Autor Wątek:  Asynchroniczne melodyjki  (Przeczytany 30461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Asynchroniczne melodyjki
« dnia: 01 Lutego 2015, 21:55:11 »
W związku z postępami w pracach nad napędami z silnikami asynchronicznymi będę potrzebować opisu dźwięków, jakie wydają pojazdy podczas rozruchu. W fizyce każdego z pojazdów będzie możliwe zapisanie częstotliwości dźwięków w zależności od częstotliwości zasilania silnika. W załączniku przesyłam spakowane nagranie ruszającego 31WE KD oraz przykładowy opis częstotliwości dźwięków. Aby uzyskać taki obraz należy w Audacity użyć widoku spektrogramu częstotliwości – tutaj: log(f). Następnie należy zaznaczyć i podpisać w jakimś programie graficznym graniczne wartości częstotliwości. Tak opisane obrazki będą bardzo pomocne przy przygotowywaniu charakterystyk.
Byłoby miło, gdyby ktoś chciał pomóc. Mile widziane byłoby (w miarę możliwości) dopisanie przy jakich prędkościach dochodzi do zmian.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mac140

  • Wiadomości: 76
  • MPK Wrocław
    • Zobacz profil
    • Wrocławska Grupa Kanalarska
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego 2015, 23:39:12 »
Postaram się coś załatwić. Najprawdopodobniej na pierwszy ogień pójdzie E6ACT. Dźwięki lepiej wychodzą z wewnąttz czy z zewnątrz?
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego 2015, 23:40:19 wysłana przez mac140 »

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lutego 2015, 12:48:01 »
Ten dźwięk od 31we dużo się różni od elfa. Na yt są dźwięki rozruchu elfa. Postaram się coś poszukać.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lutego 2015, 14:39:21 »
Nagranie z Elfa (27we) na prędkości 0-130km/h będzie odpowiednie? Nagranie sporządziłbym w przedziale pasażerskim przy kabinie.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lutego 2015, 15:13:22 »
Tak. Nie wiem, czy nie będzie to lepiej słyszalne w przejściu międzywagonowym B/C i D/E.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lutego 2015, 16:12:55 »
Tak. Nie wiem, czy nie będzie to lepiej słyszalne w przejściu międzywagonowym B/C i D/E.

Tak, jeżdżę Kujawsko-Pomorskimi elfami prawie codziennie i tam słychać wszystko najlepiej. Także postaram się załatwić takie dźwięki lecz od 0 do 120km/h.
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lutego 2015, 16:23:46 »
Jeśli macie możliwości sprzętowe, to fajnie byłoby zgrać do tego ślad z GPSu, albo nagrać film z widokiem na telefon, na którym będzie włączona aplikacja pokazująca prędkość.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lutego 2015, 18:38:48 »
Mam Endomondo, mogę raz użyć właśnie z tym a raz z licznikiem prędkości. Ewentualnie jak uda mi się to w kabinie postarałbym się nagrać sam prędkościomierz.
« Ostatnia zmiana: 05 Lutego 2015, 19:49:29 wysłana przez Exe »
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lutego 2015, 13:06:01 »
Niekoniecznie asynchroniczne, ale za to 163. Nagrywał Maciej.
Re3vw

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Lutego 2015, 14:37:09 »
Niekoniecznie asynchroniczne, ale za to 163. Nagrywał Maciej.
Re3vw

Generalnie CD163 i jej Tyrystory dają trzy różne dźwięki o różnej modulacji i zakresie, nie zmienia się to podczas przyspieszania. Jedynie zmienia się ich długość przy prędkości. Inaczej jest w Elfach czy Impulsach a jeszcze inaczej w EU44 itd. W Elfach słychać zupełnie inne dźwięki i modulacja która się zmienia w trakcie przyspieszania, tak samo EU44 która rusza.
EU44 dźwięki z kabiny przy rozruchu:

oraz z zewnątrz:


Słychać że modulacja dźwięków w EU44 zmienia się z zwiększaniem prędkości, choć inne loki tej serii... przepiękne koncerty:
MAV zasilanie 25kV tego zawsze lubię słuchać (zboczenie?)
rozruch z ciężkim bruttem oraz rozruch z składem pasażerskim


Z tego wynika że dźwięki w przypadku EU44 czy Impulsa musiały by być podzielone na wiele odrębnych dźwięków które dopasowane były by do rozruchu, przy czym można to też zrobić w inny sposób. Nie wiem jednak czy w ogóle EXE takie coś potrafi, chodzi o zgranie dźwięków w pierwszej fazie rozruchu przy prędkości około 5km/h i w momencie kiedy dochodzi do modulacji dźwiękowej, tu mamy dwie wysokości dźwięku, niski dźwięk i wysoki dźwięk przy większej prędkości (muzycy wiedzą o co chodzi) i tu przydało by się taktowanie odgrywanego dźwięku między niskim a wysokim dźwiękiem, żeby dźwięki mogły by brzmieć bardziej realistycznie. Najlepiej jednak nagrywać jak już wspomnieliście z wnętrza pojazdu, najlepiej nad wózkami silnikowymi, tam gdzie jest najgłośniej. Gorzej gdy jest sporo pasażerów przeszkadzają swoimi rozmowami co w pewnym sensie eliminuje takie nagranie ma po prostu zakłócenia. Obecnie nie mam możliwości nagrania Elfa KW choć zawsze wiedziałem gdzie usiąść żeby się w te melodie wsłuchiwać. Jednak w przypadku CD163 Tyrystory są łatwiejsze do zgrania, bo wystarczy nagrać wszystkie trzy dźwięki rozruchu, dodatkowo przydało by się nagrać w jakiś sposób dźwięki przekładni tych wozów, ale myślę że gdzieś na czeskich stronach może się znajdą. Rozpisałem się.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lutego 2015, 15:00:19 »
Jak już jesteśmy w temacie to chyba najlepszy koncert, jaki słyszałem :)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lutego 2015, 15:37:50 »
Cytuj
Z tego wynika że dźwięki w przypadku EU44 czy Impulsa musiały by być podzielone na wiele odrębnych dźwięków które dopasowane były by do rozruchu, przy czym można to też zrobić w inny sposób.
Przyznam, że nie bardzo rozumiem o jaki podział chodzi. 
Cytuj
modulacja która się zmienia w trakcie przyspieszania
Nie jestem muzykiem i mogę się mylić, ale to nie jest zmiana modulacji, tylko zmiana częstotliwości. Pojęcie modulacji jest zupełnie czym innym. Sterowanie silnikiem, może być dokonane przez współczynnik wypełnienia przebiegu (stała częstotliwość), bądź przez zmianę częstotliwości przebiegu. Obie rzeczy do wykonania w exe, trzeba też pamiętać, że nie tylko sterownik wydaje dźwięki. Mam odmienne zdanie, co do miejsca nagrywania niż Czomo. Z mikrofonem ustawił bym się obok aparatury, chyba najbardziej o ten dźwięk chodzi.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Lutego 2015, 18:01:29 »
Jak to w ogóle działa w tych Taurusach, że taką symfonię wygrywają?

Poza tym wg. mnie jednak Traxx ma najfajniejszą tonację.

Online ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lutego 2015, 18:12:00 »
Zapominacie dzieci*, że melodyjki grają taurusy na prądzie zmiennym a nie stałym. Ale to oczywiście pierdyłka ;)

*pieszczotliwie oczywiście, bez urazy ;)
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2015, 18:22:01 wysłana przez ST44-003 »

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lutego 2015, 18:18:49 »
Przyznam, że nie bardzo rozumiem o jaki podział chodzi.

Już wyjaśniam, dokładnie chodzi o podział na odrębne pliki dźwiękowe z różną częstotliwością i wysokością "muzyczki".

 
Nie jestem muzykiem i mogę się mylić, ale to nie jest zmiana modulacji, tylko zmiana częstotliwości. Pojęcie modulacji jest zupełnie czym innym. Sterowanie silnikiem, może być dokonane przez współczynnik wypełnienia przebiegu (stała częstotliwość), bądź przez zmianę częstotliwości przebiegu. Obie rzeczy do wykonania w exe, trzeba też pamiętać, że nie tylko sterownik wydaje dźwięki. Mam odmienne zdanie, co do miejsca nagrywania niż Czomo. Z mikrofonem ustawił bym się obok aparatury, chyba najbardziej o ten dźwięk chodzi.

Dokładniej o to mi chodziło najbliżej aparatury, w Elfach KW najlepsze efekty są przy kabinie maszynisty, z tego co się orientuje tam znajduje się aparatura.

Zapominacie dzieci, że melodyjki grają taurusy na prądzie zmiennym a nie stałym. Ale to oczywiście pierdyłka ;)

To akurat wiem, mimo że dzieckiem jestem tylko dla moich rodziców... bo dla mojej żony już nie ;)

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Lutego 2015, 18:33:38 »
27we SKM Warszawa.
Przeszkadzali pasażerowie (szuranie i chodzenie), zapowiedzi stacji i ogólne trzaski w przedziale pasażerskim. Starałem się nagrać prędkość śladem GPS, ale mój telefon nie chciał współpracować, także nic z tego. Powiem, że w większości przypadków są to nagrania na prędkościach 0-60/70km/h.
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2015, 18:37:39 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Lutego 2015, 18:43:52 »
Zapominacie dzieci*, że melodyjki grają taurusy na prądzie zmiennym a nie stałym. Ale to oczywiście pierdyłka ;)

*pieszczotliwie oczywiście, bez urazy ;)


No dobra, ale jakie konkretnie właściwości AC to powodują?

Jak obejrzałem te wszystkie filmiki to w komentarzach pod ostatnim było wyjaśnienie, że ta melodyjka jest spowodowana tym że każda oś jest napędzana przez oddzielny silnik i przy różnicach w przyczepności pomiędzy różnymi kołami (poślizgu niektórych) powstaje różnica w częstotliwości pracy silników.

Ale to nadal nie wyjaśnia, dlaczego to zjawisko powstaje pod 25  kV a pod 3 kV juz nie.
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2015, 18:52:41 wysłana przez PiterCC »

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Lutego 2015, 19:24:19 »
27we SKM Warszawa.
Przeszkadzali pasażerowie (szuranie i chodzenie), zapowiedzi stacji i ogólne trzaski w przedziale pasażerskim. Starałem się nagrać prędkość śladem GPS, ale mój telefon nie chciał współpracować, także nic z tego. Powiem, że w większości przypadków są to nagrania na prędkościach 0-60/70km/h.

GPS nie będzie współpracował, miałem ten programik i również w Elfie KW nie chciał współpracować, nie mógł namierzyć odpowiedniej ilości satelit GPS. Mogłeś spróbować łapać jakieś przy szybie. Nie wiem o ile lepszym programem jest GPS Speed na którego jak na razie nie narzekam.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Lutego 2015, 19:24:24 »
Z tego co ostatnio rozmawiałem, wynika, że absolutnie nie dopuszcza się takiego poślizgu zestawów kołowych. Stąd wynikiem jest synchronizacja pracy, jeśli częstotliwości nie są jednakowe, to wystąpi zjawisko powstania harmonicznych i taki efekt akustyczny. Jeśli chodzi o 25kV zmiennego, to należałoby analizować przemianę napięć, aby zrozumieć gdzie i jaki wynikowy efekt akustyczny powstanie.
Edycja: Znalazłem takie coś:
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i5/i7/i3/i8/r5738/LewandowskiM_WplywMetody.pdf
Można zerknąć na schematy i przebiegi prądów wraz z ich częstotliwościami. Powstawanie tych przebiegów jest adekwatne do dźwięków jakie wydają te przekształtniki i falowniki.
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2015, 19:37:14 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Lutego 2015, 20:02:40 »
Cytuj
GPS nie będzie współpracował, miałem ten programik i również w Elfie KW nie chciał współpracować, nie mógł namierzyć odpowiedniej ilości satelit GPS. Mogłeś spróbować łapać jakieś przy szybie. Nie wiem o ile lepszym programem jest GPS Speed na którego jak na razie nie narzekam.
Mój telefon też ma problemy z GPSem od samego początku. Pobiorę ten GPS Speed i zobaczymy, może nawet jutro dam radę.

  Dodano: 07 Lutego 2015, 23:13:37
Zauważyłem, że trzeba spełnić kilka warunków, żeby nagranie było w miarę porządne:
  • w miarę pusty pociąg
  • miejsce, gdzie nie słychać zapowiedzi
  • jazda po torze prostym, aby nie słyszeć pracy wózków
  • najlepiej tor bezstykowy, czyli linia po modernizacji
  • jazda na szlaku, bez rozjazdów
  • koła nie mogą być podkute
Udało się spełnić wszystkie poza zapowiedziami, a oto film z jazdy na prędkościach 0-80-0km/h z widokiem na prędkościomierz w oparciu o GPS:
Jazda: http://youtu.be/CdDUvSi-22A
MP3 z tego filmu: http://eu07.pl/userfiles/8463/priv-27we_0-80-0_kmh.7z   1.32 MB.

  Dodano: 07 Lutego 2015, 23:28:22
Jazda 0 -> 100 km/h: http://youtu.be/9EAEjo4utrI
MP3: http://eu07.pl/userfiles/8463/priv-27we_0-100_kmh.7z   1.04 MB

Zanotowałem takie zauważalne zmiany pracy silników:
I: 0-25km/h
II: 25-30km/h
III: 30-40km/h
IV: 40-...km/h
I dalej te zmiany są już trudno zauważalne.
« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2015, 23:29:15 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Lutego 2015, 23:40:47 »
Nie wiem jak to jest w Elfach 27WE a 27WEb, ale w 27WEb i EN76 zmiana w pierwszej fazie dźwięku następuje w śląskich przy 34-35 km/h. Na twoim GPSie wygląda to na 24 km/h.
« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2015, 23:42:32 wysłana przez hanys »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Lutego 2015, 00:06:30 »
Ja się nie znam, ale są różnice pomiędzy 27we a 27web:
-inny układ osi
-27we jest 20 ton lżejszy
-inna liczba i moc silników
co może być przyczyną różnic w naszych pomiarach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pesa_Elf

  Dodano: 08 Lutego 2015, 00:56:30
Hamowanie 100 -> 0 km/h: http://youtu.be/RilLNMqDsts
MP3: http://eu07.pl/userfiles/8463/priv-27we_100-0_kmh.7z   757.01 KB

  Dodano: 08 Lutego 2015, 02:49:07
Drugie nagranie 0 -> 100 km/h.
Film: http://youtu.be/VErA9oz3xc4
MP3: http://eu07.pl/userfiles/8463/priv-27we_0-100_kmh_v2.7z   1.05 MB

  Dodano: 08 Lutego 2015, 02:52:14
A tu jeszcze znalazłem film z 27we z kabiny, jest widok na prędkościomierz przy jeździe 0-100km/h i ładnie słychać przejścia dźwięków.

« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 02:52:15 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Loui

  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Lutego 2015, 14:05:55 »
Nagranie z wczoraj, z kabiny KM-owskiego Elfa. Rozpędzanie od 0-130km/h.
http://eu07.pl/userfiles/208/foto-2015-02-07-1491.7z
Koleje Mazowieckie
Sekcja Warszawa Grochów
Maszynista

Offline jarząbek019

  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Lutego 2015, 19:56:59 »
Dragonik z okna, podobnie jak w Traxxie dzięki zmieniają się przy 20km/h później nie słyszałem by inne dźwięki były.

Jak potrzebujecie jeszcze coś z E6ACT dajcie znać :)
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 19:59:40 wysłana przez jarząbek019 »

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Lutego 2015, 20:58:02 »
Niestety się nie zgodzę. Traxx ma inny rozruch niż Dragon.



« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 21:05:14 wysłana przez hanys »

Offline jarząbek019

  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Lutego 2015, 21:01:36 »
Chodzi mi że przy prędkości 20km/h jest zmiana dźwięków.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Lutego 2015, 22:24:11 »
Prędkość przy jakiej jest "zmiana dźwięków" zależy od charakterystyki silnika oraz brutta.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Lutego 2015, 08:38:37 »
A czasami wrecz od zadanej sily ;)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Lutego 2015, 00:42:31 »
27we SKM Warszawa.
To nagranie jest chyba najlepsze pod względem technicznej jakości nagrania, bo na pozostałych słychać nagłe ściszenia w krytycznym momencie gdzieś od 50 do 70 km/h. Sęk w tym, że tutaj włącza się wtedy zapowiedź.

Taurusy: Wielostopniowe dźwięki ma typ U2 (oznaczenie 1016 i 1116), który jest przeznaczony tylko do prądu przemiennego. Nasze (U4) mają płynną zmianę dźwięku bez względu na zasilanie. Różnica leży więc w ustawieniach urządzeń sterujących/wykonawczych falownika.

Nie wiem jak to jest w Elfach 27WE a 27WEb, ale w 27WEb i EN76 zmiana w pierwszej fazie dźwięku następuje w śląskich przy 34-35 km/h. Na twoim GPSie wygląda to na 24 km/h.
Ja się nie znam, ale są różnice pomiędzy 27we a 27web:
-inny układ osi
-27we jest 20 ton lżejszy
-inna liczba i moc silników
co może być przyczyną różnic w naszych pomiarach.
Najważniejsza różnice to oparcie napędu o zupełnie inne silniki (400 kW w 27WE i 500 kW w 27WEb/EN76), co pociąga za sobą inne przekładnie osiowe (przełożenia 5,46 i 4,83) i dopasowane do tego falowniki wraz z ich ustawieniami. Z tego powodu nie można dźwięków wydawanych przez te pojazdy porównywać. Mam nawet wrażenie, że każdy typ pojazdu ma jednak nieco inne odgłosy, mimo niby tych samych komponentów.

Mam odmienne zdanie, co do miejsca nagrywania niż Czomo. Z mikrofonem ustawił bym się obok aparatury, chyba najbardziej o ten dźwięk chodzi.
Ostatnie tłumaczenie pojawiania się tych odgłosów to jednak silniki trakcyjne (stojany). Odpowiada za to zjawisko zmian kształtu (objętości?) ferromagnetyków na skutek działania zmiennego, silnego pola magnetycznego. Za potwierdzenie tej tezy może służyć film z elfem 22WEc, który ma jeden falownik, natomiast piszczy w dwóch wózkach (1. i 3. – napędnych).

Dźwięki na chwilę obecną są przewidziane jako modulowane (płynnie lub skokowo) między najwyżej 65 punktami o zadanej wysokości w zależności od częstotliwości pola generowanego w silniku. Być może w późniejszym czasie zostanie wdrożony mechanizm składania jednego dźwięku z kilku innych. Wtedy będzie można uzyskać jeszcze bardziej realistyczne dźwięki, ponieważ ewidentnie słychać też zmianę barwy dźwięku wraz z jego wysokością.

Dragonik z okna, podobnie jak w Traxxie dzięki zmieniają się przy 20km/h później nie słyszałem by inne dźwięki były.

Jak potrzebujecie jeszcze coś z E6ACT dajcie znać :)
Nagrywanie z okna niesie za sobą całe mnóstwo innych szumów i szumów, więc może być ciężko coś z tego wyciągnąć.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline ep0ka

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Lutego 2015, 01:38:39 »
/ 22WE od 0-60 km/h, procent zadany ~55, pociąg załadowany po brzegi, zabierałem pasażerów ze zdefektowanego Elfa, który wyjechał ~1 godzinę przede mną.

Zmiana częstotliwości oraz lekkie szarpnięcie (odczuwalne raczej tylko w kabinie) następuje między 33 a 34 km/h bez względu na obciążenie, ilości EZT, oraz zadanego procentu rozruchu.

Coś ode mnie na prośbę kolegi z forum ;) W razie pytań i próśb, śmiało, jeżdżę tym sprzętem praktycznie co dziennie, także różnorakie dźwięki mogę nagrywać. Jedyny minus że telefonem..

Dajcie znać jak się słyszy ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2015, 01:58:36 wysłana przez ep0ka »