Ankieta

Podnieść limit obrazków w załącznikach na forum?

Tak
6 (75%)
Nie
2 (25%)

Głosów w sumie: 8

Głosowanie skończone: 02 Stycznia 2017, 16:14:42

Autor Wątek:  Podniesienie limitu wagi obrazków w załącznikach - dyskusja i ankieta  (Przeczytany 4189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1510
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1145
Witam!
Przed chwilą @ST44-003 prosił o przedyskutowanie tematu limitu wagi załączników na forum.
Jak wiecie, wynosi on obecnie 250 kilobajtów.
Oto PW które dostałem od w/w użytkownika:
Przydałoby się podnieść limit. Im większy screen (rozdzielczość) tym większa waga. Ale za to lepsza jakość screena. Opcja do przedyskutowania :).
Na czas obowiązywania regulaminu poprawię, ale rozważyć można ;).
Skoro już to napisałem to mam propozycję 4-stopniowego wdrożenia:
1. Na tydzień zostaje uruchomiona ankieta czy się zgodzicie na podniesienie limitu. Jeśli ponad połowa użytkowników wybierze "Nie", zostaje jak jest. Jeśli będzie inaczej, przejdziemy do drugiego etapu.
2. Decyzja należy do administracji, czy anulujemy projekt. Jeśli nie, -> pkt. 3.
3. Na kolejny tydzień zostanie uruchomiona ankieta z wagami: 300, 350, 400, 450, 500 (kilobajtów), 0,6, 0,7, 0,8, 0,9, 1, 1,25, 1,5 (megabajtów). Po zakończeniu ankiety przechodzimy do ostatniego punktu.
4. Decyzja należy do administracji, którą opcję (na podstawie wyników głosowania omówionego w pkt. 3) wybieramy i zatwierdzamy.
Wszelkie dygresje i niejasności proszę zgłaszać w tym wątku lub na PW.
Pozdrawiam.
jakubg1
« Ostatnia zmiana: 26 Grudnia 2016, 16:15:20 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2958
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 319
Odp: Podniesienie limitu wagi obrazków w załącznikach - dyskusja i ankieta
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudnia 2016, 16:23:44 »
Od razu napiszę, żeby nie było wątpliwości, oraz żeby rozwiać spekulację, że tzw. "g*wnoburzę" wywołuję ;).
Często chcąc pokazać dodatek z jak najlepszej strony wykorzystujemy screeny o wysokiej rozdzielczości, o co prosi również @macius5991, bo screeny potem trafiają na fanpejdż.
@Kuba przedstawił ciekawą propozycję zmiany limitu, ja od siebie dorzucę, że można by również posiłkować się rozdzielczościami ekranów. Ja na ten przykład stosuję 1366x768 w przypadku laptopa, oraz 1920x1080 po dopięciu monitora dodatkowego. Nie wiem, czy stosowane są większe rozdzielczości monitorów niż 22", ale ustaliłbym górny limit na 1920x1080 co daje ok. 500kb załącznika zdjęciowego w formacie jpg/jpeg. Minimalnie byłoby standardowe 1024x768. Co sądzicie? :)

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Podniesienie limitu wagi obrazków w załącznikach - dyskusja i ankieta
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudnia 2016, 16:47:46 »
Trzeba zobaczyć jakie opcje konfiguracji ma automat skalujący załączniki, bo z moich obserwacji jest nieobliczalny.
Trochę podnieść można, ale bez przesady. Wrzucam screeny jpg 1080p kompresowane gimpem z ustawieniem jakości na 90% i raczej nie przekraczają 300kB.
Mój kanał youtube

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Podniesienie limitu wagi obrazków w załącznikach - dyskusja i ankieta
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudnia 2016, 16:51:03 »
Moim zdaniem dla 99% screenów ten limit jest ok i nie ma żadnego powodu, by go podnosić. 250 kiB to jest wielkość, która wystarcza dla zaprezentowania większości rzeczy - trzaśnięcia dobrego screena do galerii (który z powodzeniem możemy użyć np. na facebooku), pokazania bugów w TD i innych podobnych rzeczy. Również do zaprezentowania dodatków naprawdę wystarcza. W katalogu dodatków od lat stosujemy screeny o szerokości maksymalnej 350px i nawet one dość dobrze prezentują one dodatki. Autorzy w postach mogą wrzucać zdjęcia znacznie większe i wciąż mieszczą się w limicie 250 kiB. Warto też pamiętać, że choć kompresja JPG jest stratna, rzeczywisty ubytek jakości jest praktycznie niezauważalny, o ile później nie będziemy modyfikowali takiego obrazu.


Ale rzeczywiście jest jakiś 1% sytuacji, kiedy faktycznie przydadzą się większe rozmiary obrazu. Tylko do tej pory raczej działało to tak, że nikt nie bił za wrzucenie czegoś o większym rozmiarze, jeśli to rzeczywiście było konieczne. Do takich sytuacji nie zaliczam zdjęć w galerii, bo jeśli nie mają być one modyfikowane, to rzeczywiście JPG wystarcza. Natomiast czasami trzeba coś wrzucić w PNG, żeby nie tracić jakości z każdym kolejnym przerobieniem. Sam kilka dni temu taki obrazek wrzuciłem i jeszcze nie dostałem bana ;) Screeny dodatków, do których później są dorabiane napisy, też powinny być raczej w tym formacie. Ale to są raczej wyjątki. Może faktycznie powinny być ujęte w regulaminie, ale raczej tylko tak, żeby moderator miał prawo z czystym sumieniem odstąpić od zwracania uwagi.


I taka dygresja. Ostatnio Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym zawsze kończy się odebraniem prawa jazdy (chyba na 3 m-ce). Wg TK powinien być przepis, który pozwala na odstąpienie od ukarania, np. gdy kierowca działał w sytuacji wyższej konieczności. Więc jeśli już starać się o modyfikację regulaminu (co i tak moim zdaniem nie ma sensu), to raczej na podobnej zasadzie. Sam limit uważam za właściwy.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Podniesienie limitu wagi obrazków w załącznikach - dyskusja i ankieta
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudnia 2016, 17:32:18 »
Ta kwestia nie powinna być podejmowana w głosowaniu, limit został przecież w jakimś celu ustawiony. Przy tej wielkości pliku można bez problemu utrzymać wysoką jakość (np. tutaj mamy 238 Kb i nie powstydziłbym się o wstawienie takiej jakości screena na FB).

W ostatnim akapicie Krzysiek zamieścił sedno - nie będą przecież lecieć ostrzeżenia jak ktoś wstawi załącznik 251 Kb, czasem jest potrzeba wstawić coś większego i przymykamy oko. Jak faktycznie ktoś wrzuci grafikę powyżej 300/400 Kb to my/moderacja zareagujemy. Zawsze pozostaje również nasz http://eu07.pl/upload/ i tam możemy wrzucać tyle plików, ile dusza zapragnie.

Pozdrawiam świątecznie. Oderwany od stołu za kilka godzin czas do pracy :)

Zamykam.


Skoro sprawa zamknięta, zamykam ankietę i odklejam wątek oraz przenoszę go na bocznicę. //jakubg1


Przywracam z Bocznicy, niech zostanie tutaj. | @macius5991
« Ostatnia zmiana: 28 Grudnia 2016, 21:29:58 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!