Autor Wątek:  Komputery pokładowe i sterowanie  (Przeczytany 3072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bochi

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Komputery pokładowe i sterowanie
« dnia: 05 Lutego 2017, 20:22:11 »
Cześć wszystkim,

Interesuje mnie bardzo kwestia nowszych pojazdów i ich sterowania, ale także wszystkich aspektów "komputerowych" na ich pokładzie. Wiem, że na pokładzie każdego pojazdu jest co najmniej jeden komputer, ale wie może ktoś np. w jakim języku jest jego oprogramowanie? To jest PLC czy może jeszcze coś innego? Podobnie kwestie dręczą mnie odnośnie falowników i innego oprzyrządowania. Może jest tutaj ktoś, kto coś wie na ten temat? ;)

Offline Transkei

  • Deweloper
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 884
Odp: Komputery pokładowe i sterowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lutego 2017, 20:36:02 »
Komputerów najczęściej jest kilka.
  • Falowniki i przetwornice zawierają po takowym, przy czym najczęściej jest to sterownik wyprodukowany przez wytwórcę napędu (polskie firmy to Medcom, Inteko, lub Enika - choć ci ostatni dostarczają napędy tylko do tramwajów), programowanie jest raczej niskopoziomowe.
  • Oprócz tego są jeszcze sterowniki PLC, w ilości zależnej od typu pojazdu. Tu często producent napędu dostarcza swoje rozwiązanie, choć zdarza się korzystanie z PLC innych firm (np.: szwajcarski Selectron). Nie są to standardowe sterowniki przemysłowe, w kolejnictwie dochodzi obowiązek spełnienia norm (chociażby PN-EN 50155, PN-EN 50121-3-2, PN-EN 45545-2:2013, dotyczą zakresów zasilania elektroniki, kompatybilności elektromagnetycznej, palności materiału). Język programowania PLC specyfikuje producent sterownika.
  • Panele dotykowe są najczęściej programowane w C++ lub czymś pochodnym, jeden z producentów wyświetlaczy Pixy oferuje coś ala C++ Builder, czyli przeciąganie i upuszczanie gotowych komponentów.