Autor Wątek:  AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.  (Przeczytany 4386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Skif

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« dnia: 30 Lipca 2015, 22:25:13 »
Uprzedzając pytania, tak, przeczytałem readme, użyłem opcji szukaj na forum, lecz nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Nie potrafię zrozumieć działania AI przy łączeniu pociągów. Dokładny opis: Włączam scenerię td, pierwszy skład pozostaje niezmienny (tj. EP-07-424+BD+BDHPUMN+BDHPUMN),jako drugi skład dodaję lokomotywę EP08-006 (AI). Wybieram lokomotywę EP07 i włączam symulację. Za pomocą klawiszy shift+4 przełączam zwrotnicę tak, aby lok EP08 ruszyła. Gdy objedzie cały tor, zatrzymuje się przed końcem składu z EP07. W tym momencie delikatnie cofam całym składem w stronę EP08, dociskam zderzaki, zahamowuję lokomotywę (NUM1) oraz cały pociąg (NUM5) - kran w pozycję hamowania, nawrotnik ustawiam na jazdę w przód. Wychodzę na zewnątrz i łączę pociągi (2x Insert). Z pliku readme wynika, iż AI powinno zostać wyłączone w drugiej lokomotywie. Lecz są 2 rzeczy, 1 EP08 (AI) stoi zahamowany, muszę podlecieć nad niego i go odhamować; 2 AI się nie wyłącza. Na semaforze ciągle świeci się S1 (co jest ok, bo nie uruchomiłem eventu shift+1 ani shift+2). Po tym jak ruszę lokomotywą EP07 (cały czas w niej siedziałem; nie przełączałem pociągów), po chwili lok EP08 zaczyna hamować przed semaforem - ergo AI jest włączone. I teraz moje pytanie - czy da się wyłączyć AI w lok EP08 po/bezpośrednio przed podłączeniem do składu? Gdy próbowałem w drugą stronę, tj sam prowadziłem EP08, dojeżdżałem do końca składu, łączyłem składy (na 2 sposoby:z nawrotnikiem w przód i poz hamowania, oraz nawrotnikiem w 0 i pozycję odcięcia), to i tak po przełączeniu na drugą lokomotywę AI się uaktywniało w lokomotywie opuszczonej. Poza tym czy jest możliwość podłączenia lokomotywy tak, aby była prowadzona przez skład a sama jechała w pełni wyłączona (opuszczone pantografy, kran w pozycji odcięcia)? Mam nadzieję, iż udało mi się w miarę jasno opisać problem. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Wersja eu07.exe: 15.3.1167.470

EDIT: Załączam plik log.txt z symulacji (wygenerowałem go dzisiaj). Problem jest w 100% powtarzalny, więc jest możliwość że coś robię źle. Jeśli tak, to wybaczcie i mnie poprawcie.

  Dodano: 02 Sierpnia 2015, 13:01:41
Podbijam. Może ktoś ma jakiś pomysł jak doczepić tą drugą lokomotywę na koniec pociągu, żeby jechała całkowicie wyłączona?

Oprócz tego, zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Gdy włączymy scenerię td, wraz z tymi 2 składami, włączymy eventy 2 i 4, to gdy sami nie ruszymy pociągiem, EP08 po przejechaniu całej trasy z pełnym impetem wbije się nam w koniec składu. Czy AI nie "widzi", że inny pociąg znajduje się na tym samym torze? Będę wdzięczny za odpowiedzi. ;)
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpnia 2015, 13:01:41 wysłana przez Skif »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Sierpnia 2015, 23:44:07 »
AI, nawet jakby się wyłączyło, zostawi lokomotywę zahamowaną pomocniczym. Jest to zachowanie pożądane i dopiero w algorytmach dla jazdy na popychu należałoby je wyłączyć. Bo głównie o to się rozchodzi. Nie ma trybów jazdy dla dwóch aktywnych pojazdów w składzie, czy to na popychu czy przeciąganiu. Co do wygaszenia, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to wysłanie przez wskaźnik na tor (czyli wymaga precyzji zatrzymania wyłączanego pojazdu) komendy wyłączającej (getvalues PrepareEngine 0 0). Nie wiem co z hamulcem pomocniczym zrobi. Niewykrywanie drugiego składu przy jeździe po kółeczku może być jakimś błędem wynikłym z zapętlenia trajektorii. Niestety jedynie Ra miał doświadczenie w debugowaniu AI.
Mój kanał youtube

Offline Skif

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Sierpnia 2015, 17:44:12 »
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście, sprawa z hamulcem pomocniczym brzmi rozsądnie. Sprawę z najeżdżaniem na stojący skład też rozumiem (bug).
Cytat: Stele
Nie ma trybów jazdy dla dwóch aktywnych pojazdów w składzie, czy to na popychu czy przeciąganiu.
Co to znaczy 2 aktywnych pojazdów? Pojazd aktywny oznacza, że jest w nim obsada, czy może to, że jest uruchomiony, czy jeszcze coś innego?

Po dodatkowych amatorskich testach - Jeśli przed uruchomieniem symulacji wybiorę EP08 i jadąc wyłącznie nią dopnę się do stojącego składu, mogę jechać całym zestawem, a EP07 pozostaje wygaszona. Warunkiem jest nie uruchomienie żadnego eventu. W innym wypadku spowoduje to zmianę światła dla EP07, uruchomienie jej, a dalej to wiadomo. Czyli coś jest na rzeczy ze stanem "aktywnym", tylko właśnie nie rozumiem co to takiego. W drugą stronę, tj. manewrując całym składem EP07 nie mogę w żaden sposób dołączyć do składu EP08, ponieważ jak się okazało nie semafor, a czuwak/shp w EP08 powoduje hamowanie nagłe całego składu. Kombinacja klawiszy shift+w w prowadzonej lokomotywie nie przyniosła żadnego rezultatu. Próba jazdy w ukrotnieniu też zakończyła się fiaskiem.

Dodam, iż scenariusze takie jak moczniki_popych gdzie pchamy cały skład swoją lokomotywą, czy bałtyk (lok EP08-006) gdzie podczepiamy się pod stojący skład z lokomotywą na czele, udało mi się ukończyć bez problemów - w pierwszym przypadku AI elegancko ze mną współpracowało, w drugim nie przeszkadzało.

Pytanie na koniec - czy, w związku z moim problemem, jest możliwość porozmawiania, czy to np. na skype tudzież teamspeaku, z kimś z developerów?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Sierpnia 2015, 18:21:55 »
Nie wiem z kim miałbyś rozmawiać, bo ja niestety nie umiem pomóc.
Mój kanał youtube

Offline Skif

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Sierpnia 2015, 21:19:18 »
Z kimś kto się zajmuje AI. Niestety nie znam zespołu. Po prostu zapytałem się o taką możliwość, ponieważ wydaje mi się, że mógłbym pomóc.
Cytat: Stele
Niestety jedynie Ra miał doświadczenie w debugowaniu AI.
Chyba że na tą chwilę nie ma takiej osoby - wnosząc po czasie przeszłym wypowiedzi.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Sierpnia 2015, 21:30:39 »
Ano nie ma. @gfirlejczyk próbował coś dłubać przy tabelkach ograniczeń i skanowaniu ale ma mało czasu na symka.
Mój kanał youtube

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: AI - Zachowanie przy łączeniu pociągów.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpnia 2015, 08:59:58 »
Cały czas dłubie. Teraz ma tydzień słomianego wdowca i być może to zrobi ;)
Sprawie się przyjrzę, aczkolwiek funkcja obsługi AI jest ździebko przydługawa.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es