Autor Wątek:  Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?  (Przeczytany 9113 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« dnia: 23 Stycznia 2015, 23:32:45 »
Ruszam w trasę. Wyjazd, na pierwszej prostej rozpędzam się dajmy na to do 50, zwalniam do ile? W instrukcji jest napisane, żeby stwierdzić, że pociąg hamuje. No jak mam 45 to wiem, że hamuje. Wystarczy? Czy trzeba zwolnić bardziej? Jak odróżnić HK od zwolnienia przed np W8? Jak zwolnię przed W8, które jest na samym początkiem trasy to się nie liczy jako HK? Dla jazdy z prędkością powyżej 120 mam zwolnić do 100. To jest jasne. Ale dla <60? Do ilu? Gdzieś czytałem, że o 50%, czyli jak jadę 50 to do 25? Czy nie ma takiej konieczności?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2015, 23:50:30 »
Odpowiem w kolejności. Do tyle, żeby poczuć hamowanie. Wystarczy, jeśli jesteś pewien, że skład ma właściwą siłę hamowania. Nie. HK jest opisane na taśmie. Może się liczyć, jeśli stwierdzisz, że skład właściwie hamuje. Dowolnie, żeby poczuć hamowanie i właściwą siłę hamowania – rób, jak uważasz (x4).

W razie wątpliwości, pytaj ;)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Stycznia 2015, 06:25:22 »
Hamowanie kontrolne wykonuje się z prędkości nie większej niż 60km/godz. i zmniejszyć prędkość co najmniej o 20km/godz.. Dodatkowo przy szybkości co najmniej 130km/godz. należy wykonać hamowanie kontrolne do szybkości 90 - 100km/godz..

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Stycznia 2015, 10:30:22 »
Któryś maszynista z IC pisał kilka dni temu, ale już nie pamiętam kto, chyba to było na chacie, że mają teraz nowe instrukcje i hamowania ze 130 już nie będzie trzeba robić.
Do tego zawsze myślałem, na 100% to ktoś na forum pisał , że jeśli mamy na całej służbie Vmax<=60 to nie trzeba w ogóle robić hamowania kontrolnego.

Proszę o weryfikację od tych co są na bieżąco.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Stycznia 2015, 17:42:30 »
Bzdury, bzdury. Nawet jakbym miał rozkładową 10km/h muszę robić HK. @Anrej nie wiem skąd wziąłeś te 20km/h, obecnie w instrucji jest jasno napisane: hamujemy do momentu, aż poczujemy, że pociąg nam hamuje. Niektórzy przewoźnicy, np. Arriva w swoich instrukcjach nie mają zapisu o hamowaniu kontrolnym, więc go nie wykonują.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Stycznia 2015, 19:09:49 »
Wziął to z instrukcji IC, gdzie prędkość ma spaść o 20km/h. Nie ma jednej instrukcji hamulcowej, więc nie w każdej jest to samo.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Stycznia 2015, 19:41:12 »
Zgodnie z instrukcją Bw56 spółki IC hamowanie kontrolne należy wykonać z prędkości nie większej niż 60 km/h, zmniejszając ją o co najmniej 20 km/h upuszczając z przewodu głównego 1 atmosferę. Hamowanie to należy wykonać jak najszybciej, aby przed pierwszym wymaganym zwolnieniem lub planowym zatrzymaniem być pewnym działania układu hamulcowego. Jeżeli prędkość rozkładowa na tym odcinku jest mniejsza niż 60 km/h, hamowanie należy wykonać z tej mniejszej prędkości. Zgodnie z aktualizacją instrukcji Bw56 która weszła wraz z nowym rokiem hamowanie kontrolne ze 130 km/h nie jest już wymagane. Ogólnie chyba każda spółka ma własne regulacje w tym i wielu innych tematach. Przykładem mogą być również zasady dotyczące zapoznawania szlaków przez maszynistów. W IC w celu zdobycia znajomości danego szlaku należy odbyć 4 jazdy w obu kierunkach (2 w dzień i 2 w porze ciemnej) plus jazda egzaminacyjna. Słyszałem, że u niektórych prywaciarzy wystarczą dwie.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Stycznia 2015, 20:11:54 »
A czy tak samo wygląda procedura, jeśli po 6 miesiącach bez żadnego przejazdu linią skończy się papierek na znajomość szlaku? Trzeba zrobić tyle samo jazd n a zapoznanie?

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Stycznia 2015, 21:12:14 »
Po pół roku wystarczą dwie jazdy (1 w dzień i 1 w porze ciemnej) żeby odnowić znajomość. Trwale znajomość traci się po 2 latach bez jazdy.

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Stycznia 2015, 22:01:14 »
Zgodnie z aktualizacją instrukcji Bw56 która weszła wraz z nowym rokiem hamowanie kontrolne ze 130 km/h nie jest już wymagane.
Niezupełnie. Jest wymagane jedynie wówczas, gdy wyłączony z hamowania zostaje wagon mający nastawę R+Mg.

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Stycznia 2015, 23:02:41 »
Masz rację jednakże w przypadku jazd maszynowych ten przypadek jest mało prawdopodobny :-)

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Stycznia 2015, 00:22:27 »
Jeszcze jedno pytanie: czy hamowanie trzeba wykonywać prowadząc każdy nowy pociąg (np. osobowy kursujący wahadłowo pomiędzy dwoma stacjami za każdym razem ma inny numer), czy co określony przedział czasu (gdy towarowy jedzie przez całą Polskę kilkanaście godzin albo taki posp. Przemyślanin itp.)?

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Stycznia 2015, 00:58:02 »
Hamowanie kontrolne należy wykonać: 1. po wyjeździe pociągu ze stacji początkowej 2. po każdej próbie hamulców 3. po zmianie drużyny trakcyjnej. Dodatkowo hamowanie kontrolne z prędkości rozkładowej należy wykonać: 1. przy zbliżaniu się do stacji węzłowej 2. przy zbliżaniu się do stacji planowego zatrzymania 3. przed wjazdem na odcinek o pochyleniu toru co najmniej 5‰ na którym są sygnalizatory. W tych trzech przypadkach prowadząc pociąg pasażerski hamowanie kontrolne wykonuje się tylko gdy hamulce nie były używane przez okres co najmniej 1 godziny w odległości 3,5 km przed jednym z tych miejsc. Należy je wykonać w taki sposób, aby wyraźnie odczuć hamowanie pociągu.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Stycznia 2015, 01:27:41 »
Ir-1 czytałem, interesuje mnie praktyka, bo dla zasady maszynista musi dość często hamować, tylko czy jest to stosowane na co dzień? Przed każdą stacją węzłową HK? W obecnych czasach dzięki PLK stacje węzłowe z dnia na dzień stają się przelotowymi to można się łatwo pomylić ;)

Offline Kalwi

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Stycznia 2015, 01:40:45 »
Instrukcja określa jak ma wyglądać praktyka, ale i tak każda decyzja należy do maszynisty. Możesz nie robić żadnego hk i pięknie sobie jeździć dopóki ktoś nie sprawdzi twojej taśmy ;-)

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Stycznia 2015, 09:51:54 »
Na każdej służbie czuwa nade mną prokurator, więc tasma ma wyglądać jak z instrukcji. Tak samo nie wolno zapominać o HK przed stacjami węzłowymi, gdy nie hamowaliśmy powyżej pół godziny w towarowych, czy godz. w pasażerskich. Na dobrą sprawę za wszystko można człowieka utopić :) @Piter stacje węzłowe są wyszczególnione w rozkładzie jazdy dużymi literami.
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2015, 09:54:09 wysłana przez Niebugoclaw »

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Stycznia 2015, 22:11:35 »
Cytuj
Dla jazdy z prędkością powyżej 120 mam zwolnić do 100. To jest jasne.

Od 14 grudnia w IC "szybkie kontrolne" wykonuje się tylko w przypadku pociągu z wyłączonym z działania hamulcem. W normalnej eksploatacji się go nie wykonuje.

Cytuj
Tak samo nie wolno zapominać o HK przed stacjami węzłowymi, gdy nie hamowaliśmy powyżej pół godziny w towarowych, czy godz. w pasażerskich.

Można też tak jechać żeby coś przyhamować raz na jakiś czas.
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2015, 22:12:48 wysłana przez borys_q »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Stycznia 2015, 22:32:18 »
 
Cytuj
...wykonuje się tylko w przypadku pociągu z wyłączonym z działania hamulcem.
Pociągi bez hamulca? Strach jeździć.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Hamowanie kontrolne - o ile mam zwolnić?
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Stycznia 2015, 23:04:37 »
Nie, tylko pojedyncze pojazdy.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.