Autor Wątek:  Wybuch w metrze - Petersburg  (Przeczytany 3371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Wybuch w metrze - Petersburg
« dnia: 05 Kwietnia 2017, 18:13:51 »
Moja ograniczona aktywność na forum w ubiegłym tygodniu spowodowana była wizytą do Rosji (Petersburg), na szczęście od wybuchu w porę uciekłem (03 kwietnia w godzinach wczesnoporannych opuściłem teren FR, podaję stempel wyjazdowy z paszportu). W miejscu, w którym był wybuch (stacje Технологический институт - Сенная Площадь) byłem kilka razy, natomiast na stacji Площадь Восстания gdzie znaleziono drugi niewybuch byłem nawet kilka razy dziennie, bo tam w okolicy miałem hotel, w którym mieszkałem. Wielce dziwne to uczucie, wiedząc że gdybym został sobie chociażby jeden dzień w Petersburgu mógłbym znaleźć się w tym miejscu...

Rozpiszę się odrobinę o obecnych w środkach transportu w SPB zabezpieczeniach (stacje metra, dworce kolejowe i autobusowe).
1) Metro - przy każdym wejściu do metra przechodzimy przez bramki security, które wykrywają... w zasadzie, nie wiem co. Przechodziłem przez nie z bagażem (komputer, inny sprzęt elektroniczny, metalowe elementy) i nie reagowały. Ponadto przy każdym wejściu do metra są obecni pracownicy ochrony / policja. Jeden jedyny raz byłem proszony o pokazanie zawartości plecaka, a było to na głównej stacji metra Невский Проспект i podejrzewam, że tylko dlatego, ponieważ patrzyłem się przez chwilę na pracownika ochrony.

2) Dworce kolejowe / autobusowe - tam zabezpieczenia są nieco bardziej zaawansowane. Poza bramkami wykrywającymi metale są również znane z lotnisk maszyny prześwietlające bagaż. Na Dworcu Witebskim mój plecak przeleciał przez roentgen, ale już z kurtki nie wyjąłem telefonu, portfela, kluczy. Przeszedłem przez bramkę, ta oczywiście zapiszczała, ale nikt z obecnych tam osób - kilku policjantów, ochrona - nie zwróciła na to uwagi. Z kolei na jednym z bocznych wejść na dworzec również są postawione bramki security, tam jednakże przechodzi każdy - z bagażem czy bez - bramki piszczą cały czas, każdy przechodzi bez żadnego zatrzymywania. Jedyny plus to fakt, iż nie da się wejść na teren dworca / metra bez przechodzenia przez bramki. Nawet jak korzysta się z bocznych wejść, różnych łączników, ukrytych przejść czy mniej uczęszczanych wejść - wszystko jest obstawione przez bramki, skanery i policjantów / żołnierzy / ochronę. A to, że już przy tym wejściu nikt bagażu nie sprawdzi, to kwestia osobna.
Nauczony doświadczeniem innym razem również nie wyjmowałem kluczy i portfela z kurtki, ale tym razem (na dw. autobusowym) cofnięto mnie i kazano opróżnić również kurtkę. Następnie popatrzyłem na osobę obsługującą skaner (nie był schowany, a po prostu siedział w ogólnodostępnej części dworca) i na ekran skanera wcale nie patrzył, jedynie zajmował się komórką...

Podejrzewam ze przez kilka następnych tygodni będą faktycznie przykładać wagę do kwestii bezpieczeństwa, a później znów wróci do "normy" w postaci przymykania oka na różne kwestie. W załączniku - stempel wyjazdowy z pamiętną datą 03/04/2017 oraz kieszonkowy schemat metra wraz z "żetonem na metro".
 
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2958
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 319
Odp: Wybuch w metrze - Petersburg
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia 2017, 18:51:20 »
Najważniejsze stary, że żyjesz. Główny szef tego wszystkiego na górze jak widać nad Tobą czuwał.
Wiesz, nie bez przyczyny mówi się, że Rosja to stan umysłu. U nich nie liczyłbym na jakiekolwiek "zabezpieczenia" i bezpieczeństwo.

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Wybuch w metrze - Petersburg
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwietnia 2017, 14:40:06 »
Za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Państwo Moskiewskie nazywano nie bez przyczyny Hiperboreą..
Polecam Wam przeczytanie ,,Samozwańca" Jacka Komudy. Bardzo ciekawa książka opisująca sylwetkę Polaków i Rosjan. Naprawdę,:niewiele się różnimy od siebie.
To co zdarzyło się w metrze petersburskim, to po prostu wielkie nieszczęście, które mogło wydarzyć się wszędzie. :( Idiotów niestety na tym Świecie nie brakuje. Naprawdę nie pojmuję jak można zabić siebie i innych dla marzeń o przeleceniu 40 dziewic?
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Wybuch w metrze - Petersburg
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwietnia 2017, 15:03:03 »
Zbytnio szczegolow nie znam, ale czy to nie byly kobiety tzw. czarne wdowy?
Trzeba sie z tym pogodzic, ze islam w tym wydaniu bedzie towarzyszyl, tak jak towarzysza choroby. Stop.
Dalej sie domyslcie, co napisalem...
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2017, 18:54:25 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1673
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1075
Odp: Wybuch w metrze - Petersburg
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwietnia 2017, 15:39:03 »
@Wołodyjowski, Ładunek wybuchowy został zdetonowany przez zamachowca samobójcę, młodego mężczyznę pochodzącego z Azji Centralnej - podały media rosyjskie, powołując się na źródło w siłach bezpieczeństwa. http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-03/wybuch-w-metrze-w-petersburgu-sa-poszkodowani/