Autor Wątek:  Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.  (Przeczytany 4753 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mk1991

  • Deweloper
  • Wiadomości: 674
  • Niech żyje EU43!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 282
Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.
« dnia: 20 Stycznia 2018, 00:11:27 »
Napisałem tutaj, bo nie widzę działu, w którym mógł bym ten wątek umieścić.
Od dawna poszukuję informacji na temat zestawienia nocnego pociągu pospiesznego, który gdzieś do roku 2002 jeździł na trasie najpierw z Berlina ZOO do Krakowa, po czym gdzieś w październiku 2000 roku zmienił trasę na Poczdam Kraków. Kiedy rozpocząłem kursy tym pociągiem miał odjazd z Wrocławia o 02:18. Później 03:17. Z tego co pamiętam mijał się w Wrocławiu z pociągiem z Krakowa do Poczdamu. Jeździł z tego co pamiętam przez: Zgorzelec, Węgliniec, Chojnów, Legnicę, Wrocław, Oławę, Brzeg, Opole, Kędzierzyn, Zabrze, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Trzebinię, Krzeszowice. To w nim po raz pierwszy zetknąłem się z kołami monoblokowymi i hamulcami tarczowymi. Jeździłem nim do szkoły. Kiedy jechałem nim pierwszy raz, jechałem w wagonie niemieckim, bo ścianka, na której były drzwi do toalety była zrobiona na wysoki połysk. Ciekaw jestem z jakich wagonów go zestawiano. Zastanawiam się też jakie lokomotywy go prowadziły.
Prawda jest okruchem lodu.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Stycznia 2018, 00:30:10 »
W rozkładzie 2000-2001 był to pociąg o numerze 449 / 73002 Berlin Zoo - Kraków Gł. (we Wrocławiu około godziny trzeciej w nocy, w Krakowie przed ósmą rano) - https://www.bazakolejowa.pl/timetables/20/1336-56a6a0d9e88b5.jpg

Z kolei rozkład wcześniej, od grudnia 1999 do grudnia 2000 pociąg miał relację Kraków - Drezno HBF z wagonami do Berlin Zoo - https://www.bazakolejowa.pl/timetables/51/492-57624900b6771.jpg, numer pociągu ten sam: 448 / 37003

Przejrzałem rozkłady do 1995 roku i Poczdamu nie widziałem, a w latach 2001-2005 mamy wyrwę w rozkładach, nie można znaleźć sieciowego rozkładu z tych lat.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline mk1991

  • Deweloper
  • Wiadomości: 674
  • Niech żyje EU43!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 282
Odp: Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Stycznia 2018, 00:43:11 »
Jestem pewien, że Poczdam był później, tam relacja się zmieniła. Bardziej od relacji interesuje mnie jego skład. Był też pociąg z Wrocławia do Drezna z takimi samymi wagonami. Ciekaw jestem co tam jeździło. Co do loka, zapewne była to jakaś siódemka, ale co za nią. Takim wagonem jechałem lata później w Odrze z Wrocławia. Oczywiście w tej polskiej wersji. Tym niemieckim jechałem tylko raz. Ciekaw jestem co to było to niemieckie i jakie wagony jeździły od nas.

Mam znalazłem dowód na to, że jeździł w relacji Potsdam Kraków
o to link poniżej.
http://www.bahnbilder.de/bild/polen~wagen~ic-zuege-und-ic-wagen/5515/polnischer-bistro-wagen-der-pkp-am.html
kolejny link
http://grahnert.de/fernbahn/datenbank/suche/index.php?fv_suche_fahrplan=Suchen&bahnhof_status=1&bahnhof_name=Berlin%20Ostbahnhof&fahrplan_jahr=2003&fahrplan_tafel=ab&zug_id=20030100449&fv_report=
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2018, 11:22:29 wysłana przez mk1991 »
Prawda jest okruchem lodu.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Stycznia 2018, 11:33:20 »
W tym linku co podałeś jest warsowski bar 113A i kuszeta 110A 6 osobowe przedziały.  Malowanie baru Bordowy kolor z cienkim białym pasem. Kuszeta niebieska z cienkim białym pasem.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline mk1991

  • Deweloper
  • Wiadomości: 674
  • Niech żyje EU43!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 282
Odp: Poszukiwania pociągu Berlin/Poczdam - Kraków.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Stycznia 2018, 11:43:39 »
Zastanawia mnie to, że na Vagonweb pokazują go oczywiście jako pociąg z Potstamu, o tej późniejszej porze i tak, z tego co pamiętam nie raz były normalne wagony, pamiętam, że już miały pneumatyczne drzwi czołowe. Raz się spóźniliśmy trzy godziny, bo to w zimie było i coś z zaspą było, odstawili nas na bok, ale dalej jeździły jakieś wagony z monoblokami, o tym niema mowy na tej stronie. Mam dwa typy. Albo to było G90, albo B91. Przynajmniej dowiedziałem się, że tam siódemki od Legnicy jeździły. swego czasu jechałem EIC Odra do wawy w ostatnim wagonie, chyba nie dostępnym dla podróżnych, brzmiał identycznie i klimatyzacji ani innych bajerów w nim nie było, tak więc musi być to coś co mamy u siebie. Ech jaki ja głupi byłem, że go nie zarejestrowałem. Teraz pewnie już takiego nie złapię.

Odgrzewam, bo znalazłem jego zestawienie w rozkładzie do 2001R wtedy jeszcze z wagonami z Drezna.
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=PKP&cislo=73002/73003/449&rok=2001

Tak jak myślałem. Po raz pierwszy jechałem w wagonie Bom zapewne 280 albo 281. To było coś w stylu tych, które dla nas zrobili na początku lat 90. Z tego co widzę, to już wtedy miałem do czynienia z wagonami YB, ale skoro wtedy już był on puszczany przez PR, to musieli też wynajmować jakieś G90 od IC, albo to Niemcy dalej dawali.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2018, 09:00:57 wysłana przez mk1991 »
Prawda jest okruchem lodu.