Autor Wątek:  Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych  (Przeczytany 4959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2958
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 318
Witojcie :)
Mam takie o to trudne ale typowe pytanie. Mam dysk twardy Seagate Barracuda II, 500 gb, który to nie ma ze mną łatwo. Mianowicie, jest to dysk po formacie i oprócz tego sczyszczeniu danych po położeniu go na zasilacz komputera (brawo Ja!). Pytanie jest do Was takie (poprzedzając to informacjami które pozyskałem). Mianowicie, słyszałem, że do trzech formatów wstecz jest możliwość uratowania danych poprzez program do wyciągania plików. Pytanie pierwsze, jaki program do tego jest najlepszy i najprostszy? Zależy mi, aby wypluwając informacje, pokazał mi wszystkie pliki jakie dotychczas były na wspomnianym dysku. No i drugie pytanie, czy tak potraktowany dysk, po położeniu na zasilacz, jeszcze w sobie ma te dane, czy jest "kompletnie czysty"?
Nadmieniam, że ostatnio jestem raczej zielony z takich tematów, choć jeszcze do nie dawna całkiem sobie radziłem ;)
No i drugie pytanie, czy dysk który nie jest na złączu SATA tylko ATA można podpiąć gdzieś indziej aby podobnie potraktować go programem do szukania danych? Trochę mi na tym zależy, bo przypomniałem sobie o paru danych na starym dysku a może byłaby szansa je uratować :)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maja 2016, 19:26:44 »

sebastian82

  • Gość
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maja 2016, 19:34:33 »
Więc tak. Co do programów odzyskujących dane (bezpłatnych) najlepsza jest recuva. Sam ją zastosowałem gdy sformatowałem kartę pamięci. Po zastosowaniu tego programu odzyskałem wszystkie dane. Co do położenia dysku na zasilaczu to nie powinno mieć to znaczenia. Dane stracisz jak położysz dysk na bardzo silnym elektromagnesie. Co do podpięcia dysku ata np pod lapka czy jakikolwiek inny sprzęt to są sprawdzone prze mnie kable. koszt w okolicach 55zł. Jak będziesz potrzebował więcej informacji lub pomocy to proszę o kontakt.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maja 2016, 19:39:07 »
Zapelnij caly dysk danymi kilka razy, aby nie moc odzyskac danych po formacie.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2958
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 318
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maja 2016, 21:42:34 »
Panowie, ale spokojnie, ja te dane chcę odzyskać, nie zniszczyć. Na jednym chcę uratować paczkę całościową (notabene @Mariuszu Twojego autorstwa), jedną z lepszych którą udało mi się poskładać.
Dostałem informację o programie "Ontrack EasyRecovery", ale nie wiem jak on dokładnie działa. Czy jest szansa, że przy ratowaniu danych pokaże mi na ten przykład miniatury zdjęć, daty tworzenia folderów i tak dalej? Miałem też parę zdjęć z wyjazdów których szkoda mi było stracić, a nie bardzo się znam na metodach ratowania danych.
@Seba, a czy Recuva pokazuje w trakcie odzyskiwania co to konkretnie jest za plik i z jaką jest on datą? Ułatwi mi to przeszukiwanie i poszukiwanie. Oraz jak ustawić program, żeby odkopał wszystko, a nie powiedzmy z danych po ostatnim formacie (czyli dane, które jeszcze nie tak dawno miałem w użyciu, a które głupio straciłem kładąc dysk na zasilacz).

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maja 2016, 22:46:47 »
To sorry, ja zrozumialem, ze chcesz 2 rzeczy. Jedna do niszczenia danych, druga do odzyskania. Ja dawno temu, za czasu DOSa, uzywalem do odzyskoiwania danych po formacie, zewnetrznej komendy DOS unformat po formacie, a do ozdyskiwania plikow nie po formacie, komendy undelete. Teraz, jak koledzy wspomnieli, sa inne narzedzia do tego, ktorych ja nie uzywalem.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maja 2016, 12:33:30 »
To jest bzdura, ze do trzech formatów wstecz można uratować dane. Po każdym można. Z tym ze jest formatowanie szybkie i normalne. Nawet w DOS-ie jest takie plecenie jak unformat do odzyskiwania danych. Ostatnio popularnym programem do odzyskiwania jest Recuva, oczywiście jeśli nie są nadpisane. Jest tylko jeden mankament, program ten nie poukłada ci w katalogi. Taką paczkę będziesz musiał sam poskładać. Może lepiej ściągnąć z archiwum strony http://eu07.pl?
Możesz przez przejściówkę podłączyć pod USB. Ja mam taką co łączę każdy dysk i CD-ROM z USB. 

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2958
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 318
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maja 2016, 22:15:54 »
A czy istnieje taki program, który poukłada to w katalogi? Obecnie korzystam z "Ontrack Easy Recovery" i wyciągnął mi te zdjęcia o które mi chodziło. <szok i niedowierzanie> :D

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Dysk twardy po formacie vs. program do odzyskiwania danych
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maja 2016, 09:43:59 »
Struktura katalogów jest tracona bezpowrotnie, gdyż szybkie formatowanie zeruje obszar dysku w którym jest ta struktura zanotowana. OIDP NTFS przechowuje kopię zapasową tej struktury w innym miejscu dysku która nie powinna być czyszczona przy szybkim formacie.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...