Autor Wątek:  Pilne! Sterowanie tyrystorem.  (Przeczytany 7503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« dnia: 12 Czerwca 2016, 18:06:17 »
 Witam. Mam problem z obwodem sterowania tyrystorem a mianowicie nie wyłącza się. Przyczyną tego jest brak zmiany polaryzacji na okładzinach kondensatora. Układ działa tak, że po załączeniu Tp ładuje się Ck. Załączam Tg i silnik pracuje a Ck powinien zmienić swoją polaryzację. Cewka ma 14 zwojów, kondensator 10uF. Nie wiem na 100% czy dobrze obliczyłem cewkę...

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Czerwca 2016, 18:33:00 »
Kondensator tak jak na schemacie nie ma jak zmienic polaryzacji. Dodatkowo jest to elektrolit, wiec nie powinien byc poddany takim zmianom polaryzacji. Jeszcze brakuje wykresow czasowych sterowania tyrystorami, a Twoj opis jest malo czytelny. To wyglada na calkiem niekompletny schemat.

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Czerwca 2016, 19:52:00 »
 To chyba nie zadziała... z kondensatorem ceramicznym również próbowałem - efekt mizerny. Problemem jest dobór cewki która musiałaby być dosyć duża. Cóż, bocznica. Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2016, 20:52:30 wysłana przez jakol112 »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwca 2016, 09:24:11 »
Gdzie masz sterowanie bramkami tyrystorów? Jak układ jest zasilany napięciem stałym 9 V, to jaki jest cel stosowania dwóch tyrystorów? Dwa tyrystory stosuje się przy prądzie przemiennym, jak chce się sterować dwiema połówkami,  ale wtedy lepiej zastosować triaka. Dioda "D" jest włączona zaporowo i przez cewkę "L" nie płynie prąd. Oba tyrystory są włączone w tym samym kierunku, na okładzinach kondensatora "Ck" jest napięcie zero. Tyrystory powinny być włączone przeciwstawnie. 

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Czerwca 2016, 20:40:54 »
 Anrej, nie rozumiesz zasady działania układu. Jeden tyrystor to tyrystor główny a drugi jest tylko pomocniczy i służy ładowaniu kondensatora komutacyjnego przez twornik oraz rozładowaniu kondensatora na tyrystorze głównym w celu zmniejszenia wartości prądu przezeń płynącego. Dioda D ma za zadanie zapobieganie przekazaniu ładunku kondensatora z powrotem do cewki po zmianie jego polaryzacji, co zachodzi po załączeniu Tg (przekazywanie energii w obwodach LC drgających). Układ nie działał z uwagi na źle obliczoną ilość zwojów cewki L w stosunku do pojemności kondensatora Ck. Sterowanie jest - to tylko obwód główny. Układy takie stosuje się np. do regulacji impulsowej prędkości obrotowej silników prądu stałego.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2016, 20:55:17 wysłana przez jakol112 »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Czerwca 2016, 22:11:19 »
Jak mozesz to zapodaj jakis schemat, ale kompletny. Jakis odnosnik do literatury i przykladowe rozwiazania. Prosze o to bo jak napisalem wczesniej,  ten kondensator nie ma jak zmienic polaryzacji wedlug tego co narysowales. Z podanego minimalistycznie rysunku nie mozna okreslic zasady zadzialania tego ukladu. Niewatpliwie chcesz uzyskac efekt rezonansu w ukladzie lc.

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwca 2016, 11:50:46 »
 Tu zobrazowano obwód drgający LC i przekazywanie energii z kondensatora do cewki i odwrotnie http://www.if.pw.edu.pl/~wosinska/am2/w12/segment4/main.htm
 W taki właśnie sposób zmieniam polaryzację kondensatora. Dioda zapobiega powrotowi energii z kondensatora do cewki po jego przeładowaniu. Przygotowałem "animację" aby zobrazować co i kiedy się dzieje i jak w obwodzie przepływają prądy. Niebieska kropka to impuls załączający tyrystor, czerwonym kolorem oznaczyłem prądy obwodu kondensatora a żółtym prądy pracy silnika.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwca 2016, 13:03:02 »
Przedstawione schematy nadal są niekompletne. Link odnosi się do strony, na której wytłumaczono zjawisko drgań elektrycznych w układzie lc, ale nadal nic z tego nie wynika, bo zawarte tam informacje są na poziomie bardzo podstawowym i kompletnie tam brak przykładów zastosowania. Jeśli nawet rozpatrzeć jakiś stan początkowy, gdzie w układzie jest zgromadzona energia, to po kilku okresach drgań, ona zwyczajnie się wyczerpie. Taki układ LC musi być zasilany, aby drgania nie gasły, a z Twojego schematu to nie wynika. Rysujesz wolne bramki do wyzwolenia przepływu prądu przez tyrystor, tylko kompletnie nie wiadomo jak wygląda to wyzwalanie i skąd bierze się potencjał tego wyzwalania. Braki w schemacie, brak podania celu zastosowania takiego układu, wreszcie brak odniesienia do działającego układu uniemożliwia dyskusję na ten temat. Napisałeś, że @Anrej nie rozumie zasady działania tego układu, ale sam również nie jesteś w stanie narysować nam kompletnego układu. Przyznam, że również mam kłopot, układy rezonansowe LC są na tyle popularne, że poznałem je w latach 82-88. Zbudowałem wiele takich układów, a więcej jeszcze naprawiałem. Stąd jeszcze raz poproszę skąd zaczerpnąłeś pomysł (strona www, książka czy jakieś forum) na budowę tego tworu?
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2016, 13:04:04 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Czerwca 2016, 17:19:12 »
 Nie widzę sensu rysowania układu wyzwalania tyrystora, gdyż do tego wystarczy podać mu impuls na bramkę a skąd jest on brany i jakie ma parametry to zależy już od zastosowania i parametrów pracy tyrystora. Jeśli chodzi o drgania i wytracanie energii to po raz kolejny piszę, że zapobiega temu dioda D połączona w szereg z cewką. Energia w stanie początkowym pojawia się na kondensatorze po załączeniu Tp, który po spadku prądu przezeń płynącego, co wynika z ładowania kondensatora, zamyka się. Nadmienię, że po odpowiednim dobraniu cewki i z kondensatorem ceramicznym układ działa a konkretne zastosowanie również podałem wcześniej - regulacja impulsowa prędkości obrotowej silników DC (na schemacie wyraźnie widać jego twornik, rezystor bocznikujacy i diodę zerową, która zapobiega przebiciu tyrystorów przez powstające w silniku wysokie napięcie wsteczne po jego szybkim wyłączeniu). Układ był omawiany na lekcjach energoelektroniki w technikum energetycznym.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2016, 17:32:51 wysłana przez jakol112 »

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwca 2016, 17:52:19 »
Tu jest podobny układ.
http://www.pomogala.ru/teplovoz/teplovoz_46.html
Trochę inny układ połączeń ale on działa. Może to coś pomoże.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2016, 17:55:47 wysłana przez MichałŁ »

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwca 2016, 18:25:24 »
U mnie też już to działa.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwca 2016, 20:40:22 »
Nie pytalem o sens rysowania wyzwalania tyrytora, zwyczajnie poprosilem o jego przedstawienie. Skoro to okazuje sie byc problemem, to do dodania nic nie pozostaje. Uklad z rosyjskiej strony znaczaco odbiega od rysunku Jakola, nie tylko obszernoscia, zawiera przede wszystkim pelny opis dzialania. Skoro opanowales problem, to temat nalezy uznac za rozwiazany, choc Twoja niechec doprecyzowania szczegolow jest zwyczajnie nieprzyjazna.

Offline jakol112

  • Szklarz
  • Wiadomości: 215
  • Technik-Elektryk, Student MiBM
    • Zobacz profil
    • PeKaPe
  • Otrzymane polubienia: 56
Odp: Pilne! Sterowanie tyrystorem.
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwca 2016, 13:37:34 »
 Tak więc temat do zamknięcia. Jeżeli to, że nie narysowałem układu wyzwalania było źle odebrane to za to przepraszam i jednocześnie dziękuję za odzew w sprawie.

Ok.
Benek
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2016, 13:58:42 wysłana przez Benek »