Autor Wątek:  Wybór komputera (Pomoc)  (Przeczytany 17040 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline endriuk21

  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Maja 2016, 17:34:54 »
Cześć wszystkim. Jeśli mogę wyrazić swoją opinię to myślę że w podobnych pieniążkach da się złożyć troszkę lepszą maszynę(oczywiście z części bez plomby na obudowie). Jak coś to służę pomocą i zapraszam do kontaktu na PW. Na obecnym etapie jednak skłaniał bym się do DDR4 i socket 1151.

Offline Smok E_ustachy

  • Wiadomości: 262
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 29
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Maja 2016, 13:40:29 »
1. Nie kupuj komputera plombowanego, jeśli ktoś jeszcze takie robi. To jest bez sensu. Zanosisz dyski do sklepu i Ci składają od razu kompika z dyskami.
2. Karta graficzna zintegrowana siedzi w procesorze. A ponieważ siedzi w procesorze jest tam zawsze.
3. Jeśli potrzebujesz lepszej grafiki to kupujesz i wsadzasz w slot PCI-E.
4. Niektóre płyty główne mają wyprowadzone gniazdo SATA na zewnątrz. Wtedy kupujesz obudowę z zasilaczem i możesz podpiąć dysk zewnętrzny.


Offline lalek

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Maja 2016, 19:32:01 »
Witajcie panowie.
Co prawda interesuje się trochę komputerami, ale nie na tyle, żeby wyklecić jakąs merytoryczną gadkę, stąd ograniczę się tylko do swoich zakupów.

Darku, ostatnio składałem komputer, którego używam głównie do pracy (oczywiście czasem też w coś pogram) i tutaj kryteria, którymi się kierowałem:
- cichy. Dość często pracuję przy komputerze w nocy. Komputer jest w sypialni i metr od biurka śpi 9 miesięczny syn, także cichy zestaw to był priorytet.
- nie pobierający dużo energi. To myślę się udało, ale ceną tego jest praktycznie brak możliwości podkręcania go (coś z czego i tak nigdy nie korzystałem i nie korzystam)
- średniej ceny. Nie potrzebuję komputera, na którym mógłbym odpalać najnowsze gry i zastanawiać się co jeszcze mógłbym wsadzić do środka, żeby zyskać dwie klatki więcej.

Parametry mojego zestawu:

Płyta główna: Gigabyte GA-H81M-HD3
Procesor: i5 4460
Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock Pro 3 (nie było to wymagane, ale tak jak pisałem zależy mi na ciszy)
Pamięć RAM: QUMOX 2x8GB DDR3 1600 (możesz kupić tylko jedną kość, a drugą dokupić kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Płyta główna ma 2 sloty na pamięć, stąd lepiej kupić jedną kość i zostawić sobie miejsce dla drugiej).
Karta Graficzna: Palit NVIDIA GeForce GTX 750 2GB (oczywiście płyta główna posiada swoją wbudowaną kartę graficzną. Ja jednak wolę zewnętrzną kartę)
Zasilacz wziąłem ze starego komputera (Thermaltake550W, w którym wymieniłem wiatrak), obudowę (Game Max Silent) i dyski (dwa talerzowe 500gb każdy) też. Mam podpiety jeszcze dysk SSD 250gb firmy Intel. Dodatkowo wymieniłem wiatraki na jakieś firmy be quiet!, niestety nie pamiętam dokładnej nazwy.

Zapłaciłem za to 330 funtów, co w przeliczeniu na złotówki będzie pi razy oko 1800-1900.
Mogę powiedzieć tyle, że z zestawu jestem bardzo zadowolony i śmiało mogę Ci go polecić. Poczytaj o tej konfiguracji lub zapytaj kogoś, kto ma pojęcie o temacie. Oczywiście jeżeli znajdą się na forum chętni do skomentowania tej konfiguracji - bardzo proszę.

Z komputerów podanych przez Ciebie osobiście nie kupiłbym żadnego z nich.
W razie pytań, wątpliwości śmiało pisz.
Pozdrawiam

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Czerwca 2016, 19:58:41 »
W cenie 3700 - 3800 zł w sklepie Arest można wybrać coś lepszego. Niekoniecznie markowy komputer DELL lub HP. W wyszukiwarce należy zaznaczyć "do gier". Teraz płyty główne obsługują tryb dual channel. Warto zastosować sparowane kości pamięci zamiast jednej. Wtedy równocześnie pracują dwie kości pamięci. Wiele komputerów ma tam dyski SSD, nie wiem czy warto.
@lalek jakby na to nie patrzeć, to za 1800 - 1900 zł w Polsce nie powojujesz.
Płyta główna: Gigabyte GA-H81M-HD3 - 246,00 zł
Procesor: i5 4460 - 809,00 zł
Pamięć RAM: QUMOX 2x8GB DDR3 1600 - 409,00 zł
Karta Graficzna: Palit NVIDIA GeForce GTX 750 2GB - 589,00 zł
Zasilacz: Thermaltake 550W - 279,00 zł
Dysk twardy 1 TB - 239,00 zł
dysk SSD 250gb firmy Intel - 419,00 zł
Obudowa komputera - 150,00 zł
-------------------------------------
Razem - 3140,00,00 zł
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2016, 20:45:18 wysłana przez Anrej »

Offline lalek

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Czerwca 2016, 22:15:25 »
Dziękuję za cennik Anrej. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że sprzęt w Polsce jest droższy niż w UK. Patrząc na to jednak pod kątem Darka można by odjąć dwa dyski (pisał, że ma dyski ze starego komputera), a ram zamienić na 2x4gb (jeżeli będzie to opłacalne) i może ewentualnie kupić obudowę z zasilaczem (mój zasilacz jest sporo za duży na mój komputer, patrz test: http://outervision.com/b/TN8Cgd) lub tańszy i mniejszy zasilacz. To dość spora redukcja kosztów.

Cytuj
Warto zastosować sparowane kości pamięci zamiast jednej. Wtedy równocześnie pracują dwie kości pamięci.

Słyszałem to już od kilku osób, kiedyś też czytałem o tym w artykule. Moja sugestia w poprzednim poście była błędna, dziękuję, że to zauważyłeś.

sebastian82

  • Gość
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Czerwca 2016, 07:14:49 »
Tylko, że Darek starych dysków nie upchnie w nowym kompie. Po pierwsze dyski ata a złącze w nowym kompie to sata. Po drugie komputery od nich najczęściej są plombowane. Podpiąć je może najwyżej przez dodatkowe kable, które zakupi u nich osobno za ok 55zł.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Czerwca 2016, 21:00:00 »
Z propozycji jakie przedstawił @darek71wrc, interesuje go przedział cenowy 3700 - 3800 zł. Z tego przedziału należałoby coś wybrać: http://www.arest.pl/biblioteka/. Jak teraz są pamięci RAM DDR4, to nie warto stosować DDR3. Wiąże to się z wyborem płyty głównej, musi mieć odpowiednie gniazdo pamięci RAM. Pociąga to za sobą współpracę z innymi podzespołami. Oczywiście kości pamięci sparowane pracujące w dual channel. Zasilacz lepszy większej mocy niż miałoby braknąć mocy. Wszystko przecież pobiera moc.
@sebastian82 jak napisał wcześniej @darek71wrc są to dyski twarde SATA
Czyli ma trzy wyjścia:
1. Kupuje gotowca i ewentualnie podłącza dyski jako zewnętrzne.
2. Kupuje podzespoły i sklep mu składa, za co może pobrać sklep pewną opłatę.
3. Czuje się na siłach i składa komputer sam.
Ewentualnie ktoś mu zamontuje w obudowie na płycie głównej procesor z wentylatorem i kości pamięci. Reszta to żadna filozofia, do płyty głównej i obudowy są dokładne instrukcje.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2016, 21:05:58 wysłana przez Anrej »

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Czerwca 2016, 23:01:32 »
Jest jeszcze opcja, żeby gdzieś (np. w serwisie komputerowym) przegrać zawartość starych dysków na nowe talerze, oczywiście jeśli komputer byłby bez plomb.

Nie możesz zapomnieć, że klasyczny dysk HDD (z talerzami) z wiekiem traci swoje parametry i pracuje coraz wolniej, a prawdopodobieństwo awarii się zwiększa. No chyba że są używane bardzo okazjonalnie do skopiowania czegoś, a system/programy nie są z nich uruchamiane.

Offline lalek

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Czerwca 2016, 04:25:55 »
Ja oczywiście nie upieram się przy swoim. Co prawda komputer składałem sam, ale zdecydowałem się na to tylko dlatego, że już parę razy to robiłem. Natomiast również potrzebowałem porady przy wyborze podzespołów. Poszedłem do sklepu, w którym zawsze kupuję rzeczy do kompa i tak wspólnie dobraliśmy taki zestaw. Co prawda proponowano mi także zestaw AMD+ATI, który za tę cenę miał lepsze parametry (min. ddr4), ale nie znam ATI, nigdy nie miałem i dlatego wolałem zostać z Intelem i 1150.
Napisałem post, bo pomyślałem, że zestaw który mam będzie tanią alternatywą dla gotowca ze sklepu, ale jak widać polskie realia cenowe są mi obce, stąd wycofuję się z dyskusji. 
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2016, 04:31:32 wysłana przez lalek »

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Czerwca 2016, 16:05:20 »
Tak więc od dziś witam państwa na nowiutkim kompie HP. System jak pisałem Win 7 Pro 64-bit, jak na razie zasuwa jak rakieta. Dodatkowo mogę zainstalować z płytki Win 10 ale nie palę się do tego systemu, bo go po prostu nie znam. Seba dokupiłem adapter do starych dysków i nie ma problemu. Jeśli będę miał chęć, to mogę wpiąć do nowego kompa stare dyski SATA

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Czerwca 2016, 16:32:38 »
Nie instaluj Win10 ani Win8, jeśli nie masz palącej potrzeby. Co więcej, ja bym wyłączył automatyczne aktualizacje systemu, bo z czasem Microsoft wymusi na Tobie automatyczne uaktualnienie systemu do Win10.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Czerwca 2016, 16:42:10 »
Benek spoko, a tak dla informacji podaję specyfikację kompa:
HP ProDesk 490 G3 MT Business PC
Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz 3.40 GHz
Zainstalowana pamięć (RAM) 16.0 GB (dostępne:15,9GB)
System: Windows 7 Profesjonal 64-Bit
Cena z głośnikami Creative Inspiret 6300
4020 złotych

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Czerwca 2016, 16:59:31 »
No to teraz możesz szaleć :). Warto pomyśleć o tych starszych dyskach, bo masz zapewne na nich sporo fajnych zdjęć. I pewnie dlatego od pewnego momentu jest problem z twoimi linkami.
Nie instaluj Win10 ani Win8, jeśli nie masz palącej potrzeby. Co więcej, ja bym wyłączył automatyczne aktualizacje systemu, bo z czasem Microsoft wymusi na Tobie automatyczne uaktualnienie systemu do Win10.
Potwierdzam. Ja odwlekam ten moment, ale pewnie wcześniej czy później będę musiał zainstalować tą 10 tkę.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwca 2016, 17:07:44 wysłana przez Pedrosiasty »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Czerwca 2016, 17:12:58 »
Piter, jak się uporam z ustawieniami kompa, to na pewno znowu jakieś zdjęcia będą:) Właśnie dla tych starych dysków SATA dokupiłem adapter firmy EZSTOR cena 120złotych :)

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Czerwca 2016, 17:21:23 »
Warto o tym pomyśleć, bo jakby nie spojrzeć kilka razy raportowano te niektóre nieaktywne linki. Wcale mnie to nie dziwi, gdyż ty robisz dobre zdjęcia i obecnie nie ma do większości z nich dostępu.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Wybór komputera (Pomoc)
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Czerwca 2016, 19:00:41 »
Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze komputera, temat uważam już za zbędny, można wywalić do śmietnika.