: 12
    Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
    « Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwca 2005, 17:39:57 »
    Cytat: "Winger"
    Tylko skad wziasc rysunki z wymiarami taboru (...)
    Ja tam się nie znam na szczegółach, ale przy odrobinie szczęścia, komu na tym zależy - na pewno znajdzie. Może tutaj (zaś tutaj jest o "alstomach", czy jak kto woli Metropolisach w MW :-), zaś o "ruskach" - może trochę tu, choć też mam z tym problem. Proponuję zacząć poszukiwania tutaj i tutaj. Może być problem z używaniem Google'a, gdyż np. zapytanie o "Wagonmasz" (producenta składów 81-57xP) trzeba wpisać korzystając z windowsowej Tablicy Znaków rosyjskimi "bukwami" czyliВагонмаш
    Z pewnością mógłby pomóc jeszcze jeden adres, do jakiego się dokopałem w sieci:
      [*]Koło Miłośników Metra[/list]na którego stronie jest nawet opis i plan torowiska linii metra oraz wiele, wiele ciekawostek.

      Cytat: "Winger"
      (...)i co najwazniejsze, odpowiednio zrobione zdjecia, nadajace sie na tekstury? Do tego trzeba rownomiernego, odpowiedniego oswietlenia, a z tym w metrze trudno...
      Myślę, że spokojnie można focić na niektórych stacjach. Dla przykładu na Wierzbnie stacja jest dość rzęsiście oświetlona i zapewne niejedna też stacja jest dobrze oświetlona, a nawet jeśli to nie jest wystarczające światło, to myślę, że i tak będzie dobrze. W naszym symku (mówię tu o starym), który nie zupełnie (jeśli nie wcale) nie uwzględnia oświetlenia obiektów - tabor jeżdżący i tak w dość skąpo oświetlonych tunelach wyglądałby dobrze. Na upartego można zrobić zdjęcia taboru na STP (który jest na powierzchni), a nawet znaleźć w internecie (w porozumieniu z ich autorami może dałoby się je wykorzystać).

      Cytat: "slimson"
      Co to jest jazda na widocznosc elektroniczna??
      Nazywa się to SOP (System Ograniczania Prędkości) i jest to mikroprocesorowe urządzenie pokładowe pociągów metra kontrolujące odstęp ochronny od ewentualnej przeszkody na torze (np. stojącego na stacji innego składu). Więcej informacji tutaj (artykuł jest o rosyjskich składach, ale na dole strony jest opis tego urządzenia).

      Tak tak, wiem o czym zaraz będzie mowa: pulpit i kabina na tekstury. Na początek proponuję zajrzeć tutaj ;-).

      Wystarczy tylko dobrze poszukać i wszystko się znajduje. MW istnieje wszak nie od dziś. :-)

      No to co, chopaky - dobrego pomysła zapodałem? ;-)

      Pozdrawiam Was serdecznie.
      Jarosław Krasuski (@ jaras)

      Doc: tutaj.
      No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

      Offline buczek

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwca 2006, 16:20:51 »
      Ja jestem z Warszawy i mam taką informację że w tunelu trzecia szyna jest bez pomarańczowej osłony-czyli jest to taka metalowa listwa. Jak są jakieś pytania to proszę pytać. W Dni Transportu Publicznego można zwiedzać STP. A tak pozatym w tunelu jest dużo kabli są telefony alarmowe i dużo takich innych.

      Offline Butchy_83

      • Wiadomości: 174
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #10 dnia: 12 Czerwca 2006, 20:53:35 »
      Cytat: "buczek"
      Ja jestem z Warszawy i mam taką informację że w tunelu trzecia szyna jest bez pomarańczowej osłony-czyli jest to taka metalowa listwa. Jak są jakieś pytania to proszę pytać. W Dni Transportu Publicznego można zwiedzać STP. A tak pozatym w tunelu jest dużo kabli są telefony alarmowe i dużo takich innych.

      taki maly offtopic: kiedy sa Dni Transportu Publicznego? bo probuje znalezc i nie moge..
      'Ruszyła MaSzyna po szynach..'


      Offline buczek

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #11 dnia: 13 Czerwca 2006, 21:40:47 »
      W ostatni albo przedostatni weekend września.W sobotę jest komunikacja miejska(czyli zwiedzanie jakiejś zajezdni tramwajowej i autobusowej oraz stacji techniczno postojowej kabaty-aby tam wejść trzeba odebrać wejściówke, która jest do odebrania rano w zajezdni tramwajowej).W niedzielę jest dzień PKP(zwiedzanie wagonów i lokomotyw na dworcu Gdańskim oraz zwiedzanie zajezdni warszawskiej kolejki dojazdowej).
      Tak było w tamtym roku.

      Offline Interesant

      • Wiadomości: 376
        • Zobacz profil
        • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
      • Otrzymane polubienia: 2
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #12 dnia: 14 Czerwca 2006, 03:53:07 »
      Witam, trzeba regularnie przeglądać strony:
      http://www.kmkm.waw.pl/
      http://www.ssks.org/index
      http://www.przegubowiec.rulez.pl/

      Teoretycznie KMKM i SSKS (w praktyce to już inna bajka) razem organizują DTP w W-wie.
      Interesant.

      Offline buczek

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #13 dnia: 14 Czerwca 2006, 21:58:15 »
      *www.przegubowiec.com*

      Offline hejnal

      • ZbanowanyZbanowany
      • Wiadomości: 967
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 3
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #14 dnia: 18 Czerwca 2006, 21:27:17 »
      No świetny pomysł :/
      Przy wąskotorówce nie miał kto pomóc gdzie problemów wyszło bardzo dużo a chcecie się brać za metro?
      Cytat: "slimson"
      zaraz z tego projektu wyjdzie symulator ekspresu do kawy

      No własnie. A przeciez jako symulator EU07 pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Ze wspaniałego projektu zrobił się straszny śmietnik.

      Ech, ide pograć w Trainza...

      Offline Mariusz1970

      • Zasłużony dla Symulatora
      • Wiadomości: 3925
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 277
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #15 dnia: 19 Czerwca 2006, 00:19:28 »
      Śmietnik jest wprost proporcjonalny do ilości osób, które przy czymś grzebią i brak jest osoby lub osób, która by to wiązała do kupy. Nie narzekaj tylko może zostań taką osobą właśnie, chociaż Ty wolisz grać w Trainza niż coś dopomóc. Ponadto różnorodność spzętu, jaki używają userzy też jest przyczyną wielu problemów.


      Pozdrawiam
      Mariusz

      Offline hejnal

      • ZbanowanyZbanowany
      • Wiadomości: 967
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 3
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #16 dnia: 19 Czerwca 2006, 14:54:48 »
      Cytat: "Mariusz1970"
      Nie narzekaj tylko może zostań taką osobą właśnie, chociaż Ty wolisz grać w Trainza niż coś dopomóc.

      Chciałem pomóc ale moja pomoc wielokrotnie została odrzucona. Efektem tego są oba moje ostrzeżenia.

      Offline Tolein

      • Wiadomości: 483
      • Kanapowy Toromistrz
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 1
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #17 dnia: 21 Lipca 2006, 01:11:03 »
      Chopoki, nie klućta się!! ;)


      Ja wam powiem tak:

      Tlum ludzi. Wchodzi ktoś nagle na stację metra i wyciąga aparat. Zaczyna pstrykać sobie stację Metro Centrum i nasze piękne metro. Nagle dwóch panów rozwala mu nowiutką lustrzankę za 5000 o podlogę, tak samo jak jego nos. Nie ździwilbym się, gdyby tak zareagowali ci strażnicy w metrze. Terroryzm, te sprawy.

      Tak serio, to ja myślę, że to nie jest taki problem jak wam się zdaje. Przede wszystkim, to trzeba pogadać z kolesiami od metra (chodzi mi tu o zarząd, nie o motorniczych) i zrobić wszystko na legalu. Z jednej strony wy (nie piszę my, bo nie chcę żeby bylo że piszę drugiego posta i już niby jestem w waszym teamie) mielibyście coś fajnego do pokazania (w końcu realistycznie odwzorowana trasa i tabor metra to nie jakieś tam mikrofale wielkie i inne duperele, tylko coś co wzbudza podziw), a z drugiej strony warszawskie metro mialoby jakąś reklamę. Nieprawdaż?

      Tak więc, ja mieszkam w warszawie i jestem gotów się wziąć do roboty (w końcu mamy wakacje, masa wolnego czasu, etc.). Choć problem też mam. Otóż nie posiadam na wlasność odpowiedniego aparatu (mój ojciec ma lustrzankę, ale nie cyfrówkę) i innych dupereli. Za to mam, jak to się mówi, gadane, zapal i czas. A jakby coś, to mogę się umówić z kimś z was, kto ma odpowiedni sprzęt i we dwóch się wszystkim zajmiemy.

      Sądzę, że plany metra udostępni zarząd owego (jeśli by poszli na ten kfas z reklamą), lącznie z wysokościami (czy jakwy tam to nazywacie) i innymi duperelami. Zdjęcia (na tekstury i takie wspomagające robienie modelu 3d) i plany taboru będzie można wziąć od metra, od producenta, albo z jakiejś strony fanklubu metra, czy coś takiego. Zresztą zdjęcia się zrobi samemu. A co do zdjęć tunelu, to w końcu w nocy metro nie jeździ i można wtedy wejść z jakimś milym panem-znawcą-metra, pozwiedzać z latarką (albo reflektorami metra... przejażdżka nocą metrem we troje... hmm...) i porobić parę zdjęć.

      Piszcie drodzy ludzie co o tym myślicie... Aktualnie nie mam neta i piszę od sąsiada, ale przywracają mi go od 01.08... Jakby coś, wysylam mój numer komórki do admina za pomocą prywatnej wiadomości. Liczę że mnie za to nie pobije, w końcu chcę wam pomóc.
      "Podejrzewam, że:
      1. poświęcają na to niewiele czasu,
      2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
      3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

      Offline buczek

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #18 dnia: 28 Lipca 2006, 23:11:53 »
      Ja z przyjemnością moge pomóc-mam cyfrówke.

      Dodano po 5 minutach:

       http://kmmetra.republika.pl/Schemat%201%20linii.jpg

      Układ torów w metrze

      Offline macias11

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Odp.
      « Odpowiedź #19 dnia: 06 Sierpnia 2006, 20:30:51 »
      Ja osobiście wolałbym np. 14WE też Warszawskie. Z miłą chęcią bym poprowadził. Dysponuje zdjęciami 14WE (Pociąg Papieski) Są tu: http://www.skm.go.pl
      Pozdrawiam, Maciek

      Offline buczek

      • Wiadomości: 5
        • Zobacz profil
      • Otrzymane polubienia: 0
      Rzucam pomysła, chopaky - Metro - co Wy na to? ;-)
      « Odpowiedź #20 dnia: 07 Sierpnia 2006, 17:36:08 »
      W kaczokiblu niema nic ciekawego a w metrze jest owiele ciekawiej!!